Za možnost napsání této recenze děkuji Tomáši Slavíčkovi a Petru Nacházelovi, kteří Lumie 1020 vlastní a poskytli je na testování.
Nokia Lumia 1020 je jedním z nejočekávanějších Windows Phone zařízení letošního roku. Tento model kombinuje osvědčený design, dostatečnou hardwarovou výbavu a revoluční fotoaparát. Právě fotoaparát je oblastí, kde Nokii zatím nedokáže nikdo konkurovat, a to ani výrobci zvučných jmen, jakými jsou například Apple či Samsung.
Na úvod je třeba upozornit, že Lumie 1020 je exkluzivní a velice specifické zařízení určené především uživatelům, kteří preferují kvalitní fotoaparát a mají rádi operační systém Windows Phone. Tato specifičnost a exkluzivita vytváří relativně úzkou cílovou skupinu, která je ochotna akceptovat i vyšší cenu.
Standardní obsah balení
Obsahu prodejního balení není třeba se nijak dlouze věnovat. Příslušenství je v podstatě stejné pro celou řadu Lumia, tedy nabíječka, USB kabel a sluchátka s průměrným zvukem sloužící také jako handsfree.
Inovovaný design
130,4 x 71,4 x 10,4mm, 158 g, polykarbonátové tělo, hliníkový objektiv fotoaparátu
Pokud se řekne Nokia Lumia, každý si představí typický design, který se poprvé objevil u Lumie 800, charakterizovaný zaobleným polykarbonátovým tělem v různých barevných provedeních. Uživatelé se však v názorech na toto řešení dělí na dvě skupiny. Jedna tvrdí, že tato polykarbonátová konstrukce je již „okoukaná“ a nemá smysl ji stále dokola používat. Druhá skupina je opačného názoru a tvrdí, že se jedná o unikátní řešení, které se stále od konkurence zásadně odlišuje. Pokud bych měl tento „spor“ posoudit objektivně, pravda bude někde uprostřed. Polykarbonátová konstrukce je skutečně originální a velice praktická zejména v případě poškrábání/poškození těla přístroje. Na druhou stranu se jednotlivé modely na první pohled liší jen minimálně. Pokud si tak pořídíte nový přístroj, vaše okolí si toho pravděpodobně ani nevšimne.
Dle současného trendu však Nokia od tohoto designu neplánuje ustoupit a Lumia 1020 je tak pouze jednou v řadě. Něco se však Nokii upřít nedá, ačkoliv jednotlivé modely vypadají podobně, tělo přístroje se postupně inovuje. Pokud máte možnost porovnat různé Lumie mezi sebou, jistě tušíte, o čem nyní píši. Lumia 1020 vychází z Lumie 920 a v podstatě odstraňuje všechny její hlavní nedostatky. Tělo přístroje je podstatně tenčí a ke krajům se více zužuje, což pocit z tenkosti ještě umocňuje. Lumia 1020 tak působí více kompaktně a připomíná spíše Lumii 720 (fotografie níže), kterou osobně považuji za jedno z nepovedenějších zařízení současnosti (vyrobené z plastu).
Nokia Lumia 720 (vlevo) vs. Lumia 1020 (vpravo)
Vystouplý fotoaparát
Samotný design byl dlouho známý, a ačkoliv je tenkost přístroje spolu s nižší hmotností příjemným překvapením, hlavní neznámou zůstala zadní strana, která obsahuje vystouplou čočku fotoaparátu. Ještě v současné době (i po zveřejnění zahraničních recenzí) se na internetu objevují skeptické názory, které tvrdí, že je čočka fotoaparátu příliš vystouplá a brání pohodlnému úchopu přístroje, nebo že je fotoaparát příliš těžký a telefon se tak v ruce převažuje. Z osobní zkušenosti mohu obě tyto spekulace jednoznačně vyvrátit.
Fotoaparát sice skutečně neobvykle vystouplý je, ale při běžném držení a používání přístroje nijak výrazně nepřekáží. Pokud máte menší ruce, v podstatě přístroj za vystouplou část vůbec držet nebudete. Pokud máte naopak větší ruce, ukazováček se sice foťáku nevyhne, ale díky oblým hranám nebude držení nijak zásadně zhoršeno, spíše naopak. Prstem se můžete za fotoaparát pohodlně zachytit.
Jedinou skutečnou nevýhodu vidím při poležení přístroje na rovnou plochu (např. stůl). Čelní strana fotoaparátu je totiž rovnoběžná se zadní stranou přístroje a vzhledem k výrazné změně tloušťky je přístroj na stole velmi vratký. Svůj podíl na tom má také kruhová obvodová hrana objektivu fotoaparátu. Pokud si tedy položíte přístroj na stůl, je relativně obtížné ovládat dotykový displej.
Nepotěším také příznivce nošení telefonu v kapse u kalhot. Zejména trochu upnutější džíny čočku fotoaparátu nepříjemně zvýrazní a osobně jsem se obával, abych přístroj při nošení v kapse nepoškodil.
Poslední poznámku mám k hmotnosti přístroje. I když je horní polovina přístroje díky fotoaparátu o něco těžší, konstruktérům Nokie se povedlo vše relativně dobře vybalancovat a při držení v ruce jsem neměl pocit, že by se přístroj převažoval či měl tendenci vyklouzávat.
Praktická matná
Dostupné barevné varianty: černá, bílá, žlutá
Pohodlnému držení přístroje také pomáhá povrchová úprava. Lumia 1020 má totiž polykarbonátové tělo matné a povrch je velmi jemně zdrsněný. Přístroj se tak velmi dobře drží a v ruce neklouže. Matné barvy navíc vypadají velice dobře a netradičně.
Výborné dílenské zpracování, pozor na objektiv
V ruce jsem měl doposud pouze dva kusy Lumie 1020 a oba byly zpracovány takřka dokonale. Čas však ukáže, zda se i u tohoto modelu vyskytne problém s dodržením „technologické kázně“, se kterým se potýká Lumia 920 (nerovnoměrné podsvícení displeje, prach pod sklíčkem přední kamery, nepřesné lícování apod.). Osobně se však domnívám, že nedokonalostí na tomto přístroji bude podstatně méně. Jediné z čeho mám skutečnou obavu, je odolnost černé povrchové úpravy fotoaparátu. Kvůli „převýšení“ vůči zbytku těla přístroje se bude jednat o nejzatíženější a nejzranitelnější část z pohledu různých škrábanců a oděrek. Vzhledem k tomu, že zvoleným materiálem je hliník a černá barva je pouze nástřik, budou škrábance pravděpodobně velice zřetelné. Asi ani není třeba připomínat, jakou kritiku za podobné řešení sklidil poslední iPhone (5).
Menší tlačítka
Rozmístění tlačítek je pro Lumie typické a žádný letošní model tuto tradici neporušuje. Trojici „povinných“ dotykových tlačítek pod displejem doplňují klasická mechanická tlačítka umístěna na pravé straně. Tato tlačítka jsou v porovnání s Lumií 920 o trochu menší (zejména hlasitost), ale při praktickém používání naprosto bezproblémová. Především jejich zdvih a tuhost je příkladná. Snad jen tlačítko hlasitosti bych umístil o něco níže.
Standardně bych se tlačítkům takto podrobně nevěnoval, ale v případě Lumie 1020 je vzhledem k častému fotografování tlačítko spouště velice důležité. Objektivně se dá říci, že o moc lépe již jej snad ani zpracovat nešlo.
"Sporný" AMOLED displej
4,5“, WXGA (1280 x 768 bodů), AMOLED + ClearBlack, vysoká citlivost (ovládání nehty a v rukavicích), Gorilla Glass 3
Displej je z pohledu zvolené technologie vždy názorovou třecí plochou a nelze jej objektivně zhodnotit. Uživatelé se ve většině případů dělí na dvě skupiny. První skupina AMOLED technologii preferuje, a to především kvůli téměř dokonale černé a velmi intenzivním a sytým barvám. Druhá skupina naopak AMOLED displeje považuje za „přebarvené“ a „nepřirozené“ a dává přednost podstatně reálnější reprodukci na IPS displejích, které ovšem v zobrazení černé zásadně zaostávají.
Poznámka: Teplotu a intenzitu barev je v aktualizaci AMBER možno v nastavení displeje upravovat.
AMOLED displeje však mají jednu nespornou výhodu, která je momentálně rozhodujícím důvodem, proč jej Nokia osazuje do nových přístrojů. Lze je totiž vyrobit podstatně tenčí než ostatní typy a v závislosti na displeji tak lze snížit i celkovou tloušťku přístroje.
Za zmínku také stojí jedna z nevýhod. Displeje vyrobené AMOLED technologií trpí (při dlouhodobém používání) „vypalováním“ a snížením intenzity barev. Již po roce běžného používání lze na displeji pozorovat drobný úbytek jasu a v některých místech „vypálenou“ statickou grafiku. Nejedná se sice o nijak zásadní problém, ale pokud starší zařízení porovnáte s tím právě vybaleným z krabice, rozdíl je viditelný. Bude také zajímavé pozorovat, zdali se na životnosti displeje nějak projeví stále zobrazené hodiny (uspané zařízení), které je možné v aktualizaci AMBER zapnout.
Gorilla Glass 3
V podstatě všechny elitní modely Nokie mají displej vybavený ochrannou vrstvou Gorilla Glass, která brání jeho poškození. Je také velmi zajímavé, že Nokia vždy jako jedna z prvních využívá nejnovější generace této ochrany. Lumia 1020 je tak vybavena již v pořadí třetí verzí Gorilla Glass. Dle vyjádření výrobce by tato generace měla nabídnout podstatně vyšší odolnost oproti svému předchůdci. Konkrétně se hovoří až o 40% nárůstu síly nutné k rozbití (popraskání) a až trojnásobně vyšší odolnosti vůči poškrábání. V praxi se ovšem jako důležité také ukazuje schopnost displeje odolat drobným vlasovým škrábancům, na které je tato technologie velmi náchylná. Až praktické testy (běžné používání) ukážou, zdali i v tomto směru byla Gorilla Glass vylepšena.
Použití Gorilla Glass na displej telefonu je v dnešní době již celkem běžná záležitost, kromě výše zmíněných výhod umožňuje tato technologie také zaoblení svrchní vrstvy displeje, což výrazně zpříjemňuje ovládání. Zaoblený je po stranách i displej Lumie 1020, i když výrazně méně než například u Lumie 920.
Absolutní novinkou v této oblasti je použití Gorilla Glass jako krycího sklíčka fotoaparátu. Toto řešení bylo zvoleno právě díky trvanlivosti a dobré světelné propustnosti. V praxi se tak nemusíte obávat, že by snadno došlo k poškrábání objektivu fotoaparátu.
Zastaralý hardware
Dvoujádrový, Qualcomm Snapdragon™ S4, 1,5 GHz, 2 GB RAM
Hodnocení hardwaru a výkonu zařízení se dá opět zhodnotit ze dvou pohledů. První pohled, který uvádím ve většině recenzí, je ten, že dvoujádrový procesor s dostatkem operační paměti zajistí perfektně optimalizovanému systému Windows Phone 8 bezproblémový a velmi rychlý běh. Toto tvrzení je bezesporu pravdivé avšak vývoj jde stále kupředu a používat u elitního zařízení s cenovkou přesahující 17 tisíc Kč přes rok starý hardware (totožný například s Lumií 820 za třetinovou cenu) není příliš dobrou vizitkou. I když se aplikace spouštějí rychle, proč je nespouštět ještě rychleji?
Abych byl v tomto hodnocení spravedlivý, tak Lumia 1020 je oproti předchozím modelům vybavena alespoň dvojnásobkem operační paměti (důležitá pouze kvůli fotoaparátu, na rychlosti systému se neprojeví). Ostatní hardware je striktně specifikovaný Microsoftem. Vina tedy není na výrobci, protože ten nic lepšího do přístroje osadit v podstatě ani nemůže. Situace se změní až po vydání aktualizace GDR3 podporující nové komponenty.
Zleva: Nokia Lumia 620, 720, 1020 a HTC 8X
"Pouze" 32 GB paměti bez podpory paměťových karet
Je poněkud zvláštní, že nejvyšší modely Lumií (920, 925, 1020) neobsahují slot na paměťovou kartu. Dříve se spekulovalo, že příčinou je polykarbonátové tělo přístroje, které umístění slotu výrazně limituje. S uvedením Lumie 720, která karty podporuje, však Nokia ukázala, že když se chce, tak všechno jde. Bohužel u modelu 1020 vše zůstalo při starém a slot na kartu opět k dispozici není. I když je vnitřní paměť na první pohled dostatečná (32 GB), při intenzivním focení a natáčení videa velmi brzy narazíte na její hranice. Přeci jen fotografie v plném rozlišení ze 41 Mpx fotoaparátu a FullHD video něco zaberou.
Slušná výdrž
Lumia 1020 je vybavena baterií s kapacitou 2000 mAh, což je totožná hodnota jako u Lumie 920. Vzhledem ke srovnatelné hardwarové výbavě je i celková výdrž podobná. Ve prospěch Lumie hraje úspornější AMOLED displej, naopak nepříznivě se projeví fotoaparát (pokud budete intenzivněji fotit). Objektivně lze však říci, že přístroj bez problémů zvládne i velmi náročný pracovní den (desítky minut hovoru, běžnou komunikaci skrze SMS a IM, fotografování, internet - 3G). V případě méně intenzivního používání je výdrž cca dvojnásobná.
Bezkonkurenční fotoaparát
41 MPx, Carl Zeiss, 1/1.5“, f/2.2, xenovoný blesk, optická stabilizace
Jestli v některé oblasti Nokia dominuje, je to bezesporu fotoaparát. Už v případě modelu Lumia 920 byl svět ohromen kvalitou nočních snímků (denní byly spíše lehce nadprůměrné). Nokia však na vývoji stále pracovala a u Lumie 925 výrazně vylepšila i denní snímky. I přes toto zlepšení se stále nedá objektivně říci, že by Lumia 925 fotila ve dne lépe než konkurenční high-endové modely (za horšího světla je bezkonkurenční).
S příchodem Lumie 1020 však pohled na mobilní fotografii získává zcela nový rozměr. Nokii se povedl skutečně „husarský kousek“, který v současné době nemá obdoby. Ve stále kompaktním těle se totiž nachází 41 Mpx fotoaparát, který se svou obrazovou kvalitou může směle rovnat s obyčejnými kompakty.
Rozlišení fotoaparátu není pouze marketingovým trikem. Díky tomuto parametru je totiž možno bezztrátově zoomovat (3x, výřez původní fotky). Tato technologie je navíc uzpůsobena tak, aby bylo možné již vyfocený snímek zpětně "oddálit".
Bezztrátovým zoomem však výčet funkcí fotoaparátu ani zdaleka nekončí. Velmi zajímavá je možnost tzv. skládání („oversampling „). Fotoaparát umožní snímat dva obrázky současně a následně vytvořit jeden 5 Mpx snímek, kde se každý pixel bude skládat se sedmi fyzických. Výsledkem je podstatně detailnější fotografie. Zapomínat bychom také neměli na kvalitní optickou stabilizaci a perfektní xenovoný blesk.
Samostatnou kapitolu si zaslouží i nová fotoaplikace (představíme v samostatném článku), která umožňuje ruční nastavení nejrůznějších pokročilých parametrů (expoziční časy, manuální ostření apod.)
Příznivce natáčení videí jistě potěší podpora FullHD záznamu s možností využívat optickou stabilizaci, bezztrátový zoom a nahrávání kvalitního stereozvuku.
Praktické postřehy a řadu ukázkových fotografií jsme již zveřejnili dříve, a proto doporučuji navštívit tyto články (neuvěříte, že snímky byly pořízeny telefonem):
Reálné fotografie z první české Lumie 1020 (denní snímky)
Reálné fotografie z první české Lumie 1020 (noční snímky).
Autorem fotografií je Tomáš Slavíček
Příliš vysoká cena
Doporučená maloobchodní cena Lumie 1020 je 17 490Kč. Pokud vezme v potaz skutečnost, že Lumia 820 stojí něco málo přes 6000 Kč a liší se v podstatě pouze horším displejem a fotoaparátem (+ několika dalšími cenově zásadně neovlivňujícími komponenty - snad až na vnitřní paměť, kterou je však možno rozšířit paměťovou kartou), dá se velmi zjednodušeně říci, že za špičkový fotoaparát a větší displej zaplatíte téměř 11 tisíc korun.
Předchozí srovnání s Lumií 820 se může zdát trochu neobjektivní, a proto je možné se podívat i na model 920. Ačkoliv jsou v tomto případě „papírové“ rozdíly skutečně minimální (poloviční operační pamět, robusnější a těžší tělo přístroje, horší fotoaparát), cenový rozdíl je obrovský. Lumia 920 totiž stojí cca. 8000 Kč, což znamená, že za fotoaparát Lumie 1020 zaplatíte přes 9000 Kč.
Ačkoliv jsou výše uvedená srovnání výrazně zjednodušená a možná i trochu „přehnaná“, nedá se říci, že by byla zcela nepravdivá (reálný rozdíl by však byl o něco nižší). Nelze také pochybovat o exkluzivitě tohoto modelu a o tom, že složitý vývoj fotoaparátu je třeba zaplatit. Domnívám se však, že i kdybychom zvolili mírnou variantu a cenový rozdíl mezi Lumii 920 a 1020 uvažovali 6000 - 7000 Kč, jedná se pro běžného uživatele (nevyžadujícího špičkový fotoaparát) o „neobhajitelný“ rozdíl.
V následujících měsících (oficiálně se Lumia 1020 v ČR začne prodávat v průběhu září) lze tedy předpokládat, že cena výrazně klesne. Osobně za přijatelnou cenu (se zachováním určité exkluzivity a jedinečnosti) považuji maximálně hranici 14 000 Kč.
Hodnocení
+ Fotoaparát
+ Dílenské zpracování
+ Příjemná tloušťka a přijatelná hmotnost
+ Rychlost, stabilita a spolehlivost
+ Exkluzivní aplikace (Pro Cam, HERE Drive+, apod.)
- Starší hardware (nemá zásadní vliv na výkon)
- Cena
- Vystouplý objektiv fotoaparátu
Závěr
Nokia Lumia 1020 je bezesporu jedinečné zařízení, které nemá na současném trhu obdoby. Nokia zde jasně dokázala, že v oblasti mobilní fotografie ještě dlouhou dobu nebude mít konkurenci. Pochvalu si také zaslouží za obdivuhodné dílenské zpracování přístroje, který i přes přítomnost velkého a těžkého fotoaparátu působí velice kompaktním dojmem.
Bohužel ostatních inovací a přínosů je skutečně minimum a z Lumie 1020 se tak stává exkluzivní zařízení pro velmi specifickou skupinu uživatelů, kteří dokáží využít obrovský potenciál fotoaparátu vykoupeného (v současné době) velmi vysokou prodejní cenou.
htcjirka
31 | 01 | 14 21:54mmme
07 | 09 | 13 12:49milennium
05 | 09 | 13 22:57Jindřich Lukeš
05 | 09 | 13 16:43mmme
05 | 09 | 13 15:39Jindřich Lukeš
05 | 09 | 13 01:06