Tipy a triky pro Windows 10 Mobile (2) – Skryté možnosti a nastavení systému

V tomto seriálu naleznete desítky tipů, triků a návodů, jak efektivně využívat operační systém Windows 10 Mobile vč. jeho skrytých funkcí.

Operační systém Windows 10 Mobile je plný nových funkcí a vylepšení a například oproti Windows Phone 8.1 či dokonce Windows Phone 7.X nabízí nebývalé možnosti nastavení a přizpůsobení. Řada z těchto funkcí však nemusí být vždy na první pohled zřejmá a některé jsou dokonce i poměrně dobře ukryté v různých nastaveních. V tomto seriálu některé z nich odhalíme a ukážeme, jak je co nejefektivněji používat. Všechny díly naleznete na tomto odkaze:

Tipy a triky pro Windows 10 Mobile   

minulém dílu jsme vymáčkli maximum z výchozí softwarové klávesnice a nyní se zaměříme na obecná nastavení systému a jednotlivých systémových aplikací.

 

Nastavení Googlu jako výchozího vyhledávače v internetovém prohlížeči EDGE

Bing v ČR nenabízí ty nerelevantnější výsledky vyhledávání, a pokud rádi vyhledáváte efektivně, tedy přímo z adresního řádu prohlížeče, pravděpodobně jste narazily na problém se změnou výchozího vyhledávače. Google jaksi v seznamu dostupných chybí. Změna je naštěstí velice jednoduchá.

Celý trik spočívá v tom si Google.cz nejdříve klasicky otevřít jako internetovou stránku a až následně zamířit do „Tři tečky“ > Nastavení > Zobrazit upřesňující nastavení > Změnit > vyberte „Hledat Googlem (zjištěno)“ a následně potvrdit tlačítkem „Nastavit jako výchozí“.

Bohužel toto nastavení se týká pouze internetového prohlížeče. Změna na výchozí vyhledávač ukrytý pod tlačítkem s lupou nemá vliv.

Přístup k nastavení funkcí podržením prstu na tlačítku v rychlé volbě

Rychlá volba, neboli panel ikon v horní části centra upozornění (po vytažení od horního okraje displeje), se dá nejen rozbalit kliknutí na malou šipku s popiskem „Rozbalit“ v pravém dolním rohu a přizpůsobit obsah spodní řady tlačítek v Nastavení > Systém > Oznámení a akce, ale také je možné zobrazit detailní nastavení jednotlivých funkcí. Pokud totiž na tlačítko pouze krátce nekliknete, což aktivuje/deaktivuje danou funkci, ale prst chvíli přidržíte, budete přesměrování přímo do dílčího nastavení. Praktické je to např. při připojování k jiné než výchozí WiFi síti apod.

Snadné dosažení vzdálenějších míst na displeji (ovládání jednou rukou)

Pokud máte zařízení s větší uhlopříčkou a k jeho ovládání v danou chvíli nemůžete použít obě ruce, pravděpodobně jste se setkali s problémem stisknutí nějakého ovládacího prvku ve vzdálenějším rohu displeje. K tomuto účelu byla vymyšlena funkce, která se aktivuje po přidržení prstu na tlačítku Windows. Po její aktivaci se veškerá grafika displeje posune o polovinu níž. Návrat do původního rozložení se provede automaticky za 5s nebo stačí kliknout do horní (černé) poloviny displeje.

 

Změna/zapnutí/vypnutí PINu

Nastavení PINu SIMkarty je ukryto velice hluboko v systémových nastaveních: Nastavení > Systém > Telefon > Mobilní síť + SIM > Nastavení SIM > srolovat dolů a v sekci Zabezpečení naleznete tlačítka „Odebrat PIN kód SIM karty“ a „Změnit PIN kód SIM karty“.

 

Změna APN

Pokud by vám z jakéhokoliv důvodu nefungoval internet či MMS po automatickém nastavení dle vložené SIMkarty, je možné v Nastavení > Systém > Telefon > Mobilní síť + SIM > Nastavení SIM přednastavené APN změnit, či přidat další.

Změna výchozího úložiště pro nové aplikace, stahované soubory, hudbu, obrázky a videa + přesun aplikací na paměťovou kartu

Nastavení > Systém > Úložiště naleznete možnost přednastavení výchozího úložiště pro nové aplikace, stahované soubory, hudbu, obrázky a videa. Pokud však již nějaká multimédia ve vnitřní paměti máte, tato změna se jich nedotkne a jejich přesun musíte provést ručně (přes průzkumník souborů). Podobné je to u aplikací, které je však nelze přesunout přes průzkumníka, ale musíte na nastavené Úložiště kliknout na „Toto zařízení / SD karta“ > Aplikace a hry, ze seznamu vybrat konkrétní aplikaci a následně kliknout na tlačítko „Přesunout“.

Pokud to ale není bezpodmínečně nutné kvůli nedostatku volného místa ve vnitřní paměti zařízení, jednoznačně doporučujeme aplikace na paměťovou kartu nepřesouvat. Jejich rychlost se může výrazně zpomalit.

Přesunutí mapových podkladů na paměťovou kartu a jejich aktualizace

Nastavení > Systém > Offline mapy > Umístění úložiště naleznete možnost změnit výchozí úložiště stažených Offline map. Ve spodní části této obrazovky je k dispozici také možnost zapnutí automatických aktualizací či tlačítko po okamžitou kontrolu.

Odpojení Skypu z výchozí aplikace pro SMS zprávy

Výchozí SMS aplikace Zprávy má v sobě integrován Skype. Díky této funkci je možné u jednoho kontaktu plynule přecházet mezi posíláním SMS zpráv a chatováním po Skypu v rámci jedné konverzace. Přepínač naleznete v pravém horním rohu (více informací) Pokud ale Skype nepoužíváte, je možné jej odhlásit. Zamiřte do nastavení aplikace (ikonka tří teček) > Skype nastavení > Sign out (Odhlásit).

 

Efektivní práce s notifikacemi

Centrum akcí, které vytahuje gestem od horního okraje obrazovky, je vybaveno několika užitečnými funkcemi. Pokud po jakémkoliv dílčím upozornění přejedete vodorovně prstem (směrem doprava) dojde k jeho odstranění. Pokud však přejedete po hlavičce (nadpis/název aplikace) odstraníte všechny upozornění dané aplikace.

Upozornění některých aplikací jsou interaktivní a je možné kliknutím na šipku v pravé části zobrazit nejen více obsahu, ale také další ovládací prvky. Například můžete přímo z centra akcí odpovědět na SMS či tweet, komentovat Facebookové příspěvky, odložit událost v kalendáři či budík apod. Tato interakce je dostupná i ve chvíli, kdy se oznámení zobrazí u horního okraje displeje. Stačí po něm jen přejet prstem od shora dolů.

 

Nahrávání hovorů

Podrobný návod, jak na Windows 10 Mobile nahrávat hovory, naleznete v samostatném článku:

Jak nahrávat hovory ve Windows 10 Mobile? (aktualizováno)

Komentáře (11)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

chcivedet462

02 | 05 | 16 18:43
Moc dobré návody. Jak ale aktivovat na Lumia 550 Windows 10 funkci FILTR HOVORŮ A SMS ? Nebo si musím stáhnout nějakou aplikaci? A je nějaká v češtině? 0

fleggy

11 | 04 | 16 15:00
BTW možná nosím sůvy do Athén, ale víte, že tahem přes horní hranu displeje, kterým zobrazujete notifikace a tlačítka rychlých akcí, se Rozbaluje/Sbaluje kompletní seznam tlačítek rychlých akcí? Já jsem o tom dosud nikde nečetl (nebo se aspoň nepamatuju) a přišel jsem na to náhodou... 0

Ondřej Vaněk

07 | 04 | 16 09:45
Jak mohu ovlivňovat a odstraňovat úložiště "Pošta a zasílání zpráv". Je jej možno odstranit nebo přesunout na SD kartu nebo něco podobného? 0

necisty

01 | 04 | 16 00:03
Kvůli jiným problémům jsem provedl SW reset a najednou se mi nenačítají zprávy ze zálohy? Při několika předešlých to normálně fungovalo, vše zaplé. I následující SW resety nepomohly, pomůže prosím někdo? 0

schubrt

31 | 03 | 16 22:04
mahtiel a Libor Gallovič: Dík za radu, ale nešlo mi o spojení telefonu s TV. Dříve na WM8.1 jsem poslouchal YouTube a běželo to normálně na pozadí. Teď se mi to nedaří nastavit. Může za to Edge? 0

mahtiel

31 | 03 | 16 21:07
@schubrt Osobně doma používám pro spojení mobilu s TV Tubecast, běží v pohodě na pozadí 0

Libor Gallovič

31 | 03 | 16 15:11
schubrt: Mne sa osvedčila aplikácia myTube!, ktorá necháva YouTube spojenie so smartTV bežať na pozadí. 1

schubrt

31 | 03 | 16 12:35
Díky za pěkný článek. Chtěl bych se zeptat jestli někdo neví jak nastavit youTube aby běželo na pozadí. Ve W8.1 jsem s tím neměl problém a tady v W10 se mi to nějak nedaří nastavit. Mám 830 díky. 1

Ceco Deges

31 | 03 | 16 09:56
Velmi dobre. Super rady. 0

radimG

31 | 03 | 16 09:28
Paráda, jen bych ještě potřeboval přijít na to, jak mít telefon s PINem, ale dětský koutek bez PINu :) 1

jklejna

31 | 03 | 16 08:45
v jednoduchosti je krása, a jinak díky za info 0

Mohlo by vás zajímat

Windows 10 Insider Preview v. 16184 pro PC a 15208 pro telefony

Nové Redstone 3 Fast Insider sestavení pro PC a telefony přinášející dlouho očekávanou funkci My People a drobné opravy a vylepšení.

Jindřich Lukeš | články před 5 hod.

Přehled všech dostupných verzí systému Windows Phone/Windows 10 Mobile pro jednotlivé modely

Jaká je nejnovější verze systému pro mé zařízení? Nejen na tuto otázku naleznete odpověď v tomto přehledu všech dostupných/podporovaných verzí systému pro většinu WP a W10M zařízení.

Jindřich Lukeš | návody 27 | 04 | 17

Creators Update pro Windows 10 Mobile oficiálně k dispozici – stahujte finální verzi

Windows 10 Mobile Creators Update ve finální verzi uvolněn jako standardní aktualizace pro běžné uživatele. Pokud máte jeden z podporovaných přístrojů, můžete stahovat.

Jindřich Lukeš | články 26 | 04 | 17

Windows 10 Cloud – přehled dostupných informací

V tomto článku naleznete většinu dostupných informací spojených s novou verzí stolního operačního systému od Microsoftu pojmenovaného Windows 10 Cloud.

Jindřich Lukeš | články 25 | 04 | 17

Samsung Galaxy S8 vs. Microsoft Lumia 950 – test fotoaparátu

Jedno z prvních porovnání fotoaparátů Lumie 950 a nového Samsungu Galaxy S8.

Jindřich Lukeš | články 24 | 04 | 17
Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím