Tipy a triky pro Windows Phone 8.1 (2) – Skryté možnosti a nastavení

V tomto novém seriálu naleznete desítky tipů, triků a návodů, jak efektivně využívat operační systém Windows Phone 8.1 vč. jeho skrytých funkcí.

Nejvýznamnější novinkou posledních několika týdnů je bezesporu příchod finální verze Windows Phone 8.1. Tato verze přináší nespočet nových funkcí a vylepšení (kompletní přehled), které posouvají mobilní Windows výrazně kupředu. Kromě nejvýznamnějších novinek jako je například notifikační centrum, Cortana apod., lze narazit i na celou řadu drobných změn a vylepšení, které nemusí být na první pohled patrné. Cílem tohoto seriálu je na tyto praktické drobnosti upozornit a případně vysvětlit, jak konkrétně fungují. Kromě novinek ve Windows Phone 8.1 se zde objeví i triky, které mnozí znají z předchozích verzí systému.

Další díly tohoto seriálu naleznete ZDE.


Velké hodiny jako dlaždice na plochu

V předchozí verzi Windows Phone (8) bylo možné aktualizovat standardní dlaždici jen 1x za 30 minut, což vylučovalo umístění klasických hodin. Toto omezení však bylo ve Windows Phone 8.1 odstraněno a používání hodin tak nic nebrání. Na Storu lze nalézt celou řadu povedených aplikací s různým ztvárněním hodin. Za zmínku stojí např. Analog Clock Tile či Clock Hub.

Rychle ztlumení zvuků

V nové verzi systému byly také rozšířeny možnosti nastavení hlasitosti dostupné po stisku tlačítka hlasitosti na boku telefonu. Nyní se kromě standardního posuvníku pro vyzvánění a upozornění zobrazuje také posuvník pro média a aplikace (po stisku malé šipky v pravé části).

Pokud potřebujete váš přístroj rychle ztlumit, stačí stisknout ikonku v levé části. Toto řešení má obrovskou výhodu v tom, že po opětovném stisku se hlasitost nastaví na původní hodnoty.

Nově je k dispozici také přepínač vibrací. Není tak již nutné komplikovaně hledat příslušné volby v nastavení telefonu, ale jednoduchým kliknutí na přepínač vypnete vibrací a v případě ztlumeného vyzvánění tak aktivujete klasický tichý režim.

Otevření soukromé záložky v internetovém prohlížeči

Pokud potřebujete zobrazit nějakou internetovou stránku tak, aby se následně nezobrazila v historii prohlížení, je třeba využít soukromou záložku. V Internet Exploreru klikněte na ikonku záložek v levé dolním roku a následně v kontextové nabídce (ikonka se třemi tečkami vpravo) vyberte možnost „nová záložka inprivate“. Jakýkoliv obsah zobrazený v této záložce nebude nikde evidován.

Aktualizace mapových podkladů

Nokia několikrát do roka aktualizuje mapové podklady pro výchozí mapovou aplikaci ve Windows Phone a HERE aplikace. Pokud chcete mít mapy stále aktuální, doporučujeme jednou za čas jejich stav zkontrolovat. Jak na to se dozvíte v tomto článku: Jak aktualizovat mapové podklady ve Windows Phone.

Jak přesunout mapy na paměťovou kartu ve Windows Phone 8.1

U zařízení s menší vnitřní paměti je vhodné přesunout stažené mapové podklady na paměťovou kartu, což uvolní cenné místo ve vnitřní paměti. K tomuto účelu dobře poslouží aplikace „Kontrola úložiště Lumia", více zde: Jak přesunout mapy na paměťovou kartu ve Windows Phone 8.1.

Změna výchozí navigační aplikace

Pokud používáte více navigačních aplikací a v různých situacích se vám jako výchozí spouští jiná, než požadujete, je možné ji změnit. V nastavení zařízení se přesuňte do druhé záložky aplikace a vyberte položku „mapy“. Zde v dolní části naleznete možnost „Nastavit výchozí aplikaci pro hlasovou navigaci“.

Jak spravovat soubory ve Windows Phone bezdrátově? (z PC či jiného zařízení)

Nebaví vás stále připojovat USB kabel v případě přesouvání souborů mezi PC a telefonem? Chtěli byste vše provádět bezdrátově? Zde je návod: Jak spravovat soubory ve Windows Phone bezdrátově? (z PC či jiného zařízení).

Kde nalézt (spravovat) zálohy Windows Phone na OneDrive?

Microsoft v tichosti přidal možnost pracovat se zálohami vašich zařízení se systémy Windows 8/8.1 a Windows Phone uloženými na OneDrive. Všechno je nyní přehlednější. Detaily najdete v článku: Správa záloh Windows 8 a Windows Phone zařízení přehledně na jednom místě.


Jak nahradit nepodporovaný Glance Screen (Rychlý přehled) spořičem displeje?

V tomto článku si ukážeme, jak částečně nahradit velmi oblíbenou funkci Glance Screen (Rychlý přehled) u modelů, které jej oficiálně nepodporují.

Reklamní ID – k čemu slouží a jak jej vypnout?

V nových Windows Phone 8.1 se objevila v nastavení položka „reklamní ID“. Co to je a k čemu slouží? Nejen to se dočtete v tomto článku.

Jak přesouvat aplikace mezi telefonem a paměťovou kartou?

V tomto stručném návodu si ukážeme, jak snadno přesouvat (jednotlivě i hromadně) aplikace mezi vnitřní pamětí telefonu a paměťovou kartou.

Jak nainstalovat aplikace na paměťovou kartu?

V tomto stručném návodu si ukážeme, jak instalovat aplikace na paměťovou kartu ve Windows Phone 8.1.

Jak najít odcizený či ztracený telefon?

V tomto návodu si podrobně představíme funkci vzdáleného ovládání vašeho ztraceného či odcizeného telefonu s Windows Phone a prakticky otestujeme všechny varianty možného využití této funkce.

Jak zobrazit displej telefonu na počítači pomocí USB

Jedna z nových funkcí přicházejících s Windows Phone 8.1, je možnost zobrazení obrazovky telefonu na obrazovce počítače pomocí USB kabelu. Více zde: Jak zobrazit displej telefonu s WP8.1 na počítači pomocí USB.

Jak změnit název telefonu

Jak provést změnu názvu vašeho telefonu z univerzálního „Windows Phone“ na libovolný vlastní název. Telefon tak bude více osobitý a zároveň dobře rozpoznatelný mezi ostatními přístroji. Více zde: Jak změnit název telefonu ve Windows Phone 8 (8.1)?

Jak vrátit starý hudební přehrávač?

Nevyhovuje či nefunguje vám nová systémová aplikace pro přehrávání hudby na Windows Phone 8.1? Pomocí jednoduchého triku je možné opět používat tu starou a ověřenou z Windows Phone 8.

Komentáře (7)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Stanislav Forejt

30 | 10 | 14 15:19
Teoreticky v dalším oficiálním updatu. V současnosti to funguje jen v aktuálním vývojářském firmwaru. (přes Preview for Developers) 0

andray007

25 | 10 | 14 08:36
ani v SK klávesnici sa nedajú pridávať slová. Neviem prečo, keď už to tam v 8.0 bolo. Neviete náhodou kedy s tým konečne niečo spravia? 0

Jindřich Lukeš

17 | 10 | 14 13:02
Ano, obě možnosti jsou možné. 0

sareth

17 | 10 | 14 12:52
"Pokud chcete psát více velkých písmen po sobě, je třeba Shift stisknout 2x (v podstatě bude fungovat jako Caps Lock)." - mne sa tento režim spúšťa keď dlhšie podržím SHIFT. 0

Jindřich Lukeš

17 | 10 | 14 09:06
jasně, doplněno do článku. 0

mk81

17 | 10 | 14 08:57
Díky za článek. Jenom bych dodal, že nastavení Síť+ je dostupné pouze na telefonech Lumia, ostatní výrobci toto nastavení nemají. 0

Jindřich Lukeš

17 | 04 | 14 01:14
V tomto novém seriálu si ukážeme skryté možnosti a funkce operačního systému Windows Phone 8.1, které by rozhodně neměly být opomenuty, především kvůli své užitečnosti. http://wmmania.cz/clanky/zaciname/tipy-a-triky-pro-windows-phone-81-1/ 0

Mohlo by vás zajímat

CShell - nové plně adaptabilní uživatelské rozhraní Windows pro všechna zařízení - další snímky

(12.6.): Další snímky tentokrát z Lumie 950 XL.// Nové praktické ukázky budoucího prostředí Windows.// Nové uživatelské rozhraní Windows by se mělo snadno přizpůsobit všem úhlopříčkám displejů a mělo by nabídnout stejný uživatelský zážitek bez rozdílu zařízení, na kterém systém poběží.

Jindřich Lukeš | články 21 | 06 | 17

Surface Phone jako skládací tablet? Nové patenty Microsoftu mnohé naznačují (aktualizováno)

(12.6.): Další velice zajímavý patent Microsoftu. // Podle aktuálních informací z patentového úřadu a dřívějších spekulací se zdá, že Surface Phone by mohl být ve skutečnosti skládací tablet.

Jindřich Lukeš | články 12 | 06 | 17

Microsoft chystá další restart mobilní platformy vč. nových zařízení

V tomto článku naleznete kompletní shrnutí aktuálního dění kolem mobilní platformy Microsoftu a náhled do blízké budoucnosti.

Jindřich Lukeš | články 01 | 06 | 17

Mobilní PC revoluce začíná – desktopové Windows 10 a klasické aplikace pro PC přichází na mobilní procesory ARM (aktualizováno)

(31.5..): Nové video od Qualcommu s ukázkou běhu Windows 10 na ARMu // Microsoft oznámil jedu z největších technologických novinek. Plnohodnotné Windows 10 vč. podpory klasických x86 aplikací poběží na nejnovější mobilních ARM procesorech od Qualcommu.

Jindřich Lukeš | články 31 | 05 | 17

Mobilní budoucnost v podání Microsoftu, aneb pokus o propojení všech platforem

Microsoft konečně nastínil vizi své blízké mobilní budoucnosti, kterou se chce ubírat. Je zde stále místo pro vlastní mobilní systém a co všechno se chystá?

Jindřich Lukeš | články 23 | 05 | 17
Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím