Autorem tohoto článku je @Steny48 na jehož Twitteru můžete sledovat další poznatky nejen z užívání tohoto headsetu, ale třeba i Lumie 1520 a dalších zařízení.
V dnešní recenzi se blíže podíváme na příslušenství, které zaujme nejednoho hudebního nadšence. Jedná se o bezdrátový headset Nokia BH-121, který díky nabízeným barevným variantám (černá, modrá, červená a žlutá) celkem snadno sladíte se svou Lumií, ale nejen tou.
Poznámka: Nokia BH-121 je bezdrátový headset, který slouží jako „dálkový“ ovladač hudebního přehrávače v telefonu (lze využít i pro telefonování). K přístroji se připojuje bezdrátově a obsahuje standardní 3,5mm jack konektor pro sluchátka. Pomocí tohoto zařízení můžete poslouchat hudbu, aniž byste museli mít telefon stále po ruce (připojený ke kabelu sluchátek).
Zařízení využívá profily HFP 1.5, HSP 1.0, A2DP 1.2 a AVRCP 1.4 a k telefonu se připojuje pomocí Bluetooth verze 3.0, proces samotného spárování může zjednodušit funkce NFC. Příručka také slibuje použití s dvěma zařízeními současně včetně vyřizování hovorů a paměť až na osm zařízení pro rychlé automatické spárování. Z dalších funkcí zmíním ještě funkce pro lepší zvuk Digital Signal Process DSP, Echo cancellation, HD audio a pak také hlasovou asistentku, jenž nahrazuje nepřítomnost displeje na headsetu. Mluví anglicky nebo čínsky a pomáhá poznat aktuální stav zařízení, pokud není připojeno k telefonu. Celkem šikovné.
Obsah balení
V počátku rozhodně nepřekvapilo monstrózní balení pro tak malé příslušenství (to už je holt zaběhnutý styl Nokie). Co všechno v něm najdeme? Kromě malého plastového čtverečku neboli headsetu BH-121 o rozměrech 39x39x12mm a váze pouhých 15,7g na nás dále vykukují sluchátka WH-208, která hrají celkem obstojně a nenáročnému posluchači poslouží dobře. Hlouběji v balení je schován kabel USB/microUSB pro nabíjení, trojice výměnných špuntů různých velikostí pro dodaná sluchátka a samozřejmě multijazyčná příručka.
Popis zařízení
Samotný headset je designově jednoduchý, chcete-li jednolitý, což perfektně odpovídá unibody krytům Lumií. Povrch je celý matný, takže žádné otisky prstů neulpívají. Ovládací prvky a konektory jsou rozmístěny na třech bocích, čtvrtý zůstal prázdný. Na prvním nalezneme konektory 3,5mm jacku pro připojení sluchátek a microUSB pro dobíjení. Na druhém je pouze dvoutlačítko ovládání hlasitosti. Na třetím boku se nachází dvě tlačítka pro posun vpřed a zpět mezi skladbami (případně převinutí skladby), zapínací tlačítko a dvojice stavových diod. První dioda informuje o stavu zařízení, je vícebarevná (červená, oranžová a zelená) a ukazuje jak úroveň nabití baterie, tak stav nabíjení. Dioda Bluetooth (modrá) zase ukazuje, zda je zařízení připraveno pro spárování, nebo je již spárováno. Zadní strana obsahuje sponu pro připnutí headsetu třeba na oblečení, přední strana je jedno velké tlačítko Play společně se schovaným NFC tagem v rohu (označený malým logem).
Na čem testujeme?
Testuji s telefonem Nokia Lumia 1520, špuntovými sluchátky Senheiser CX 300 II a hudbou zahrnující většinu žánrů různých dob (kvalita 128-320 kbps při 44kHz). Ještě pro zajímavost uvedu, že při připojeném headsetu nelze editovat ekvalizér, to je možné pouze s drátovými sluchátky. Podstatné ovšem je, že nastavení ekvalizéru už na headset vliv má. V praxi je tedy třeba pro základní nastavení ekvalizéru připojit klasická sluchátka a až následně samotný headset, přes který budeme poslouchat.
Připojení k telefonu
Navázání spojení přes Bluetooth i přes NFC je bezproblémové a rychlé. Potěší integrace do položky Příslušenství v nastavení (Windows Phone), kde kromě sledování stavu baterie můžete nastavit například i hlasové ovládání a to nejlepší, stav baterie připnout jako živou dlaždici na domácí obrazovku (více informací k živé dlaždici dále v článku). Z osobní zkušenosti doporučuji si nastavení projít, defaultně se snaží headset předčítat příchozí SMS, ale pro hudební použití (pro mě priorita) je to značně rušivé. Naštěstí lze vypnout a užít si tak nerušeně poslech hudby.
Praktické zkušenosti – poslech hudby
Jak tedy hraje? Z počátku jsem měl rozporuplné pocity, ale pokud si trochu pohrajete s nastavením maximální hlasitosti samotného headsetu a doladíte ekvalizér, tak dosáhnete slušného výsledku. Pravdou je, že výšky by mohly být čistší a hloubky výraznější. Srovnám-li ale zvukový projev s napřímo připojeními sluchátky do telefonu, zvuk je téměř srovnatelný, možná jen o malé procento horší, což se ale během chvíle poslechu vyruší a spíš si myslím, že je to aktuální subjektivní pocit. Z předchozích vět jistě dedukujete správně, že headset má oddělenou hlasitost, která se nastavuje samostatně přímo na zařízení. Pro mě to vše znamená, že headset nastavím zhruba na 70% hlasitosti a finální hlasitost budu regulovat v telefonu. Celkově se dá dosáhnout hlasitosti vyšší, než ze samotného telefonu s přímo připojenými sluchátky, ale všeho moc škodí. Jak už to tak bývá, nastavená vyšší hlasitost na headsetu způsobuje nežádoucí zkreslení projevující se hlavně v nízkých frekvencích a nepříjemným houpavým šumem a praskáním v tichých pasážích. Ve výsledku tak kvalita zvuku splnila očekávání, jenž jsem od headsetu, který nemá dodatečné nastavení ani ekvalizér, měl. A dosah headsetu slibovaných 10 metrů zvládá, více už nezvládá můj byt, nicméně parametry splňuje.
Výdrž a živá dlaždice
Nakonec se podíváme na baterii (120mAh), konkrétně na její výdrž a rychlost nabíjení. Krabička slibuje 6 hodin hovorů/hudby, 168 hodin v pohotovostním (standby) režimu a nabití do 45 minut. Co se standby týče, těžko se testuje, ale udávané hodnotě se dle mého odhadu dá orientačně věřit. Během poslechu hudby headset vydrží bez problémů přes 7 hodin nepřetržitého provozu při vysoké hlasitosti. Živou dlaždici na domovské obrazovce je nutno brát trochu s rezervou, protože se aktualizuje zhruba po 10% (zejména kvůli půlhodinový intervalu systému). Po jejím rozkliknutí krom nastavení uvidíme i odhadovanou dobu přehrávání hudby. Dále umí signalizovat odpojený headset (ikonkou bez hodnoty) a nabíjení (ikonka nabíjení). Velikosti má dlaždice dvě - malou (1x1) a střední (2x2). Její velikost ale nemá na množství podávaných informací vliv. Bohužel více jak stav a případnou hodnotu baterie v procentech dlaždice nezobrazí. Nyní zpět k baterii. Nabíjení vypnutého headsetu 2A nabíječkou trvá pouze půlhodinu, což je úžasné a hlavně nečekané.
Cena
Graf ceny produktu Nokia BH-121 poskytuje server Heureka.cz
Hodnocení a závěr
Za hlavní výhody tohoto zařízení považuji plnou podporu telefonů Nokia Lumia (můj předchozí BH-221 zlobil = nedovolil přepnutí na další skladbu v seznamu), pěkný vzhled, kvalitní zpracování, extra nízkou váhu a slušný zvuk (srovnatelný se samotným sluchátkovým výstupem telefonu). Výdrž taktéž není špatná, ale samozřejmě by mohla být o něco delší, to je však problém většiny dnešních elektronických zařízení. Přidanou hodnotou budiž živá dlaždice na domovské obrazovce sledující stav headsetu (připojení, stav baterie a nabíjení).
Zápory budu jen těžko hledat, vše funguje jak má a dle předpokladů. Cena přibližně 1200 Kč je srovnatelná, nebo dokonce nižší než v případě konkurence, která navíc nenabízí NFC. Pokud tedy uvažujete nad koupí a nechcete zbytečně utrácet za mnohem dražší zařízení (např. s vlastním ekvalizérem), je headset BH-121 jasná volba. Jestli navíc požadujete plnou kompatibilitu se svou Nokií Lumií, je BH-121 jedinou volbou, která je momentálně na našem trhu k dispozici.
V případě jakýchkoliv dotazů neváhejte využít naší diskuzi pod článkem, kde se vám pokusím na vše odpovědět.
Stanislav Forejt
26 | 06 | 15 23:41imperator
20 | 06 | 15 14:53Náhodnýkolemjdoucí
24 | 02 | 14 19:05Jindřich Lukeš
22 | 02 | 14 11:45Náhodnýkolemjdoucí
21 | 02 | 14 23:40Jindřich Lukeš
21 | 02 | 14 23:01Stanislav Forejt
21 | 02 | 14 22:56Náhodnýkolemjdoucí
21 | 02 | 14 21:49Jindřich Lukeš
21 | 02 | 14 00:04