Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Recenze: Microsoft Lumia 535 – Nejlepší (levná) Lumia všech dob

V této recenzi si představíme první zařízení nesoucí logo Microsoft, které nabídne ve své cenové kategorii (méně než 3000 Kč) bezkonkurenční výbavu a minimum kompromisů. Stane se z něj neprodávanější model letošního roku?

V této recenzi si představíme Lumii 535, jakožto jedno z nejzajímavějších levných zařízení s Windows Phone, která nyní v portfoliu Microsoftu dominují.

Ačkoliv nelze jednoznačně určit, na kolik se na vývoji tohoto modelu podílel samotný Microsoft a na kolik byl předpřipraven původní Nokií, jedno je zřejmé, jedná se o první zařízení nesoucí logo Microsoft. „Nová“ značka však není jedinou novinkou. Tím podstatně důležitějším je koncepce celého zařízení. Jakoby se zdálo, že při výrobně konečně někdo začal přemýšlet.

 

Není to totiž tak dávno, kdy byly představeny na „kost ořezané“ modely v čele s Lumií 530. Ihned po zveřejnění oficiálních parametrů jsme na Nokii nenechali nit suchou, protože bylo zcela zřejmé, že tímto směrem se tržní podíl operačního systému Windows Phone nezvýší, což později potvrdily také různé statistiky. Nokia se totiž zcela nesmyslně vydala cestou úspor, které navíc nebyl do důsledků promyšleny. Na některých modelech se tak setkáme s doslova otřesnými displeji, chybějícími sensory apod. Podrobněji v samostatném článku: Co vše chybí Lumii 630? Aneb extrémní tlak na cenu se nemusí vždy vyplatit a pohledu z druhé strany: Nová strategie Nokie: jsou nové modely horší než staré a za vyšší ceny?.

V případě Lumie 535 je ale vše jinak.

Nokia Lumia 535

 

Design, ergonomie a dílenské zpracování

Již na „první dotek“ (po vybalení z krabičky) nás přístroj mile překvapil a tento pocit překvapivě přetrval i během několikatýdenního testování. Lumia 535 je totiž designově poměrně vyvážená, kvalitně zpracovaná, nabídne slušnou ergonomií (vzhledem k uhlopříčce displeje) a hlavě příjemnou tloušťkou. V řeči čísel (140.2 x 72.4 x 8.8 mm, 146 g) se sice nejedná o nijak převratné hodnoty, ale věřte, že do ruky padne výborně. Jemně zakulacené hrany nijak netlačí a větší výška spíše než aby působila nepříjemně, umocňuje pocit, že držíte relativně tenké zařízení. Celkově tak Lumie 535 působí i přes přítomnost 5“ displeje relativně kompaktně. Vše ale samozřejmě hodnotíme ve vztahu k ostatním 5“ modelům podobné cenové kategorie. Objektivně je ale třeba říci, že se rozhodně nejedná o malé zařízení. Na druhou stranu je pravdou, že právě takováto zařízení si lidé žádají. Malé uhlopříčky a drobná zařízení již prostě nejsou v kurzu.

Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535

Pokud se ještě na chvíli vrátíme k držení přístroje a přivřeme oči nad celkovými rozměry, které především díky šířce nikdy z ergonomického pohledu nemohou konkurovat pohodlností úchopu menším modelů, nenarazíme na žádané zásadnější nedostatky. Lumia 535 kromě příjemně zakulacených rohů nabídne i dostatečně velká a vystouplá tlačítka (zapínací by však mohlo být umístěno o něco níže) a hlavně dostatek prostoru pro trojici klasických tlačítek na přední straně. Ta jsou sice pouze virtuální (na displeji zařízení), ale díky úhlopříčce a rozlišení displeje dostatečně prostorná. Ačkoliv tedy u drtivé většiny zařízení toto „úsporné řešení“ kritizujeme, v tomto případě je tomu naopak a ergonomii přístroje nijak nenarušuje.

Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535

To se však nedá říci o absenci samostatného tlačítka fotoaparátu, které se z kategorie levných zařízení zcela vytrácí a pravděpodobně jej v budoucnu nabídnou jen nejvyšší modely s PureView fotoaparátem.

Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535

Drobnou připomínku máme také k povrchové právě krytu přístroje. Ten je sice nabízen v několika barevných variantách (klasická bílá, černá, oranžová, zelená a dokonce i modrá a šedá), ale některé jsou řešeny jako lesklé (oranžová, zelená), což působí trochu laciným dojmem, o nemožnosti se zbavit přítomnosti otisků prstů raději nemluvě. Pokud tedy některou z barevných variant zvažujete, doporučuji se na ní nejdříve naživo podívat. Pokud to však není možné, nic se neděje, protože kryty jsou výměnné, a tak za několik málo korun můžete kryty střídat dle potřeb.

 

Displej

Asi si teď říkáte, dobře, tělo přístroje je slušně zpracované, ale jak známe „Nokii“, háček přijde hned po spuštění v podobě nekvalitního displeje, který byl doposud pro tuto cenovou kategorii typický. Možná se budete divit, ale žádný takový háček Lumie 535 neobsahuje. Displej sice není, kdo ví jak převratný, ale naprosto dostačující. Nabídne technologii IPS a rozlišení 960 x 540, což vzhledem k 5“ úhlopříčce není mnoho, ale stačí to. Během používání, a to i přestože jsme zvyklí používat zařízení s podstatně kvalitnějším displejem, jsme žádné problémy s jemností displej nepociťovali. Na trochu hrubší rastr se dá po několika dnech zvyknout a při běžné pracovní vzdálenosti ani mřížku displeje nespatříte. Dostatečné je také barevné podání typické pro IPS panely. Černá tedy sice stále není černou, ale barvy jsou reálné a dostatečně intenzivní.

Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535

Pokud displej Lumie 535 porovnáme například s oblíbenou loňskou Lumií 520 či letošní 530, je vidět zcela zásadní rozdíl směrem kupředu. Lumia 535 tak nabídne oproti svým předchůdkyním diametrálně lepší displej, na který uvidíte i na přímém slunci a kde zobrazené fotografie nebudou vypadat jako prohnané přes nějaký odbarvující filtr. Značným přínosem je také přítomnost ochranné vrstvy Corning® Gorilla® Glass 3, která snižuje pravděpodobnost rozbití a poškrábání.

Nokia Lumia 535

Displej Lumie 535 ji však zaslouží ještě jeden odstavec, který se týká zcela zásadních problémů s dotykovou odezvou. Pokud se totiž podíváte na recenze s dřívějším datem nebo do starších internetových diskuzí, jistě narazíte na desítky uživatelů, kteří řešili problém s nekorektním rozpoznáváním dotyku. Následkem bylo velmi špatné ovládání přístroje v určitých situacích. Ačkoliv řešení tohoto problému trvalo relativně dlouho, u drtivé většiny přístrojů je již vše v pořádku díky softwarové aktualizaci od Microsoftu, které byla oficiálně vypuštěna minulý týden.

 

Hardware a výkon

Levné Lumie jsou v podstatě bez výjimky osezeny tou nejnižší řadou procesoru od Qualcommu a Lumia 535 není výjimkou. Naleznete zde tedy čtyřjádrový procesor řady Snapdrgon 200 s taktem 1200 MHz, což sice na plynulý a bezproblémový chod systému stačí, ale samozřejmě vše je o něco pomalejší. Velkým překvapením je hodnota operační paměti, která již konečně není 512 MB, ale 1 GB. Při návrhu tohoto zařízení tak někdo skutečně přemýšlel a my jen doufáme, že se tato velikost stane standardem.

Nezapomnělo se ani na podporu paměťových karet, kterými můžete rozšířit 8 GB vnitřní paměti a pochvalu si zaslouží přítomnost všech důležitých senzorů (světelný, proximity a accelerometer), které v této kategorii rozhodně nejsou standardem.

Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535

Baterie a výdrž

Baterie má slušnou kapacitu 1905 mAh a je navíc výměnná. Při běžném používání čítající desítky minut telefonování, připojení k datové síti či k WiFi, využívání různých komunikačních nástrojů a prohlížení webu v řádu desítek minut nebyl problém dosáhnout výdrže celý den (velmi intenzivní používání) a v mnoha případech i dva dny. Pokud se trochu uskromníte, dosáhnete výdrže 2,5-3 dny.

 

Fotoaparát

Fotoaparát je vybaven 5 Mpx sensorem doplněným o automatické ostření a LED blesk. Výsledky jsou v této cenové kategorii spíše průměrné. Za dobrého osvětlení se dají pořídit použitelné fotografie, za horšího ale fotit bez LED diody rozhodně nedoporučujeme. Překvapivě dobře si fotoaparát rozumí s makrem. Bližší obrázek si asi sami uděláte s přiložených fotografií.

Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535

Kromě přítomnosti LED, na kterou se u ostatních Lumií v této cenové kategorii zapomíná, je zde překvapivě i relativně kvalitní širokoúhlá 5MP přední kamera, která umožní vytvářet oblíbené selfie.

Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535 Nokia Lumia 535

 

Cena

Microsoft Lumia 535 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Graf ceny produktu Microsoft Lumia 535 poskytuje server Heureka.cz

 

Microsoft Lumia 535 Dual lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Graf ceny produktu Microsoft Lumia 535 Dual poskytuje server Heureka.cz

 

Lumia 535 vs. 435, 530, 532 a 630

TIP: Lumia 435, 530, 532, 535 a 630 – Podrobné srovnání nejdůležitějších parametrů

 

Hodnocení

+ 1 GB RAM
+ Displej
+ Design a zpracování
+ 5MPx přední fotoaparát
+ LED dioda a důležité sensory
+ Výdrž
+ Cena

- Fotoaparát (fotografie za horšího osvětlení)
- Výkon (spouštění a obnova náročnější aplikací)
- LTE
- Glance Screen (Rychlý přehled)

 

Závěr

Při testování různých špičkových zařízení se často sami sebe ptáme, proč nemohl výrobce ještě vylepšit nedotažené či doplnit chybějící funkce, která by je udělaly téměř ideální? Jedním dechem si ale pokládáme další otázku, zdali je cílem výrobce ideální zařízení vyrábět, když by se pak logicky hůře prodávaly následující modely? Ať už jsou odpovědi jakákoliv, s „ideálními“ zařízeními se setkáváme jen velmi výjimečně. Pokud se však podíváme na Lumii 535 a objektivně ji zhodnotíme s přihlédnutím k cenové kategorii, těžko bychom našli něco zásadního, co by si zasloužilo vylepšení.

Microsoftu se povedlo vyrobit skutečně povedené zařízení, na kterém se chyby hledají velmi obtížně. Samozřejmě vždy je prostor pro určité zlepšení, ale když vezmeme v potaz cenovku, jen těžko budeme hledat lepší konkurenci, dokonce si troufáme tvrdit, že pokud vám nebudou vadit větší rozměry, jedná se o nejlepší zařízení do 3000 a možná i do 5000 Kč.

Lumia 535 sice není bezchybná, ale konečně se jedná o model, který má hlavu a patu, a při jehož návrhu a výrobě někdo skutečně přemýšlel. Jsou zde odstraněny v podstatě všechny nedostatky, které jsme dříve kritizovali např. u Lumie 530 či 630 a doslova se zdá, jako by se Microsoft poučil ze svých vlastních chyb. Připravil totiž zařízení, do kterého dal ze slušnou cenu vše potřebné od kvalitního displeje, přes dostatečnou operační paměť a baterii až po důležité sensory, LED diodu apod. Dá se tak říci, že v podstatě vyrobil „ideální“ zařízení, které dokáže plně využít potenciál Windows Phone a skvěle prezentovat vše, co Microsoft nabízí, a to navíc vše za více než příjemnou cenu. Pokud tedy přemýšlíte o levném zařízení s Windows Phone, Lumii 535 musíme jednoznačně doporučit.

Komentáře (3)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

marek1

24 | 03 | 15 18:48
Jakou HW verzi a firmware telefonu jste měli? Co problem s dotykem?, multitouch, psaní a hry? Díky. PS: Vite, že když se koukám přes telefon na vaše stránky, tak srovnávací tabulka není responsivní a tedy nelze vidět všechny telefony. Ostatní je docela v pořádku. 0

Vanhouten

23 | 03 | 15 22:18
když jsem ji měl pár dní po premiéře v ruce, moc mě nenadchnula. Nelíbil se mi displej a hlavně mi strašně vadil klouzající lesklý zadní kryt. Jinak co se týče výbavy, tak jsem rád, že Microsoft tlačí výbavu nahoru a ceny co nejníže. Tipuju, že ceny Microsoftích Lumií jsou nižší pro, že Nokia nemusí platit za licenci MS (platila ne?) a pokud zůstanou střeva ve stejné kvalitě, tak to bude jen dobře. Teď se mi zalíbila docela 532ka. Ani ne tak přímo model ale směr kterým se ubírá. Pokud by Microsoft udělal v tomhle směru telefon velikostně mezi tou 532 a 535 s Glance screenem, solidním displejem a foťákem s ledkou, tak by to byla bomba. Trochu mě zklamalo, že MS pustil na trh dva stejně velké telefony 535+640 a 435+532 a nic mezi nima Snad to napraví. Jako startovací mobil je 635 fajn, ale má své nedostatky - viz články v recenzi. 0

Jindřich Lukeš

23 | 03 | 15 01:38
V této recenzi si představíme první zařízení nesoucí logo Microsoft, které nabídne ve své cenové kategorii (méně než 3000 Kč) bezkonkurenční výbavu a minimum kompromisů. Stane se z něj neprodávanější model letošního roku? http://wmmania.cz/clanky/recenze/recenze-microsoft-lumia-535/ 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17