Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Redstone – První velká aktualizace Windows 10 Mobile, kdy se dočkáme a na co se těšit?

(8.3.): Předpokládaný termín uvolnění. // V tomto článku naleznete průběžně aktualizovaný přehled novinek a vylepšení, které by měla přinést první velká aktualizace Windows 10 Mobile s kódovým označením Redstone.

Aktualizace:

(8.3.): Na internetu se objevily nové informace týkající se pravděpodobného vydání první velké aktualizace Redstone pro Windows 10 (Mobile). Již dříve bylo sděleno, že tato aktualizace bude rozdělena do dvou částí: RedStone1 a RedStone2. První jmenovaná by měla dorazit letos v červnu a druhá až na jaře příští rok. Insideři v rámci fast ringu již první ranou verzi této aktualizace mohou testovat, prozatím ale nepřináší žádné novinky.

O tom, co by měla přinést finální verze, jsme již psali níže v tomto článku. Aktuální informace hovoří o maximálním důrazu na univerzální aplikace. Objevit by se měly nejen významní tituly portované z iOS, win32 apod., ale také zcela nové hry, které budou již jako univerzální přímo navrženy. Zahrajete si je tak nejen na Xboxu, ale také na PC, tabletu a dokonce i telefonu.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Vždy, když píši článek věnovaný předpokládaným novinkám v jakékoliv větší (doposud nevydané) aktualizaci, je to trochu „schizofrenní“ situace. V případě Redstonu tomu není jinak. Ačkoliv nová zařízení s Windows 10 jsou na trhu teprve měsíc a první vlna stávajících získá nový systém až v následujících týdnech, na internetu se již objevují více či méně důvěryhodné informace a spekulace spojené s následující aktualizací. Pokud se tedy nemůžete příchodu Windows 10 Mobile pro svůj telefon dočkat, ještě vaše čekání trochu prodloužíme informacemi o budoucích plánovaných novinkách.

Následující velká aktualizace Windows 10 nese kódové označení „Redstone“ a postupně by měla dorazit ve dvou verzích (Redstone 1 a Redstone 2). Bude se jednat o takový „servisní balíček“, který odstraní současné problémy a přidá některé nové funkce. První přehled předpokládaných novinek vyšel na serveru Nokiapoweruser.com a ačkoliv je nelze všechny potvrdit, nehledě na fakt, že během vývoje často dochází k různým změnám, je velmi pravděpodobné, že celé řady z nich se nakonec dočkáme.

Jen pro doplnění, insideři se již první zkušební verze Redstone (build 11082) pro Windows 10 dočkali před Vánoci, ovšem bez jakýchkoliv výraznějších změn. V případě Windows 10 Mobile se spekuluje o sestavení 11088, které by mohlo dorazit v řádu dní.

Režim na šířku u domácí obrazovky

Domácí obrazovka Windows 10 Mobile paří ke špičce napříč operačními systémy, ovšem prozatím ji chybí jedna důležitá vlastnost – režim na šířku. Microsoft obecně na tomto režimu již v současné verzi v rámci celého prostředí výrazně zapracoval a především v aplikacích jako jsou SMS či Pošta, je velice efektivní. Nyní konečně přichází čas i na plochu.

 

Rozšíření notifikačního centra

Rozvíjet by se měla i další z klíčových vlastností – notifikační centrum. Mělo by se stát více interaktivní. Co si pod tímto představit? Například možnost ovládat hudební přehrávač, stahování, a další aplikace. Také by mělo být více přizpůsobitelné vč. podrobnějšího barevného ovlivnění zvoleným motivem systému.

 

Lepší Windows 10 – Windows 10 Mobile propojení

Současné univerzální aplikace je sice možné používat na všech zařízeních s Windows 10, ale prozatím není zcela dořešena synchronizace obsahu. Některé aplikace skrze své internetové účty synchronizaci umožňují, ale nejedná se o nativní záležitost. Jednu z nejlepších současných funkcí tohoto druhu nabízí např. Twitter klient Tweetium, který umožní navázat na čtení timeline v PC tam, kde jste na telefonu skončili. Takovéto možnosti by měly být v budoucnu zcela standardní a napříč všemi aplikacemi. Např. nestihnete dopsat e-mail na telefonu po cestě z práce, doma pustíte PC s Outlookem a ihned se zobrazí dotaz, zdali chcete v rozepsaném e-mailu pokračovat. Podobných praktických příkladů lze nalézt celou řadu. V současnou chvíli dokonce již něco obdobného funguje v rámci samotného počítačového systému a Office. Podpora by se tedy měla dále rozšiřovat, a to vč. mobilního systému. 

Další propojení se také očekává u komunikačních funkcí, jako je telefonování a SMS zprávy. Po vzoru Applu by tak i na Windows neměl být problém hovor přicházející na mobilní telefon přijmout skrze PC apod.

 

Více velikostí dlaždic a možností přizpůsobení

Již delší dobu se spekuluje o nových rozměrech dlaždic. Tou nejpravděpodobnější je 2x2, kterou nalezneme v počítačových Windows 10, ale na telefonu zatím chybí. Zejména díky funkci úpravy velikosti grafiky by na větších displejích rozhodně měla smysl.

 

Interaktivní dlaždice

I tato dlouho spekulovaná a hlavně reálně vyvíjená funkce, by si mohla najít cestu do následujících aktualizací. Prostřednictvím dlaždic by tak mohly být přímo ovládány funkce daných aplikací. Např. možnost rychlého přidání poznámky do OneNotu, ovládání hudebního přehrávače, zkratky na dílčí funkce apod.

 

Aktualizace základních systémových aplikací

Vývoj systému samozřejmě nebude pokračovat bez samostatné aktualizace systémových aplikací, kde je stále prostor pro zlepšování. Již v současné době je možné pozorovat rozdíly mezi verzemi pro PC a telefon, kde např. u telefonní galerie (Fotky) chybí možnost automatického vytváření alb, vylepšování snímků apod. Jistě bude snahou tyto rozdíly odstranit a aplikace dále rozvíjet.

 

Na závěr to nejdůležitější, kdy bychom se mohli těchto aktualizací dočkat? V současné době jsou ve hře termíny v květu-červnu pro Redstone 1 a listopad-prosinec pro Redstone 2.

 

Komentáře (7)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

peterpauljohnson

12 | 03 | 16 00:25
MK: Ty veletoči (a všichni další idioti), uvědomuješ/uvědomujete si vůbec, co všechno obnáší propojení desktopového a mobilního systému, že to je revoluce, která tady nikdy nebyla, že to je něco úplně nového? Naprogramujte si to sami, vy idioti.,když víte, jak na to. 0

MK

09 | 03 | 16 10:25
Podle me mel tenkrat MS vyuzit toho, ze konci se znackou Nokia a stanovit, ze vsechny Lumie od Nokie jiz zustanou na W8.1 a Microsoft Lumie budou s W10. Byl by to dobre urcitelny meznik + rychleji by se jim podarilo dokonale odladit tech par MS Lumii. Pokud je ovsem pravda, ze Lumie konci a prijde zase nejaka dalsi zmena, je to vlastne uplne jedno a MS bude dal delat uzivatelsky neprehledne/neprijemne veletoce... 0

Mirdyn

08 | 03 | 16 18:59
Josef Kůrka - Máš i nemáš pravdu, MS se mohl na všechny starší modely vybodnout a ušetřil by spoustu problémů s odladěním W10, ale pak by ztratil spoustu příznivců a potenciálních zákazníků kteří si, když to bude fungovat koupí znova mobily s Windows10. Proto se snaží W10 odladit i na modely s 512mb ram, kterejch je mezi lidma naprostá většina. 0

Josef Kůrka

08 | 03 | 16 15:12
Buďte rádi že jde přejít z 8.1 na 10 nemusíte kupovat nový Hw jako při přechodu ze 7 na 8. Že to trvá a o co jde o život nebo co 0

vojtausti

08 | 03 | 16 14:52
Jojo. Spousta informací o novinkách v dalších verzích. Ale na současné Lumie vyjma 950/550/650 nedorazila zatím ani první verze. Jsem zvědav, jestli třeba za pár let W10M doženou stolní W10 a budou vycházet aktualizace zároveň. 0

martinopaulen

08 | 03 | 16 14:51
Ja sa len bojím, že vydajú WP10 na staré telefóny a začnú se hromadit problémy s tým ktorým modelom a budú to dolaďovať ďalšieho pol roka. 0

Roman Sprinzl

08 | 03 | 16 14:43
stejně to zase tak 100x odsunou. a nic nebude jako odsouvaj furt 10 pro mobily 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17