Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Vyšší spotřeba u Windows Phone 8.1? – praktické zkušenosti, příčiny, možná řešení

V tomto článku se detailně zaměříme na spotřebu vývojářské verze Windows Phone 8.1. Pokusíme se najít všechny možné příčiny a ukážeme si, jak je řešit.

V průběhu tohoto týdne jsme si stručně představili všechny novinky obsažené ve Windows Phone 8.1, vysvětlili si rozdíly mezi finální a vývojářskou verzi a také jsme se zaměřili na funkce a vlastnosti, které se v novém systému zatím příliš nepovedly. Po necelém týdnu používání a důkladného testování nového systému se však ukazuje ještě jedna nepříjemná vlastnost, kterou je zvýšená spotřeba zařízení.

Doporučujeme: Tipy a triky pro Windows Phone 8.1 (1) – Skryté možnosti a nastavení

Řada uživatelů si na sociálních sítích a různých internetových fórech stěžuje na spotřebu svých zařízení po aktualizaci na Windows Phone 8.1. Zajímavé na tomto problému je skutečnost, že někteří uživatelé hlásí spotřebu standardní, jiní jen mírně zvýšenou, ale najdou se i tací, kterým se telefon vybíjí třeba 2x rychleji. Jak to tedy ve skutečnosti je?

Nová verze systému s sebou přináší celou řadu novinek, které se týkají nové správy běžících aplikací na pozadí, notifikačního centra, podmínek aktualizace dlaždic apod. Tedy celá řada možných činitelů, kteří mohou spotřebu zařízení negativně ovlivnit. V tomto směru ale Microsoft uvádí, že všechny nové funkce jsou optimalizovány a nastaveny tak, aby spotřebu zásadně neovlivňovaly, ba naopak byly provedeny i další kroky, které by ji měly dokonce snížit. Jak je tedy možné, že uživatelé mají z praktického pohledu jiné zkušenosti?

 

Příčiny:

1) Nová verze, nové funkce, jiný způsob využívání

V první řadě je třeba upozornit na to, že Windows Phone 8.1 je k dispozici teprve od začátku týdne a vzhledem k tomu, kolik nových funkcí přináší, je velmi pravděpodobné, že uživatelé přístroj používají trochu jinak než dříve. Místo běžného provozu zkouší nové funkce, aplikace a nastavení a výrazně více tak systém zatěžují, což samozřejmě vede logicky k většímu vybíjení. Je tedy nesmyslné porovnávat spotřebu ve chvíli, kdy si s přístrojem „hrajeme“ oproti běžnému používání.

 

2) Obnova dat

Druhým důležitým činitelem, který by mohl mít vliv na spotřebu zařízení je samotný způsob aktualizace. Jak se již v minulosti i u řady jiných verzí a operační systémů ukázalo, aktualizace typu OTA (Over-the-air = bezdrátově) se zachováním dat uživatele jsou sice velmi praktické, ale rozhodně ne bezproblémové. Především přenos uživatelských dat v podobně nainstalovaných aplikací z jedné verze systému do druhé (výrazně odlišné) může způsobit velké problémy, a to nejen se spotřebou ale obecně také se stabilitou celého systému a funkčností jednotlivých aplikací. Už samotný princip, kdy velkou část celého aktualizačního procesu zabírá migrace dat, je poměrně náročný a komplikovaný. Není se tedy čemu divit, že se to pokaždé nepovede. Zde je třeba skutečně zdůraznit, že toto je obecný problém OTA aktualizací na všech systémech. Je totiž velmi nepravděpodobné, aby výrobce „podchytit“ všechny různé možnosti a anomálie aplikací, které jsou v systému naistalovány.

 

3) Aplikace

Poslední možnou příčinou jsou i samotné aplikace, která jsou v době příchodu nové verze systému optimalizovány na tu předchozí a v mnoha ohledech se tak mohou chovat nestandardně. I v tomto případě se jedná o zcela logickou záležitost. Navíc vydání vývojářské verze systému je určeno právě k řešení těchto problému. Programátor totiž získává možnost své aplikace s předstihem reálně otestovat a optimalizovat tak, aby v době vydání finální verze pro širokou veřejnost bylo vše v pořádku. Při použití vývojářské verze systému je vždy třeba s tímto počítat.

 

Řešení:

1) Obnovení továrního nastavení

V řadě článků a rad našim čtenářům ve fóru a na sociálních sítích stále opakuji: Obnovení továrního nastavení, Obnovení továrního nastavení, Obnovení továrního nastavení. Tato metoda je totiž jediná účinná. Pokud se tedy potýkáte s problémy se zvýšenou spotřebou, jednoznačně doporučuji navštívit nastavení telefonu, zvolit položku „O systému“ a a kliknout na tlačítko „obnovit tovární nastavení“. Následně bude přístroj restartován, kompletně smazán a v podstatě i reinstalován. Za několik málo okamžiků tak budete mít zcela čistý systém, který nebude obsahovat žádný problém způsobený samotnou aktualizací a přenášením dat. Samozřejmě je tato metoda trochu časově náročnější, protože je následně třeba si vše znovu obnovit a nastavit. Na druhou stranu po zadání svého Microsoft účtu a obnovení předchozí zálohy se vše výrazně urychlí (Zálohování a obnova dat ve Windows Phone 8).

Pokud ale chcete být skutečně důslední a vyloučit všechny možné anomálie, doporučuji provést obnovu zařízení bez následné automatické obnovy uživatelských dat a aplikací. I když je tato metoda časově nejnáročnější (vše je nutno instalovat a nastavovat ručně), mnohokrát se již ověřila, a to především při přechodu z jedné verze systému na jinou výrazně odlišnou. Tímto ale systém automatických záloh neodsuzuji, ale spíše doporučuji jeho použití v rámci jedné verze systému, kde je riziko případných komplikací výrazně menší.

 

2) Čas pro ustálení

Každá aktualizace a reinstalace systému (PC, telefon apod.) vyžaduje nějaký čas na „ustálení“, a to nejen z pohledu spotřeby, ale také funkcí a stability. Pokud tedy přístroj aktualizujete či provádíte tovární nastavení, vždy nějaký čas (1-2 týdny) vyčkejte, než budete spotřebu a stabilitu hodnotit. Moderní systémy mají v sobě celou řadu funkcí, které umožňují automatickou optimalizaci s ohledem na stabilitu, rychlost a spotřebu.

 

3) Restartování

Po jakékoliv aktualizaci či obnově dat rozhodně doporučuji po dobu několika dní pravidelně (min. 1x za den) přístroj restartovat. Proces vypnutí a zapnutí může mít na reálný provoz systému výrazný vliv a zásadně také urychlí čas pro potřebné „ustálení“. Obecně restartování přístroje doporučuji provádět i během normálního fungování, a to v intervalu min. 1x týdně. Tímto způsobem se můžete vyhnout celé řadě komplikací a především restartem vždy systém trochu „oživíte“.

 

4) Aplikace

V případě jednotlivých aplikací, především s přístupem k živé dlaždici, zamykací obrazovce či aktualizacím na pozadí, doporučuji důkladnou kontrolu spočívající v jejich otevření, zkontrolování nastavení či povolení/zakázání jejich běhu na pozadí systému. Zejména kontrolu běhu na pozadí doporučuji provést a zakázat všechny aplikace, které tuto funkci z vašeho pohledu nepotřebují.

TIP: Pokud si budete chtít upravit, jaké aplikace mohou či nemohou běžen na pozadí, původní nastavení budete hledat marně. Nově je totiž přesunuto do Spořiče baterie (záložka využití). Zde u povolených aplikací uvidíte popisek „povoleno“, což znamená, že mohou běžet na pozadí. Pokud chcete tento stav změnit, stačí na aplikaci kliknout a zakázat její běh.

 

Závěr

Z předchozího článku je zřejmé, že příčin zvýšené spotřeby zařízení může být celá řada a nemá smysl je řešit částečně např. odinstalací některých aplikací apod. V převážné většině případů je nejefektivnějším a nejspolehlivějším řešením obnovení továrního nastavení přístroje navíc ideálně bez automatické obnovy uživatelských dat. Následně je třeba poskytnou systému nějaký čas na ustálení a během této doby přístroj několikrát restartovat.

V případě současné verze Windows Phone 8.1 je také nutné brát na vědomí, že se stále jedná pouze o zkušební vývojářskou verzi, která bude ještě před oficiálním vydáním upravena a optimalizována. Samotnou kapitolou jsou vlastní aplikace ze Storu, které budou muset projít postupnou optimalizací. V obou těchto případech, ale existuje bohužel jediné řešení – čas.

Jaké jsou vaše postřehy spojené se spotřebou Windows Phone 8.1? Pozorujete nějaké změny oproti předchozí verzi? Pomohlo vám obnovení továrního nastavení? Podělte se o své zkušenosti v našem fóru a na sociálních sítích.

Na úplný závěr připojujeme výsledky ankety z webu WPCentral, kde se tímto problémem také zabývali. Je zajímavé, že zhoršenou výdrž pozoruje 56% hlasujících. Ačkoliv je to vysoká hodnota, dá se interpretovat také trochu jinak. Tedy že téměř polovina uživatelů pozoruje min. srovnatelnou výdrž jako u předchozí verze systému, což v praxi znamená, že problém se zvýšenou spotřebou nepostihuje zdaleka všechny a mohl by být (např. pomocí triků výše) částečně nebo zcela vyřešen.

 

Komentáře (39)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

v.michel

04 | 09 | 14 12:24
Po aktualizaci na oficiální WP8.1 (vývojářskou verzi jsem neměla) mi telefon po nabití a bez jakékoliv práce s ním hlásí výdrž 2 hodiny!!! Po vypnutí rychlého přehledu, redukci ikonek na ploše a úpravě času jejich aktualizace se výdrž zvýšila na 3 hodiny. Co mám dělat?? Do hard resetu se mi tedy moc nechce, když není jistý výsledek. 0

bartolomeo

25 | 04 | 14 22:00
tak po resetu a obnově je systém vskutku svižnější, spotřebu zatím pochopitelně nedokážu posoudit. ale narazil jsem na takový hloupý problém: před resetem jsem měl v IE otevřenou záložku, která se synchronizovala do cloudu, jenže už se jaksi odmítá odsynchronizovat...v desktopovém IE mám teď Lumii 2x a netuším, co s tím...zkusil jsem vypnout a zapnout synchronizaci, smazat zálohu telefonu na OneDrive, vypnout ji a zase zapnout (to pomohlo dřív, při nefunkční snychronizaci mezi W8 zařízeními). nepomáhá...neví někdo co s tím? 0

tom

25 | 04 | 14 17:57
Mapy CZ jsem nainstaloval do mobilu, mapu na kartu a vše funguje dobře. Kartu jsem s HR samozřejmě vymazal celou. 0

malyjohn

25 | 04 | 14 17:09
Po HR mi nejdou mapy.cz...i kdyz je dam preinstalovat,tak se nestahne zadna mapa...pred HR bylo vse v poradku.Co stim prosim? 0

tom

25 | 04 | 14 12:20
S HR určitě neváhej. Sice to chvíli trvá, než vše vrátíš do původního nastavení, ale výsledek je dobrý a baterie se dostala k původní výdrži - nutno říci, že jsem ale vypnul na pozadí nevyužívané aplikace. Zůstaly asi jen 4 zapnuté. Mobil se i zrychlil proti původní instalaci WP8.1. Znovu doinstalovat je třeba aplikace HERE (navi, mapa). NK Camera zůstala, Black také. Pokud řešíš, co bude třeba doinstalovat, stáhni si apku SysApp Pusher - ta ti vše zjednoduší (po instalaci apky klepni na kontrola aktualizací a načte aktuální seznam). Jak jsem psal, před HR jsem provedl zálohu mobilu (tedy s WP 8.1) a načtení proběhlo OK a podstatně větší míře, než dříve. 0

bartolomeo

25 | 04 | 14 11:07
Na mé Lumii 620 taky pozoruji i po týdnu vyšší spotřebu, ale spíš v případě, kdy telefon začnu používat, standby se mi zdá zhruba stejný, přestože telefon toho dělá na pozadí mnohem víc než předtím. Ale za půlhodinovou cestu vlakem se surfováním, fb a podobně + hudba mi baterka padne klidně o čtvrtinu, před update to byla asi desetina. Telefon má taky tendenci občas lagovat, na start screen občas trvá třeba 3, 4 vteřiny, než se objeví všechny dlaždice a ikonky na nich. to mi upřímně vadí víc Zkusil bych hardreset, ale mám dotaz - zůstane v telefonu aktualizace Black, respektive Nokia aplikace? 0

TommyTS

24 | 04 | 14 17:25
....Další nepříjemnost se mi naskytla, když jsem chtěl připnout osobu-kontakt na hlavní stránku, nebo editovat kontakt v mobilu-tak tahle možnost nebyla k nalezení.Po delším zkoumání byl výsledek takovýto: - požadovaný kontakt prozvonit a potom se zobrazí V HISTORII VOLÁNÍ ikona u kontaktu pro další možnosti a úpravy, DĚSNÝ A díval ses vůbec do hubu Lidé? Tam je volba editace a připnutí kontaktu na hlavní obrazovku pro každý kontakt, stačí ho jen rozkliknout. Bylo to tak i ve WP 8. 0

newkeny

24 | 04 | 14 16:58
Zpočátku mi u aktualizované Lumie 1520 utíkala energie poněkud rychleji, ale poté co jsem ukáznil aplikace na pozadí, naprosto v poho...především po vypnutí odesílání poznatků spol. Microsoft o používání klávesnice jsem postřehl rozdíl. Jinak děkuji za tip ohledně restartů...neměl jsem ponětí o míře jejich vlivu, zvlášť po updatu. 0

Jindřich Lukeš

24 | 04 | 14 09:40
Je třeba si nainstalovat aktualizaci Glance. http://wmmania.cz/clanky/zaciname/chybejici-glance-screen-a-dalsi-funkce-po-obnoveni-tovarniho-nastaveni/ 0

Tomin

24 | 04 | 14 09:33
Taky jsem dělal HR a pak jem musel asi 2x ještě aktualizovat, samořejmě pak restartovat mobil. 0

maries

24 | 04 | 14 09:26
A zkoušel jsi ho znovu nastavit? Nastavení, rychlý přehled. Vyžaduje restart. 0

mivon

24 | 04 | 14 08:54
Provedl jsem HR a musim konstatovat, že lepší. Před tím jsem nevydržel ani do večer (časté volání hlavně v autě přes HF a kontrala e-mailů). Teď do večer v klidu. Akorát mi zmizel rychlý přehled. Za zamykací obrazovce normálně je, ale pohotovostní ne. Nevíte někdo co s tím ? Díky L920 0

JoJ

24 | 04 | 14 06:51
Osobně myslím, že vyšší spotřeba je minimálně částečně zapříčiněna tím, že WP8.1 for Developers není optimalizován od výrobce pro konkrétní HW. Především co se týče ovladačů, ty zůstávají původní od výrobce určené pro WP8.0, které jednak nejsou optimalizované pro WP8.1, navíc s WP8.1 se přechází na jiný model ovladačů. Tudíž lze čekat, že výdrž ale i spolehlivost se zlepší po oficiálním updatu od Nokie. 0

MikulaM

23 | 04 | 14 11:17
Tak jsem provedl HR s tím, že by se mohla výdrž mé L820 trochu zvýšit. Obnovu jsem provedl ze zálohy vytvořené ve WP8.1 a následná výdrž je naprosto tragická Před HR byla výdrž s WP8.1 o trochu horší než s WP8. Ale po HR mi baterka padá naprosto šíleným tempem. Vše mám nastaveno tak jako jsem měl u WP8 a WP8.1 před HR a za noc mi spadne baterka o 40 % a to jsem měl vypnutá data. Takhle jsem s občasným použitím telefonu na výdrži nějakých 20 až 24 hodin 0

Lades

22 | 04 | 14 19:48
Chci se podělit o pár záporných vlastností momentálního systému WP8.1. Nechci poukazovat jak je system špatný, ale jen sdělit věci, které mi vadí Tak baterie se opravdu vybíjí celkem o dost rychleji než na wp8 (minimálně o 40%!). Instalace byla provedena na čistý mobil bez jakýchkoli dalších programů, které by mohly vybíjet na pozadí a bez instalování souborů ze zálohy. Ano beru na vědomí, že je to testovací verze. Další celkem mínus je to, že není možné nastavit rychlý přístup v liště pro datové připojení-třeba bude doplněno v konečné verzi. Nápověda v klávesnici je hrozná,předchozí byla o 100% lepší a co je horší - nelze editovat, tedy přidávat nová slova, to se týká ovšem jen cz klávesnice.Při přepnutí na eng to lze ! Další nepříjemnost se mi naskytla, když jsem chtěl připnout osobu-kontakt na hlavní stránku, nebo editovat kontakt v mobilu-tak tahle možnost nebyla k nalezení.Po delším zkoumání byl výsledek takovýto: - požadovaný kontakt prozvonit a potom se zobrazí V HISTORII VOLÁNÍ ikona u kontaktu pro další možnosti a úpravy, DĚSNÝ ! 0

malyjohn

22 | 04 | 14 16:41
I kdyz jsem nemusel, duch stouralstvi ve me zvitezil a prave si taky delam HR...jsem zvedav, jak dlouho me potrva uvest telefon do stavu jako jsem ho mel pred HR..a jestli se projevi mensi spotreba ubytku baterie. 0

malyjohn

22 | 04 | 14 16:37
Jo ty flash videa ...a stahnout flash player se mi zatim nepodarilo. flash videa nikdy podporovány nebyly a nikdy nebudou...žádný systém už je nativně nepodproje, je to slepá větev. Jak ale prehravat aninamec v IE,kdyz si je sam vyzaduje? 0

tom

22 | 04 | 14 11:24
U mé L620 byla nadměrná spotřeba hned po instalaci WP 8.1 jednoznačně patrná. Nakonec jsem včera provedl HR s následným obnovením ze zálohy. Samotnou zálohu dat kterou jsem provedl nově před HR. Tedy zálohováno bylo ve WP 8.1. Výsledek HR a následné obnovy se vyplatil. Spotřeba baterie klesla (zda na původní úroveň zatím neumím říci-). Po 9 hodinách, kdy mobil byl v nečinnosti (resp. přes noc), spadla baterka o 1% (na pozadí je povolený Viber, WhatsApp a Chronos). To je výborná zpráva. Obnova proběhla bez problémů a musím konstatovat, že je podstatně jednodušší než v minulých verzích. Obnova nyní zahrnuje třeba i uspořádání dlaždic na ploše a některá nastavení (např. je zachovaný vyzváněcí tón, který není součásti systému). Kdo má po instalaci WP 8.1 potíže s výdrží, doporučuji HR. Stojí to za to. 0

Mario

21 | 04 | 14 11:25
Po aktualizaci WP81 bez HR se spotřeba zvedla. Místo cca 35h telefon vydržel 24h. Na radu těchto stránek jsem udělal HR (překvapilo mě, jak dlouho mi trvalo vše nastavit stejně, jako to bylo před resetem). Po HR je spotřeba jako dřív. Také souhlasím, že minimálně 2-3 dny je potřeba na "usazení" systému. Kolega s 1520 byl dva dny lehce rozčarován, ale teď je na 3-4 dnech víkendového provozu. 0

Jindřich Lukeš

21 | 04 | 14 10:56
Jo ty flash videa ...a stahnout flash player se mi zatim nepodarilo. flash videa nikdy podporovány nebyly a nikdy nebudou...žádný systém už je nativně nepodproje, je to slepá větev. 0

Náhodnýkolemjdoucí

21 | 04 | 14 10:21
Já s N920 mám, když odečtu větší rejpání v telefonu, tak o 1/10 větší spotřebu než obvykle. Po HR je tragická jako vždy, ale čekám na 'usazení'. Dělal jsem HR z WP8.1 včetně obnovy a je to stejná paráda jako před tím, včetně nových vychytávek. Jen mne mrzí, že se tam pořád cpe App Social a Doporučené aplikace. 0

malyjohn

21 | 04 | 14 06:40
Jo ty flash videa ...a stahnout flash player se mi zatim nepodarilo. 0

bedatr

20 | 04 | 14 21:51
Nokia lumia 920 bez hr a spotreba je trosku vyssi jen diky tomu ze si s telefonem vic hraju...Za me wm8.1 stoprocentni spokojenost...az na flash videa 0

htcjirka

20 | 04 | 14 19:32
Také jsem neprovadel HR a vydrz se me urcite nesnížila,Lumia 1020.Za me tedy spokojenost. 0

malyjohn

20 | 04 | 14 18:30
Ja nepozoruji enormni pokles baterie.Schvalne jsem si to vcera kontroloval,tak ve 13h sundano z nabijecky stav baterie 100% a za 26h to pokleslo na 20%.Mam stale zapnuty data 4G...nevim,proc snizovat na 3G,nebo dokonce na 2G. Kdyz uz telefon umi LTE (4G), tak proc to nevyuzit. Doma k tomu jeste zapinam WiFi. Data a WiFi vypinam jen na noc, aby me nebudili prichozi mejly, Skype a FC Mesenger.Obnovu tovarniho nastaveni jsem neprovadel,pac se me nechce zase vse nastavovat znovu a aktualizaci na WP 8.1 jsem provadel za volantem,bez jakekoliv dodatecne zalohy telefonu.NL-920 0

polcakcz

20 | 04 | 14 18:25
Na htc 8x jsem měl s baterií problém přímo šílený (-75% za 4 hodiny po hard resetu) a byl jsem z toho mírně řečeno pořádně smutný. Na fórech jsem se dočetl, že update pro 8x "international" verzi se prostě nepovedl (mimo jiné chybí US lokalizace, takže nefunguje Cortana atp.). Problém vyřešilo přepnutí regionu na český a nastavení synchronizace gmailu na "co patnáct minut" (při nastavení push synchronizace se telefon patrně synchronizoval bez přestání, proto se kromě battery drainu i zahříval). Výdrž se vrátila víceméně k normálním hodnotám (1 den). Každopádně mě to jenom utvrdilo v tom, že příští telefon s wp musí být Nokia a to ji po problémech s n97 nemám vůbec rád... 0

Hujer

20 | 04 | 14 15:24
Už jsem se k tomu vyjadřoval na jiném místě/foru, ale pro jistotu to shrnu i zde. To, že se baterie spotřebovává rychleji bylo evidentní i na mém Samsungu ATIV-S hned druhý den. Po samotné aktualizaci jsem neprovedl HR a tak jsem to tomu přičítal. Udělal jsem tedy následný HR a obnovu dat ze zálohy (během resetu), ale problémy s beterii byly takžka stejné jako předtím. Tím neříkám, že HR nedoporučuji, jistě to neublíží, spíše naopak. Jenže výsledek byl stále žalostný a tak jsem se jal pokoušet se o nápravu či zjištění metodou pokus-omyl. - vypnul jsem takžka všechny úlohy na pozadí (v Battery sense) => výsledek 0 - povypínal jsem co se dalo tj. NFC, Location (Polohu) a vše nepotřebné => výsledek skoro 0 Na závěr jsem vypnul 3G data a najednou jako když utne. Níže přikládám své poznámky jak jsem si je dělall během testů: - No activity - no calls, SMS, etc. - - few background tasts (3-4) enabled like weather - -------------------------------- Switched to 3G Network (H symbol) -------------------------------- 10:48 ... 83% (+00 min, +0% ) starting 11:10 ... 81% (+12 min, -2% ) 11:25 ... 79% (+15 min, -2% ) 11:40 ... 78% (+15 min, -1% ) 11:55 ... 77% (+15 min, -1% ) -------------------------------- 1 hour => -6% -------------------------------- 12:55 ... 70% (+60 min, -7%) -------------------------------- 1 hour => -7% -------------------------------- Now switched to 2G Network (E symbol) -------------------------------- 13:30 ... 69% (+35 min, -1%) 13:55 ... 69% (+25 min, -0%) -------------------------------- 1 hour => -1% -------------------------------- Now switched to WiFi (WiFi-sense disabled) -------------------------------- 14:30 ... 68% 14:55 ... 68% -------------------------------- 1 hour => 0% -------------------------------- Summary: -------------------------------- on 3G Net: ca. 6%/hour (ca. 15 hours battery life!) on 2G Net: ca. 1%/hour on Wi-Fi : max. 1%/hour Od té doby mám zapnuto jen 2G data (EDGE, symbol E) a případně WiFi (s WiFi sense vypnuto) a spotřeba je takřka stejná jak u WP8.0. Možná si taky OS mezitím "sednul", což vyzkouším po svátkách kdy opět zapnu 3G data a uvidíme. Důvod může být prostý: nedoladěný firmware Samsungu pro ostatní části hardware např. Radio apod. Jak bylo řečeno, aktualizace na WP8.1 je jen "generic" update, tedy právě bez firmwaru Samsungu, Nokie apod. A to může být dost podstatný rozdíl projevující se u různých zařízení / sítí apod. Zkuste a uvidíte sami, jestli vám toto mé zjištění nějak pomůže. Chápu že pomalá 2G data je opruz, ale zapnuté WiFi to jistí... 0

straiki

20 | 04 | 14 14:57
jako problemove pro baterku je synchronizace nastaveni mezi zarizenimi. po vypnuti se to velmi zlepsilo, jinak vyssi spotreba hlavne kvuli vetsimu "hrani" si s cortanou a jinymi novymi funkcemi az bude i firmware, bude to lepsi 0

nigi

20 | 04 | 14 14:28
Čtu různé diskuze na různých serverech a celkem se divím. Já HR nedělal a i přesto vše funguje jak má a výdrž pozoruji dokonce o malinko vyšší (L925) a to mi na pozadí běží spoustu věcí. Jen mi vadí některé detaily (stále nevibruje v průběhu melodie, podivný slovník návrhů), ale to může být ještě doladěno. Za mě spokojenost s 8.1 maximální. 0

Jindřich Lukeš

20 | 04 | 14 13:33
Pane Lukeši, bylo by možné se více věnovat výdrži baterie u WP 8.1? Myslím tím nějaký malý článek věnovaný problému a hlavně následnou diskuzi - možná má někdo už představu, kde je problém a trochu tomu pomoci bez HR. Fakt se mi nechce znovu vše instalovat a hlavně nastavovat a pak čekat do finálního verze (při té ne/rychlosti to bude na podzim), když WP 8.1 je fakt podstatným přínosem. Tak tady je: http://wmmania.cz/clanky/zaciname/vyssi-spotreba-u-windows-phone-8-1-prakticke-zkusenosti-priciny-reseni/ 0

jara255

20 | 04 | 14 08:13
Pár názorů nad tímto textem jsem se vyjádřil k baterii. Po instalaci 8.1 jsem v aplikaci "Stav baterie" pozoroval, že i při uspaném telefonu je vybíjecí křivka stále stejně strmá, což dříve nebylo. Provedl jsem HR, bez obnovy zálohy a po 12-ti hodinách, bez Wifi, s minimem "hraní" se baterie vybila o 25% během 12-ti hodin. Na pozadí jsem vypnul aplikce Here Drive, Hudba, SysAppPusher. Naopak povoleny jsem nechal Stav baterie, Spořič baterie, AccuWeather. Spořič baterie mám zapnut při nízkém nabití. Nyní lze z vybíjecí křivky opět vyčíst, kdy byl telefon zapnut a kdy spal. Nevím jak ostatním - mám Vodafone - nastaveno 3G, ale telefon sám přepíná mezi 2G a 3G sítěmi (ikona H nebo G), což mi Android nedělal neboť v systémové liště měl vždy 3G nebo H pokud jsem byl v dosahu 3G připojení, jako nyní s Nokií. Tohle se WP moc nepovedlo, když telefon se takto samovolně přepíná. Ano pro úsporu baterie je lepší 2G, ale pokud je telefon připojen 2G a je v blízkosti reproduktorů nebo rádia, ozývá se známé "škrndání". 0

karaya1

19 | 04 | 14 08:04
maly poznatek ktereho sem si vsiml uz drive. telefon htc8x se rychle vybiji pri pouziti jakmile na nej nesahnu treba pres noc spotreba by odpovidala predchozimu stavu. nekdo tu psal o teplote ze se rychle zahreje. toho sem si vsimnul taky a to presto ze na zadna videa ani hry nehraju. klonil bych se spis k tomu ze nez synchronizace za to muze nefunkcni "cool n quiet" dana spis systemem tak ze telefon pri pouziti napali frekvenci. na ovladace bych to nevidel protoze pochybuju ze by MS nespolupracoval s HTC natoz nokii pri ladeni systemu. ostatne jadro systemu zustava bez zasadnich zmen. tam by nebyl duvod k zasadni nekompatibilite. ps. HR swm delal hned prvni den bez zalohy a ten samozrejme na spotrebu vliv nema 0

Jindřich Lukeš

18 | 04 | 14 23:27
Asi by v tom nebyl problém, ale všem při problémech s výdrží HR doporučuji...Pomůže to tak v 80% případů.... 0

tom

18 | 04 | 14 14:14
Pane Lukeši, bylo by možné se více věnovat výdrži baterie u WP 8.1? Myslím tím nějaký malý článek věnovaný problému a hlavně následnou diskuzi - možná má někdo už představu, kde je problém a trochu tomu pomoci bez HR. Fakt se mi nechce znovu vše instalovat a hlavně nastavovat a pak čekat do finálního verze (při té ne/rychlosti to bude na podzim), když WP 8.1 je fakt podstatným přínosem. 0

Jindřich Lukeš

18 | 04 | 14 12:12
Pokud jsou problémy s výdrží či stabilitou, HR je základ. Obnova dat by vadit neměla, protože se aplikace instalují znovu 0

jara255

18 | 04 | 14 11:29
Musím souhlasit, výdrž s 8.1 je tragická. Během tří hodin od vypnutí z nabíječky byl vytáčen jeden 1 min. hovor a kapacita spadla o 3%. Někde jsem četl, že pomuže HW reset, ale podmínkou je nenačítat zálohu. 0

Jindřich Lukeš

17 | 04 | 14 09:40
Doposud jsem nebyl z WP úplně nadšený a musím říci, že se můj názor po vyzkoušení WP 8.1 změnil k lepšímu. Jako stávající (beru to stále jako beta verzi) zásadní problém ale je t.č. výdrž baterie. Mám L620 a výdrž se snížila jistě o 1/4. Dle reakcí dalších lidí nejsem sám, kdo pozoruje nadměrnou spotřebu energie i u jiných Lumií. Také drobný úbytek pozoruji...uvidíme, jak se to bude vyvíjet. 0

tom

17 | 04 | 14 03:45
Doposud jsem nebyl z WP úplně nadšený a musím říci, že se můj názor po vyzkoušení WP 8.1 změnil k lepšímu. Jako stávající (beru to stále jako beta verzi) zásadní problém ale je t.č. výdrž baterie. Mám L620 a výdrž se snížila jistě o 1/4. Dle reakcí dalších lidí nejsem sám, kdo pozoruje nadměrnou spotřebu energie i u jiných Lumií. 0

Jindřich Lukeš

16 | 04 | 14 02:58
V tomto článku se detailně zaměříme na spotřebu vývojářské verze Windows Phone 8.1. Pokusíme se najít všechny možné příčiny a ukážeme si, jak je řešit. http://wmmania.cz/clanky/zaciname/vyssi-spotreba-u-windows-phone-8-1-prakticke-zkusenosti-priciny-reseni/ 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17