V této recenzi si detailně představíme jednu z nejzajímavějších Lumií, kterou Nokia doposud vyrobila. V úvodu je třeba říci, že tento model není novou vlajkovou lodí či nástupcem Lumie 920, ale spíše její alternativou, která má zaujmout jiné spektrum zákazníků. Jedná se především o ty zákazníky, kteří si potrpí na konzervativnějším vzhledu, „luxusnějších“ materiálech a nechtějí robusní a těžký telefon. Lumia 925 však nepřináší pouze nový design, ale nabídne i několik hardwarových odlišností, kterým se budeme v této recenzi věnovat.
Vzhledem ke skutečnosti, že je Lumia 925 svou výbavou velice podobná Lumii 920, objeví se v této recenzi i texty (resp. jejich části), které již byly publikovány například v samostatné recenzi Nokie Lumie 920 (Exkluzivní recenze: Nokia Lumia 920 – Královna přichází), vzájemného porovnání Lumie 920 a Lumie 925 (Lumia 920 vs. Lumia 925 – Jaké jsou praktické rozdíly?) a nejčastějších otázkách (Nokia Lumia 925 - Odpovědi na nejčastější otázky). Tato recenze tedy i přes řadu totožných parametrů obou modelů nabídne komplexní pohled na tento velice zajímavý telefon.
Nejhezčí telefon současnosti?
Pokud bych měl na Lumii 925 vyzdvihnout tu nejzajímavější vlastnost, bude to bezesporu design. Nokia totiž po velice dlouhé době, a v případě zařízení s Windows Phone úplně poprvé, vyrobila přístroj z kovu (kovový rám + polykarbonátová záda). Přínosem však není pouze kov. Celý design je velice promyšlený a propracovaný do nejmenšího detailu. Osobně Lumii 925 považuji za nejhezčí současný telefon a zatím většina ohlasů, které se na internetu objevují, hovoří kladně. Nokii se tedy povedla trefa do černého a z pohledu designu představila zřízení, se kterým bude převážně plastová konkurence jen velmi obtížně držet krok.
Zajímavé jsou také barevné varianty. Nokia totiž zvolila „usedlejší“ barvy, které dotváří celý design a jasně specifikují cílovou skupinu uživatelů. Kromě tradiční černé je k dispozici také šedá a bílá. Vzhledem k tomu, že se fotografie šedé varianty na internetu velice málo objevují, záměrně jsme ji nafotili do této recenze. Ostatní barvy naleznete v jiných článcích jako např. Nokia Lumia 925 (Catwalk) - Všechny dostupné informace. V případě bílé varianty je však možné si povšimnout drobné nekonzistence designu. Nokia totiž i v případě světlé verze ponechala černé plastové dílky, které rozdělují obvodový rám tak, aby nedocházelo k propojení antén. Toto řešení je poněkud nešťastné a navíc překvapující, jelikož původní rendery telefonu měly tyto plastové části světlé.
Pokud se zaměříme na přímé srovnání s Lumií 920, starší model vypadá doslova jako „plastová hračka“. Více se již designu věnovat nebudu, jelikož místo tisíce slov poslouží mnohem lépe fotografie.
Nedokonalé dílenské zpracování
V poslední době lze u jednotlivých modelových řad pozorovat nezanedbatelný úpadek týkající se kvality dílenského zpracování. Nejvíce problémů se objevuje u Lumie 920. Z praktické zkušenosti (desítky zařízení z různých distribucí) mohu říci, že drobných problémů je skutečně hodně. Za zmínku stojí nerovnoměrně podsvícené displeje, „vrzající kryty“, uvolněné baterie, špatné vibrační motůrky apod.
Řadu z těchto problémů se však u Lumie 925 zejména díky kovovému rámu a jinému typu displeje podařilo odstranit. Objevil se však jeden nový, který naráží na různé druhy použitých materiálů na zadní straně. Polykarbonátový zadní díl (povrchová úprava soft touch) byl zvolen záměrně a to hned z několika důvodů. Kromě těch designových se jedná o lepší „propustnost“ (signál, NFC) a příjemnější pocit při držení (plast není tak studený jako kov). Bohužel právě polykarbonátový díl není zcela ideálně k tělu přístroje uchycen a u některých kusů tak nepříjemně povrzává (při stisku). Je ovšem otázkou, kolika zařízení se bude tento problém týkat. To však ukáže až čas a zkušenosti uživatelů. Ze subjektivního pohledu také plastová záda vůči kovovému rámu působí trochu lacině.
Pozor na škrábance
Hliníkový rám s sebou také přináší drobné nevýhody. Tou první je o něho horší příjem signálu (oproti Lumii 920) a zejména velmi snadné poškrábání. Bohužel kov nelze obarvit jinak než povrchovým nástřikem a to je bohužel ten největší problém. Zejména uživatelé černého iPhonu 5 by mohli vyprávět. Každopádně u Lumie 925 to není až tak hrozné, je však třeba se připravit na to, že pokud telefon byť jen jedinkrát okusí tvrdou podlahu/zem, bude to na něm nesmazatelně zaznamenáno. V tomto směru má polykarbonát obrovskou výhodu. I když je telefon otlučený, stále má jednotnou barvu a nikde se nic neleskne.
Slušná ergonomie
Celkové rozměry a hmotnost přístroje jsou rozumné (129 x 70,6 x 8,5 mm a 139 g). Nejedná se sice o „úplného drobečka“ alespoň co se hmotnosti týče, ale při běžném používání nenarazíte na žádný významnější ergonomický problém. Dobrému držení také velmi přispívají příjemně zaoblené hrany, které však vzhledem k tomu, že jsou vyrobeny z hliníku, nepatrně kloužou v ruce. Zpočátku je tedy třeba dávat pozor, aby telefon svévolně neopustil dlaň.
Postranní tlačítka (kov) jsou přítomna v obvyklém počtu a na obvyklých místech. V tomto směru se tedy 925tka od ostatních Lumií nijak neliší. Pokud se však podíváme na fotografie níže, tlačítka se mohou zdát až zbytečně malá, ale díky příjemnému odporu a dostatečnému zdvihu je hodnotím jako velice slušná. V případě spouště fotoaparátu dokonce musím říci, že mi vyhovovala podstatně více než ta na Lumii 920.
Při pohledu na fotografie může také zaznít otázka, zdali se kvůli vystouplému fotoaparátu přístroj při položení na stůl nehýbe. Naštěstí tomu tak není. Výstupek na zadní straně je skutečně minimální.
USB nahoře
Jediným významnějším ergonomickým nedostatkem je umístění USB konektoru na horní hranu přístroje. Toto řešení je zejména do auta naprosto nevhodné. Lumia 925 je dokonce jediným zařízením s Windows Phone 8, který nemá USB konektor ve spodní části. Nokia to vysvětluje tím, že vzhledem k použitým materiálům, uspořádání jednotlivých komponent a tloušťce přístroje by bylo umístění USB do spodní části velice komplikované.
„Problematický“ AMOLED displej
S modelem 925 se Nokia opět navrací k AMOLED displejům, které dříve používala u všech svých lepších zařízení. V případě Lumie 920 byl však použit IPS displej, který je v případě modelu, u něhož velkou roli hraje fotoaparát, nezbytností. Nokia zdůvodnila opětovné nasazení AMOLED technologie tím, že umožňuje vyrobit užší displej a celkově tak snížit tloušťku přístroje. AMOLED také přináší pro běžného uživatele větší „wow“ efekt, jelikož černá je skutečně černou a přímo navazuje na obvodový rámeček, což vypadá velice efektně. Barvy jsou navíc syté a výrazné. Bohužel právě nepřirozená intenzita barev způsobuje, že reálný obraz neodpovídá skutečnosti. Nejvýraznější je to především u fotografií, které na displeji vypadají jinak než v PC a hlavně jinak než ve skutečnosti. AMOLED si také příliš nerozumí s bílou barvou, které spíše světle šedá. Zapomínat bychom neměli také na tendence těchto displejů k „vypalování“.
V případě displeje je však velkým přínosem možnost upravit intenzitu a teplotu barev. Tuto funkci přináší nejnovější aktualizace AMBER. Právě díky možnosti uživatelského nastavení je možné nereálné barvy libovolně korigovat tak, aby lépe odpovídaly skutečnosti.
Aktualizace AMBER také přináší možnost zobrazení hodin na vypnutém displeji. Z pohledu spotřeby je pro toto využití ideální právě AMOLED displej, který skutečně rozsvěcí jen ty pixely, které něco zobrazují (číslice hodin) a nikoliv celou plochu displeje jako například IPS. Je ovšem otázkou, jak se dlouhodobé využívání této funkce projeví na životnosti displeje. S hodinami je ještě spojena jedna zajímavost v podobě „záhadné“ diody (umístěné v blízkosti sluchátka), která při zobrazení hodin nepatrně svítí (viditelné v noci). Jedná se o čidlo, které detekuje přítomnost jiného předmětu (pouzdra, kapsy apod.) a pokud jej zakryjete, hodiny se automaticky vypnou. Intenzita světla má naštěstí minimální intenzitu a tak ani v hodně tmavém okolním prostředí netuší.
Z pohledu ostatních parametrů je displej shodný s Lumií 920, tedy 4,5“ a WXGA (1280 x 768 px) rozlišení. Nokii také musím pochválit za další doplňkové funkce, které umožňují lepší využitelnost displeje. Jedná se například o technologii Super sensitive touch, která umožňuje ovládat displej dlouhými nehty nebo v rukavicích, dále o vysoko kontrastní mód, který v případě přímého osvitu displeje sluncem ztlumí barvy a celý displej intenzivněji podsvítí. Displej v tomto módu sice vypadá poněkud zvláštně, ale je na něj výborně vidět, což je to nejdůležitější. Za zmínku stojí také přítomnost ochranné vrstvy Corning® Gorilla® Glass 2, která zároveň vytváří zaoblení displeje po krajích – příjemnější ovládání.
Bezproblémový výkon
Vnitřní výbava se v případě procesoru, grafického jádra a velikosti operační paměti nijak neliší od Lumie 920 (dvoujádrový 1,5 GHz, 1 Gb RAM). Přístroj je tak velice rychlý, spolehlivý a odezva systému blesková. Porovnávat s konkurencí v podobě Androidu snad ani nemá cenu, jelikož je o jednu až dvě třídy vyšší.
Malá paměť
Ačkoliv se nacházíme v té nejvyšší cenové kategorii, Lumia 925 je vybavena pouze 16 GB vnitřní paměti bez možnosti jejího rozšíření paměťovými kartami. To bohužel v dnešní době není mnoho. Operační systém navíc nepatří k těm datově úspornějším a po prvním spuštění je k dispozici pouze cca. 12,5 GB.
V prodeji se sice objeví také 32 GB varianta tohoto modelu, ta je však určena pouze pro Vodafone a není jasné, zdali se objeví oficiálně také v ČR (neoficiální distribuce však zakoupil lze již nyní).
Výdrž a nabíjení
Lumia 925 je vybavena integrovanou baterií s kapacitou 2000 mAh, která jí zajišťuje dostatek energie i pro velmi intenzivní celodenní použití. Pokud však svůj přístroj během dne tolik nevyužíváte, není problém dosáhnout výdrže dva a někdy i tři dny. Ve srovnání s Lumií 920 pozoruji cca. 50% nárůst výdrže. Důvodem je především úspornější displej.
Vzhledem k rozměrům přístroje bylo také upuštěno od bezdrátového nabíjení. Je však možné si dokoupit originální příslušenství (nasazovací kryt), které vám opět tuto zajímavou možnost zpřístupní. Za tímto účelem je možné na zadní straně pozorovat trojici pinů.
Nevhodně umístěný reproduktor
Při pohledu na fotografii výše je možné si všimnou kromě trojice pinů také hlasitého reproduktoru. Jeho umístění však nebylo vůbec vhodně zvoleno. Vzhledem k tomu, že se nachází na rovné zadní straně a od jakékoliv podložky jej dělí jen dvojice malých plastových výstupků, je velmi jednoduché jej „ucpat“. Pokud leží telefon na stole, žádný problém se neobjevuje. Hlasitost je dostatečná a vše funguje jak má. Pokud však položíte přístroj například na postel, dáte do pouzdra nebo do kapsy, intenzita zvuku (např. vyzvánění) se velice sníží. Běžně se tak může stát, že telefon prostě neuslyšíte ani při maximální hlasitosti.
Výborný fotoaparát
Použitý fotoaparát patří mezi současnou špičku, a nežli se na evropském trhu objeví Lumie 1020, lze jej považovat za nejlepší, a to i napříč platformami. Při testování jsem byl velice zvědav, zda překoná i půl roku starou Lumii 920, která obsahuje o jednu čočku (celkem 5) méně. Právě unikátní složení objektivu ze 6ti čoček Nokia uvádí jako zásadní výhodu umožňující pořizovat podstatně ostřejší fotografie ve dne. V našem praktickém testu (Detailní srovnání fotoaparátů: Nokia Lumia 920 vs. Lumia 925) jsme však žádné zásadní rozdíly nenašli. Nebylo tedy možné určit jednoznačného vítěze. V tomto článku také naleznete celou řadu ukázkových fotografií.
Bezkonkurenční software
Nokia Lumia 925 je vybavena poslední verzí operačního systému Windows Phone 8. Obsahuje tedy i druhou velkou aktualizaci (GDR2) a samostatnou aktualizaci AMBER (přímo od Nokie). Novinky v těchto aktualizacích doporučuji prostudovat v samostatných článcích. Kromě širokého portfolia doplňkových aplikací, kterými jsou vybaveny všechny Lumie a to vč. HERE Drive + je v přístroji k dispozici také nová fotoaplikace Smart Camera. Tato aplikace je v podstatně funkční „nadstavbou“ té klasické a je určena především pro náročnější uživatele. Umožňuje nafotit například sérii snímků a následně vybrat ten nejlepší, odstranit nechtěné objekty apod.
Recenze jednotlivých aplikaci od Nokie naleznete v samostatné sekci „Nokia aplikace“.
Cena a dostupnost
Lumia 925 (oficiální distribuce) by měla být k dispozici v polovině srpna za cenu 13 990 Kč. Neoficiální distribuce je k dispozici již nyní a to vč. 32 GB varianty. Výhodou je, že i na dovezené přístroje z jiných evropských zemí platí u nás celoevropská záruka. Pokud tedy znáte ověřeného prodejce, nákupu takovéhoto přístroje se nemusíte obávat.
Aktuální cena Nokia Lumia 925 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )
Graf ceny produktu Nokia Lumia 925 poskytuje server Heureka.cz
Hodnocení
+ Design
+ Kovový rám
+ Fotoaparát
+ Výkon
+ Tlačítka
- Pouze 16 GB paměti (standardní distribuce, verze pro Vodafone má 32 GB)
- Plastová zadní strana (zpracování)
- Vyšší náchylnost k poškrábání (rám)
- Hlasitý reproduktor (nevhodně umítěn)
- microUSB konektor (umístění - horní hrana)
Závěr
Nokii Lumii 925 lze charakterizovat jako velice povedený, elegantní a vyzrálý přístroj, který dokáže uspokojit potřeby i těch designově nejnáročnějších uživatelů. Troufám si tvrdit, že se jedná o jeden z nejhezčích smartphonů současnosti. Z pohledu hardwarové výbavy zaujme také velice kvalitním fotoaparátem a špičkovým výkonem.
„Dokonalý“ design a tlak na nižší cenu však s sebou přináší i drobné kompromisy. Tím nejzásadnějším je velikost vnitřní paměti, která nemusí všem dostačovat (je možno ale zakoupit 32 GB variantu). Za zmínku stojí také problematické řešení zadní strany, která může na některých přístrojích trochu povrzávat. V případě kovového přístroje je také nutné dbát zvýšené opatrnosti při používání, protože každý škrábanec zde zanechá viditelnou stopu.
I přes tato drobná zaváhání je možné naprosto objektivně říci, že Nokia Lumia 925 je nejlepším současným zařízením s Windows Phone.
Sarge91
27 | 07 | 14 13:07Stanislav Forejt
23 | 06 | 14 17:23zasran
23 | 06 | 14 07:14Vitezslav2
20 | 06 | 14 20:42htcjirka
06 | 02 | 14 20:54shadovmaster
04 | 02 | 14 14:54Jindřich Lukeš
28 | 12 | 13 17:02Vitezslav2
27 | 12 | 13 19:50pavlik.mracek
10 | 11 | 13 15:06jaykay
08 | 11 | 13 21:14szoustal
10 | 09 | 13 09:00Vladimir.senior
02 | 09 | 13 21:39Jindřich Lukeš
02 | 09 | 13 21:30Vladimir.senior
02 | 09 | 13 21:28htcjirka
29 | 08 | 13 21:55szoustal
29 | 08 | 13 14:38htcjirka
21 | 08 | 13 20:51htcjirka
19 | 08 | 13 14:59Ferdy
18 | 08 | 13 19:14htcjirka
02 | 08 | 13 19:50nokiageorge
01 | 08 | 13 23:28nokiageorge
30 | 07 | 13 22:07htcjirka
29 | 07 | 13 21:31Jindřich Lukeš
29 | 07 | 13 17:45nokiageorge
29 | 07 | 13 17:03htcjirka
27 | 07 | 13 09:11nokiageorge
26 | 07 | 13 22:54szoustal
26 | 07 | 13 15:11nokiageorge
25 | 07 | 13 13:09