Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Windows 10 Creators Update (Redstone2) – Přehled plánovaných novinek a vylepšení v druhé velké aktualizaci Windows 10

(28.2.): Již je znám termín uvolnění.// Microsoft včera představil v pořadí již druhou velkou aktualizaci Windows 10, která ponese název Creators Update a nabídne celou řadu novinek a vylepšení. Pojďme se na ně podrobněji podívat.

Aktualizace

(28.2.): Microsoft loni v říjnu představil druhou velkou aktualizaci Windows 10 s názvem Creators Update (Redstone 2).  Jako pravděpodobný termín uvedení byl zmíněn začátek roku 2017. Podle aktuálních informací by tato aktualizace měla dorazit v dubnu a její číslo bude 1704 (17=rok, 04=měsíc). Podobně jako u předchozí aktualizace lze očekávat postupné uvolňování v intervalu několika týdnů.

Zdá se také, že hlavní vývoj byl již dokončen a nyní se budou ladit pouze detaily. Vývojové týmy již začaly pracovat na další aktualizace Redstone 3

 

Původní článek

Microsoft včera na své tiskové konferenci v New Yorku kromě nových zařízení Surface ukázal také některé připravované novinky pro operační systém Windows 10, které budou součástí následující velké aktualizace. Tato aktualizace byla doposud pracovně označována kódovým názvem Redstone2. Oficiální název pro širokou veřejnost však zní Creators Update. Podle dostupných informací bychom se jí měli dočkat na jaře příštího roku. Neoficiální zdroje hovoří o skutečnosti, že tento update označován verzí systému 1703 bude dostupný již v březnu. Je však možné drobné zpoždění v řádu jednotek týdnů podobně jako u předchozího Anniversary updatu. Uživatelé zapojeni do programu Insider by se prvního testovacího sestavení (obsahující novinky ze včerejší konference) mohli dočkat již tento týden.

 

Jak samotný název aktualizace napovídá, zásadní důraz bude kladen na kreativitu. Podstatnou roli zde však bude hrát i práce ve 3D, virtuální realita a celkové propojení a zjednodušení komunikace.

3D a virtuální realita

Microsoft na 3D a virtuální realitu do budoucna hodně vsází a domnívá se, že se stane nedílnou součástí našeho života. Tomu odpovídají i novinky obsažené v následující aktualizaci. Klíčovým nástrojem se v tomto směru má stát nový program Malování 3D, který kromě zcela přepracovaného rozhraní a vylepšených funkcí nabídne také možnosti práce s 3D objekty. Více se o novém Malování dozvíte v samostatném článku.

S 3D se nepočítá pouze v malování, bude existovat mobilní aplikace, která převede/naskenuje reálné objekty a vytvoří z nich ty virtuální. 3D se má stát také součástí balíku Office, kde jej najdete například v Powerpointových prezentacích.

Významnou roli budou hrát také Hololens a virtuální realita. Když už totiž budete mít 3D objekty, tak proč je nepřenést z monitoru do skutečného prostoru. V tomto směru se otevírá hned několik nových možností. Prohlížeč Microsoft Edge by měl být s 3D plně kompatibilní a vy si tak budete moci z internetu stáhnout libovolný objekt a zobrazit jej pomocí Hololens v prostoru. Představte si například takový internetový obchod s nábytkem, kde budete moci každý produkt virtuálně zobrazit ve vašem bytě, na místě kde by měl skutečně stát.

Microsoft si je ale vědom toho, že současná cena Hololens je velice vysoká a rozhodně si je nemůže dovolit každý. Proto se rozhodl ve spolupráci se svými hardwarovými partnery připravit dostupnější alternativy, jejichž cena bude začínat na již přijatelných 299 USD (7500 Kč bez DPH).

 

Vylepšení pro hráče

Herní komunitu potěší nová možnost vysílat živé přenosy z her bez nutnosti používat další doplňkový software. Jednoduše použijete klávesovou zkratku Win+G, vyvoláte herní nabídku a můžete streamovat. Další novinkou by mělo být podstatně jednodušší pořádání turnajů, kam se budou moci zapojit uživatelů PC i konzolí (Xbox Live).

Snadnější komunikace s ostatními

Dalším směrem, kterým se chce Microsoft ubírat, je snadnější komunikace s těmi nejdůležitějšími kontakty. Nově bude možné vybrané kontakty v podobě avatarů umístit na hlavní panel hned vedle hodin. Když na vybraný kontakt kliknete, zobrazí se nabídka komunikačních nástrojů. Vlastní komunikace bude probíhat přímo v daném okně bez nutnosti spouštět samotnou aplikaci. Pohodlnější bude také sdílení, prostě jen přesunete soubory z plochy na ikonku konkrétního kontaktu. Prozatím je podporována komunikace prostřednictvím e-mailu a Skypu (vč. podpory klasických SMS), ale předpokládá se, že podporu do svých aplikací integrují i vývojáři dalších aplikací.

Zástupci souborů ve Onedrive

Microsoft již dříve přislíbil návrat tzv. Placeholders do OneDrinu. Jedná se v podstatě o zástupce souborů, které jsou uložené online. V PC tedy uvidíte obsah uložený pouze v cloudu bez nutnosti jej mít fyzicky synchronizovaný na pevném disku. Sobory se stáhnou až v případě, že s nimi potřebujete pracovat, což výrazně šetří místo. Tato funkce již dříve k dispozici byla, ale Microsoft ji kvůli problémům odebral. V Creators Updatu by se měla objevit zpět.

Upravené Centrum akcí

Funkčních i designových změn se dočká také Centrum akcí, které by mělo nově obsahovat upravenou grafiku jednotlivých oznámení, přepracovanou nabídku pro rychlý přístup se zobrazením jezdců s nastavením apod.

Vlastní barva tématu

K dispozici bude také vlastní míchač barev v nastavení barevného tématu systému. Nyní již tedy nebude k dispozici pouze předem stanovená paleta barev, ale budete si moci namíchat zcela libovolnou.

Podpora Bluetooth GATT

Již dříve jsme Vás informovali o tom, že Windows 10 v následující aktualizaci přinesou podporu pro Bluetooth GATT, což umožní podporu přenosu notifikací mezi zařízeními a nositelnou elektronikou jako je např. Fitbit.

 

Groove Music Maker

K dispozici by měl být také nový nástroj pro skládání vlastní hudby, který nabídne řadu pokročilých funkcí.

 

Komentáře (2)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

MiroslavK

28 | 02 | 17 16:36
Proč nejde nainstalovat Lumia Play to? 0

xenaprincess

28 | 02 | 17 13:32
Jak to tak čtu, tak tam není ani jedna věc, která by pro mě byla nějak užitečná. Třeba že by konečně dodělali Messaging Anywhere... Kam ten svět spěje? 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17

Jaké jsou možnosti propojení počítače s Windows 10 a telefonu s Androidem?

Microsoft průběžně pracuje na užší provázanosti telefonů a počítačů s různými operačními systémy. V tomto článku naleznete průběžně aktualizovaný přehled aktuálních možností.

Jindřich Lukeš | články 27 | 07 | 17

Windows 10 Insider Preview v. 16241 pro PC a 15320 pro telefony

Nové Fast Insider sestavení, které pro PC přináší několik vylepšených funkcí a pro telefony především opravy chyb.

Jindřich Lukeš | články 14 | 07 | 17