Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Tipy a triky pro Windows Phone (5)

Pravidelný seriál věnovaný operačnímu systému Windows Phone 8, ve které si ukážeme více než stovku různých tipů, triků a zajímavých nastavení, která jsou očím běžného uživatele často zcela skryta.

Ačkoliv se může zdát operační systém Windows Phone velmi jednoduchý, ukrývá celou řadu zajímavých funkcí, které nejsou na první pohled zřejmé. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli sepsat všechny tipy, triky a zajímavosti, které známe. Vzhledem k počtu těchto triků, kterých jsme nakonec napočítali více než 100, jsme se rozhodli pro jejich tematické roztřídění a následné vydání v podobě seriálu, jenž bude vycházet v nepravidelných intervalech.

Všechny díly tohoto seriálu Tipů a triků naleznete zde.

Pátý díl již není tematicky řazen, jako tomu bylo u předchozích článků. Mezi jednotlivými triky tedy není třeba hledat souvislosti. Jedná se o takovou různorodou směsici užitečných informací.

 

Rychlý přístup k oblíbeným webovým stránkám

Chodíte často na konkrétní webovou stránku a nebaví vás spouštět ručně prohlížeč a zadávat adresu (případně vybírat z oblíbených)? Připněte si ji na plochu jako dlaždici.

V Internetovém prohlížeči stačí načít požadovanou stránku, kliknout na ikonku tří teček ve spodní liště a zvolit „připnout na úvodní stránku“.

 

Třídění aplikací do složek

Nokie Lumie umožňují díky speciální aplikaci třídit aplikace do složek, které je možné následně připnout na plochu. Více informací zde: Nokia App Folder (Složka aplikací) - Uspořádejte si aplikace do složek.

 

Co lze v systému zálohovat?

V tomto podrobném návodu se detailně podíváme na funkce pro zálohování a obnovu dat v operačním systému Windows Phone 8.

 

Uspořádejte si kontakty

Aplikace „Lide“ se jakožto hlavní správce kontaktů může stát po delší době používání poměrně nepřehledná, a to zejména v případě, že používáte více sociálních sítí. Podobné kontakty je sice možné sloučit do jedné položky, ale ne vždy je co slučovat. Pokud tedy chcete používat například integrovaný Facebook, ale nepotřebujete mít ve svém adresáři kontakty, je možné jejich zobrazení vypnout. V nastavení aplikace Lide stačí zvolit položku „filtrovat seznam kontaktů“ a povypínat ty, které nejsou důležité.

 

Vyzkoušejte pokročilé možnosti dlaždic

Dlaždice nejsou jen zástupci pro spouštění aplikací a zobrazování základních upozornění a informací, ale mohou nabídnout i poměrně pokročilý přístup k funkcím uvnitř aplikací. Vždy však záleží na vývojáři, zdali takovouto funkcionalitu umožní. V současné nabídce aplikací a v samotném systému je ale možno nalézt relativně dost takovýchto možností. Na plochu tak můžete připnout například libovolné hudební album, složku fotografií, playlist, dokument, kontakt apod. Obdobné funkce jsou dostupné i u dalších aplikací. Vždy tedy doporučujeme pozorně studovat návody a zkoušet, které funkce je možné na plochu připnout a ušetřit si tak spoustu času při jejich využívání.

 

Blokování hovorů+SMS

Nastavení systému skrývá poměrně zajímavou funkci pro blokování hovorů a SMS. Pokud tedy nechcete být některými čísly rušeni, stačí si je přidat do „blacklistu“ a je po starostech. Tuto funkci lze použít například na dlouhodobého blokování skrytých čísel (případně různých otravných nabídek apod.) nebo také na krátkodobé blokování někoho, s kým se v daný moment nechcete bavit, ale přitom potřebujete být stále na příjmu pro ostatní.

 

Doplnění chybějících obrázků interpretů v hudebním přehrávači

V tomto krátkém návodu si ukážeme, jak pomocí aplikaci MPAtool jednoduše doplnit chybějící fotografie/obrázky interpretů/alb ve vaší hudební knihovně.

 

Získejte nové aplikace a funkce systému pomocí změny regionu

Windows Phone 8 umožňuje libovolně přepínat mezi jednotlivými lokálními Story a zpřístupňuje tak dříve nedostupné aplikace. Tato změna také odkrývá další nové funkce systému. Více informací: Změna regionu ve Windows Phone 8 – Získejte nové aplikace a funkce systému.

 

Vypnutí ovládání hudebního přehrávače po ukončení přehrávání

Hudební přehrávač, resp. jeho ovládání se umí integrovat do horní lišty s ovládáním hlasitosti, a pokud stisknete hardwarové tlačítko hlasitosti, dostanete rychlou možnost pro přepínání skladeb. Bohužel hudební ovladač v liště zůstává zobrazen i poté, co přehrávání ukončíte. Jak jej vypnout naleznete zde: Jak vypnout ovládaní hudebního přehrávače po ukončení přehrávání.

 

Ukončování a přepínání aplikací

Systém Windows Phone standardně nenabízí žádnou viditelnou možnost, jak ukončit běžící aplikaci. Postup je však velmi jednoduchý. V podstatě stačí aplikaci opustit tlačítkem se šipkou zpět. Pokud místo šipky stisknete tlačítko s logem Windows, aplikace se uspí na pozadí. Pokud se to ni budete potřebovat vrátit, stačí přidržet tlačítko se šipkou zpět a vybrat požadovanou aplikaci z nabídky (multitasking).

V aktualizaci GDR3 (Black) je možné aplikaci přímo z výběru aplikací v multitaskingu ukončit pomocí malého křížku v pravém horním rohu.

 

Jak vytvořit nové album fotografií/složku videí apod.

V přístroji bohužel není možné třídit multimédia do libovolných složek. Tyto složky je však možné vytvořit standardně v PC přes průzkumník souborů (po připojení telefonu). V přístroji je poté můžete standardně používat. Vždy je však třeba zachovat nadřazený adresář. Tedy složky hudby vytvářet v adresáři „Music“ apod.

 

Přepínače důležitých funkcí a nastavení přímo na ploše

Pro přepínání důležitých funkcí jako je například WiFi nemusíte chodit do nastavení. Je možné na plochu připnout dlaždici. K tomuto účelu dobře poslouží celá řada specializovaných aplikací. Za zmínku stojí např. Status Tiles jejíž dlaždice umí zobrazit i aktuální stav.

 

Rychlejší vytáčení čísel z historie

Z historie volání je možné rychle vytočit jakékoliv číslo stisknutím ikonky telefonu v kroužku. Není tak třeba na konkrétní kontakt klikat a následně opětovně klikat na „volat číslo“.

 

Automatický tichý režim

Potřebujete automaticky ztlumit vyzvánění ve zvolený čas? K tomuto účelu poslouží aplikace Quiet Hours. Více zde: Quiet Hours – Automatický tichý režim pro Windows Phone.

 

Zobrazení hodin a dalších informací na dlaždici

Nestačí vám malé digitální hodiny v pravém horním rohu displeje? Potřebovali byste velké hodiny např. na dlaždici? Doporučujeme vyzkoušet aplikaci TimeMe - Zobrazení hodin a dalších informací na dlaždic.

 

Rychlý přístup k nastavení skrze hudební ovladač

Používáte různé dlaždice pro rychlý přístup k oblíbeným nastavením systému? Vyzkoušejte efektivnější způsob prostřednictvím upraveného hudebního ovladače. Všechny nastavení budou dostupná po kliknutí na tlačítko hlasitosti a navíc z jakékoliv části systému. Více zde: Kirik Settings: Rychlý přístup k nastavení skrze hudební ovladač.

 

Pohodlné vytáčení telefonních čísel pomocí T9

Výchozí aplikace pro volání neumí vyhledávat v seznamu kontaktů postupným zadáním jednotlivých znaků. Je možné buď pouze klasické vyhledávání, případně procházení seznamu kontaktů, nebo ruční zadání čísla na softwarové klávesnici. Obě tyto metody jsou relativně pomalé, a proto doporučujeme vyzkoušet geniální aplikaci RapDialer, která kromě vyhledávání kontaktů postupným zadáváním písmen na velké klávesnici (T9) podporuje také SMS mód, gesta, zálohování a obnovu na Skydrive a široké možnosti nastavení. Více zde: RapDialer - Pokročilé možnosti vytáčení telefonních čísel.

 

Pokročilá správa zamykací obrazovky

Kromě standardní možnosti zobrazit na zamykací obrazovce datu, čas a upozornění zvolených aplikací je také možné téměř libovolně upravovat zbylý volný prostor v horní polovině displeje. K tomuto účelu existuje celý řada aplikací, které máme na našem webu ve speciální sekci. Špičkou v tomto oboru je česká aplikace LockMix.

 

Zobrazení týdenního pohledu na kalendář

Výchozí aplikace kalendář bohužel nenabízí možnost zobrazit týdenní pohled. V tomto případě je však možné nahrát celou řadu alternativních kalendářů ze Storu: Nejlepší aplikace pro Windows Phone (1) - Organizace času – Kalendáře.

 

Kde najít SIM Toolkit (GSM Banking)

Využíváte-li na své SIM doplňkové služby jako je třeba GSM Banking, můžete k nim přistupovat skrze Nastavení>Systém>Mobilní síť>Aplikace na SIM kartě. V případě Nokií je možné tuto položku z měnu „vytáhnou“ jako dlaždici na plochu pomocí aplikace SIM Applications.

Komentáře (8)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

11 | 03 | 14 09:13
Díky, opraveno 0

jval

10 | 03 | 14 06:11
Ve třetím dílu serálu máte chybku, rychlý výběr více e-mailů se provádí na leve straně (alespoň na mé L520), vy máte uvedenu pravou. 0

poopp

03 | 03 | 14 21:54
Chtěl bych se zeptat na tablet Acer Iconia W700 s Win 8 mam tento přístroj a řešim jeden problém. Mám jednu aplikaci která ke svému spuštění potřebuje myš (při spuštění se objeví jakási hláška že knihovna od myši nebyla nalezena) aplikace se spustí ale nejde ovládat. Pouze pokud se připojí myš tak to jede OK, nejde to nějak obejít abych pokaždé nemuse myš připojovat?? Dík 0

Jindřich Lukeš

16 | 02 | 14 11:48
Neumí, k disposzici je možnost například nechat si přečíst SMS (přes BT), ale vše jen v AJ 0

Patrik63

16 | 02 | 14 11:39
Potřebuji informaci zda umí Lumia 925 vyslovovat jméno volajícího jako to bylo u C 7. Děkuji za info. 0

Jindřich Lukeš

13 | 02 | 14 18:47
našeptávač fungovat nebude....je to napsáno v článku 0

Nyny

13 | 02 | 14 17:48
Když zvolím tu Japonskou 12 ti tlačítkovou klávesnici, bude fungovat našeptávač slov v češtině? Jinak tyhle tipy jsou opravdu super, člověk se ledacos dozví, díky za ně. Ohledně doručenek SMS, to je na WP něco tak nedomyšleného a v podstatě nepoužitelného, že je snad lepší je nepoužívat. Dost často si říkám, že ten, kdo tohle v MS vymyslel v sobě musel mít pořádnou dávku THC 0

Jindřich Lukeš

29 | 01 | 14 14:04
Nový seriál věnovaný operačnímu systému Windows Phone 8, ve které si ukážeme více jak stovku různých tipů, triků a zajímavých nastavení, která jsou očím běžného uživatele často zcela skryta. http://wmmania.cz/clanky/zaciname/tipy-a-triky-pro-windows-phone-1/ 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17