Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Windows 10 Mobile IP (v. 14322): nové testovací sestavení z vývojové větve RedStone s velkým množstvím novinek

K dispozici je další testovací sestavení Windows 10 pro telefony, které se od těch předchozích liší především pořádnou porcí nových funkcí a vylepšení.

Vývojová větev RedStone prozatím pro insidery příliš zajímavá nebyla. V podstatě se dá říci, že těch několik málo novinek spíše drobného charakteru „vyvažovala“ značná nestabilita celého systému. Mnoho insiderů se proto rozhodlo k návratu zpět na produkční verzi systému. S příchodem sestavení 14322 se však řada věcí mění. Ačkoliv stabilitu zatím nedokážeme posoudit díky velmi krátké době používání,  rozhodně musíme pochválit velké množství nových funkcí.  K insiderům se tak konečně dostávají některé novinky představené na konferenci Build.

 

Vylepšení notifikačního centra

Grafické změny centra akcí

První viditelnou novinku lze najít v centru akcí, které nově zobrazuje příslušnou ikonku pouze vedle jména aplikace a již se neopakuje u každého oznámení. Toto řešení má zlepšit přehlednost a umožňit zobrazit více obsahu. Dle mého názoru je efekt spíše opačný a centrum akcí se zdá méně přehledné.

Grafické změny upozornění

Systémová upozornění zobrazující se u horního okraje displeje jsou nově podstatně větší, zobrazují obrázky a další informace.

Nastavení priorit oznámení

V Nastavení >  Systém > Upozornění a akce je možné určit prioritu (3 úrovně) jednotlivých oznámení/aplikací. Je tak možné ovlivnit jejich důležitost. Nově lze také nastavit, kolik oznámení se má od každé aplikace zobrazovat. Ve výchozím stavu jsou zobrazena pouze tři (nastavit lze 1, 3, 5, 10 a 20) a další se zobrazí až po kliknutí na příslušné tlačítko. Toto řešení tak umožňuje notifikační centrum lépe přizpůsobit konkrétním potřebám a samozřejmě ho zpřehlednit.

Přizpůsobení tlačítek Rychlých akcí

V horní části notifikačního centra se nachází panel tlačítek pro rychlý přístup k těm nejdůležitějším funkcím. V současné době bylo možné měnit tlačítka pouze ve spodní řadě. Nyní lze v Nastavení >  Systém > Upozornění a akce tlačítka přidávat, ubírat a libovolně je mezi sebou měnit a přesouvat.

Vylepšení nastavení systému

Změna grafiky nastavení

Výrazně bylo inovováno i hlavní nastavení systému. Všechny položky mají nové tematické jednobarevné ikonky, které charakterizují danou funkci. Všechny nastavení je také možné připnout jako dlaždice na domácí obrazovku. Pokud začnete psát do vyhledávacího pole, zobrazí se nové plovoucí návrhy.

Samostatné nastavení pro navigační panel

Do Nastavení > Přizpůsobení > Navigační panel bylo přesunuto nastavení pro navigační lištu. Nastavit lze vibrační odezvu a uspávání displeje dvojitým kliknutím.

Glance Screen jako pevná součást systému

Nastavení rychlého přehledu nově naleznete v Nastavení > Přizpůsobení > Rychlý přehled. Díky této změně se Glance Screen konečně stává nedílnou součástí systému a již není třeba jej doinstalovávat či aktualizovat skrze Store.

Vylepšené nastavení napájení a spořiče baterie

Podobně jako u PC bylo sjednoceno nastavení baterie, které nyní sdružuje všechny funkce spojené s napájením. Aktualizováno bylo také nastavení zobrazující využívání baterie jednotlivými aplikacemi a nastavit lze libovolné procento kapacity, při kterém se aktivuje spořič baterie.

Nastavení časového rozmezí pro instalaci aktualizaci

Stejně jako u PC verze lze nově zvolit, ve kterých hodinách lze stahovat a instalovat aktualizace systému. Tato funkce má za cíl zabránit automatické aktualizaci systému během dne, kdy potřebujete se zařízením pracovat.

 

Vylepšení prohlížeče EDGE

Vylepšení funkce kopírovat/vložit

Při psaní do textových polí na internetových stránkách bude možné rychle použít tlačítko vložit nad klávesnicí. Pokud označíte na stránce jakýkoliv text, okamžitě se objeví tlačítko pro kopírování.

Upraveno chování záložek

Pokud se kliknutím na odkaz v libovolné aplikaci zobrazí nová karta v internetovém prohlížeči, po stisknutí tlačítka zpět dojde k zavření této karty a návratu zpět do aplikace.

Vylepšení zamykací obrazovky

Tlačítko fotoaparátu na zamykací obrazovce

Na zamykací obrazovce se místo tlačítka zpět zobrazuje tlačítko fotoaparátu, kterým je možné rychle (po stisknutí a přidržení) spustit aplikaci pro focení.

Ovládací prvky hudebního přehrávače

Pokud posloucháte hudbu, na zamykací obrazovce se v horní části zobrazí nový aktivní ovládací panel se základními funkcemi hudebního přehrávače.

 

Nové doručenky

Velká část uživatelů již od dob WP7.X volá po jiném řešení doručenek u SMS zpráv. Současný způsob, kdy doručenka chodí jako samostatná SMS od operátora, kde se navíc zobrazí jen telefonní číslo místo jména příjemce, je poněkud nešťastný. Až toto sestavení vše mění a o doručení SMS již nebudete informováni samostatnou zprávou, ale v rámci daného chatu se info o doručení zobrazí přímo pod konkrétní zprávou.

 

Přesměrování audia u Bluetooth

V Nastavení > Systém > Telefon přibyla nová nabídka "Audio Routing", kde je možné nastavit, kde se má primárně přehrávat zvuk po připojení blutooth zařízení. K dispozici je také možnost zapnout automatické přepnutí hovoru do hlasitého reproduktoru, když se během telefonování vzdálí přístroj od hlavy.

Vylepšení Continuua

Pokud často používáte funkci Continnum, potěší vás podpora pro většinu Ethernet USB adaptérů. Pokud tedy toto zařízení vlastníte, můžete jej využít pro připojení telefonu k síťovému kabelu. V současnou chvíli ale toto připojení není nijak graficky detekováno. Je tedy doporučeno pro kontrolu vypnout WiFi a datové připojení. Pokud se při prvním připojení objeví chybová hláška, je možné ji ignorovat.

 

Vylepšení Cortany

Nová upozornění v centru akcí 

Více způsobů jak přidat nové připomínky

 

Nová sada smajlíků

Klávesnice obsahuje zcela novou sadu smajlíků, která bude sjednocena napříč všemi aplikacemi Microsoftu. Mírně bylo také upraveno jejich uspořádání.

 

Opravy

  • Toto sestavení obsahuje také velké množství oprav. Jejich kompletní výčet naleznete v závěru tohoto článku.

 

Chyby

  • Nelze stáhnout jazykové balíčky
  • Chybí FM rádio
  • Většina menu systému je v angličtině
  • Dochází k pádu aplikace fotoaparát po kliknutí na ikonku vstupu do galerie
  • Zobrazení některých duplicitních aplikací, či nemožnost jejich aktualizace ze Storu
  • Nový smajlíci nemusí být správně zobrazeny ve všech aplikacích
  • Aplikace Tweetium a některé další nelze spustit -> Řešením je připnutí dlaždice aplikace skrze jinou aplikaci (typicky zaměřenou na úpravu plochy). Např. Transparent Tile Pack
  • Aplikace Facebook Messenger nelze spustit z plochy a seznamu aplikací. Aplikaci je možné spouštět z aplikace Facebook, kliknutím na oznámení nebo stejným způsobem jako je vysvětleno v předchozím bodě. 
  • HERE aplikace se po aktualizaci již nenainstalují zpět a nelze je ani dodatečně stáhnout ze Storu
 

Komentáře (47)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

kostalpeko

23 | 04 | 16 15:36
Zdravím a potřeboval bych poradit. Sem přihlášeny v insideru a telefon mi nechce najit již třetí aktualizaci a píše že je v aktuálním stavu. Co stím ? 0

ninofa

19 | 04 | 16 22:02
Právě jsem vyzkoušel Microsoft aplikace na Androidu 6.0 , běží dobře . Je s podivem, že přímo Microsoft má lepší Appky pro Android než pro samotný WP 10 co jsem používal na Lumia 830. Tohle fakt nechápu. Vše je tam přehlednější. připadá mě jako by to tam někdo ten systém WP 10 schválně sabotoval. To je jen suché konstatování. 0

kubik

19 | 04 | 16 09:51
Restorovali se vam po factory reset smsky? Ja udelal factory reset a jedine co se mi synchronizovalo je par poslednich zprav ze skypu. SMSky žádné. Doufám, že ten backup nikde nezmizel a je jen problém s restorem. 0

alesjaros

19 | 04 | 16 08:36
Zdravim,mam lumia 640xl dual,nainstalovan posledni build,tovarko udelano,glance screen je v pristroji dvakrat,novy a stary je v extra.novy nefunguje,tak ho mam vypnuty a puzivam stary,nejde hlas.navigace v mapach,nejde stahnout balicek na klavesy cz,zustavaji viset aktualiza e ve storu,jsem bezny uzivatel,tak mam trpelivost,ale jestli mate nejake rady na ty problemy,budu rad.spatne se aktualizuji dlazdice treba budiku,kalendare.predem dekuji za rady ales 0

karlof

18 | 04 | 16 18:53
950XL po odebrání z nabíječky se začne zahřívat a co 1min to 1% baterie dolů - pomůže jen restart telefonu. Glance screen nereaguje na proximity senzor, zapne se pouze po zhasnutí displeje a to se ještě neaktualizuje(stále stejný čas) a vydrží svítit i několik minut (i když mám nastaveno 30 vteřin). Má někdo podobné zkušenosti? 0

saridon

18 | 04 | 16 14:38
Lumia 830: Občas se mi po probuzení stane, že display se rozsvítí na nejmenší jas. Při nastavéném automatickém režimu stmívání. Až po dlouhé době se rozsvítí na optimální. 0

veronikakisova89

18 | 04 | 16 11:24
Lumia 950: Zo zaciatku build fungoval celkom dobre. Ale po dvoch dnoch prestali fungovat viacere aplikacie, telefon sa nedal zobudit. Pomohlo iba vybratie baterie. A nedostatky by som zial mohla menovat dalej. Dnes som bola nutena vratit sa spat k buildu 10586.218. 0

Pert

18 | 04 | 16 10:32
Na 950 XL DS po upgrade mi nechodí cca 6 aplikací, které potřebuji, např. Mapy.cz, SMS jízdenka, WMM jízdní řády, atd. Ostatní nefunkční zatím oželím (Lumia nápověda a typy, Lumia crative studio). Po odinstalování a opětovném stažení zůstávají viset v seznamu aktualizací bez možnosti instalace. Dále je nefunkční vyhledávání příjemce v SMS, po zadání prvního písmene, aplikace padá. Vypadá to na velmi nepodařený krok vpřed. 0

Rendy

17 | 04 | 16 11:49
@Mirdyn: Už je po problému, povedlo se nainstalovat :) 0

Filip Dostál

17 | 04 | 16 10:10
@tomi71 díky za tip. Mimo jiné. Shledali jste se také někdo, že vám nejde natáčet pomocí aplikace Lumia camera. Když zapnu natáčení, aplikace se buď sekne nebo spadne. Existuje na to nějaký lék? 0

ladin2

17 | 04 | 16 09:08
J.Hronek. Vím ,že jsem v testovací verzi,ale že zrovna tato appka mi bude padat mě mrzí ,ale náhrada je aspon funkční - CG. Takže mě to nebolí až tak ,ale velice jsem se zvyknul na tuto appku 0

fuki

16 | 04 | 16 21:03
po nejakem dnu pouzivani. nejhorsi build na 730. baterie ta jede teda. je vyzdimana za cca 6-8 hodin. aplikace nejdou spoustet, resp nektere... nekdy nejde mobil zapnout. zustava spise tmavy a jde jen trosku videt, ze je funkcni. restart tedy. rychlost systemu je super. jinak presmerovani audia, volba je prazdna. mapy, resp hlas nefunkcni. sel jen chvili po zapnuti volby u BT. nastaveni v en, ale detaily vetsinou v cz. bohuzel firemni telefon, tak asi budu muset zpet. 0

tomi71

16 | 04 | 16 20:45
@Ladin2: Priamo na Store je písané, že ak to nefunguje po aktualizácii tak to treba odinštalovať a znovu zo store nainštalovať. Nepíšeš či sovto mal nainštalované pred updatom alebo až potom. Skutočne najlepšie je spraviť po update/upgrade aj hardreset, a potom, ak niečo negunguje, treba sa vrátiť radšej k predošlej verzii a počkať na ďalšiu. A skúšať, skúšať a skúšať :) 0

Jaroslav Hronek

16 | 04 | 16 14:39
Ladin2 Myslím, ze ti toho nebude fungovat vic, jako mně na 1520. Vrať se na Treshold 10586, jestli ti to vadí. 0

ladin2

16 | 04 | 16 13:36
Ahoj nejde mi spustit WMM jizdni řády i po hard resetu .Co mi na to odpoví wmmania? Co se s tím dá dělat.Mám Lumii 1520. 1

tomi71

16 | 04 | 16 07:48
Skôr vybral než vyhral :) 0

tomi71

16 | 04 | 16 07:39
@Filip Dostál: Ja som si vyhral nebrandovany FW a flashol podľa tohoto navodu. Je to vlastne Windows Recovery Tools, len so zadanými parametrami v cmd. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2515453 0

Mirdyn

15 | 04 | 16 22:40
Rendy - já nikdy nepoužíval vestavěné panorama. Používám Microsoft ICE. Umožňuje nafotit třeba 12 snímků ve třech řadách po čtyřech a ve výsledku to není taková nudle. Akorát se to musí udělat v PC :( 0

Rendy

15 | 04 | 16 21:53
Trochu off ale, čím fotíte panorama? ja fotil vždy pomocí Lumia panorama, ale teď po upgradu na W10M mě tato app nejde nainstalovat, konkrétně píše: Zkuste položku stáhnout znovu. Na naší straně došlo k nějakému problému. 1

petusx

15 | 04 | 16 19:36
Tak jsem dopadl jako okudelka, mam jen kolca a pak :( 0

Petr Wagner

15 | 04 | 16 18:18
730 DS. Nastavení v angličtině jinak vše v pohodě. 0

tom-ol

15 | 04 | 16 17:40
Po aktualizaci na lumia 550 když uzamknu telefon, senzor nefunguje a tím pádem Glance Screen při gestu nefunguje. Stalo se to i někomu z vás? 1

radek_03

15 | 04 | 16 16:58
1. REDSTONE NEPODPORUJE, MS blokuje instalaci: 520, 530, 530 DS, 620, 625, 630, 630 DS, 720, 820, 920, 925, 1020 i 1320. 2. PODPOROVANÉ TELEFONY: 430, 435, 532, 535, 540, 635 (1GB), 636 (1GB), 638 (1GB), 640, 640 XL, 730, 735, 830, 930, 1520. 3. SAMOZŘEJMĚ PODPOROVANÉ: 550, 650, 950, 950 XL. Tym 0

okudelka

15 | 04 | 16 16:17
dobry den po dnesni aktualizaci win 10 me lumia 640. toci se jen kolecka a pak se oběvi smutny smailik :-( 1

alesjaros

15 | 04 | 16 14:51
jeste se zeptam,me nejde hlas v windows mapy,pomuze,kdyz udelam tovarko?ten glance screen jsou opravdu dva,stary a novy,da se nejak vymazat ten stary?je v extra.dekuji za rady ales 0

warm

15 | 04 | 16 14:27
Funguje bez větších potíží. Nyní v nastavení existují dvě nastavení pro glance screen tj. nové i původní, s trochou štěstí lze nyní na GS dostat i informace z lockmix. Lumia 950 DS 0

radek_03

15 | 04 | 16 14:17
alesjaros: Budík jde zpočátku potichu, téměř neslyšitelně, pak se rozeřve až moc. Musíš mít dostatečně dlouhou budící melodii, aby stihla zesílit. Jinak, mapy.cz po reinstalaci fungují bez problémů. 0

Jan Kašpar

15 | 04 | 16 13:09
L640 bez tovarka: system celkem slape jen nejede endomondo i po reinstalaci app 0

alesjaros

15 | 04 | 16 12:40
a jeste dodam,budik opet zvoni potichu. 0

alesjaros

15 | 04 | 16 12:37
Zdravim,nainstalovano toto sestaveni,celkem slape docela v poho,jen co jsem zatim vypozoroval,docela dost blbne glance screen,nastaveni se po case smaze a prestane ukazovat,opet nejde hlas v mapach windows,jinak celkem fajn.mam lumia 640 XL dual 1

Filip Dostál

15 | 04 | 16 12:13
Mám L925 a s win 10 mám ještě lepší výdrž než s win 8.1. Škoda jen že kamera je skoro nepoužitelná a prostředí se trhá a je nestabilní. Chci se zeptat je možné ještě někde získat původní windows phone 8 pro Nokii 925? 0

Mara

15 | 04 | 16 11:57
950 XL - Ještě ke všemu začne telefon sám po nějaké chvíli vibrovat a nelze než ho jen natvrdo vypnout! Bohužel se to jeví jako nestabilní verze, celkem zatím nepoužitelná. Zkusil už někdo tovární nastavení??? 0

prcoff

15 | 04 | 16 11:49
Mne tiež nefunguje Hello musel som ho vypnúť. Glance sceen sa správa divne. Stále mi nefungujú niektoré aplikácie napr. Shazam a mám pocit že baterka ide rýchlejšie dolu. 1

Rendy

15 | 04 | 16 11:24
Glance Screen jako pevná součást systému - asi neznamená že by se moje L930 tuhle funkci naučila co? 0

herm

15 | 04 | 16 11:16
Popsané změny jsou sice pěkné, ale nefunguje foťák a třeba mapy.cz (ani po reinstalaci) atd, atd. Tedy třeba je hezké, že foťák by se dal spustit rovnou po probuzení scrrenu vlevo dole, ale nefunguje :-). osobně mám pořád vyjmutou druhou SIMku, protože se dvěma SIM mi vůbec nefungoval ten první RS build cca 14 dní dozadu. nenašel jsem odvahu tu druhou SIM vrátit (se dvěma SIM nešly data, sekala se WiFi nebo jakoby vůbec neexistovala). 0

Václav Hušek

15 | 04 | 16 10:53
Lumia 735 LTE, také smutný smajlík a telefon se stále zapíná a vypíná dokola. 0

ridick232

15 | 04 | 16 10:40
jak jsem se tesil na dalsi update tak jsem z toho ted nestastnej...telefon je pomalu nepouzitelnej...nic nefunguje :{ asi upgraduju na W8.1 0

mytrix

15 | 04 | 16 10:40
KONEČNĚ SMS doručenky. Nechápu, že toto mohlo trvat tolik let. :) 0

Mara

15 | 04 | 16 10:24
950 XL - přestalo fungovat přihlašování Hello, po probuzení telefonu jen problikne kamera a musí se přihlášení dokončit PINem. Naopak po uspání telefonu se kamera Hello rozsvítí a přihlášení dokončí. Zkoušel jsem vypnout glance screen, ale nepomohlo to. Po vypnutí Hello přihlášení naopak glance screen je OK! Taky nevím zda jít do továrního nastavení? Máte někdo zkušenost.. 0

Tibor Kazi

15 | 04 | 16 09:51
Potřebuji poradit,mam Lumii 735 dual sim a až do této verze všechno šlapalo jak má...ovšem teď jsem stáhnul tuto verzi a při instalaci nastal problém...ukázal se mi :-( tento smajlík a telefon se vypnul... Pořád se to opakuje dokola,co s tím? jak telefon opět rozchodit??? děkuji za pomoc 0

Marty666

15 | 04 | 16 09:10
Nevíte, nepomohlo by s některými problémy tovární nastavení? Zatím jsem ho u tohoto buildu neprováděl. Konkrétně, mne osobně nejvíce irituje špatné fungování a výpadky u glance screenu (950 XL). 1

aldator

15 | 04 | 16 08:51
ghostmz Zdravím mě taky zacali blbnout mapy.cz ale uz vcera me blbnulli jeste pred stazenim teto aktualizace a ted se me zasekli a pisou ze cekaj na dokonceni takze nejdou ani odinstalovat.Asi se taky vratim k te druhe vetvi.L830 0

Marty666

15 | 04 | 16 08:17
U mé 950 XL začal poměrně dost zlobit glance sreen :-( Občas se vypne sám od sebe a neukazuje ty informace, které jsem nastavil... Jinak nejde spustit klasicky UC Browser, funguje ale výše uvedené řešení přes Transparent Tile Pack. Minulý build mi přišel celkově více stabilní. 0

ghostmz

15 | 04 | 16 06:14
jak to vypadá s mapy.cz, když jsou na SD jdou sputit? 0

mahtiel

15 | 04 | 16 01:21
Jak to vidím, větev Redstone začíná být docela k světu :) Ještě asi potrvá, než bude přijatelná pro širší portfolio insiderů především z důvodu stability 0

radek_03

15 | 04 | 16 00:40
Messenger nefungoval, pomohla reinstalace. Mám L930. 0

radek_03

15 | 04 | 16 00:33
Testuji asi 3 hodiny. Chyby o kterých jsem věděl odstraněný. Menu komplet v AJ. Budík budí! Notifikace OK. Grafika lepší, mnohem lepší. SMS už nechodí potvrzení SMS o doručení, jen se označí SMS jako "doručeno". Zatím super. Baterka snad lepší výdrž, hraju si s tím 3h a dobrý. Telefon nehřeje. Za mě 4,5 z 5. 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17