Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Recenze: Nokia (Microsoft) DT-903 (904) – Bezdrátová nabíjecí podložka s LED notifikacemi

Podrobná recenze jedné z nejlepších bezdrátových nabíjecích podložek na trhu, která kromě nabíjejí (standard Qi) umí také upozornit na libovolné zmeškané události pomocí LED osvětlení.

Nokia byla prvním výrobcem mobilních telefonů, který ve velkém nasadil bezdrátové nabíjení do svých přístrojů. Ačkoliv se z technologického pohledu jedná o relativně jednoduchou funkci, její praktický přínos je značný. Tohoto benefitu si po čase všimla i většina ostatních výrobců a postupně ji zařadili i do svého portfolia chytrých zařízení.

Nokia ale kromě samotné podpory bezdrátového nabíjení u svých chytrých telefonů nabídla i celou řadu praktického příslušenství – bezdrátových nabíječek. Ty jsou totiž stejně důležité, jako sama podpora na straně telefonu. Ačkoliv se nabídka těchto produktů za poslední dva roky několikanásobně rozšířila, Nokia, a nyní i Microsoft patří stále ke špičce v oboru.

Posledním modelem, který bezdrátové nabíjení posouvá na další úroveň, je DT-903 (904). Tato nabíječka totiž kromě samotného nabíjejí umí také světelně signalizovat zmeškané události, což je velice praktické.

 

 

Obsah balení

Po rozbalení typické poloprůhledné „nokiácké“ krabičky naleznete pouze samotnou nabíječku a 1,5m dlouhý kabel. To je vše. Bohužel marně budete hledat zcela samozřejmou věc, jakou je síťový adaptér. Nokii DT-903 (904) tedy přímo do sítě nepřipojíte a spokojit se budete muset s obyčejným USB kabelem do PC.  Samozřejmě, pokud kabel zapojíte přímo do nabíječky od telefonu, nebo si pořídíte samostatný adaptér, vše bude fungovat, jedná se však o další investici, která již tak relativně vysokou cenu ještě navýší.

Popis přístroje

Pokud se zaměříme na samotnou nabíječku, kterou bychom měli spíše označit jako nabíjecí podložku, její popis bude velice stručný. Jedná se totiž oválné zařízení o rozměrech 159 x 76 mm a příjemnou tloušťkou 8,9 mm. Horní strana je vyrobena z matného neprůsvitného plastu, který na první pohled zasahuje i na spodní stranu. Po zapojení nabíječky do USB však zjistíte, že plastová část na spodní straně sice vypadá podobně, ale ve skutečnosti je průsvitná. Pod plastovým krytem se totiž nachází několik LED diod, které slouží jako světelné upozornění. Podrobněji se jednotlivým možnostem upozornění budeme věnovat v další kapitole. Zde je třeba ale říci, že světlo je po celém obvodu konstantní a v podstatě tak nepoznáte, kde konkrétní diody jsou. Aby byl popis kompletní, je třeba dodat, že zbývající část spodní strany je vyrobena z hliníku a obsahuje jediné tlačítko sloužící k zapínání/vypínání.

Na recenzi jsme měli k dispozici bílou variantu, která má pravděpodobně nejuniverzálnější použití. Pro milovníky barev však Nokia připravila také svítivě oranžovou a zelenou verzi.
 

Nabíjení

Popisem samotné technologie bezdrátového nabíjení se v této recenzi zabývat nebudeme. Je ale důležité zmínit, že nabíjení bez problémů probíhá i přes tenké nekovové předměty. Pokud tedy svůj přístroj máte v pouzdře, nemusíte jej před nabíjením sundávat. Vzdálenost přístroje od nabíječky ovšem může ovlivnit rychlost nabíjení. V praxi tedy čím bude vzdálenost větší (tlustší mezivrstva v podobě např. pouzdra), tím bude nabíjení pomalejší.

Před prvním použitím podložky také doporučujeme pozorně prostudovat, kde má váš přístroj umístěnou cívku pro bezdrátové nabíjení, protože jeho pouhým položením doprostřed nabíječky nemusí vždy znamenat jeho nabíjení. Nabíjecí cívky v telefonu a v nabíječce by měly být vždy co největší plochou přímo proti sobě, což v praxi znamená, že bude váš přístroj pravděpodobně více u kraje. Nabíječka je však dostatečně velká a nehrozí tak nestabilita nebo přílišné „přečnívání“ přístroje.

 

Samotné bezdrátové nabíjení je realizováno prostřednictvím technologie Qi, nabíječka je tedy kompatibilní s většinou současných zařízení a to napříč výrobci. Bohužel kvůli absenci síťového adaptéru a nutnosti připojení do USB je rychlost nabíjení přímo závislá na výstupním proudu, který se může u jednotlivých zařízení lišit. Pokud tak nabíječku připojíte např. k notebooku, může být nabíjení podstatně pomalejší než v případě stolního PC. Obecně a zjednodušeně lze říci, že maximální výstupní proud z USB 2.0 je přibližně 500mA (USB 3.0 – 900 mA), což odpovídá těm nejlevnějším nabíječkám na trhu, ovšem u mobilních zařízení (notebooky, tablety apod.) může ještě výrazně klesnout. Pokud se pak podíváte na kapacitu akumulátoru ve svém telefonu, který má například 2000 mAh, jednoduchým výpočtem vám vyjde orientační doba nabíjení 4 hodiny a více.

Podstatně efektivnější je připojit dodávaný USB kabel přímo do síťového adaptéru s lepším výkonem. Zde je ovšem třeba upozornit na limit samotného Qi bezdrátového nabíjení, který je pro standardních 5V stanoven na 1A. Bezdrátové nabíjení tak bude vždy o něco pomalejší, než to drátové prostřednictvím kvalitní nabíječky, která bez problému nabídne 2A. Zde je třeba ale podotknout, že výhody bezdrátového nabíjení spočívají především v jednoduchosti použití, absenci kabelů a ochraně konektorů, nežli v rychlosti nabíjení

 

Světelné upozornění

Nyní se dostáváme k té nejzajímavější části, kterou se tato nabíječka liší od většiny ostatních. Jedná se o světelnou indikaci různých událostí a stavů pomocí podsvětleného prstence ve spodní části podložky.

V první řadě je třeba říci, že k plnohodnotnému využití této funkce budete potřebovat nějakou Lumii s podporou Bluetooth 4.0. Tato bezdrátová technologie je potřebná k tomu, aby telefon dokázal předat nabíječce informaci o tom, že má na něco upozornit. Samotné propojení telefonu s nabíječkou je velice jednoduché a je možné jej provést standardně jako u jakéhokoliv jiného bluetooth příslušenství, nebo dokonce i zjednodušeně prostřednictvím NFC.

Když máte přístroje spárované, je třeba zamířit do Nastavení telefonu > Centrum zařízení, kde naleznete právě připojený Wireless Charger. Možnosti nastavení jsou poměrně široké. V první řadě můžete nastavit intenzitu posvícení ve třech úrovních. Dále podobně jako na zamykací obrazovce můžete vybrat až 5 zcela libovolných aplikací/událostí, na které bude nabíječka upozorňovat (v intervalech problikávat). Nechybí ani noční režim, tedy nastavení časů, kdy bude podsvícení vypnuté. Zapnout lze také notifikace nízkého stavu baterie a nabíjení. Z praktického pohledu se tak dá říci, že potenciál této funkce je maximálně využit.


Cena

Aktuální ceny v českých e-shopech naleznete na Heurece. Doporučujeme také zkontrolovat cenu a dostupnost na oficiálním Storu Microsoftu, kde lze některé příslušenství sehnat levněji jež v klasických internetových obchodech. Důležité je také připomenout, že Microsoft v minulém týdnu představil model DT-904, který je v podstatě totožný, jen obsahuje nové logo.

 

 

Závěr

Používání bezdrátové nabíječky je velmi návyková záležitost. Člověk pořád nemusí hledat někde zapadlý kabel, vždy na druhý pokus J jej zapojovat a následně s ním v nepřirozené poloze telefonovat. Nabíječka má na stole pevné místo a po několika dnech si zvyknete na ni telefon umisťovat. Najednou tak vše bude mít svůj řád. Telefon bude stále na svém místě a hlavně, stále nabitý. Kdykoliv jej tak budete potřebovat, bez myšlení jej zvednete a vyrazíte. Když navíc připočteme notifikace, které perfektně díky bluetooth fungují i když telefon není na nabíječce, již žádnou událost nezmeškáte.

Objektivně hodnotíme DT-903 (904) jako velice zdařilý produkt, který oblíbené bezdrátové nabíjení posouvá na další úroveň. Škoda jen absence síťového adaptéru, který by vzhledem k ceně mohl být součástí standardního balení.   

 

Komentáře (2)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

21 | 10 | 15 20:06
Powerbanky s Qi mi přijdou vrchol nesmyslnosti. Obvykle potřebuju powerbanku na cestách a tam se bezdrátové nabíjení k ničemu. Navíc kontinuální nabíjení s powerbankou je také poněkud divné. 1

Filip Zelenka

20 | 10 | 15 17:31
Tyto nabiječky jsou dobré tak pro recepční... Člověk co má trošku přehled už ví, že existují powerbanky s bezdratovém nabíjení standartu Qi. Já osobně si myslím, že pro obyčejného člověka je ohodně efektivnější použit právě powerbank ? 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17