Aplikace, jejich počet a kvalita, to je věčný etalon diskuzí spojených s Windows Phone. Objektivně vzato, aplikací pro Windows Phone je podstatně méně než pro Android a iOS a jejich kvalita není vždy srovnatelná. Zdali je jich dostatek pro běžné používání, nechám na vašem zhodnocení, já osobně si myslím, že ano. V podstatě mi žádná aplikace při běžném používání zásadně nechybí, ale samozřejmě se najdou některé, které bych rád využíval.
S aplikacemi je to obecně velmi složité. Vývojáři nechtějí investovat svůj čas a peníze do vývoje pro platformu s nízkým tržním podílem a tržní podíl platformy se přímo odvíjí od množství a kvality aplikací. Jedná se o takové začarované kolečko, ze kterého není příliš cesty ven. Nelze říci, že by se Microsoft nesnažil, ale bohužel trochu nejasná situace kolem Windows Phone a několikanásobný „restart“ platformy tomu příliš nepřidaly (mírně řečeno).
S příchodem Windows 8.1 a aplikací pro PC se očekávalo, že vývojáři získají ztracený zájem, ale bohužel se tak nestalo. Hlavním důvodem byla nutnost vyvíjet separátně aplikace pro Windows a Windows Phone a obecně vzato, Windows 8.1 nepatřily zrovna k těm nejpopulárnějším verzím. Výsledkem tak byl minimálně využívaný Microsoft Store a první kroky uživatelů mířící na domovské obrazovce na dlaždici plochy, která je přepínala zpět do prostředí, které znali a rádi používali.
Krokem, kterým měl tyto rozpory konečně vyřešit a celou platformu sjednotit, bylo představení Windows 10 a univerzálních aplikací. Tedy aplikací, které se sami přizpůsobí zařízení, na kterém jsou spuštěny a je možné je využívat nejen na telefonech, ale také tabletech, noteboocích a stolních počítačích. V tomto kontextu je množství cílových zařízení dané aplikace diametrálně odlišné od např. jen samotných telefonů. Připomeňme, že v současné době je operační systém Windows 10 nainstalován na více než 200 milionech zařízení, a to je na trhu teprve chvíli. Toto množství již rozhodně není zanedbatelné, a ačkoliv jsou tahounem především počítače, když už se univerzální aplikace vyvíjí, tak nemá příliš smysl, aby se nepřidalo i telefonní rozhraní. V konečném důsledku tak z tohoto vývoje profitují převážně mobilní telefony.
U odpůrci Microsoftích systémů, některých vývojářů a někdy i široké veřejnosti sice stále uslyšíte stejnou kritickou rétoriku, ale objektivně je možné jednoznačně říci, že se něco děje. Především vývoj aplikací se výrazně zvýšil. Není den, kdy by se neobjevila nějaká nová zajímavá univerzální aplikace, či nebyla upgradována stará. Do hry začínají vstupovat i větší hráči, jako jsou např. banky, významné deníky (USA), služby apod.
O jasném postupu kupředu hovoří i samotná čísla z Microsoft Storu týkající se nákupu aplikací:
- Dvojnásobné zvýšení počtu placených transakcí z PC a tabletů přes vánoční svátky.
- 60% nárůst nových platících zákazníků ve Storu během prosince
- Více než 4,5x vyšší příjem na zařízení ve srovnání s Windows 8 (za prosinec)
Prozatím se zdá, že Windows 10 vývojáře (i uživatele) lákají a je zde velká šance, že se podaří trochu rozproudit stojaté vody operačních systémů od Microsoftu, tedy především toho mobilního. Zůstává ovšem otázkou, jak dlouho tento zájem potrvá a zdali se skutečně zapojí většina významných společností se svými službami a aplikacemi. Čas ukáže.
Standík Holešovský
18 | 01 | 16 20:41Данил Филипов
10 | 01 | 16 19:00posvanc
06 | 01 | 16 12:04Standík Holešovský
05 | 01 | 16 14:35