Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Recenze: Nokia Lumia 630 - Nová generace přichází

Podrobně jsme pro vás otestovali první Lumii s Windows Phone 8.1, která nabídne nejen příznivou cenu, ale bohužel i celou řadu nečekaných kompromisů. Dokáže překonat své předchůdce a prosadit se na trhu nejlevnějších zařízení? Nejen to se dozvíte v naší recenzi.

V této recenzi si velmi podrobně představíme a otestujeme první model Nokie přicházející na trh s novým operačním systémem Windows Phone 8.1. Ačkoliv číselné označení jasně říká, že se jedná o nástupce Lumie 620, není to tak docela pravda. Pokud totiž vezmeme v potaz dosavadní zvyklosti, které jasně řadí jednotlivé modely dle své výbavy, Lumia 630 je spíše nástupce zatím nejpopulárnější Lumie 520. Co je důvodem tohoto trochu matoucího značení, není jasné. Možná se Nokia snaží zeštíhlit své portfolio, nebo se jedná o prostý marketingový tah.

Ať už jsou důvody k novému značení jakékoliv, jedno je zřejmé, Lumia 630 patří do skupiny zařízení s nižší konfigurací cílící především na výhodnou cenu. Jak se již v minulosti několikrát ukázalo (např. na Lumii 520), tyto modely jsou nejoblíbenější a nejvíce prodávané, protože ve své cenové kategorii v podstatě nemají konkurenci.

A právě tento fakt je i v této recenzi zcela zásadní. Pokud totiž jakoukoliv levnou Lumii porovnáme se stejně drahým Androidem, z pohledu rychlosti, stability, spolehlivosti a dost často také designu a dílenského zpracování je minimálně o třídu lepší. Dost častou jsou ale rozdíly ještě podstatně vyšší. Lumia 630 v tomto není výjimkou, o čem svědčí například 4 jádrový procesor, velký displej apod.

 

WMMania je však web zaměřený převážně na Windows a Windows Phone, a proto se porovnáním s konkurenčními zařízeními s Androidem zabývat příliš nebudeme. Zaměříme se tedy především na srovnání s loňskými modely Nokie, které se prodávají za podobnou cenu. Zde již výhody tohoto modelu budeme hledat obtížněji. Hlavním důvodem je zcela nový přístup, který Microsoft u nových zařízení s Windows Phone 8.1 zavedl. V praxi totiž výrazně uvolnil pravidla, která musí jednotliví výrobci dodržovat, a umožnil tak vznik zařízení s podstatně nižší konfigurací. Jak si následně v recenzi ukážeme, Lumii 630 chybí celá řada funkcí (komponent), které byly pro předchozí modely zcela běžné. Abychom však byli zcela objektivní, řada z těchto chybějících funkcí byla adekvátně nahrazena, či nejsou zcela zásadní. Každopádně svou pozornost si zaslouží, a proto doporučujeme přečíst celý text této recenze a nepřeskočit rovnou na závěr, ve kterém nebylo možné všechny rozdílnosti zachytit.

 

Nové úspornější balení

Tuto kapitolu obvykle ve většině recenzí přeskakujeme, protože by se stále jen opakovala. Ovšem v případě tohoto modelu tak rozhodně neučiníme, protože Nokia se odhodlala k celkem odvážnému kroku a již tak zákazníky často kritizovaná prodejní balení ještě zredukovala. Kromě nové krabičky, která je subjektivně podstatně hezčí a modernější než ty předchozí, se změny samozřejmě odehrávají především uvnitř. Po otevření totiž kromě přístroje naleznete pouze nabíječku a rychlého průvodce. Součástí balení tak již nejsou sluchátka s mikrofonem sloužící jako headset a USB kabel (ten u nabíječky je napevno). Osobně tento krok skutečně nechápu, protože USB kabel snad používá úplně každý pro připojení k PC a např. při cestě MHD je možné pozorovat, že oblíbená jsou i přiložená sluchátka, která samozřejmě v této cenové kategorii žádných zázračných kvalit nedosahují.

Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630

Paradoxní na celé situaci je fakt, že Nokia na každém balení ušetří v řádu jednotek až desítek korun (vzhledem k výrobním cenám tohoto příslušenství a odebíraném množství), ale uživatel přijde minimálně o jednu až dvě stokoruny. Jako koncový zákazník totiž za obyčejný kabel zaplatí alespoň 50 Kč a za headset (např. standardně dodávaný k Lumii 520) 70 Kč a to zde navíc ještě není započítáno poštovné. Ačkoliv se reálně nejedná o nijak závratné částky, už jen čas strávený nad nákupen tohoto jinde zcela standardního příslušenství je zcela zbytečný.

Nokia Lumia 630 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

 

Kvalitní dílenské zpracování

Po drobné kritice prodejního balení se konečně dostáváme k tomu nejdůležitějšímu, což je samozřejmě samotný přístroj. Hned v úvodu musíme Nokii jednoznačně pochválit za velmi kvalitní dílenské zpracování, které je i v této cenové kategorii bezkonkurenční. Lumia 630 tak v ruce působí velmi hodnotným dojmem, který mají na svědomí především kvalitní materiály a celkové řešení zadního krytu („vanička“ z jednoho kusu plastu, do které se tělo přístroje vloží). Použitý plast je navíc dostatečně silný a tvrdý, což kromě zajištění celkové tuhosti těla přístroji znamená i lepší ochranu při pádu.

Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630

Jedinou drobnou výhradu máme k černému matnému krytu, který se relativně snadno poškrábe (viz foto). Na druhou stranu, je možné jej kdykoliv vyměnit za nový.

Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630

 

Velmi povedený design

Spolu s kvalitním dílenským zpracováním přichází i povedený design. Ačkoliv je hodnocení designu čistě subjektivní záležitost a my se do ní nebudeme pouštět, obecně lze říci, že Lumia 630 rozhodně nevypadá jako většina ostatních „plasťáků“ v této cenové kategorii. Subjektivně nás nejvíce zaujaly ostřejší hrany a celkový tvar přístroje. Navíc i pocit z kvalitně odvedená práce po tom, co vezmete přístroj do ruky, se rozhodně počítá.

Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630

Jak již bylo zmíněno výše, Lumia 630 má výměnné kryty, což znamená možnost nejen velmi jednoduché opravy (např. poškrábání), ale také změnu designu. K dispozici jsou i zcela nové barevné kombinace. Kromě standardní bílé a černé můžete vybírat ze syté (možná spíše až trochu křiklavé) žluté, oranžové a zelené. Barevné kombinace nabízejí navíc efektní poloprůhledné řešení, které je možné vidět např. u Lumia 620.

Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630

 

Průměrná ergonomie

Pokud jste četli některou z našich předchozích recenzí, pravděpodobně jste si všimli, že ergonomii přístroje přikládáme velký důraz. Z našeho pohledu je totiž velmi důležité, jak se přístroj v ruce reálně drží a ovládá, zdali jsou tlačítka dobře přístupná apod. Bohužel se v praxi ukazuje, že když chválíme design, ve většině případů kritizujeme ergonomii. Tyto dvě oblasti se totiž málokdy vzájemně podporují. Lumia 630 v tomto směru bohužel není výjimkou.

Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630

Celkový tvar přístroje je sice designově povedený, ale z pohledu ergonomie trochu problematický. Je totiž zřejmé, že poměrně plochá záda zakončená relativně ostrými hranami nebudou v ruce příliš dobře sedět. V praxi se tento předpoklad zcela naplňuje. Velice však záleží na déle vašich prstů, resp. jednotlivých článků. Pokud totiž délka odpovídá a kloub vyjde přesně na hranu, přístroj se drží o něco lépe. Pokud však přístroj do ruky přesně nepadne, bude i vzhledem k větším rozměrům (129.5 x 66.7 x 9.2 mm, 134 g) držení trochu méně pohodlné. Navíc se jako zcela zásadní ukazuje poněkud netradiční řešení boků přístroje, které jsou výrazně zkosené a rozšiřující se směrem k displeji. V praxi tak má telefon tendenci z ruky vyklouzávat.

Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630

Snadnému ovládání bohužel nepřispějí ani klasická tlačítka, která jsou sice celkem dobře hmatově rozeznatelná, ale velice tuhá. Jejich stisk tak musí být poměrně intenzivní a to při běžném používání není vůbec pohodlné.

Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630

 

Chybějící tlačítka

U tlačítek ještě chvíli zůstaneme, protože Lumia 630 je prvním modelem, který neobsahuje trojici klasických senzorových tlačítek pod displejem. Místo nich využívá plochu samotného displeje, kde je u spodního okraje umístěn nový navigační panel. Toto nové řešení umožňuje výrobci opět trochu ušetřit, ale zároveň uživateli nijak výrazně nezkomplikovat ovládání. Tlačítka totiž mají stále stejné rozmístění, pouze jsou o něco užší a umístěna výše na samotný displej. Ten navíc s tímto využitím z výroby „počítá“ a má o něco vyšší rozlišení (854 bodů) ve svislém směru tak, aby mohl být zobrazen navigační panel, ale zároveň byl zachován klasický poměr stran (800x480). Více jsme se tomuto tématu věnovali v samostatném článku: Detailní pohled na Windows Phone 8.1 (5) – Navigační panel.

Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630

Senzorová tlačítka však nejsou jediná, která na Lumii 630 chybí. Bohužel zde nenalezneme ani oblíbenou dvoufázovou spoušť fotoaparátu. Fotografie tak bude nyní nutno pořizovat o něco méně pohodlně skrze displej zařízení.

Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630

 

Velký displej bez automatické regulace podsvícení

Při pohledu na papírové parametry je velkým lákadlem prostorný 4,5“ displej s využitelným rozlišením (800 x 480 bodů). Ačkoli jsme se s touto kombinací rozlišení a uhlopříčky v minulosti několikrát setkali, v tomto případě nás trochu nepříjemně překvapila jemnost. I při běžném pohledu je na displeji vidět rastr pixelů, který se ještě výrazněji umocní při jakémkoliv pohybu grafiky (např. při posouvání dlaždic). Na první pohled se tak zdá, jako by se jednalo o nepříliš oblíbenou pentile matrix matici, což ovšem ve skutečnosti není pravda. Ať už za tento stav může jakákoliv technologie, je třeba objektivně říci, že se nejedná o nic zásadního a po několika dnech si pravděpodobně rastru vůbec nevšimnete.

Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630

Z pohledu barevného podání a zejména zobrazení černé nemáme displeji absolutně co vytknout, ba naopak jej musíme pochválit, protože v této kategorii nabízí velmi nadstandardní výsledky.

 

Co však rozhodně pochválit nelze, je chybějící čidlo automatické regulace podsvícení. Tomu, kdo toto řešení navrhl, bychom skutečně ze srdce přáli, aby jej musel dlouhodobě používat. V praxi se totiž ukazuje absence čidla jako zcela zásadní, a to zejména v případě těchto slunečných dnů. Pokud totiž přejdete ze stínu na přímé slunce, displej nijak nezareaguje a vy v podstatě nic nevidíte. Řešením je sice možnost nastavit maximální podsvícení (i tak ale čitelnost na přímém slunci není příliš dobrá), ale to má zase zbytečný vliv na spotřebu baterie. Problémová je kupodivu také přesně opačná situace, kdy především v noci může být pro některé uživatele i minimální podsvícení příliš intenzivní (připomeňme, že systém umožňuje ručně nastavit jen 3 úrovně). Vůbec v jednotlivých prostředích jas ručně upravovat je velmi nepraktické a dalo by se říci i přímo „otravné“.

Nokia Lumia 630

Aby toho nebylo málo, v Nokii „zapomněli“ ještě na jedno čidlo, které se stará o automatické vypínání displeje během hovoru. Absence tohoto senzoru je řešena speciální technologií, která dokáže detekovat přítomnost velkého předmětu a displej deaktivovat. Navíc je zde i neaktivní cca horní čtvrtina displeje, která zabraňuje dotyku ucha. V praxi toto řešení sice není ani zdaleka 100%, ale nemůžeme říci, že bychom přístroj hlavou nějak často nechtěně ovládali. Upozornit je však třeba na způsob držení telefonu, protože pokud nejste zvyklí jej mít přitisknutý ke tváři, po většinu času hovoru bude displej svítit, což má opět zbytečný vliv na spotřebu.

Drobnou vadou „na kráse“, zejména pokud již nějakou Lumii používáte, je absence dalších užitečných technologií displeje jako např. možnost probuzení poklepáním, nebo vyšší citlivost umožňující ovládat displej nehty či v rukavicích.

Abychom však pouze nekritizovali, jednoznačně vyzdvihnout si zaslouží přítomnost krycího skla Corning® Gorilla® Glass 3, která je v této cenové kategorii spíše výjimečná. V kombinaci s tuhým tělem by tak Lumia 630 mohla vydržet i kdejaký ten pád či hrubší zacházení.

 

Slušný fotoaparát ovšem bez blesku

Lumia 630 je vybavena vzhledem k cenové kategorii relativně slušným fotoaparátem s rozlišením 5 MP s velikostí snímacího čipu 1/4“ a světelností f/2.4. Výsledné fotografie na displeji vypadají celkem obstojně, bohužel v PC už to tak dobré není. Zde je ale jasné, že u fotoaparátu v této kategorii zařízení nelze očekávat zázraky. Přesvědčit se můžete na fotografiích níže. Testovaný kus měl také problémy s ostřením, což se nemusí týkat celé distribuce. Do recenze jsme fotili vždy dvojici testovacích snímků a u většiny z nich byl vždy jeden rozmazaný.

Lumia 630 po vzoru Lumie 520 neobsahuje přisvětlovací LED diodu. Zástupci Nokie toto řešení obhajují tím, že v levných modelech stejně nejsou osazeny výkonné diody, a proto je lepší mít o něco kvalitnější fotoaparát, který zvládne se softwarovou pomocí lépe fotit na horšího světla, nežli diodu, která dosáhne na kratší vzdálenost. My se s tímto názorem rozhodně neztotožňujeme, protože ve větší tmě skutečně nemáte šanci bez diody cokoliv vyfotit. Nehledě na to, dioda neslouží jen pro focení, ale například i jako praktická svítilna apod.

Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630

Další drobnou nevýhodou je absence klasické dvoufázové spouště v podobě hardwarového tlačítka, na které jsme u Windows Phone zvyklí. Důvodem jsou opět úspory, což pro uživatelé naštěstí znamená jen snížení komfortu. Snímek je možné pořídit standardně kliknutím na displej.

Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630

Chybějící přední kameru nepovažujeme za problém, jelikož videohovory v našich podmínkách nejsou příliš oblíbené a pro vyfocení kvalitní selfie je lepší použít zadní fotoaparát.

 

Dostatečný výkon, jen 512 MB RAM

O plynulý chod přístroje se stará nový úsporný čtyřjádrový procesor Snapdragon 400 taktovaný na 1.2 GHz, což rozhodně není standardní výbava v této cenové kategorii. Na druhou stranu potenciálně vysoký výkon procesoru v praxi téměř nikde zásadně nepocítíte (např. v porovnání s loňskými modely), protože systém Windows Phone je výborně optimalizovaný. Při praktickém testování jsme zaznamenali pouze rychlejší spouštění některých náročnějších aplikací.

Nokia Lumia 630 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

K procesoru samozřejmě neodmyslitelně patří i operační paměť RAM. Bohužel se Nokia opět rozhodla nabídnout pouze minimální konfiguraci v podobě 512 MB. Ačkoli většina aplikací i her s tímto hardwarem počítá a bez problémů se spustí, totéž již nelze říct o jejich reálném fungování (zejména těch náročnějších) či využívání většího počtu najednou. Zejména problém spočívající v nutnosti opětovného načítání uspaných aplikací, je doslova „otravný“. Pokud totiž některé aplikace minimalizujete a pak se do nich opět vrátíte (tlačítkem zpět), kvůli nedostatku místa v operační paměti dojde po otevření k jejímu opětovnému obnovení, což samozřejmě nějakou tu vteřinku trvá.

Nokia Lumia 520 vs. 630 Nokia Lumia 520 vs. 630 Nokia Lumia 520 vs. 630 Nokia Lumia 520 vs. 630 Nokia Lumia 520 vs. 630
Lumia 520 vs. 630

Ačkoliv jsme v předchozích odstavcích kritizovali absenci některých důležitých senzorů, pochválit musíme nový systém označovaný jako SensorCore. Zjednodušeně jej lze popsat jako softwarové řešení doplněné o hardwarovou komponentu, které bude tvořit jakýsi „nárazník“ mezi aplikacemi a senzory telefonu. Základní myšlenkou tohoto řešení je uspokojit „poptávku“ aplikací po různorodých údajích z čidel telefonu se zachováním minimální spotřeby. V současné době se totiž čím dál častěji dostávají do popředí různé aplikace monitorující pohyb uživatele pomocí senzorů v telefonu (krokoměry, monitory, navigace apod.). Provoz těchto aplikací je však energeticky poměrně náročný, především kvůli nutnosti nepřetržitého využívání integrovaných senzorů v telefonu. SensorCore tedy již na úrovni hardwaru bude data z těchto senzorů shromažďovat a s využitím minimálního výkonu předávat libovolným aplikacím. Běžný uživatel tak tuto technologii ocení až následně skrze aplikace třetích stran, které získají nepřetržitý tok všech důležitých informací, které budou moci zpracovat, vyhodnotit a prezentovat uživateli.

 

Dobrá výdrž

Lumia 630 je vybavena baterií s kapacitou 1830 mAh, což rozhodně není špatné. V kombinaci s úsporným procesorem nabízí při praktickém používání velmi dobré výsledky. Reálně není žádný problém dosáhnout i třídenní výdrže, a to především tehdy, když používáte přístroj trochu úsporněji (běžný nenáročný uživatel). Pokud přístroj více vytížíte, zapojíte multimédia a hodně telefonujete, bez problémů vydrží celý den. Při stejném využití hlásily předchozí modely (520 a 620) prázdnou baterii již v průběhu odpoledne. Výdrž tedy zaslouží jednoznačně pozitivní hodnocení.

Nokia Lumia 520 vs. 620 vs. 630 Nokia Lumia 520 vs. 620 vs. 630 Nokia Lumia 520 vs. 620 vs. 630
Nokia Lumia 630 vs. 520 vs. 620


Podpora dvou SIM (dualSIM)

Ačkoliv se tato recenze týká základní varianty Lumie 630, na trhu je k dostání také totožný model s podporou dvou SIM označovaný jako „Dual“. Cena tohoto modelu navíc není o moc vyšší než u základní varianty. Podpora dvou SIM je v této kategorii naprosto stěžejní funkcí, a to zejména proto, že kvalitních a spolehlivých konkurenčních zařízení moc není. Jakmile budeme moci tuto novinku otestovat, připravíme samostatný podrobný článek.

Nokia Lumia 630 Dual lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Když už jsme zmínili dualSIM variantu, během června by se v nabídce českých e-shopů měla objevit také varianta s podporou LTE, která ponese vlastní číselné označení - Lumia 635. Ostatní výbava bude totožná s Lumií 630.

 

Moderní systém

Lumia 630 je první přístroj přicházející na trh s novou verzí operačního systému Windows Phone 8.1 a doplňkovou aktualizací Cyan. Popisovat novinky v této verzi zde nebudeme, protože jsou jich stovky. Místo toho doporučíme navštívit články, které se tomuto tématu primárně věnují: Windows Phone 8.1 (Blue) – Velký přehled novinek a vylepšení a Nokia Cyan – Doplňková aktualizace Nokie pro WP8.1 - kompletní informace.

Když už je řeč o softwaru, za zmínku rozhodně stojí přítomnost plnohodnotné automobilové navigace HERE Drive+ s mapovými podklady celého světa a desítky bonusových aplikací.

Pokud se však těšíte na oblíbený Glance screen (rychlý přehled), budeme vás bohužel muset zklamat, protože displej tuto možnost nepodporuje. Je velká škoda, že Nokia v podstatě přes rok vyvíjela toto skvělé řešení, které si uživatelé velmi oblíbili, a následně představí dva nové modely (kromě Lumie 630 i Lumii 930), které jej nepodporují.

 

Standardní cena

Aktuální cena za model s podporou jedné SIM se pohybuje v rozmezí (Zdroj: Heureka.cz, ) a podporou dvou SIM v rozmezí (Zdroj: Heureka.cz, ) . Objektivně zhodnotit tuto cenu je velmi obtížné. Pokud se zaměříme na verzi Dual, není moc co řešit, protože takto kvalitní model budeme v případě Androidu jen těžko hledat.

Nokia Lumia 630 Dual lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Graf ceny produktu Nokia Lumia 630 Dual poskytuje server Heureka.cz

 

U varianty s jednou SIM to již tak jednoznačné není, protože Nokia má v této kategorii několik kvalitních modelů jako například Lumii 520, 620 a 625. Navíc pokud vezmeme v potaz aktuální prodejní cenu Lumie 520, která se pohybuje v rozmezí (Zdroj: Heureka.cz, ) a nabídne velmi podobnou výbavu, může se zdát cena Lumie 630 jako relativně vysoká.

Nokia Lumia 630 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Graf ceny produktu Nokia Lumia 630 poskytuje server Heureka.cz

Podrženo, sečteno, cena Lumie 630 je vzhledem ke konkurenci s Androidem adekvátní, ovšem zatím relativně vysoká oproti ostatním Lumiím, které nabízí podobnou výbavu. Zde je však třeba také zohlednit skutečnost, že se jedná o novinku, jejíž cena v následujících měsících jistě výrazně klesne.

 

Hodnocení

+ Design
+ Dílenské zpracování (materiály)
+ Odolnost (tuhý kvalitní plast těla, krycí sklo Corning® Gorilla® Glass 3)
+ Rychlost, plynulost, stabilita
+ Doplňkový software od Nokie
+ Podpora 2 SIM (Lumia 630 Dual)
+ Výdrž

- Jen 512 MB RAM
- Chybějící blesk (LED) fotoaparátu
- Chybějící čidla (automatická regulace jasu, digitální kompas, senzor přiblížení)
- Nemá samostatnou spoušť fotoaparátu
- Nepodporuje Glance Screen (Rychlý přehled)
- Horší ergonomie, tuhá tlačítka
- Velmi úsporné prodejní balení

 

Závěr

Zhodnotit objektivně tento model není vůbec jednoduché. Nokia se totiž dostala do komplikované situace především proto, že v předchozích letech nastavila velmi vysoké standardy i pro nejlevnější zařízení. Uživatelé si tak zvykli na zajímavé funkce a možnosti, které konkurence nenabízí a levné Lumie si velmi oblíbili. Je tak zcela zřejmé, že když se nyní Nokia rozhodla standarty snížit, trochu to „skřípe“. Na první pohled se také může zdát, že Lumia 630 příliš nového nepřináší a v některých případech dokonce ještě ubírá. Zde ovšem velmi záleží na tom, v jakém kontextu bude přístroj hodnocen. Pokud se zaměříme na přímou konkurenci s Androidem, bude stále vykazovat nadprůměrné výsledky. Bohužel při srovnání s loňskými Nokiemi toto již zcela neplatí.

Lumii 630 nelze brát jako nástupce Lumie 620, protože ta nabízí o kategorii lepší výbavu (za stejnou cenu), i když v podstatně méně líbivém kabátku a s menším displejem. Lumii 630 je tak nutno zařadit na úroveň Lumie 520, ovšem ani ne tak jako nástupce, ale spíše alternativu. V některých ohledech totiž svého nepřímého předchůdce jasně překoná (design, displej, fotoaparát apod.) a jinde naopak trochu zaostává (ergonomie, senzory, tlačítka apod.).

Podtrženo, sečteno. Nokia šetřila, kde mohla a to od obsahu prodejního balení až po jednotlivá tlačítka a senzory. Naštěstí se většina úspor nijak zásadně uživatelů nedotkla, a i když alternativní řešení nejsou tak komfortní, je možné je bez problémů používat. Toto však neplatí například pro chybějící čidlo regulace jasu displeje, které využití přístroje v různých světelných podmínkách poměrně limituje, absenci přisvětlovací diody a ne zcela optimální velikosti operační paměti. Pokud však vynecháme tato „úsporná opatření“, je Lumia 630 celkem povedené zařízení s pěkným designem, kvalitním zpracováním, slušnou výdrží a dostatečným výkonem, které bude mít na trhu jistě úspěch (pokud tedy ještě trochu klesne cena), protože navazuje na velmi úspěšnou Lumii 520 a v mnoha důležitých ohledech ji překonává.

Na úplný závěr ještě musíme upozornit, že toto celkové shrnutí se týkalo především klasické Lumie 630 s podporou jedné SIM. Pokud však vezmeme do úvahy i DualSIM variantu, která stojí jen o několik stokorun více, vše se zcela změní, protože uživatelům vyžadující tuto funkci rázem většina negativ nebude připadat tak důležitá. Navíc při porovnání s konkurenčními DualSIM Androidy v této cenové kategorii, jejichž praktická funkčnost a spolehlivost je velmi diskutabilní, má Lumia 630 jednoznačně navrch.

Komentáře (3)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

16 | 06 | 14 10:18
Díky za doplnění. K tomu "lupání" doporučuju trochu lepící pásky mezi zadní kryt a telefon. Ona ta výroba není dokonala a není to vždy dokonale vylisované, ale když se to trochu vypodloží, už to nelupe. 0

Mond83

16 | 06 | 14 10:04
Lumii 630 Dual Sim vlastním necelý měsíc. Je tu můj první telefon s Win, přešel jsem ze staré N500 Symbian. S telefonem jsem spokojený, displej je obstojný, výhody Win jsou nesporné. Se dvěma SIM je výdrž tak 2 dny. Jedinou výhradu mám k pevnosti konstrukce. Kryt vanička přecijen trochu "lupe" v rozích, pokud se zmáčkne proti displeji. Možná stojí za zmínku, že všechny Lumie 630 Dual Sim (pouze!) mají v ofic. ČR distribuci v balení 2 kryty. Barvu, kterou si vyberete jako dárek černý kryt. 0

Jindřich Lukeš

16 | 06 | 14 02:19
Podrobně jsme pro vás otestovali první Lumii s Windows Phone 8.1, která nabídne nejen příznivou cenu, ale bohužel i celou řadu nečekaných kompromisů. Dokáže překonat své předchůdce a prosadit se na trhu nejlevnějších zařízení? Nejen to se dozvíte v naší recenzi. http://wmmania.cz/clanky/recenze/recenze-nokia-lumia-630/?cache=purge 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17