Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Velké srovnání fotoaparátů: Samsung (Omnia W) vs. HTC (Radar)

Dnes Vám přinášíme další podrobný test fotoaparátů jehož výsledkem budou mnozí překvapeni. Tentokrát jsme porovnávali dva největší soupeře ve střední třídě zařízení s operačním systémem Windows Phone 7.5. Konkrétně se jedná o Samsung Omnia W a HTC Radar.

Na trhu s Windows Phone 7 zařízení figuruje hned několik výrobců, ovšem největšími konkurenty jsou jednoznačně Samsung a HTC. V různých internetových diskuzím převládají názory, které Samsung jednoznačně favorizují po všech stránkách. V nedávném testu displejů: Velký test displejů: SLCD vs. SAMOLED, aneb barvy nejsou všechno jsme si však prakticky ukázali, že SAMOLED displeje od Samsungu přeci jen nejsou tak dokonalé, a HTC se svými SLCD jim může celkem obstojně konkurovat. Dnes se zaměříme na fotoaparáty a opět zcela jednoznačně dokážeme, že Samsung Omnia W nefotí lépe než HTC Radar (je to spíše naopak), a to zejména kvůli přítomnosti nových snímačů v letošních zařízeních od HTC. Více informací naleznete v samostatném článku: Velké srovnání fotoaparátů: HTC HD7 vs. HTC Radar vs. HTC Titan. Jelikož Samsung pro letošní rok představil zatím jediný model a HTC dva, která však fotí podobně, dá se toto srovnání považovat za duel Samsung vs. HTC. Je však třeba upozornit, že se jedná pouze o Windows Phone 7 zařízení a toto srovnání nelze aplikovat např. na zařízení s Androidem.

Papírové parametry fotoaparátů u obou zařízení jsou totožné. V obou případech se jedná o fotoaparát s maximálním rozlišení 5 Mpx (2 592 × 1 944) doplněný o jednoduchou přisvětlovací diodu. Ovládání fotoaparátu je taktéž srovnatelné. Díky "předpisu" Microsoftu musí všechna zařízení obsahovat samostatné tlačítko s funkcí spouště. Možnosti nastavení fotoaparátu jsou také velice podobné, ovšem Omnia W navíc disponuje funkcí Makro. Při praktickém testování se však ukázalo, že funkce makro není uplně spolehlivá a má tak trochu "vlastní hlavu". V některých případech fotoaparát zaostří téměř ihned a jindy se ostrá fotografie nepodaří ani na pátý pokus.

Předem je třeba říci, že se nebudu pouštět do žádných profesionálních úvah a srovnání. Každý uživatel očekává od fotoaparátu ve svém mobilním zařízení trochu něco jiného. Často se liší cíl fotografování, podmínky apod. Dokonce i řada profesionálních fotografů se často ve svých odborných názorech na totožný fotoaparát zásadně neshoduje. Z těchto důvodů považuji za nejrozumnější "pouhé" zprostředkování fotografií, na které si může každý udělat vlastní názor. K fotografiím však doplním vždy stručný komentář.

Všechny níže uvedené (venkovní) snímky byly pořízeny 22.12.2011 v dopoledních hodinách za proměnlivého počasí. Noční fotografie byly pořízeny tentýž den kolem 20té hodiny. Na každém zařízení byly postupně vyfoceny 3 totožné snímky ve stejné pozici z nichž byl následně vybrán ten nejlepší. Touto metodou byla minimalizována nekvalita fotografií způsobená chybou fotografa, či aktuální změnou podmínek. Obě zařízení byla nastavena ve výchozím plně automatickém režimu (rozlišení 5 Mpx, automatické ISO, automatické vyvážení bílé apod.)

Fotografie z HTC Radar jsou umístěny vlevo a fotografie ze Samsungu Omnia W vpravo.

Samsung Omnia W HTC Radar

Samsung Omnia W HTC Radar

Na prvních dvou snímcích nejsou barvy odpovídající ani u jednoho modelu. První fotofrafie je však výrazně světlejší a prokreslenější u Samsungu.

Samsung Omnia W HTC Radar

Za těchto podmínek se nepodařilo ani jednomu modelu správně zaostřit.

Samsung Omnia W HTC Radar

Samsung Omnia W HTC Radar

Zde je opět vidět, že Samsung fotí o něco světlejší snímky. Největší rozdíl lze pozorovat ve spodní části fotografie.

Samsung Omnia W HTC Radar

Smímek z HTC Radaru je lépe zaostřen.

Samsung Omnia W HTC Radar

Tato kompozice očividně Omnii vůbec nesvědčila a ani z delší vzdálenosti se nepodařilo správně zaostřit.

Samsung Omnia W HTC Radar

Samsung Omnia W HTC Radar

Samsung Omnia W HTC Radar

V tomto případě (a mnoha dalších) jsou světlejší snímky u Omnie W spíše na škodu, jelikož mění intenzitu barev. Realitě více odpovídá snímek z Radaru.

Samsung Omnia W HTC Radar

Samsung Omnia W HTC Radar

Fotoaparáty se opět mírně liší podáním barev.

Samsung Omnia W HTC Radar

Samsung Omnia W HTC Radar

Skutečné barvy lépe zachycuje HTC Radar.

Samsung Omnia W HTC Radar

Zde je problém s barvami u Omnie ještě výraznější. Prakticky fotografie barevně vůbec neodpovídá skutečnosti. Všimněte si zejména dlažby ve spodní části snímku.

Samsung Omnia W HTC Radar

Samsung Omnia W HTC Radar

Tento snímek se naopak příliš nepovedl Radaru. Omnia opět trochu přebarvuje.

Samsung Omnia W HTC Radar

Spodní část fotografie u Omnie W barevně opět neodpovídá skutečnosti.

Samsung Omnia W HTC Radar

Samsung Omnia W HTC Radar

Samsung Omnia W HTC Radar

Na předchozích snímcích je přebarvení fotografií Omnie velice výrazné. (Travnaté plochy v zimě nikdy nejsou takto zelené).

Samsung Omnia W HTC Radar

Omnia W disponuje režimem Makro, v tomto případě však i HTC Radar zaostřil velice dobře. (barvy nemá smysl opětovně hodnotit).

Samsung Omnia W HTC Radar

Samsung Omnia W HTC Radar

Makro režim Omnie W (pokud zrovna "nestávkuje") si s náročnější kompozicí poradí lépe.

Samsung Omnia W HTC Radar

Zde se Radaru na list nepodařilo zaostřit vůbec.

Samsung Omnia W HTC Radar

Tyto snímky byly foceny bez blesku. V případě Omnie W obsahují podstatně více šumu.
Lepší fotografie za nízké hladiny osvětlení u HTC přisuzuji BSI sensoru, který je k tomuto určen.

Samsung Omnia W HTC Radar

V tomto případě je světlejší podání Omnie na škodu. Dochází k výrazným přepalům bílé barvy.

Samsung Omnia W HTC Radar

Radar podstatně lépe zaostřil celý snímek.

Samsung Omnia W HTC Radar

Samsung Omnia W HTC Radar

Snímky výše jsou foceny bez blesku ve večerních hodinách.

Samsung Omnia W HTC Radar

Opět foceno bez blesku za mírného osvětlení.

Samsung Omnia W HTC Radar

První fotografie s bleskem odhaluje velkou slabinu Omnie W, která nezvládá správně nastavit vyvážení bílé a fotografie jsou nazelenalé.
Částečně se tento problém dá řešit manuálním nastavením bílé barvy, ovšem ani za těchto okolností nejsou fotografie správě barevné.

Samsung Omnia W HTC Radar

Foceno bez blesku.

Samsung Omnia W HTC Radar

Tyto snímky byly vyfoceny za úplné tmy.
Při ostření Omnia W využívá diodu k nasvícení scény, což je velice praktické a umožňuje to lepší ostření. Zelený nádech ale přetrvává.

Samsung Omnia W HTC Radar

Foceno bez blesku za minimálního osvětlení. Set-Top-Box je ve skutečnosti stříbrný, čemuž odpovídá spíše snímek z HTC Radaru.

Samsung Omnia W HTC Radar

Samsung Omnia W HTC Radar

Poslední dva snímky byly foceny s bleskem a opět je zde vidět výrazné zbarvení do zelena u Samsungu Omnia W.

 

Závěr tohoto srovnání je v podstatě jednoznačný a možná i trochu překvapivý. Často vychvalované fotoaparáty v zařízeních od Samsungu byly jednoznačně poraženy outsiderem v podobě společnosti HTC, která ještě v loňském roce disponovala jedněmi z nejhorších fotoaparátů ve tříde chytrých telefonů. Největším nedostatkem Samsungu Omnia W je velice špatné barevné podání. V praxi se ukázalo, že snímky jsou výrazně přebarveny a v řadě případů vypadají velice "uměle" a v podstatě vůbec nezachycují reálné barvy. Dalším výrazným problémem je práce s bleskem, který výsledné fotografie obarvuje do zelena. Tento problém je možné částečně řešit manuálním nastavením vyvažení bílé barvy, které ale ne vždy vede k úspěchu. Abych však pouze nekritizoval, pochvalu si určitě zaslouží režim makro, který sice není vždy úplně spolehlivý, ale s trochou snahy se s ním dají pořídit celkem povedené snímky.

Komentáře (11)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

15 | 01 | 12 20:03
Stejným problémem trpí prý i Nokia Lumia 800. Těžko říct, v čem je problém. 0

kuca1982

15 | 01 | 12 16:36
je lepší mít fotku trochu do růžova než úplně do zelena. Souhlasim. Na mojí Omnii 7 "veselé" barvy odpovídaji Omnii W, ale s tou zelenou jsem se ještě nesetkal. Že by do Wéčka dáváli nějaký levnější snímač? 0

Jindřich Lukeš

15 | 01 | 12 12:28
Ten ovladač není příliš správně nafocen, pokaždé je to z jiné vzdálenosti, velkou roli tam hraje právě barva té šipky.každopádně uznávám, že u radaru jsou nějake fotky trochu do růžova. Pokud se na fotky ale objektivně podívám, tak je lepší mít fotku trochu do růžova než úplně do zelena. 0

kuca1982

15 | 01 | 12 03:13
Napsal jsem to nepřesně. Zelená je např. fotka evakuačního plánu focená Omnií s bleskem. Růžový je např. evakuační plán focený Radarem bez blesku a ovladač výtahu. Aspoň já tam tu růžovou vidim, tak jako zelenou vidim u Omnie EDIT: Chodba focená za úplné tmy: Omnia jasně zelená, Radar růžový nádech. Tak to aspoň vidim já... 0

Jindřich Lukeš

15 | 01 | 12 02:25
zbarvení do červena je videt u prvních dvou fotek, je to pod nimi i napsáno, jinak ale růžovou nevidím, fotky s bleskem u Radaru mi připadají clkem v normě. 0

kuca1982

15 | 01 | 12 02:14
Barevné podání Omnie je opravdu, v porovnání s Radarem, poněkud veselé . Když se dívám na přímé porovnání fotek, je to vidět. Vidim i ty zelené fotky, pořízené s bleskem. Ale taky vidim i ty růžové fotky, co jsou hned vedle zelených . To tu růžovou vidim jen já? Chápu, že autor je HTC pozitivní, ale.... 0

Jindřich Lukeš

11 | 01 | 12 22:58
Bylo pod mrakem a foceno v zime, venktu to jako přes šedý filtr vypadá. Omnia možná dělá "hezčí" fotky, ale skutečnost vubec nevystihují. 0

hiresm

11 | 01 | 12 22:22
Mě osobně se více líbí fotky z omnie, většinou jsou lépe zaostřeny. Všechny fotky z HTC mi přijdou jako by byly foceny přes šedou mlhu, ale je to jenom osobní dojem... 0

Jindřich Lukeš

09 | 01 | 12 15:47
No HTC nasadilo nové fotáky, každopádně Samsung šel kvalitově hodně dolu 0

Gabzda

09 | 01 | 12 15:34
Že by se HTC konečně zpamatovalo ? Konečně žádné narůžovělé plochy a ostření taky nevypadá vůbec špatně. 0

Jindřich Lukeš

09 | 01 | 12 09:48
Dnes Vám přinášíme další podrobný test fotoaparátů jehož výsledkem budou mnozí překvapeni. Tentokrát jsme porovnávali dva největší soupeře ve střední třídě zařízení s operačním systémem Windows Phone 7.5. Konkrétně se jedná o Samsung Omnia W a HTC Radar. http://wmmania.cz/clanky/recenze/velke-srovnani-fotoaparatu-samsung-omnia-w-vs-htc-radar/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Fitbit – oficiální aplikace pro sportovní náramek (aktualizováno)

(30.3.) : Vylepšený monitoring spánku.// Oficiální aplikace umožňující ovládání a synchronizaci chytrých fitness náramků Fitbit s operačními systémy od Microsoftu.

Tereza Kratochvílová | software 30 | 03 | 17

Facebook ukončuje podporu pro starší verze svých aplikací na Windows a Windows Phone

Jindřich Lukeš | články 28 | 03 | 17