V poslední době poněkud „nudné“ vody přístrojů s Windows Phone rozčeřil nový dravec. Jedná se o model Prestigio MultiPhone 8500 Duo, který má rozhodně našlápnuto tím správným směrem. Jak se nováček na poli mobilních Windows popere s neohroženou Nokií (Microsoftem) a má vůbec co potenciálním majitelů nabídnout? Nejen to se dozvíte v dnešní recenzi.
Společnost Prestigio nepatří na českém trhu k žádným nováčkům, většina uživatelů ji však zná spíše ve spojitosti s levnými telefony s Androidem, které mezi odbornou veřejností nemají vždy tu nejlepší pověst. Ovšem svět Windows Phone je zcela odlišný. Přístroje mají povinné hardwarové specifikace, systém je dodáván jako ucelené řešení kompatibilní s vybraným hardwarem bez nutnosti výrazných zásahů výrobcem. Díky této kombinaci se tak otevírají zcela nové možnosti, kde se výrobce může soustředit na to, co je důležité. Model MultiPhone 8500 Duo je toho jasným důkazem. Navíc přichází na trh s velmi zajímavou cenovkou jen těsně přesahující 4000 Kč. V této velmi zajímavé cenové kategorii v podstatě nemá přímou konkurenci.
Rozměry, hmotnost a dílenské zpracování
Kapitolu věnovanou obsahu balení přeskočíme, protože v tomto případě nás nečeká žádné překvapení (nabíječka, slušná sluchátka s mikrofonem) a rovnou se zaměříme na samotný přístroj. Ten rozhodně nepatří k žádným střízlíkům. Rozměry (145 x 70 mm) a hmotnost (140 g) jej jednoznačně řadí spíše k rozměrnějším přístrojům, což je dáno především 5“ úhlopříčkou displeje, který má navíc zbytečně velké okraje. Větší rozměry alespoň trochu kompenzuje příjemná tloušťka 8,3 mm.
Celý přístroj je vyroben z plastu, což je pro tuto cenovou hladinu obvyklé. Prestigio ovšem vsází na klasickou konstrukci s odjímatelným zadním krytem a výměnou baterií. Toto řešení samozřejmě nabízí celou řadu výhod (zejména v možnosti výměny baterie), ale bohužel i nevýhod spojených především s tuhostí celého těla. Ačkoliv jsou použity poměrně kvalitní plasty, odnímatelná záda sice jemně, zato ale velmi často povrzávají. Tato skutečnost trochu kazí celkový dojem z jinak dobře zpracovaného těla přístroje.
Design
Z pohledu designu se Prestigio MultiPhone 8500 Duo řadí spíše k těm uniformním a lehce elegantním zařízením, která nepřináší žádný výraznější visuální prvek či inovaci. Je zde jasná strategie, která vsází na osvědčený model relativně „nudného“ černého telefonu, který nenadchne, ale ani nezklame. V případě zařízení s Windows Phone je to však trochu škoda. Přeci jen už je takovým nepsaným pravidlem, že přístroje s tímto systémem jsou i po visuální stránce originální a netradiční. Je ale pravdou, že drtivá většina Lumií se stejně prodá v obyčejné černé barvě. V případě tohoto modelu alespoň plast nepůsobí lacině a vše oživuje stříbrný rámeček kolem displeje (imitace kovu). Koneckonců hodnocení designu je čistě subjektivní záležitost a je tak na každém, aby rozhodl, zdali se tento styl líbí, či nikoliv.
Ergonomie
Často skloňovaným pojmem ve vztahu k přístrojům s větší úhlopříčkou displeje je ergonomie. V tomto ohledu obvykle platí, že čím více, tím hůře. Bohužel pokud uživatel vyžaduje větší displej, jinak to realizovat nelze.
Prestigio MultiPhone 8500 Duo v podstatě stejně jako všechny modely s úhlopříčkou 5“ a více nelze zcela plnohodnotně ovládat jednou rukou. I v případě, že máte větší ruce, obsáhnete palcem maximálně 2/3 displeje. Pokud tak budete potřebovat např. zobrazit notifikační centrum apod., bude třeba přehmátnout nebo použít druhou ruku. Bohužel v tomto směru není zcela vhodně umístěno ani zapínací tlačítko. To se sice nachází správně na pravém boku, bohužel je však příliš nahoře a prstem při standardním držení přístroje na něj prostě nedosáhnete. Celkově jsou ale tlačítka poměrně dobře zpracována. Lze je snadno rozeznat a jejich stisk není příliš tuhý. Mohla by být však o kousek větší. V souvislosti s aktuálním trendem „zlevňování“ i u tohoto Prestigia chybí obvyklá spoušť fotoaparátu v podobě samostatného tlačítka na boku telefonu. Pořizování fotografií je tak třeba provádět trochu méně pohodlně přímo na displeji. Úsporná opatření se naštěstí nedotkla tlačítek pod displejem, která jsou provedena jako klasická senzorová, za což je třeba MultiPhone 8500 Duo jednoznačně pochválit.
Pozitivně lze hodnotit také tvar zad přístroje. Hrany jsou dostatečně zaoblené a přístroj se tak i přes větší šířku relativně dobře drží. Vše samozřejmě závisí na délce vašich prstů. K dobrému držení přispívá i povrchová úprava v podobě jemné textury, jenž lehce snižuje riziko vyklouznutí a především ulpívání otisků prstů.
Co však jednoznačně pochválit nelze, je umístění USB konektoru na horní stranu přístroje, což jej dělá v automobilu jen obtížně použitelným.
Zajímavostí na závěr této kapitoly je „popisek“ (ikonka) tlačítka Windows, který je skutečně miniaturní. Není zřejmé, zdali se jedná o designový záměr nebo o snahu na Windows příliš neupozorňovat.
Displej
Při prvním spuštění přístroje nás jednoznačně zaujal displej, ale ani ne tak kvůli svým zobrazovacím schopnostem (které jsou velmi dobré - budeme se jim věnovat dále), ale spíše „neobvyklému rozložení a velikosti“ samotné grafiky systému. Prestigio MultiPhone 8500 Duo je totiž vybaveno 5“ displejem s HD rozlišením, který splňuje minimální požadavky pro zobrazení systému v režimu pro velké displeje. Prakticky to znamená, že je grafika celkově menší a lépe uspořádána tak, aby i na 6“ displejích byla stále efektivní (na displej se vejde více informací, viz samostatný článek). Ovšem na 5“ displeji je relativně drobná, což i díky dostatečnému HD rozlišení (720x1280 bodů) vypadá velmi zajímavě. Obdobné zobrazení naleznete kromě 6“ palcových Lumií 1320 a 1520 již jen na 5“ Lumii 930, což je navíc zcela jiná cenová kategorie. Z levnějších přístrojů je tak Prestigio MultiPhone 8500 Duo jediné, které tuto možnost nabízí. Jak se ale říká, každá mince má dvě strany. Ačkoliv je toto rozložení efektivní a zajímavé, bohužel nepotěší uživatele s horším zrakem. V nastavení systému je sice možné zmenšit systémové písmo, tato volba však nezahrnuje všechny položky systému. Např. popisky dlaždic plochy, ikonky v notifikační liště a podobně zůstanou stále velmi drobné.
Samotný displej je po technické stránce velice slušný. Potěší zejména zvolená IPS technologie (namísto obyčejného LCD). Hodnocení IPS displejů je napříč zařízeními stále stejné. Nabídnou věrné, avšak proti konkurenci s AMOLED displeji méně výrazné barvy a horší podání černé, která je spíše tmavě šedá. Pokud se ale podíváme na nejbližší konkurenci v podobě Lumie 630, displej je o poznání kvalitnější.
Přístroj disponuje také čidlem pro automatickou regulaci podsvícení, to ale překvapivě na přímém slunci nefunguje příliš spolehlivě. Na první pohled se tak může zdát, že displej není na slunci příliš dobře čitelný. Naštěstí stačí ručně nastavit vysoký jas a se čtením nebudou sebemenší potíže.
Zapomenout nesmíme také na tvrzené krycí sklo Gorilla Glass 2, která displej částečně chrání před poškozením.
Jak již bylo v předchozím odstavci zmíněno, displej disponuje HD rozlišením, které je i pro 5“ dostatečné. Při bližším zkoumaní sice rastr zahlédnete, ale při běžném používání ze standardní vzdálenosti je displej dostatečně jemný a bez viditelného rastru.
Celkově je pro nás displej z pohledu zobrazení příjemným překvapením a to především díky HD rozlišení a optimalizované grafice pro větší uhlopříčky, která dává systému zcela nový rozměr (navíc 5“ je ideální rozměr pro použití tří sloupců dlaždic na ploše). Bohužel celkový pozitivní dojem trochu kazí odezva na dotyk. Z neznámých důvodů má dotyková vrstva problémy s plynulým a spolehlivým snímáním prstu. Někdy se tak stane, že dotyk není vůbec zaznamenán, anebo při souvislém pohybu dochází ke zpomalení a drobnému sekání.
Výkon
Prestigio MultiPhone 8500 Duo je po stránce hardwarových parametrů poměrně netradiční. Nabídne totiž sice čtyřjádrový procesor Qualcomm s taktem 1,2 GHz, ovšem spadající do té nejnižší výkonnostní řady (Snapdragon 200 s grafickým čipem Adreno 302 ), která je pro Windows Phone k dispozici. Stejným procesorem je vybavena např. nejlevnější Lumie 530. Vyšší model (Lumia 630), který je ale stále levnější než MultiPhone 8500 Duo, již nabídne výkonnější Snapdragon 400. Na této volbě by však nebylo nic až tak zvláštního, ovšem oproti konkurenci Prestigio zvolilo 1 GB operační paměti RAM, což je v souvislosti s výkonem podstatně důležitější komponenta.
Pokud bych měl předchozí text přeložit do řeči běžných uživatelů. Prestigio MultiPhone 8500 Duo má sice spolu s Lumií 530 nejslabší procesor ze všech nových zařízení s Windows Phone, ale doplněný o 1 GB RAM. Je tak zcela zřejmé, že snahou výrobce sice bylo ušetřit, ale na rozdíl od Nokie na tom správném místě. Systém Windows Phone totiž z pohledu nároků na procesor díky své dobré optimalizaci není příliš náročný, ale některé aplikace bez dostatku operační paměti nefungují zcela spolehlivě.
Abychom však byly zcela objektivní, Snapdragon 200 již není ideální volbou ani pro Windows Phone. I na výborně optimalizovaném systému je vidět (zejména při srovnání s trochu dražšími přístroji), že vše již není tak absolutně plynulé a rychlé. Některé animace a přechody nejsou tak hladké a zejména spouštění náročnějších aplikací o něco déle trvá. Nejedná se však o nic zásadního, co by bránilo plnohodnotnému používání přístroje a drtivé většiny aplikací a her.
Pochvalu zaslouží také zvolená kapacita vnitřní paměti v podobě 8 GB modulu doplněného o čtečku microSD. O dostatek volného místa tak nebude nouze.
Nová generace Windows Phone také přichází s podporou více SIM a ani toto Prestigio není výjimkou. Stejně tak jako Lumia 530 Dual, 630 Dual a 730 Dual nabídne slot na dvojici karet.
Výdrž
Spotřebu přístroje ovlivňuje mnoho faktorů, tím nejvýznamnějším je ale obvykle samotná komunikace se sítí operátora a zejména pak přenos dat. Navíc vzhledem k podpoře dvou SIM a velkému 5“ displeji je zřejmé, že baterie s kapacitou 2000 mAh dostává zabrat. Při plném nasazení (práce s dvěma SIM, pár desítek minut surfování, komunikace na sociálních sítích a desítky minut telefonování) vydrží telefon 1 den. Při trochu šetrnějším zacházení a využívání pouze jedné SIM není problém se dostat na 1,5-2 dny.
Fotoaparát
Prestigio je vybaveno 8.0 MP zadním fotoaparátem s LED diodou a automatickým ostřením. Nechybí ani přední 2 MP kamera pro videohovory a selfie. Celkově fotoaparát vzhledem k ceně hodnotíme jako lehce nadprůměrný (samozřejmě jej ale nelze srovnávat s topmodely). Nejlepší výsledky nabídne za lepších světelných podmínek. Pokud světla ubyde, kvalita fotografií jde výrazně dolů a přibývá šum. Obecně fotografie v některých případech trpí drobnou neostrostí, nižším prokreslením a nepřesným podáním barev, ale nejedná se o nic tak zásadního, posuďte sami:
Systém a software
Nyní se dostáváme k té nejzapeklitější kapitole této recenze. Pokud vývoj v oblasti Windows Phone pravidelně sledujete, nebo již nějaké zařízení vlastníte, ve většině případů se jedná o Nokii. Za poslední rok se Nokia stala téměř synonymem pro tento systém. Řada uživatelů tak již přestala rozlišovat, co jsou funkce systému a co nabízí samotný výrobce. Nokii se totiž po několikaletém vývoji podařilo díky propracovaným aktualizacím (AMBER, BLACK, CYAN, DENIM) posunout funkce výrazně kupředu a uživatelé je považují za standardní. Bohužel další výrobci k těmto funkcím přístup alespoň zatím nemají. Od tohoto modelu tak nelze očekávat funkce jako vysokokontrastní režim pro lepší čtení na přímém slunci, možnost měnit jas a teplotu barev, displej ovladatelný v rukavicích, Glance Screen, SensorCore, probuzení poklepáním, centrum zařízení apod. Uživatel si tak bude muset vystačit se základními funkcemi systému, kterých rozhodně není málo, ale nepatří mezi ně výše uvedené drobné „vychytávky“.
Další nevýhodou je absence jakýchkoliv prémiových aplikací. V případě Lumií jsou jich k dispozici desítky. Tou nejvýznamnější je samozřejmě automobilová navigace HERE Drive poskytovaná zdarma. Tuto aplikaci si sice do Prestigia také standardně ze Storu nahrajete, ovšem ne zdarma, ale za částku 860 Kč. (Doplnění: HERE Drive+ je možné nainstalovat zdarma po změně regionu na US. Po instalaci je možné region zase vrátit zpět na ČR). Některým uživatelům může také chybět propracovaná Nokia Camera, Storyteller apod.
Cílem této kapitoly není kritika ostatních výrobců jako je Prestigio, je ale nutné si uvědomit, že naskočily do již rozjetého vlaku a získání nových pozic rozhodně nebude zadarmo. Je tak třeba v tomto směru výrazně zapracovat a nabídnout uživatelům ze softwarového pohledu nějakou přidanou hodnotu.
Cena
Porovnat ceny >>
Graf ceny produktu PRESTIGIO MultiPhone 8500 DUO poskytuje server Heureka.cz
Hodnocení
+ 1 GB RAM
+ kvalitní 5“ HD displej
+ Optimalizace systému pro větší úhlopříčku (efektivnější využití)
+ Dostatek vnitřní paměti (8 GB + microSD)
+ Univerzální (lehce elegantní) design
+ Fotoaparát (zejména lepší světelné podmínky)
+ Výměnná baterie
+ Podpora 2 SIM
+ Cena
- Slabší procesor
- Vrzání zadního krytu
- Žádné doplňkové funkce a aplikace
- Horší dotyková odezva (plynulost ovládání)
- Relativně drobná grafika některých částí systému (horší zrak)
- Automatická regulace jasu (přímé slunce)
- Umístění USB na horní hranu
- Chybí podpora LTE a NFC
Závěr
Pokud se podíváme na současnou nabídku Windows Phone zařízení, zjistíme, že v cenové kategorii od 4000 do 5000 Kč kromě MultiPhone 8500 Duo další model není, což prakticky znamená nulovou konkurenci pro porovnání. Prestigio tak naprosto přesně vystihlo mezeru na trhu a z této pozice může nyní těžit. Pokud rozšíříme okruh hledání, tak nalezneme výrazně levnější a hardwarově méně vybavenou Lumii 630 (recenze), výrazně dražší phablet v podobě Lumie 1320 (recenze) a nově také Lumii 730. Žádný z těchto modelů však kvůli ceně či výbavě do přímého srovnání postavit nemůžeme. Prestigio tak v kategorii do 5000, resp. 4500 Kč jednoznačně vítězí.
Porovnat ceny >>
Tento model nás celkově velmi mile překvapil a takovéto výsledky jsme na začátku testování vůbec neočekávali. Potenciálnímu zájemci nabídne slušný 5“ HD displej s optimalizovanou grafikou, dostatek vnitřní paměti, 1 GB RAM a elegantní design. To vše navíc za velmi slušnou cenu.
Z negativních vlastností je však třeba upozornit na slabší procesor, horší dotykovou odezvu displeje, povrzávání zadního krytu, nešikovně umístěný USB port a hlavně žádné doplňkové funkce a aplikace známé z Lumií. Právě poslední jmenovaná nevýhoda může být pro řadu uživatelů zásadní, a proto před nákupem doporučuji zvážit, zdali chybějící funkce skutečně potřebujete či nikoliv.
Peter_pek
08 | 01 | 15 21:12Stanislav Forejt
08 | 01 | 15 20:35mmiikkii
08 | 01 | 15 13:29Stanislav Forejt
31 | 12 | 14 14:17tom
31 | 12 | 14 10:17mmiikkii
31 | 12 | 14 00:13Jindřich Lukeš
15 | 12 | 14 16:20Beatlejuice
14 | 12 | 14 12:42Beatlejuice
14 | 12 | 14 12:37Miyuki
10 | 12 | 14 15:01Štaflík
05 | 10 | 14 21:16Jindřich Lukeš
02 | 10 | 14 09:00Jindřich Lukeš
02 | 10 | 14 09:00mk81
02 | 10 | 14 08:50mk81
02 | 10 | 14 08:48Jindřich Lukeš
02 | 10 | 14 02:22Stanislav Forejt
27 | 09 | 14 10:34Jan Suchý
27 | 09 | 14 09:29Stanislav Forejt
26 | 09 | 14 23:06Jan Suchý
26 | 09 | 14 22:48Stanislav Forejt
26 | 09 | 14 21:37Jan Suchý
24 | 09 | 14 18:16tonis
30 | 08 | 14 08:41Jindřich Lukeš
26 | 08 | 14 14:51casesik
22 | 08 | 14 18:10sexybourak
19 | 08 | 14 12:30