Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Recenze: Nokia Lumia 610 - Styl a elegance

Dnešní recenze je zaměřena na poslední přírůstek do rodiny Nokia Lumia. Konkrétně se jedná o nejnižší model 610, který však má svým budoucím majitelům rozhodně co nabídnout.

Nokia Lumia 610 je nejnovější a zároveň nejméně výkonnou Lumií, která byla letos představena. Jako vůbec první model s operačním systémem Windows Phone přichází na trh v té nejnižší hardwarové konfiguraci, kterou Microsoft umožňuje. Cílem této recenze bude tedy nejen seznámení s tímto modelem, ale také praktické zkušenosti z reálného provozu Windows Phone na slabším hardwaru.

Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710

Obsah balení

Na začátku každé recenze se sluší alespoň zmínit, jaké je standardní příslušenství. Lumia 610 nijak nevybočuje z řady, a proto k zařízení dostanete datový/nabíjecí microUSB kabel, nabíječku a sluchátka použitelná jako handsfree. Kvalita těchto sluchátek je průměrná, a proto se spíše hodí na telefonování nežli na poslech hudby. Pochvalu si zaslouží moderní nabíječka, která se drží posledních trendů a USB kabel je možné odpojit. Její rozměry jsou také velice kompaktní.

Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710

 

Design a dílenské zpracování

Hlavní lákadlem Lumie 610 je jednoznačně design. Cílovou skupinou tohoto zařízení jsou totiž mladí lidé ve věkové skupině 18-24, kteří si na design nejvíce potrpí. Tento model, díky řadě barevných variant, může být atraktivní také pro ženy, které nemají v oblasti chytrých zařízení příliš velký výběr. Lumia 610 je momentálně k dispozici v modré (cyan), bílé (white) a černé (black). Během následujících týdnů by se na trhu měla objevit také růžová barevná varianta (magenta).

Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710

 

Vlastní tělo přístroje je vyrobeno z kvalitního lesklého plastu a to včetně stříbrného rámečku v okolí displeje. Kov zde žádný nenajdete, což ovšem není vůbec na škodu. Jak je u Nokie v případě Lumií dobrým zvykem, dílenské zpracování je perfektní. Nikde nic nevrže a vše dokonale sedí a lícuje. Přístroj se v ruce drží velice příjemně a působí velice luxusním dojmem. Troufám si říci, že ve své cenové kategorii se jedná o jedno z nejkvalitněji vyrobených zařízení, a kdyby měla cena odpovídat pouze designu, byla by výrazně vyšší.

Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710

 

Jedinou výhradu mám k lesklému povrchu, který sice na jednu stranu vypadá luxusně, ovšem na druhou stranu je nepraktický z pohledu zachytávání otisků prstů. U některých barevných variant je to až nepříjemné. Na testování jsme měli k dispozici bílou Lumii 610, která je na tom výrazně lépe. Na samotném těle nejsou otisky příliš vidět a stříbrný rámeček je na tom obdobně. V případě modré varianty, kterou jsem měl možnost vyzkoušet při oficiálním představení, jsou otisky prstů nepříjemným problémem. Otisky jsou výrazně nejen na těle přístroje, ale zejména na lesklém modrém rámečku okolo displeje. V praxi tak v podstatě nemáte možnost přístroj vyleštit tak, aby byl chvíli čistý, protože každý váš následný dotyk bude ihned vidět (viz přiložené fotografie, na kterých přístroj před focením nebyl záměrně vyleštěn). Tento problém se v podstatě netýká černé varianty, která je matná a pogumovaná.

Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710

 

Ovládání celého přístroje je velice pohodlné. Díky zaobleným hranám na zadní straně přístroj dobře padne do ruky. Proti zvolenému rozmístění ovládacích tlačítek pouze na pravou stranu také nemám výhrady, ba naopak toto řešení vítám, a to zejména v případě tlačítka pro zapínání, které je tak velmi dobře dostupné pro palec pravé ruky.

Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710

 

Ačkoliv je Lumia 610 nižším modelem než Lumia 710, byla zde použita klasická dotyková tlačítka pod displejem, která se ovládají podstatně lépe, nežli „mechanická“ na Lumii 710. Celkově je Lumia 610 podstatně lépe navržena a zpracována nežli její dražší sestra Lumia 710.

TIP: Přeštěte si také samostatnou recenzi Nokie Lumie 710.

 

Displej

Nokia Lumia 610 je vybavena obyčejným TFT LCD displejem s uhlopříčkou 3,7“ a standardním rozlišením 480x800 bodů. Jelikož se jedná pouze o technologii LCD, kvalita zobrazení je průměrná. Barvy jsou méně intenzivní a černá není černou. Konkurence nabízí ve stejné cenové kategorii displeje typu SLCD (HTC Radar) nebo SAMOLED (Omnia W), které jsou výrazně lepší.

 

Procesor, paměť a výkon

Jak již bylo v úvodu této recenze řečeno, Lumia 610 je prvním Windows Phone přístrojem, který patří do té výkonově nejslabší kategorie (chassis 1) Windows Phone přístrojů. Tato kategorie nebyla při vytváření operačního systému původně vůbec zamýšlena. Microsoft však zjistil, že jeho operačním systémem nelze vybavit levnější zařízení, a tak s cílem zlepšení prodejů slevil ze svých požadavků. Tomuto záměru však musel být přizpůsoben i operační systém a některé aplikace. To vše bylo realizováno až prostřednictvím poslední aktualizace Tango, která je již v Lumii 610 nahrána.

Než se pustím to samotného zhodnocení výkonu, je třeba zmínit papírové parametry, které nejsou příliš oslnivé. Konkrétně se jedná o procesor Qualcomm MSM7227A taktovaný na 800 MHz a operační paměť RAM o velikosti pouhých 256 MB. Vnitřní paměť má velikost 8 GB a pro uživatele je přístupno přes 6,3 GB, což není příliš mnoho.

Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710

TIP: Přeštěte si také samostatnou recenzi Nokie Lumie 800.

Ačkoliv je samotný systém Windows Phone v sestavení Tango na tento hardware optimalizován, chod přístroje není zcela optimální. Uživatelé vlastnící jakékoliv jiné (i starší) zařízení s Windows Phone na první pohled poznají pomalejší odezvu systému. Na druhou stranu je třeba říci, že žádané zařízení s Androidem v této cenové kategorii ani zdaleka nedosahuje rychlosti a odezvy systému na Lumii 610. Je tedy nutné vždy rozlišovat v porovnávání s Windows Phone, a nebo např. s Androidem. Důležité je také říci, že běžnému nenáročnému uživateli bude rychlost systému jistě stačit.

Se slabším hardwarem je však spojeno ještě několik nepříjemností. Prvním pozorovatelným problémem je výrazně delší odezva systému při určitých operacích. Typickým příkladem může být delší načítání složitějších aplikací apod. Nepříjemná prodleva se někdy objevuje i při ukončení delšího hovoru, kdy velice dlouho (2-3s) trvá, než se rozsvítí displej a vy můžete hovor ukončit (tento problém se ale může týkat pouze testovaného přístroje).

Výčet menších či větších nepříjemností spojených s méně výkonným hardwarem však nekončí. V tuto chvíli přichází na řadu samotný operační systém, na kterém je evidentní, že pro práci s takovýmto hardwarem nebyl původně navržen. Aby bylo možné Tango na slabších zařízeních provozovat, bylo nutné systém „odlehčit“. Tou výkonově nejnáročnější záležitostí je běh aplikací na pozadí, resp. běh jejich (celkově až devíti) „agentů“, kteří se starají o průběžné aktualizace. U méně výkonných zařízení s Tangem je nutné tedy počítat s tím, že komfort při práci s aplikacemi v pozadí bude výrazně snížen (resp. nebude možný).

Nokia Lumia 610 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Ve spojitosti s Tangem se také často mluví o výrazné nekompatibilitě s náročnějšími aplikacemi. V praxi je sice pravda, že ty nejnáročnější aplikace a hry nejdou nainstalovat, jedním dechem je však třeba dodat, že těchto aplikací je necelých 5%. Autoři aplikací, které na Tangu nefungují, navíc pracují na jejich optimalizaci. Osobně jsem nenarazil na žádnou aplikaci (z těch co používám), která by v Lumii 610 nefungovala. Abych byl skutečně objektivní, je třeba zmínit alespoň ty nejznámější aplikace jako například Skype nebo oblíbené Angry Birds, které na Lumii 610 prostě nespustíte. V případě Skypu však není „o co stát“, jelikož Lumia 610 nemá přední kameru a Angry Birds už jsou v procesu optimalizace pro méně výkonná zařízení.

Když se vše zhodnotí komplexně, současný stav není ani tak problémem Nokie, jako spíše Microsoftu, který upustil od své původní (správné) strategie a pokouší se o mírnou fragmentaci celého ekosystému Windows Phone, která (pokud bude i nadále pokračovat) bude mít pro tento systém katastrofální důsledky. Až do příchodu Tanga bylo jedno, která zařízení s Windows Phone jste si koupili, protože z hlediska softwaru každé odvedlo velice podobnou práci. Nyní se však již musí každý zamyslet, zdali ušetřit, nebo používat sytém plnohodnotně.

 

Výdrž a baterie

Lumia 610 disponuje baterií o kapacitě 1300 mAh, která jí zajistí provoz v rozsahu 1-2 dnů v závislosti na intenzitě používání. Jedná se o průměrné hodnoty. Pozitivní ovšem je, že byla použita vyjímatelná baterie, což umožňuje nosit s sebou baterii náhradní. Takovýto „přepych“ vlastníci Lumie 800 nemají.

Nokia Lumia 710

 

Fotoaparát

Kvalitní fotoaparát byl zatím doménou všech Lumií, a ani 610 není výjimkou. Ačkoliv Nokia mohla „sáhnout“ po levnějším řešení, neudělala to, a je to velmi dobře. Fotoaparát se tak kvalitově může rovnat např. i Lumii 800. Snímky jsou dostatečně kvalitní a rozhodně patří k nadprůměrným v oblasti mobilních fotoaparátů. Rozlišení snímače je 5 Mpx (2 592 × 1 944) a nechybí přisvětlovací dioda, či funkce makro. Jediným negativem fotoaparátu je video. To je možné natáčet pouze v rozlišení 640 × 480, což je daň za méně výkonný hardware zařízení. Drobnou výtku mám také ke spoušti fotoaparátu jejíž designové pojetí vyhráno nad praktičností a její stisk tak není příliš pohodlný.

Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710

 

Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710

Systém a software

Jak již bylo dříve zmíněno, Lumia 610 je vybavena poslední aktualizací operačního systému Windows Phone s kódovým označením Tango (případně Refresh). Nevýhody tohoto systému v kombinaci se slabším hardwarem již byly popsány výše. V ničem jiném se ale systém od předchozí aktualizace Mango neliší. Tento model má také jako první Lumie v historii v menu přístroje k dispozici funkci Wi-Fi Hotspot (sdílení mobilního internetu přes Wi-Fi), kterou Nokia slibuje u všech svých modelů již od ledna.

Rodina Lumia se vyznačuje také nadstandardní softwarovou výbavou v podobě aplikací přímo od Nokie. Jedná se především o plnohodnotnou automobilovou navigaci Nokia Autem, mapovou aplikaci Mokia Maps a celou řadu dalších užitečných aplikací jako třeba Creative Studio, Nokia Doprava, Nokia Hudba apod.

 

Příslušenství

Vzhledem k ceně nelze očekávat další příslušenství, které by bylo součástí balení. Nokia ovšem nabízí pro celou rodinu Lumií řadu zajímavých doplňků. Pro model 610 navíc připravila ochraný "bumper", neboli obvodový gomovo-plastový "rámeček". Tento kryt vypadá trochu zvláštně, ale jeho zásluhou Vám na telefonu nebude zůstávat tolik otisků a přístroj bude alespoň částečně chráněn.

Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710

 

Cena

O Lumii 610 se živě diskutuje také na sociálních sítích. Nejžhavějším tématem je jednoznačně cena přístroje. Většina uživatelů, potenciálních zákazníků ale dokonce i odborníků se shoduje na tom, že cena je příliš vysoká a že adekvátní cena by měla být alespoň o 1000 – 1500 Kč nižší (doporučená maloobchodní cena je 5990 Kč). Zpočátku (než jsem si Lumii 610 prakticky vyzkoušel) jsem si to také myslel, ale nyní jsem svůj názor trochu přehodnotil. Celý „problém“ ceny je totiž možno chápat ze dvou úhlů.

Graf ceny produktu Nokia Lumia 610 poskytuje server Heureka.cz

První úhel pohledu je porovnání s přímou konkurencí s jinými operačními systémy. V tomto směru jsou přímou konkurencí pouze telefony s Androidem ve stejné cenové hladině. Rozptyl hardwarových parametrů je poměrně široký, některé modely jsou vybaveny stejně, některé hůře a najde se i několik modelů vybavených lépe (moc jich ale není). V tomto srovnání ovšem Lumia 610 (s dejme tomu stejným nebo mírně horším hardwarem) nabízí perfektní dílenské zpracování, pěkný design (subjektivně) a celou řadu prémiových aplikací zdarma v hodnotách stovek až tisíců korun. V tomto případě si tedy myslím, že cena je naprosto adekvátní a konkurenceschopná.

Nokia Lumia 610 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Trochu jiný je ovšem druhý úhel pohledu, kdy Lumii 610 srovnáme s ostatním Windows Phone přístroji. Za stejnou cenu je totiž možno zakoupit konkurenční a podstatně lépe vybavená (lepší displej, výkonnější procesor, větší operační paměť apod.) zařízení. Konkrétně se jedná o HTC Radar či Samsung Omnia W. V porovnání s těmito modely Lumii 610 značně „ubírá body“ nejen hardware, ale také omezení operačního systému. Jediné co tedy může Lumia 610 v tomto případě nabídnout je design a prémiové aplikace. Je tedy otázkou, zdali to stačí. Osobně si myslím, že řadě nenáročných uživatelů, pro které je tento model určen, a kteří slyší především na design, určitě ano. Zkušený a náročnější uživatel však v této cenové kategorii „šáhne“ po jiném modelu. Otázka ceny je tedy dosti „nerozhodná“, nedá se však jednoznačně říci, že by byla neúměrně vysoká. Každopádně s nižší cenou, by se modelu na našem trhu dařilo podstatně lépe. Osobně chápu Lumii 610 se stávající cenou jako alternativu pro ty, kteří upřednostňují vzhled před funkcemi. A nutno podotknout, že takovýchto zákazníků je (v cílové skupině) rozhodně více nežli těch ostatních.

Nokia Lumia 710 8GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

SAMSUNG i8350 Omnia W lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

HTC Radar lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

 

Klady a zápory

+ Zpracování
+ Design
+ Prémiové aplikace zdarma (navigace, mapy...)
+ Fotoaparát

- Výkon (pomalejší reakce)
- Cena
- Omezení systému (práce na pozadí)

 

Závěr

Nokia Lumia 610 je rozporuplné zařízení, které na jednu stranu nabízí pěkný design a perfektní dílenské zpracování, na druhou stranu zbytečná hardwarová a následně softwarová omezení. Tato omezení by měla být jasně vyvážena nižší cenou, což se v porovnání s konkurencí a dokonce i Lumií 710 říci nedá. Věřím, že Lumia 610 má šanci stát se oblíbený modelem, ovšem za současné cenové politiky bude masovější rozšíření problém.

Do zcela nesmyslného postavení se uvedením Lumie 610 dostala Lumia 710, která se stala její přímou konkurencí. Osobně se domnívám, že kdyby Nokia udělala pouze jedno zařízení s designem Lumie 610 a hardwarem Lumie 710, vznikl by bezkonkurenční model ve své cenové kategorii. Takto jsou tu dvě kvalitní, ale spíše „poloviční řešení“.

 

 

Komentáře (1)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

12 | 06 | 12 00:29
Dnešní recenze je zaměřena na poslední přírůstek do rodiny Nokia Lumia. Konkrétně se jedná o nejnižší model 610, který však má svým budoucím majitelům rozhodně co nabídnout. http://wmmania.cz/clanky/recenze/recenze-nokia-lumia-610/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Cloud Camera Roll Cleanup - jednoduchý úklid záloh fotek na OneDrive

Jednoduchá aplikace, která pomůže v organizaci pořízených fotografií a jejich záloh na OneDrive.

Stanislav Forejt | software 16 | 06 | 17

Lumie 950 a 950 XL měly na trh přijít s podporou propracovaných gest, stylusu, novým Glance Screenem a speciálním pouzdrem

Lumie 950 a 950 XL měly být původně vybaveny celou řadou zajímavých funkcí a příslušenství. Podívejte se na plány Microsoftu, které se nikdy neuskutečnily.

Jindřich Lukeš | články 29 | 05 | 17