Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Recenze: Microsoft Lumia 435 a 532: I levné Lumie mají co nabídnout

V této recenzi se zaměříme na dvojici nejlevnějších Lumií, které kromě velice příjemné ceny nabídnou i celkem zajímavé hardwarové parametry. Jak obstály při praktickém testování?

Operační systém Windows Phone měl vždy největší potenciál na levnějších zařízeních, protože díky své optimalizaci a odladění umožňuje plynulý a bezproblémových běh i na méně výkonném hardwaru. Bylo tak poněkud zvláštní, že v dobách, kdy Lumie vyráběla Nokie, nebylo této hlavní domény příliš využíváno a na trhu existovalo jen několik málo levných modelů. S příchodem Microsoftu, jakožto nového majitele mobilní divize Nokie, se řada věcí změnila, a na trhu se objevila celá řada nových zařízení stření a nižší třídy. Samozřejmě mnozí mohou nyní namítnout, že levných zařízení je sice dostatek, ale pro změnu zase chybí nové topmodely. Ať už je strategie Microsoftu jakákoliv, o výběr Lumií zejména v nižší třídě není nouze. Dokonce se nám někdy připadá, že se Microsoft snaží trumfnout sám sebe a vyrobit ještě levnější zařízení než kdykoliv dříve. Přesně toto je příklad Lumie 435, resp. 532, jejíž představení bylo poměrně velkým překvapením, protože nikdo nepředpokládal, že si Microsoft troufne jít ještě níže, než v případě Lumie 530, kterou jsme v naší recenzi poměrně zkritizovali.

Microsoft Lumia 435 Dual lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Při pohledu na konečnou cenu zařízení je zřejmé, že si Microsoftu rozhodně nestanovil lehký cíl, a dalo by se tak předpokládat, že se úspory projeví naprosto všude. Překvapivě se ale ve výsledku cena nijak zásadně neodráží na výsledné funkčnosti a použitelnosti zařízení. Proti Nokii totiž k návrhu jednotlivých zařízení přistupuje podstatně odpovědněji a dalo by se říci i s rozumem. V praxi to znamená, že sice polevuje u některých parametrů, ale vybírá naštěstí ty méně důležité pro běh systému. U nových modelů se tak již nesetkáme s nedostatkem operační paměti, sensorů, tlačítek a dalších doplňků jako u Lumií s dílny Nokie.

Nokia Lumia 535

 

Lumia 435 vs. Lumia 532

Než se pustíme do samotné recenze, je třeba vysvětlit, proč jsou v názvu recenze uvedeny dva modely, místo jednoho, jak je obvyklé. Microsoft totiž představil dvě na první pohled identická zařízení, která se liší jen v několika málo parametrech, které jsou ukryté především „pod kapotou“. Z číselného značení vyplývá, že Lumia 435 je méně vybavena než Lumie 532. K podobnému závěru dojdete i po shlédnutí hardwarových parametrů, kde je uveden odlišný procesor (435 = 1,2 GHz dvoujádrový; 532 = 1,2 GHz čtyřjádrový) a fotoaparát (435 = 2 MPx; 532 = 5 MPx). Mezi řádky lze však vyčíst ještě dvě odlišnosti. Tou první je přítomnost oblíbeného Glance Screen u Lumie 532 a tou druhou rozdílně řešené kryty obsahující vrchní průhlednou vrstvu.

Nokia Lumia 435 a 532 Nokia Lumia 435 a 532 Nokia Lumia 435 a 532 Nokia Lumia 435 a 532 Nokia Lumia 435 a 532 Nokia Lumia 435 a 532 Nokia Lumia 435 a 532 Nokia Lumia 435 a 532 Nokia Lumia 435 a 532

Podrobněji se na visuální rozdíly mezi oběma zařízeními můžete podívat v článku věnovanému prvním praktickým zkušenostem: Lumia 435 a 532 – oficiální představení a první zkušenosti. Zajímavostí je, že kryty obou modelů jsou výměnné a vzájemné kompatibilní. Není tak sebemenší problém si kryt z Lumie 532 umístit na 435 a opačně.

Microsoft Lumia 435 Dual lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Microsoft Lumia 532 Dual lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Pro přehlednost se budeme dále v této recenzi věnovat pouze modelu Lumia 435. Z praktického srovnání lze ale objektivně říci, že skutečný rozdíl zaznamenáte pouze u fotoaparátu, který je u Lumie 532 výrazně lepší, ovšem ani tak nedělá příliš kvalitní snímky. Výraznější rozdíly plynoucí z rozdílných procesorů jsme nezaznamenaly. Lumia 532 je sice o malý kousek rychlejší, ale opět se nejedná o nic zásadního.

 

Design, ergonomie a dílenské zpracování

Pokud se podíváte od našich starších recenzí levných Lumií, pravděpodobně nenarazíte na model, který bychom v této kategorii kritizovali za design. Bohužel Lumia 435 je výjimkou. Ačkoliv je hodnocení designu čistě subjektivní záležitost, na což předem upozorňujeme, neodpustíme si připojit náš negativní názor.

Pokus o kombinaci relativně malého zařízení (118.1 x 64.7 mm) s trochu větší tloušťkou (11.7 mm) a zcela rovnými boky nemůže dopadnout dobře. Lumia 435 bez nadsázky působí jako „cihla“, na které je na první pohled patrná nejnižší cenová kategorie. Je to velká škoda, protože v Microsoftu toto umí vyřešit i mnohem lépe. Tentokrát se to ovšem nepovedlo. Raději ani nemá smysl zmiňovat velice zvláštní řešení částečně průhledného krytu Lumie 532, který jestli na něčem nepřidá, tak je to visuální hodnota zařízení. Zejména pak v kombinaci s barevnými kryty (černá, bílá, oranžová, zelená) vypadá spíše jako hračka.

Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535

Na druhou stranu je nutné říci, že ergonomie byla zvládnuta podstatně lépe. Jako jedním z lákadel by se v konečném důsledku mohly ukázat menší rozměry, které jsou na trhu chytrých zařízení s dominancí 5“ placek poměrně netradiční a řadu uživatelů jistě potěší. Také samotný úchop zařízení je poměrně slušný. Na první pohled by se sice mohlo zdát, že v tomto směru budou rovné boky spíše ne obtíž, ale není tomu tak. Díky jemně zaobleným zádům, menším rozměrům a větší tloušťce zařízení dobře patně do ruky a ještě lépe se ovládá. Bez problémů totiž dosáhnete na všechna tlačítka a obsloužíte celý displej, což v dnešní době již rozhodně není standardní. Celkový dobrý dojem tak kazí pouze ostřejší obvodové hrany, které trochu tlačí do prstů.

Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535

Hardwarová tlačítka mají dostatečný zdvih i velikost a nebýt výraznější tuhosti, jistě bychom je také pochválili. Jednoznačné plus však zaslouží dotyková tlačítka pod displejem, která jsou řešena jako standardní senzorová. Před rokem by tato věta možné zněla poněkud zvláštně, ale v souvislosti s několika posledními modely je nutné ocenit Microsoft za to, že v rámci úsporných opatření nesáhl k neoblíbenému řešení tlačítek přímo na displeji.

Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535

 

Displej

Místem, kde se u levných zařízení nejvíce šetří, je displej. Bohužel ani Lumia 435 není výjimkou. Osazen byl obyčejní LCD displej s úhlopříčkou 4“ a rozlišením 480x800 bodů. Z pohledu velikosti displeji a rozlišení nemáme žádné námitky, protože tato kombinace se zdá takřka ideální a rozhodně si nebudete stěžovat na nedostatečnou jemnost. Bohužel o poznání horší je jas a barevné podaní. Černá není černou ani zdaleka, spíše takovou tmavší šedou a barvy také ne vždy zcela odpovídají. Na druhou stranu i na přímém slunci při použití maximálního podsvícení displej relativně snadno přečtete a barevné poddaní není tak špatné jako u Lumií 520 a 530, které jsou v tomto směru doslova tragické. Oproti předchůdcům se navíc nezapomnělo na senzor jasu, který umožňuje automatickou regulaci podsvícení.

Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535

Nepříjemnou vlastností jsou ale pozorovací úhly. Pokud se totiž na displej podíváte trochu více ze shora nebo ze spodu, v podstatě okamžitě ztratí veškeré barvy. V praxi stačí tak velmi malé naklonění a displej se stane obtížně čitelným. V případě pohledu z boku k takto výraznému problému naštěstí nedochází.

V konečném součtu není displej s přihlédnutím k ceně zařízení zase tak špatný, objektivně bychom jej označili spíše za mírně podprůměrný až průměrný. Svůj účel splní, ale žádný větší požitek nečekejte.

V případě Lumie 532 stojí za zmínku přítomnost oblíbeného Glance Sreen, který byl v poslední době prezentován spíše jako funkce lépe vybavených modelů. Je tak velice pozitivní, že se vrací i do této cenové kategorie.

 

Hardware a výkon

Tato kapitola je u většiny levných zařízení s Windows Phone téměř stejná. Systém sice s přibývajícími verzemi již není tak plynulý a bezchybný jako dříve, ale stále bez sebemenších problémů překoná Android ve stejné cenové kategorii. V případě Lumie 435 byl použit dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon™ 200 s taktem 1,2 GHz doplněný (překvapivě) o 1 GB operační paměti a 8 GB vnitřního úložiště s možností rozšíření o paměťové microSD karty. Volba procesoru byla v podstatě jasná, protože o moc nižší model, který by zvládl plynule pohánět operační systém, již v minimálních hardwarových parametrech k dispozici není. Ovšem velký překvapením je 1 GB operační paměti RAM, která je pro bezproblémový chod aplikací a zejména jejich přepínání na pozadí zcela zásadní. Je tak velice dobře, že se Microsoft poučil z minulosti a ani u těch nejlevnějších modelů již 512 MB nepoužívá.

Nokia Lumia 535

Celkově tak výkon zařízení hodnotíme pozitivně. I přesto, že si na spuštění některých aplikací chvíli počkáme (Lumie 532 toto zvládá díky 4 jádrovému procesoru o něco lépe) a sem tam nějaká spadne, nejedná se o nic zásadního, co by bránilo pohodlnému používání zařízení. Navíc v prostředí samotného systému a systémových aplikací jsou odezvy zařízení poměrně rychlé.

 

Baterie a výdrž

Lumia 435 je vybavena baterií o kapacitě 1560 mAh, což není mnoho, ale v kombinaci s méně náročným hardwarem není výdrž vůbec špatná. Při běžném používání čítající desítky minut telefonování, připojení k datové síti či k WiFi, využívání různých komunikačních nástrojů a prohlížení webu v řádu desítek minut nebyl problém dosáhnout výdrže celý den (velmi intenzivní používání). Pokud se však trochu uskromníte, lze poměrně snadno dosáhnout i dvoudenní výdrže.

 

Fotoaparát

Lumia 435 je vybavena velmi slabým fotoaparátem s rozlišením 2 MPx bez automatického ostření, samostatné hardwarové spouště a LED diody. V praxi je tak vhodný pouze na momentky za dobrého osvětlení, kdy ještě dokáže pořídit v rámci možností použitelné fotografie. Se snižující se hladinou osvětlení jde optický výkon rapidně dolů a focení za špatného počasí, uvnitř či po setmění raději nedoporučujeme. Díky absenci automatického ostření je také problém vyfotit blízké předměty ať už v podobě makro snímků, nebo například když budete potřebovat vyfotit nějaký dokument apod. Fotoaparát ostří až přibližně od 50 cm.

Nokia Lumia 535

Za zmínku stojí také přítomnost přední VGA kamery, kterou sice na selfie kvůli kvalitě příliš nevyužijete, ale na základní videokomunikaci postačí.

Nokia Lumia 435 Nokia Lumia 435 Nokia Lumia 435 Nokia Lumia 435 Nokia Lumia 435 Nokia Lumia 435 Nokia Lumia 435 Nokia Lumia 435 Nokia Lumia 435 Nokia Lumia 435 Nokia Lumia 435 Nokia Lumia 435 Nokia Lumia 435 Nokia Lumia 435 Nokia Lumia 435 Nokia Lumia 435 Nokia Lumia 435 Nokia Lumia 435 Nokia Lumia 435 Nokia Lumia 435 Nokia Lumia 435 Nokia Lumia 435 Nokia Lumia 435 Nokia Lumia 435 Nokia Lumia 435

Cena

Microsoft Lumia 435 Dual lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Microsoft Lumia 532 Dual lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Graf ceny produktu Microsoft Lumia 435 Dual poskytuje server Heureka.cz

Porovnání Lumie 435 s Lumií 530, 532, 535 a 630

TIP: Lumia 435, 530, 532, 535 a 630 – Podrobné srovnání nejdůležitějších parametrů.

V tabulce níže naleznete všechny podstatné parametry 5 (základních variant) nejlevnějších Lumií s cenovkou nepřesahující 3000 Kč. Tyto údaje pochází z oficiálních specifikací výrobce a nezohledňují další modifikace v podobně rozšiřujících modelů. Tedy například uvažujeme pouze základní Lumií 630, i když lze zakoupit Lumii 630 Dual s podporou dvou SIM.

V každém řádku tabulky je pro přehlednost vyznačen nejlepší parametr (zeleně) a ty skutečně důležité jsou ještě zvýrazněny.

Hodnocení

+ 1 GB RAM
+ Výdrž
+ Cena
+ Sensor jasu a přiblížení
+ Senzorová tlačítka pod displejem
+ Plynulost a spolehlivost
+ Možno zakoupit i DualSIM variantu
+ Podporovat budoucí aktualizace na Windows 10 Mobile
+ Glance Screen (Lumia 532)

- Design
- Ostřejší obvodové hrany
- Displej
- Fotoaparát
- LTE

 

Závěr

Lumia 435 (532) je po Lumii 535 dalším zařízením, kde je jasně vidět vliv Microsoftu, který nad návrhem nových modelů především po hardwarové stránce více přemýšlí a pravděpodobně i reaguje na kritiku těch předcházejících. Lumia 435 se tak oproti svým předchůdcům (především Lumii 530) dočkala (trochu) lepšího displeje, užitečných sensorů, větší operační pamětí apod.

Pokud se na Lumii 435 podíváme z širšího pohledu, rozhodně se jedná o model, který má svým potenciálním majitelům, co nabídnout. Bez problémů zvládne uspokojit potřeby běžných uživatelů, a pokud nebude kladen důraz na fotografování, troufáme si tvrdit, že postačí i náročnějším uživatelům, kteří potřebují především malé a skladné zařízení pro práci (např. jako druhý firemní telefon). Navíc cena začínající na 1 605 Kč je více než lákavá.

Microsoft Lumia 435 Dual lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Jako zásadní nevýhodu zde ale vidíme designové zpracování, které může řadu uživatelů odradit. Zařízení těchto proporcí připomínající „cihličku“ a v případě barevných poloprůhledných krytů Lumie 532 dokonce dětskou hračku se bude na trhu pravděpodobně podstatně obtížněji prosazovat, nežli předchozí oblíbené modely 520 a 530, které ani ve firmách neudělaly žádnou ostudu.

Komentáře (3)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

25 | 05 | 15 20:20
Ano, také jsem to v recenzi zminoval. 0

htcjirka

25 | 05 | 15 19:49
""a v případě barevných poloprůhledných krytů Lumie 532 dokonce dětskou hračku"" Tak kryty jsou zamenne, takze staci na 532 pouzit kryty ze 435. 0

Jindřich Lukeš

25 | 05 | 15 01:26
V této recenzi se zaměříme na dvojici nejlevnějších Lumií, které kromě velice příjemné ceny nabídnou i celkem zajímavé hardwarové parametry. Jak obstály při praktickém testování? http://wmmania.cz/clanky/recenze/recenze-microsoft-lumia-435-a-532/ 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17