Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Recenze: Nokia Lumia 710

V této recenzi si představíme druhý loňský model Nokie. Konkrétně se jedná o Lumii 710, které se nedostává zdaleka tolik pozornosti, jako dříve recenzované Lumii 800. Tento model si však pozornost jistě zaslouží.

Nokia Lumia 710 je druhým modelem, který Nokia v loňském roce představila. Ačkoliv byly oba modely představeny najednou, většina pozornosti se zaměřuje především na elitní model Lumia 800 (recenze), a méně vybavený model Lumia 710 zůstává v pozadí, což je škoda, jelikož má rozhodně co nabídnout.

Nokia Lumia 710 8GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Lumia 710 by se stručně dala charakterizovat jako „ohlehčená“ verze Lumie 800. Jedná se o model patřící do té nižší kategorie zařízení s Windows Phone, čemuž odpovídá také cena.

Lumia 710

Obsah balení

Příslušenství, které je součástí balení Lumie 710, nikterak nenadchne a ani nezklame. V podstatě se jedná o dnešní standard. V krabičce naleznete zcela standardní nabíječku s pevným kabelem. Od tohoto řešení již většina výrobců upustila a dodává samostatně nabíječku, do které lze připojit USB kabel. Sama Nokie toto řešení dodává k Lumii 800. Osobně mi však toto (Lumia 710) řešení přijde praktičtější, jelikož získáte plnohodnotnou nabíječku a samostatně také datový kabel. Kromě nabíječky a kabelu naleznete v balení také pecková sluchátka, která jsou vybavena mikrofonem a drobným tlačítkem pro přijetí hovoru. Kvalita sluchátek je standardní (=na telefonování vyhovující, na poslech hudby nikoliv).

Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710

 

Design

Nokia u svých modelů s Windows Phone vsází především na originální design přístrojů. Lumia 710 je toho přímým důkazem. Jedná se o velice zajímavě řešený telefon, který se na první pohled od svého okolí výrazně odlišuje. Jedná se sice o klasickou konstrukci z obyčejných plastů, ale díky několika barevným variantám vypadá Lumia 710 odlišně. K dispozici je v „modré“ (cyan), „růžové“ (fuchsia), bílé, černé a žluté barvě. Zadní barevné kryty jsou navíc vyměnitelné, a proto budete moci jednotlivé barvy střídat.

Lumia 710

Samotné hodnocení designu nechám na Vás, jelikož se jedná o velice subjektivní záležitost. Osobně považuji Lumii 710 za povedenou a Nokii se povedlo pěkně zkombinovat oblé a ostré hrany. Díky této kombinaci se telefon velice dobře drží.

Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710

 

Konstrukce

Jak jsem již v předchozím odstavci zmínil, přístroj je vyroben z obyčejného plastu. Nejedná se tedy o polykarbonát, který je použit u Lumie 800. Ačkoliv je Lumia 710 z plastu, nevypadá vůbec lacině. Samotné zpracování však není „žádný zázrak“. Nižší cena přístroje se zde značně projevila a u některých kusů se můžete často setkat s povrzáváním zadního krytu.

Rozměry a hmotnost přístroje jsou standardní. Tedy 119 × 62 × 12,5 mm a 126g. Kompletní technickou specifikaci tohoto modelu naleznete v našem katalogu zařízení.

Počet a rozmístění tlačítek je u všech Windows Phone zařízení podobné. I u Lumie 710 se tedy můžete těšit na samostatnou spoušť fotoaparátu, která se nachází na pravé straně přístroje. Na této straně naleznete ještě dvě tlačítka pro ovládání hlasitosti. Tato tlačítka jsou poměrně malá a jejich stisk není úplně pohodlný. Protější strana přístroje, podobně jako dolní hrana, zůstala nevyužitá. Zbylá tlačítka (zapínací) a konektory (USB a zvukový konektor (3,5mm jack)) byly umístěny na horní hranu, která je mírně zkosená a zapínací tlačítko je velice dobře dostupné a ovladatelné. Jako praktičtější ale považuji umístění vypínacího tlačítka na bok. Toto řešení bylo použito u Lumia 800 nebo u zařízení od Samsungu.

Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710

Nokia Lumia 710

 

Samostatný odstavec si však zaslouží trojice tlačítek pod displejem. Nokia Lumia 710 je totiž jediným modelem s Windows Phone, kde byla použita pod displejem klasická „mechanická“ tlačítka. Všechny konkurenční modely mají tlačítka dotyková (Samsung používá jedno mechanické). Stejně jako v případě Samsungu i zde si neodpustím výraznou kritiku. U Lumie 710 je jasné, že byla tato tlačítka použita kvůli snížení výrobních nákladů, zajímavé však je, že ostatní výrobci nabízí i levnější zařízení s tlačítky dotykovými. A proč je toto řešení špatné? Ve své podstatě je totiž velice neergonomické. Pokud ovládáte dotykový displej, musíte vynaložit minimální tlak. V případě „mechanických“ tlačítek je však nutné vyvinout tlak několikanásobně vyšší. Lumia 710 má navíc tlačítka poměrně tuhá. Pouhým „tlakem“ to však nekončí. Trojice tlačítek má totiž velice zvláštní tvar. Jedná se o jeden kus plastu, který je možné stlačit na třech místech. Tento tvar se navíc směrem ke krajům zužuje a tlačítka zmenšují. Ačkoliv se říká, že vše je o zvyku, v případě Lumie 710 si budete pravděpodobně zvykat o něco déle než je obvyklé.

Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710

 

Displej

Nokia Lumia 710 je bohužel vybavena pouze obyčejným LCD TFT displejem s uhlopříčkou 3,7“ a standartním WVGA rozlišením (800 x 480 bodů), který nenabízí příliš kvalitní zobrazení. Tato technologie je již několik let překonaná a používá se u těch skutečně nejlevnějších modelů (především bez operačního systému), kam Lumia 710 cenou rozhodně nepatří. Obyčejné LCD TFT displeje se vyznačují především nižší intenzitou barev. Nokia však tento problém částečně řeší technologií Clear Black, která zajišťuje především zobrazení černé barvy. V případě Lumie 710 nejsou největším problémem samotné barvy nebo technologie displeje, ale spíše jeho zbarvení do žluta, což je velice nepříjemné především při zobrazení bílé barvy. Z mého pohledu si tedy displej zaslouží výrazné mínus. Abych však pouze nekritizoval. Displej je vybaven technologií Gorilla Glass, která zajišťuje vyšší odolnost proti tlaku a poškrábání.

Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710

 

Procesor, paměť a výkon

Z pohledu hardwaru je Lumia 710 vybavena téměř stejně jako dražší model Lumia 800. Konkrétně se jedná o jednojádrový procesor Qualcomm Snapdragon MSM8255 taktovaný na frekvenci 1,4 GHz doplněný o 512 MB RAM. Tato kombinace spolu se skvěle optimalizovaným operačním systémem Windows Phone 7.5 zajišťuje vysoký výkon, který hravě překoná téměř jakékoliv zařízení s Androidem. Jediné v čem se Lumia 710 liší od 800, je velikost vnitřní paměti. U tohoto modelu bylo použito 8 GB. V praxi má však uživatel k dispozici pouze necelých 6,5 GB. Při nákupu je tedy nutné zvážit, zdali Vám takovéto množství vnitřní paměti bude stačit.

Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710
(Srovnání s HTC Titan)

 

Výdrž a baterie

Zařízení je vybaveno Li-Ion akumulátorem o kapacitě 1300 mAh. Tento akumulátor zajišťuje přísun elektrické energie při běžném použití (automatická regulace podsvícení, desítky minut volání, SMS, 15minutový interval stahovaní pošty, občasné využití internetu) přibližně 1 až 1,5 dne. Při intenzivnějším využívání je však nutné počítat s každodenním nabíjením. Baterie je však vyjímatelné, a proto nic nebrání tomu, používat také baterii záložní, kterou v případě potřeby jednoduše do zařízení vložíte.

Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710

 

Fotoaparát

Lumia 710 je vybavena fotoaparátem s rozlišením 5 MPx, který zvládne zachytit fotografie o maximálním rozlišení 2 592 × 1 944 bodů a video 1 280 × 720 bodů. K dispozici je také automatické ostření a diodový blesk. Fotoaparát podává za denního světla standardní výsledky, které je možno zařadit mezi průměr. Drobné potíže jsem zaznamenal s doostřováním snímku. Někdy je nutné vyfotit totožný snímek několikrát, abyste získali jeden ostrý. Fotoaparát má však výrazné problémy s focením za horších světelných podmínek. Automatika volí vysokou hodnotu ISO a snímky jsou tak často velice zrnité. Zvláštní je, že se podobně automatika chová i u focení s bleskem. Na některých snímcích je možné také pozorovat načervenalý nádech.

Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710

 

Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710 Nokia Lumia 710

Systém a software

Jelikož je softwarová výbava Lumie 710 totožná s Lumií 800, dovolím si použít citaci s předchozí recenze:

Nokia Lumia 800 je vybavena nejnovější verzí operačního systému Windows Phone 7.5 Mango s kompletní českou lokalizací. Tento operační systém má řadu specifik, které je třeba před nákupem zvážit. Obecně lze říci, že Windows Phone 7.5 není pro každého. Pro lepší pochopení celé problematiky a pro zjištění, které funkce systém nabízí (jsou pro většinu zařízení podobné), doporučuji přečíst samostatnou recenzi: Podrobná recenze Windows Phone 7.5 Mango - Nejlepší systém současnosti?

Každý výrobce pro svá zařízení nabízí také exkluzivní software. Nokia se rozhodla, že uživatelům Windows Phone zařízení nabídne podobný software, který mají uživatelé Symbianu. V praxi se tak můžeme ve výbavě setkat s dvěma stěžejními aplikacemi, které ve své podstatě nemají konkurenci (mezi aplikacemi zdarma od výrobců zařízení). První aplikací jsou velice slušně zpracované Nokia Mapy, které zcela zásadně v systému nahrazují Bing mapy (v ČR nepoužitelné). Druhou podstatně významnější aplikací je Nokia Drive (Nokia Autem), což je v podstatě "plnohodnotná" automobilová navigace. V současné verzi má však ještě řadu celkem zásadních nedostatků (chybí čas příjezdu do cíle, možnost vyhnout se placeným úsekům a hlavně vyhledání trasy bez internetového připojení). Více se dozvíte v samostatné recenzi aplikace. Nokia však přislíbila, že v následujících verzích budou nedostatky odstraněny.

 

Klady a zápory

+ Originální design (barevné varianty)
+ Doplňkový software
+ Dostatečný výkon
+ Windows Phone 7.5 (grafické rozhraní, stabilita, spolehlivost, odezva systému, rychlost, funkce, Office)

- Displej (žluté zbarvení)
- Výdrž na baterie 
- Tlačítka pod displejem
- „Pouze“ 8 GB vnitřní paměti (6,34 GB přístupno uživateli)
- Windows Phone 7.5 (absence slotu pro paměťové karty, menší výběr aplikací, absence flashe v prohlížeči)

 

Graf ceny produktu Nokia Lumia 710 8GB poskytuje server Heureka.cz

 

Závěr

Nokia Lumia 710 je povedené zařízení, které dokáže díky svému originálnímu designu a barevným variantám a dostatečnému výkonu oslovit široké spektrum zákazníkům. Velice příjemná je také cena, která se pohybuje v rozmezí od 6 098 Kč do 8 490 (Zdroj: Heureka.cz) . Před nákupem je však třeba zvážit, zdali si dokážete zvyknout na trojici tlačítek na přední straně, „nažloutlým“ displej a „pouze“ 6,4 GB volné paměti. V této cenové kategorii je také silná konkurence v podobě HTC Radaru (recenze) a Samsungu Omnia W (recenze). Oba tyto modely mají rozhodně co nabídnout.

Rozhodnutí, zda si toto zařízení pořídit, však výrazně ovlivní samotný operační systém Windows Phone 7.5. V této souvislosti použiji citaci ze samostatné recenze operačního systému (doporučuji přečíst), která platí i pro tento přístroj:

"Windows Phone 7 je velice povedený operační systém vhodný pro práci i zábavu. Není však určen pro každého. Je třeba si vždy určit priority, které musí Váš mobilní telefon splňovat. Pokud je těmito prioritami rychlost, jednoduchost, intuitivnost, stabilita, spolehlivost, využívání sociálních sítí, multimédií apod. a grafický vzhled systému se Vám alespoň trochu líbí, Windows Phone 7 bude tím pravým systémem pro Vás. Samozřejmě za předpokladu, že pro Vás není zcela zásadní nutnost přístupu k systému souborů, výměna paměťových karet a skromné možnosti nastavení systému.

Pokud však rádi do všeho "šťouráte", upravujete si systém dle svých požadavků, vyžadujete velice specifické aplikace, či máte jiný estetický vkus, doporučuji využít spíše alternativní operační systémy, které je možné výrazně lépe přizpůsobit Vašim potřebám. Ve většině případů však za tyto funkce zaplatíte nižší spolehlivostí, rychlostí, stabilitou apod.

Před nákupem nového zařízení s Windows Phone 7 doporučuji si tento systém nejdříve na několik dní vyzkoušet. Velmi rychle si tak zjistíte, zda Vás tento systém oslovil, či nikoliv. Ti, co Windows Phone 7 vyzkoušeli a systém je oslovil, již "nikdy" nebudou chtít nic jiného. Toto pravidlo platí i naopak. Pokud Vás systém nezaujme, asi těžko si k němu někdy naleznete cestu."

Komentáře (9)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

joklad

18 | 07 | 12 21:43
Tak už to vím.Děkuji 0

Jindřich Lukeš

18 | 07 | 12 21:02
a proč bys měl vkládat kód, když Lumia 710 je WP přístroj? U žádného WP přístroje není kod vyžadován. To jen u HD2, kam je WP nahrán "ručně". 0

joklad

18 | 07 | 12 18:34
Dneska jsem dostal služební Nokii 710 a do marketu stačila jen mailová adresa, ten několika místný kód to vůbec nechtělo a instalace jdou. Do Hd2 jsem musel kód dávat vždycky po instalaci nové Romky. 0

Jindřich Lukeš

12 | 03 | 12 23:47
díky, opraveno 0

MikyWoW

12 | 03 | 12 20:37
Nad prvním obrázkem Lumie máš překlep Lumia 710 by se stručně dala charakterizovat jako „ohledčená“ verze Lumie 800. Předpokládám že mělo být "odlehčená" 0

Jindřich Lukeš

12 | 03 | 12 08:05
Dnes byla vydána recenze: http://wmmania.cz/clanky/recenze/recenze-nokia-lumia-710/ 0

Jindřich Lukeš

15 | 02 | 12 22:24
- Kryt je na mém kousku naprosto bez problémů. Nikde nic nevrže a všechno pěkně sedí. - Displej má skutečně nažloutlý nádech - "Mechanická" tlačítka mě zatím mrzí nejvíce. Velice špatně se ovládají. Jsou malá a velice tuhá. 0

czdjax

15 | 02 | 12 22:13
Také nedoléhá zadní kryt v pravém rohu? Taky je displej tak šíleně do žluta, při srovnání s jakýmkoli jiným telefonem? Taky jde tlačítko pod displejem ztuha mačkat? 0

Jindřich Lukeš

15 | 02 | 12 19:40
Do redakce nám právě dorazila Nokia Lumia 710. Ptejte se na to, co vás zajímá? 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Cloud Camera Roll Cleanup - jednoduchý úklid záloh fotek na OneDrive

Jednoduchá aplikace, která pomůže v organizaci pořízených fotografií a jejich záloh na OneDrive.

Stanislav Forejt | software 16 | 06 | 17

Lumie 950 a 950 XL měly na trh přijít s podporou propracovaných gest, stylusu, novým Glance Screenem a speciálním pouzdrem

Lumie 950 a 950 XL měly být původně vybaveny celou řadou zajímavých funkcí a příslušenství. Podívejte se na plány Microsoftu, které se nikdy neuskutečnily.

Jindřich Lukeš | články 29 | 05 | 17