Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Nedostatek Windows Phone přístrojů na klíčových evropských trzích

V současnosti jsme svědky nedostatku přístrojů s Windows Phone na pultech obchodů. Některé cenové kategorie dokonce nenabízí žádného zástupce se systémem od Microsoftu a nově představené modely situaci nijak neřeší. Jaké jsou příčiny a důsledky?

Aktualizace (29.4.):

Po událostech z několika posledních týdnů je nutné tento článek opět obnovit a podrobněji se podívat na aktuální stav na trhu přístrojů s Windows Phone.

Jak jsme již dříve zmínili, nejen na českém trhu se potýkáme s nedostatkem zařízení s Windows Phone zejména spadajících do střední třídy. Této problém se v posledním měsíci dokonce negativně projevil i na celkových číslech prodejů. Ačkoliv Windows Phone v podstatě jako jediný systém na klíčových evropských trzích meziročně roste, poslední meziměsíční srovnání bohužel nepřináší vůbec dobré zprávy. Konkrétně se jedná o pokles z dosavadního maxima (předminulý měsíc) 10,3% na současných (minulý měsíc) 8,3% . Za zmínku stojí také některé konkrétní trhy jako například Velká Británie, kde pokles činí 9,1% z 11,3%, Itálie 9,6% ze 17,0% a Francie 8,3% z 13,9%.

Největším problémem současné situace je fakt, že tento pokles není způsoben nezájmem o Windows Phone, ale nedostatkem zařízení na trhu. Jednoduše řečeno, skutečně není, co koupit, tedy alespoň ve střední cenové kategorii. Jediným modelem, který tuto skupinu hájí je Lumia 1320,která je ovšem díky 6“ displeji zaměřena spíše na menší specifickou skupinu zákazníků.

Nokia Lumia 1320 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Bohužel změnu v tomto směru nepřineslo ani představení nových modelů, které bohužel pouze rozšiřují již v současné době relativně dobře zastoupené kategorie. Např. Lumia 630 rozšíří řady low-endů, kde je k dispozici Lumia 520, 620 a 625. Podobná situace je i ve vyšší třídě, kde Lumia 930 pouze „zapadne“ mezi Lumii 925, 1020 a evt. 1520. Pokus si ale budete chtít pořídit zařízení se slušnou výbavou bez zbytečných kompromisů a tlaku na cenu, tedy oblíbenou variantu příznivého poměru cena/výkon, kde WP vždy excelovaly, máte bohužel zatím smůlu. V plánu je sice několik dalších Lumií, svůj model přislíbilo i HTC a další výrobci, ale k dispozici pravděpodobně budou až koncem roku na předvánoční trh.

Nokia Lumia 520 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Nokia Lumia 925 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

 

Původní (stále aktuální) článek:

V posledních několika měsících jsme svědky výrazného růstu prodejů a celkového zájmu o zařízení s Windows Phone 8. Všem prodejním statistikám sice vládne low-endová Lumia 520, ale ani ostatní modely střední třídy se neprodávají špatně. Zejména v předvánočním období byl o Windows Phone značný zájem.

Hlavním důvodem byly především zajímavé ceny. V třídě nejlevnějších přístrojů na hranici 3000 Kč nemá Lumia 520 po funkční stránce konkurenci. Do střední třídy pak díky výrazným slevám spadly všechny loňské high-endy. Lumia 920 se prodávala za cca. 7000 Kč a Lumia 820 klesla s cenou ještě níže. Zlevnil také Samsung Ativ S, jehož cena se u O2 pohybovala těsně pod 5000 Kč. Za tyto ceny byly/jsou přístroje s Windows bezkonkurenční.

Nokia Lumia 520 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Důvody velkých slev jsou zřejmé. Prvním je obecný nezájem o dražší přístroje s Windows Phone (typicky Lumi 920 se začínala prodávat za 15 000 Kč) a druhým blížící se příchod nové verze operačního systému (8.1). Dá se tedy předpokládat, že všichni výrobci (HTC, Samsung, Nokia a možná i Sony a ZTE) představí nové modely až současně s novým systémem, resp. jím budou vybaveny.

Bohužel však v posledních týdnech jsme z neznámého důvodu (snad špatné načasování či zvolená strategie) svědky poměrně zvláštní situace, která se projevuje nedostatkem zařízení na pultech obchodů. Důvody nejsou zřejmé, ale bez nadsázky se dá říci, že v podstatě není co kupovat, resp. z čeho vybírat.

V každé třídě totiž nalezneme zpravidla pouze jedno (výjimečně dvě) zařízení. Střední třída pak dokonce nemá žádného zástupce.

Ačkoliv to zní celkem zvláštně, skutečně je tomu tak. Ze současné nabídky pomalu mizí, resp. jsou skladem pouze u „šedých dovozců“ za trochu vyšší ceny, modely jako jsou Lumia 720, 820, 920 a HTC 8X a 8S. O trochu lépe je na tom Samsung Ativ S, který už je však také pouze doprodáván.

NOKIA Lumia 720 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Nokia Lumia 820 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Nokia Lumia 920 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

V nabídce tedy zůstává pouze trojice low-endů (Lumia 520, 620 a 625) a z dražších přístrojů Lumia 925, 1020 a 1520. Pokud se na tento výčet zařízení podíváme objektivně, dá se říci, že u nejnižší cenové kategorie je stále z čeho vybírat. Horší je to však u výkonnějších přístrojů. Lumia 1520 je vzhledem ke své ceně a velikosti dosti okrajový produkt a Lumia 1020 zase zaujme především fotografické nadšence, kterých také není mnoho. Jediným univerzálnějším přístrojem ve vyšší cenové relaci tak zůstává Lumia 925. Nejhorší situace však panuje ve střední třídě, reálně zde totiž nenalezneme žádného zástupce (kromě doprodávaného Ativu S).

Nokia Lumia 925 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Samsung I8750 Ativ S lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

 

Zjednodušeně se tedy dá říci, že v části trhu, kde může Windows Phone poměrně jednoduše překonat konkurenci s Androidem, není jediný slušný přístroj. Zbývají tak pouze prodeje low-endů a velmi okrajově také drahých přístrojů. Tato strategie, kde zejména Nokia (Microsoft) vyrábí přes 90% všech zařízení s mobilními Windows, je velice zarážející.

Komentáře (3)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

marek1

20 | 01 | 14 20:16
Jsem rad, ze právě jsem si koupil již před rokem Nokiu Lumiu 820. 1GB Ram, 1,5GHz dual core, 8GB co víc jsem si mohl prat. Nechápu, že nástupce ještě není na trhu, nebo alespon pokračování ve výrobě 820. 0

tom

20 | 01 | 14 12:49
Já plně souhlasím s článkem - není co kupovat. Už minimálně čtvrt roku hledám výkonný 4" mobil jako náhradu za Lumii 620. Samozřejmě už jen Android. Ale nic rozumného momentálně není. Představy výrobců, že vybavený telefon musí být jen velký telefon, je mimo realitu. Vzpamatujte se výrobci, copak nejste schopni udělat něco normální (rozuměj malého) k telefonování do kapsy a dát tam světlo, použitelnou baterku, LTE, alespoň 1GB RAM a 8GB úložiště. Je to tak těžké pochopit, že na ty vaše velké a těžké megakrámy fakt spousta lidí není zvědavo. 0

Jindřich Lukeš

20 | 01 | 14 01:17
V současnosti jsme svědky nedostatku přístrojů s Windows Phone na pultech obchodů. Některé cenové kategorie dokonce nenabízí žádného zástupce se systémem o Microsoftu. Jaké jsou příčiny a důsledky? http://wmmania.cz/clanky/obecne/v-ceskych-obchodech-je-nedostatek-windows-phone-pristroju/ 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17