Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Recenze: Huawei Ascend W1 – Povedený low-end s Windows Phone 8

V této recenzi detailně prověříme první (povedený) model s Windows Phone 8 od čínského Huawei, kterým je Ascend W1. Toto zařízení zaujme především nízkou cenou, perfektním dílenským zpracováním a elegantním designem. Jak obstojí při náročném testování a co nabídne oproti konkurenci?

Huawei na českém trhu zatím nepatří mezi nejznámější výrobce chytrých zařízení. V celosvětovém měříku je tomu však spíše naopak. Nejnovější modely z dílny čínského Huawei hravě konkurují i těm nejvybavenějším přístrojům Samsungu, HTC apod. Pozice tohoto výrobce navíc stále sílí a brzy se jistě stane populárním i v ČR. Hlavním důvodem jsou (překvapivě) velmi kvalitní zařízení s příjemnou cenou, která si postupně získávají své příznivce.

HUAWEI Ascend W1 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Ani Ascend W1 není v tomto směru výjimkou. Ačkoliv se nejedná o stěžejní zařízení výrobce, pro kterého je prioritní především Android, rozhodně se nemá za co stydět. V této cenové kategorii je však poměrně tvrdá konkurence (Nokia Lumia 520, Nokia Lumia 620 a HTC 8S) a W1 to nebude mít vůbec snadné.

 

Základní balení

Obsah balení se nijak nevymyká dnešním standardů. Kromě nabíječky s odpojitelným USB kabelem a několika návodů naleznete v krabičce již jen obyčejná pecková sluchátka, které lze využít i jako handsfree. Kvalita sluchátek není příliš vysoká a pro poslech hudby spíše připojíte sluchátka jiná.

Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1

 

Konzervativní design

Design telefonů nelze objektivně hodnotit, jelikož každému se líbí něco jiného. Z mého subjektivního pohledu patří Ascend W1 k designově konzervativnějším zařízením, které v podstatě nic výjimečného nepřináší. Na druhou stranu se jedná o vyvážený (mírně elegantní) design, který rozhodně nikoho urazí, ba naopak může příjemně překvapit.

Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1

Jedinou designovou odlišností je zajímavě řešená spodní hrana, kde displej s tlačítky končí cca. 5mm od okraje těla přístroje. Při pohledu z boku se vytváří netradiční „odskok“.

Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1

Huawei Ascend W1 je k dispozici (v ČR) nejen ve standardní černé, ale také v exkluzivní modré barvě (pouze v nabídce O2). V jiných zemích pak lze zakoupit ještě červenou a bílou variantu.

W1

 

Ideální velikost?

Otázka ideální velikosti telefonu je věčné téma, které snad nikdy nebude vyřešeno. I v tomto případě jsou potřeby jednotlivých uživatelů různé. Obecně se však dá říci, že z pohledu velikosti by měl jít ovládat přístroj jednou rukou, což W1 se 4“ uhlopříčkou displeje, rozměry 124,5 × 63,7 × 10,5 mm a hmotností 120g splňuje velmi dobře. Pokud tedy hledáte kompaktní přístroj s přijatelně velkým displejem, W1 by mohl být dobrá volba.

Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1

 

Perfektní dílenské zpracování

Velkým překvapením bylo jednoznačně kvalitní dílenské zpracování, o kterém si například zařízení od Samsungu mohou nechat jen zdát. I přestože je Ascend W1 vyroben z plastu, v ruce působí velmi hodnotným dojmem. Použitý materiál je pevný a kvalitní. Povrch je navíc příjemně pogumován a přístroj se tak velmi dobře drží a neklouže. Z pohledu dílenského zpracování si tedy W1 jednoznačně zaslouží slova chvály.

Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1

 

Výborná ergonomie

Na výborné zpracování a kompaktní rozměry plynule navazuje i příjemná ergonomie přístroje. Ačkoliv jsem odpůrce umisťování zapínacího tlačítka na horní hranu, v případě W1 mi toto řešení vůbec nevadí. Horní hrana je totiž příjemně zaoblena a zkosena směrem dozadu a díky rozměrům přístroje i dobře přístupná. Samotné tlačítko je dostatečně hmatově rozeznatelné a jeho stisk nečiní žádné větší obtíže. Pokud však máte menší ruku, toto řešení nemusí být zcela ideální. (Jistě by neuškodilo umístění tlačítka na pravou stranu).

Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1

Mírně zaoblené a zkosené jsou i ostatní hrany přístroje, které spolu s lehce vypouklými zády zajistí, že přístroj skvěle padne do ruky.

V dnešní době se ergonomie velmi podceňuje, a to především kvůli stále se zvětšujícím rozměrům přístrojů. V tomto kontrastu je velmi příjemné používat zařízení, jehož designéři u návrhu přemýšleli.

 

Nízká citlivost senzorových tlačítek

Jedinou výtku z pohledu ovladatelnosti přístroje mám k senzorovým tlačítkům pod displejem. Při testování se mi poměrně často stávalo, že po standardním (lehkém) stisku tlačítko nezareagovalo a stisk bylo nutné opakovat.

Huawei Ascend W1

 

Nadprůměrná výdrž

Huawei Ascend W1 je ve své třídě vybaven nadprůměrně kapacitní baterií, o které si i podstatně dražší přístroje mohou nechat jen zdát. Papírové hodnoty udávají 1950 mAh a praktické testy je jen potvrzují. Při běžném intenzivním používání přístroj vydrží bez problémů celé 2 dny. Pokud jej využíváte o něco méně, lze se posunout k hranici 3-4 dnů, což je hodnota u chytrých telefonů spíše nevídaná.

HUAWEI Ascend W1 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

 

Slušný displej

Dalším pozitivním překvapením je volba displeje. Huawei totiž do Ascendu W1 osadil TFT IPS displej s úhlopříčkou 4“ (800 x 480 bodů), který má poměrně slušné barvy. Dokonce i podání černé je uspokojivé, i když s černou na AMOLED displejích se nedá srovnávat. Drobnou výtku mám však k bílé, která je mírně nažloutlá. Obecně lze však říci, že tento displej je pro tuto cenovou kategorii spíše nadstandardní.

Huawei Ascend W1

 

Dostatečný výkon

O plynulý chod zařízení se stará dvoujádrový procesor Qualcomm (taktovaný na 1,2 GHz) doplněný o 512 MB RAM. V kombinaci s výborně optimalizovaným operačním systémem Windows Phone 8 nabídne W1 velmi příjemnou rychlost a odezvu.

V případě operační paměti je však třeba upozornit, že je jedná o naprosté minimum, které nemusí vždy stačit pro plnohodnotný běh všech aplikací. Především u náročnějších her je tato hodnota paměti dosti limitující.

Drobnou nevýhodou je také absence NFC, které však v našich končinách stále není příliš využitelné.

 

Nedostatek vnitřní paměti

Zcela zásadní nevýhodou jinak velmi povedeného zařízení je kapacita vnitřní paměti. Výrobce bohužel použil pouze 4 GB modul doplněný o slot na paměťové karty. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že velikost vnitřní paměti je dostatečná, protože je možné použít paměťovou kartu, není tomu tak. Na kartu je sice možné si uložit desítky gigabajtů hudby a jiných multimédií, nepřesunete tam však aplikace, mapy a vyrovnávací paměť systému. A právě tyto položky vnitřní paměť (ze které zbyde uživateli po prvním spuštění pouze 1,3 GB) hravě zaplní. Především některé velmi náročné hry se nepodaří ani nainstalovat. Samozřejmě v případě několika málo her se nejedná o nijak závažný problém, ale kapacita vnitřní paměti v podstatě znemožní používat přístroj jako plnohodnotnou automobilouvu navigaci. Jediná dostupná navigační aplikace (Navigon) totiž vždy stahuje pouze celý balík map (pro Evropu), který se do vnitřní paměti přístroje prostě nevejde.

 

Výborná stabilita a spolehlivost

Při výběru telefonu je spolehlivost a stabilita často podceňována a zejména levnější zařízení s Androidem po koupi svého majitele nemile překvapí. U Windows Phone však nic podobného nehrozí. I na slabším hardwaru je stabilita a rychlost systému více než dostatečná a na přístroj je možné se 100% spolehnout. Již žádné restarty, časté pády aplikací apod.

HUAWEI Ascend W1 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 


Absence prémiových aplikací

Kromě standardní podoby operačního systému Windows Phone 8, který v této recenzi již nebudeme znovu představovat, jelikož na našem webu naleznete v tomto směru více než dostatek informací, není Ascend W1 bohužel vybaven žádným prémiovým softwarem. Většina výrobců nabízí alespoň nějakou přidanou hodnotu, Huawei však nenabídl ani jedinou aplikaci či rozšiřující nastavení.

 

Standardní fotoaparát

Pokud budeme hodnotit fotoaparát (5 Mpx (2 592 × 1 944), LED dioda, autofocus) vzhledem k cenové kategorii přístroje, ve kterém se nachází, lze snímky za dobrého světla hodnotit překvapivě jako velmi slušné. Fotoaparát měl sice občas problémy s podáním barev, ale to se stává i u telefonů vyšší třídy. Naopak ostrost snímků je ve většině případů na dobré úrovni.

Fotografie pořízené uvnitř a za horších světelných podmínek již úplně pochválit nelze, ale opět se nejedná o žádný propadák. Kvalitu snímků bych hodnotil jako průměrnou.

Ačkoliv není v nastavení možnost přepnout na makro, optika ostří již od relativně krátké vzdálenosti a udělat tak detailní snímek také není žádný problém.

Samotná fotoaplikace je však poměrně strohá a dokonce není možno přepnout ani do režimu 16:9. Musíte se tak spokojit z klasickým poměrem stran 4:3, případně netradičním 5:3.

 

Denní světlo (venku)

Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1

Denní světlo (venku) - "makro"

Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1

Denní světlo (uvnitř)

Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1

Umělé osvětlení - špatné světelné podmínky

Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1

Blesk

Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1 Huawei Ascend W1

 

Zajímavá cena

Aktuální cena HUAWEI Ascend W1 je v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, ). Tato cena je v kontextu s dílenským zpracováním a hardwarovou výbavou velmi příjemná.

Graf ceny produktu HUAWEI Ascend W1 poskytuje server Heureka.cz

 

Hodnocení

+ Dílenské zpracování
+ Ergonomie
+ Cena
+ Displej
+ Rychlost a stabilita
+ Výdrž na baterii

- Pouze 4GB vnitřní paměti
- Absence prémiových aplikací 
- Nízká citlivost senzorových tlačítek

 

Závěr

Huawei Ascend W1 je pro mě velkým (pozitivním) překvapením. Již od prvního vybalení z krabice bylo zřejmé, že se jedná o povedený kus hardwaru. Praktické testy tuto domněnku jen potvrdily. Během náročného testování podával přístroj přesně takové výsledky, které jsem od něj očekával. Vše vždy fungovalo spolehlivě a na 100%.

Za největší výhodu považuji velmi kvalitní dílenské zpracování, IPS displej, kompaktní tělo a dobrou ergonomii ovládání. Zmínit musím také nadstandardní výdrž a dostatečný výkon.

Je velká škoda, že výrobce nevybavil přístroj větší vnitřní pamětí, která by zaručila, že by ve své třídě jen velmi těžko hledal rovnocenného konkurenta. Také nulová snaha o vytvoření prémiových aplikací a nastavení není příliš dobrou vizitkou a znamená jen další znevýhodnění oproti zařízením ostatních výrobců (zejména Nokiím).


Zlevněné produkty v sekci Mobilní příslušenství

Komentáře (4)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jirka L950

28 | 01 | 14 22:16
Dekuji za odpoved. 0

Jindřich Lukeš

24 | 01 | 14 17:25
bohužel to možné není 0

Jirka L950

24 | 01 | 14 09:40
Zdravim.Mel bych dotaz.Je mozne muj Huawei Ascend G510-0100 (Vodafone) predelat z Androida na WP?Dekuji za odpoved.Jirka V. 0

Jindřich Lukeš

07 | 05 | 13 01:02
V této recenzi detailně prověříme první (povedený) model s Windows Phone 8 od čínského Huawei, kterým je Ascend W1. Toto zařízení zaujme především nízkou cenou, perfektním dílenským zpracováním a elegantním designem. Jak obstojí při náročném testování a co nabídne oproti konkurenci? http://wmmania.cz/clanky/recenze/recenze-huawei-ascend-w1/ 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17