Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Recenze: Nokia Lumia 625 - Low-endový obr

V této recenzi si představíme Nokii Lumii 625, která nabídne 4,7" displej, 2000 mAh baterii a dostatečný hardware za příznivou cenu. Zaměříme se také na porovnání s předchozím modelem - Lumií 620.

Nokia v předminulém týdnu oficiálně zahájila prodej modelu Lumia 625 na českém trhu. My jsme jej pro vás podrobně otestovali, ale vzhledem k velké podobnosti s předchozím modelem Lumia 620 bude tato recenze kratší než je na WMManii obvyklé.

Pokud se podíváme na hardwarové parametry Lumie 625, v podstatě se dá říci, že se jedná o Lumii 620 s větším displejem. Z tohoto důvodu doporučuji přečíst samostatnou recenzi Lumie 620. Zde se zaměříme především na design, dílenské zpracování a displej.

Nokia Lumia 625 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

 

Design

Dostupné barevné varianty: bílá, černá, oranžová, žlutá, zelená

Hlavním rozdílem oproti předchozímu modelu je jednoznačně design. Na první pohled zaujme zakulacený charakter celého zařízení. Oblé jsou nejen rohy, ale také všechny hrany a dokonce i displej. Zdali je tato změna pozitivní nechám na vašem zhodnocení. Já osobně preferuji spíše ostřejší hrany a design Lumie 625 mě příliš neoslovil.

Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625

Tělo přístroje je po vzoru Lumie 625 složeno ze dvou částí. První tvoří v podstatě celý přístroj (komponenty) a druhou je výměnný zadní kryt. Tento kryt je opět vytvořen speciální dvouvrstvou technologií, která zajímavě kombinuje neprůhlednou spodní vrstvu s poloprůhlednou horní vrstvou. Toto originální řešení nejvíce vynikne u různých barevných krytů. Naopak u klasické černé a bílé působí poněkud zvláštně. Na recenzi jsme měli k dispozici bílou barvu a přístroj vypadal tak nějak "zašedle", jako by byl špinavý. Jedinou skutečně bílou částí byla tlačítka, která ještě více ukazovala, že samotný kryt skutečně bílý není. Na černou variantu tohoto krytu je možné vidět v recenzi Lumie 620.

Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625

 

 

Rozměry, hmotnost a ergonomie

133.2 x 72.2 mm x 9.2 mm, 159 g

Z pohledu rozměrů se rozhodně nejedná o malý přístroj, což je vzhledem k úhlopříčce displeje (4,7") pochopitelné. Nedá se ani říci, že by v Nokii při návrhu tohoto modelu nějak výrazně plýtvali místem, jako je tomu u jiných přístrojů. Vše je rozumně a rovnoměrně rozloženo. Oblé hrany zajišťují pohodlný úchop a díky matné a jemně zdrsněné povrchové úpravě se přístroj velmi dobře drží a neklouže.

Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625

Pohodlnému ovládání také výrazně pomáhá rozložení hardwarových tlačítek, které je pro Lumie typické (zapínání, hlasitost a spoušť fotoaparátu na pravé hraně, trojice dotykových tlačítek pod displejem).

Kladně hodnotím také po krajích zakulacené ochranné sklo displeje, které je pro ovládání podstatě příjemnější než klasický rovný displej.

Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625

Lumia 625 rozhodně nepatří k lehkým zařízením, ale s přihlédnutím k uhlopříčce displeje lze hmotnost (159 g) požavovat ještě za rozumnou. Objektivně je však spíše lehce nadprůměrná.

Pokud bych měl celkové zhodnotit ergonomii, bude velice záležet na velikosti vaší ruky. Pokud máte větší ruku, ovládání vám nebude činit potíže. Naopak s menší rukou to již bude trochu náročnější. Z celkového pohledu však Nokia v oblasti ergonomie odvedla skvělou práci a v podstatě nemám žádné výhrady.

Nokia Lumia 625 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

 

Displej

IPS LCD, 4.7 '', WVGA (800 x 480), Super sensitive touch

Hlavním lákadlem Lumie 625 je bezesporu displej. Bohužel právě displej je velkým zklamáním. Neměl jsem sice velká očekávání, jelikož tento model spadá mezi levnější přístroje, ale přesto jsem byl nemile překvapen. Zjednodušeně se dá totiž říci, že v pro model 625 byl použit ten nejhorší displej, kterým Nokia momentálně disponuje. V podstatě se jedná o stejný displej, jako v případě Lumie 520, který je pouze "roztažen" na úhlopříčku 4,7". Pokud jste četli naši recenzi Lumie 520, jistě víte, na co nyní narážím. Ačkoliv se jedná o IPS displej, podaní barev je poměrně mdlé a pozorovací úhly nedostatečné, o čitelnosti na přímém slunci raději nemluvě. Bohužel stejně jako u Lumie 520 byla použita podivná světle šedá svrchní vrstva displeje, která veškeré světlo výrazně odráží a displej se venku chová spíše jako zrcadlo. Částečně je možné problém řešit nastavením max. intenzity podsvícení, což má však vliv na spotřebu.

Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625

Kupodivu tedy není hlavním problémem rozlišení (800 x 480 bodů), které je pro 4,7" hraniční. Na první pohled je sice patrný jasný rozdíl v jemnosti, ale díky grafice systému Windows Phone nejsou rozdíly nijak zásadní. Při běžném používání tak rozlišení rozhodně nebude problémem, který by vás výrazně limitoval.

Pochvalu si zaslouží krycí sklo displeje, které je vyrobeno technologií Corning® Gorilla® Glass 2, která zajišťuje vyšší odolnost vůči poškrábání a rozbití. Potěší také přítomnost technologie Super sensitive touch, která umožní ovládat displej nehty či v rukavicích.

Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625

 

Hardware a výkon

Qualcomm Snapdragon™ S4, dvoujádrový, 1,2 GHz, 512 MB RAM, 8 GB vnitřní paměť, microSD

Samotnému výkonu a hardwarové výbavě se příliš věnovat nebudeme, jelikož je srovnatelná s Lumií 620, a proto doporučuji navštívit dříve uveřejněnou recenzi. Stručně se dá říci, že i přes přítomnost „pouze“ dvoujádrového 1,2 GHz procesoru a 512 MB RAM se přístroj s běžnou zátěží vyrovná naprosto bez problému. Rychlost a odezva systému je naprosto bezproblémová a v tomto směru předčí všechna zařízení s Androidem ve stejné cenové kategorii.

Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625
Lumia 625 vs. 720

Drobným omezením je operační paměť. 512 MB totiž neumožňuje spouštět některé aplikace, kterých však naštěstí není mnoho. Čas od času také nějaká aplikace z důvodu nedostatku paměti "spadne" (cca. 1-2 za týden).

Nokia Lumia 625 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Kapacita vnitřního úložiště je 8 GB (4,9 GB pro uživatele) s možností rozšíření o paměťové microSD karty. Pro uživatelská data je tak dostatek místa. Je však třeba upozornit, že aplikace nelze ve WP instalovat na paměťovou kartu, což zejména při instalaci datově náročných her může být problém. Jedna taková hra bez problému zabírá i více jak 1 GB, což v praxi znamená, že se jich do přístroje příliš nevejde.

Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625


Fotoaparát

5 MP, automatické ostření, f/2.4, přisvětlovací LED dioda, přední kamera (640 x 480)

Papírové parametry charakterizují fotoaparát jako standardní. Praktické výsledky jsou však spíše podprůměrné. Fotky za lepšího světla jsou použitelné (stejně jako u většiny dnešních zařízení), pokud se ale světelné podmínky zhorší, kvalita razantně klesá. Fotoaparát tak poslouží zejména pro momentky.

Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625

 

Výdrž

Ačkoliv má Lumia 625 výměnné kryty, baterii vyjmout nelze. Bohužel je pevnou součástí přístroje, a tak v případě nedostatku energie v terénu bude nutné použít např. externí nabíječku. Baterie má kapacitu 2000 mAh, což je velmi slušné. Při velmi náročném používání vám přístroj bez problémů vydrží nabitý až do večera. Při běžné práci pak můžete očekávat výdrž 2-3 dny.

Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625 Nokia Lumia 625
Lumia 625 vs. Lumia 620

 

Software

625 je Lumia jako každá jiná. K dispozici je tedy široká nabídka exkluzivních aplikací, mezi které patří i populární plnohodnotná autonavigace HERE Drive. Tentokrát se však jedná pouze o verzi "bez +", která umožňuje zdarma navigovat v ČR a SK. Mapy ostatních zemí, resp. celosvětovou licenci je možné dokoupit. Více informací naleznete v samostatném článku: HERE Drive vs. HERE Drive+ : Vše o navigačních aplikacích Nokie. Recenze dalších exkluzivních aplikací naleznete v samostatné sekci našeho webu.

Nokia Lumia 625
Zleva: Lumia 620, 625, 720, 925

 

Cena

Nokia Lumia 625 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Nokia Lumia 625 se prodává za doporučenou maloobchodní cenu 6 990 Kč s DPH. V neoficiálních distribucích jich lze sehnat ještě o něco levněji.

Cenu lze obecně hodnotit jako lehce vyšší, ale nijak zásadně. Problém však nastává při porovnání se staršími modely, které v posledních několika měsících zcela zásadně zlevnily. Typickým příkladem je Lumia 820, kterou lze v neoficiální distribuci koupit za pouhých 5500 Kč, což je o více jak 1000 Kč méně. Pokud oba přístroje parametrově porovnáme, zjistíme, že Lumia 820 je lepší v podstatě ve všech ohledech.

Cena Lumie 625 je tedy vůči ostatním modelům Nokie (např. Lumii 820) nekonkurenceschopná. Dá se však předpokládat, že v následujících měsících cena výrazně klesne.

 

Graf ceny produktu Nokia Lumia 625 poskytuje server Heureka.cz

 

Hodnocení

+ dílenské zpracování
+ výdrž baterie
+ rychlost, funkčnost a spolehlivost
+ ergonomie
+ výměnné kryty
+ nabídka exkluzivních aplikací zdarma

- displej (pozorovaní úhly, čitelnost na slunci, intenzita barev)
- jen 512 MB RAM
- horší fotoaparát
- cena

 

Závěr

(Nejen) levná zařízení Nokia prostě umí a Lumia 625 není výjimkou. Kombinace dostatečně výkonného hardwaru a optimalizovaného operačního systému zajišťuje bezproblémový a hlavně spolehlivý chod všech Windows Phone zařízení. Tato skutečnost je velmi důležitá a je škoda, že je odbornými médii často opomíjena.

Samotný přístroj lze charakterizovat jako nástupce úspěšné Lumie 620, který toho zas tolik nového nepřináší. Hardwarová výbava telefonu je v podstatě totožná a vylepšení se dočkal jen displej a baterie. V případě displeje je samozřejmě přínosem větší uhlopříčka, jejíž přidanou hodnotu bohužel trochu kazí kvalita zobrazení. Jednoznačně pozitivně lze hodnotit větší baterii a celkovou ergonomii a zpracování přístroje.

Největším současným problémem tohoto modelu je bohužel cena, která sice obecně není nijak zásadně nadhodnocena, ale při srovnání s nedávně výrazně zlevněnou Lumií 820 není konkurenceschopná. Potenciální zákazníci tedy budou vyčkávat, až přístroj zlevní, nebo zvolí spíše levnější a lépe vybavený model.


Komentáře (4)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

25 | 09 | 13 09:32
Zasadni problem tohoto telefonu je, ze je drazsi nez 820, ktera je vykonejsi, o trochu lepsi fotak, lepsi display a jeste o 1 tis. korun mene. Cenu bych videl tak na 5 tisicici, coz mozna tak dopadne. Mám stejný názor a cenu v recenzi také kritizuji...Předpokládám ale, že půjde dolů. 0

marek1

25 | 09 | 13 09:07
Jsem rad, ze WMmania neni Smartmania, kde by se vyskytlo spoustu posmesnych prispevku od Android fans vse ohledne WP a Nokie. 0

marek1

25 | 09 | 13 09:04
Zasadni problem tohoto telefonu je, ze je drazsi nez 820, ktera je vykonejsi, o trochu lepsi fotak, lepsi display a jeste o 1 tis. korun mene. Cenu bych videl tak na 5 tisicici, coz mozna tak dopadne. 0

Jindřich Lukeš

25 | 09 | 13 08:27
V této recenzi si představíme Nokii Lumii 625, která nabídne 4,7" displej, 2000 mAh baterii a dostatečný hardware za příznivou cenu. Zaměříme se také na porovnání s předchozím modelem - Lumií 620. http://wmmania.cz/clanky/recenze/recenze-nokia-lumia-625/ 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17