Systém Windows Phone 7 jde od svého vzniku vlastní cestou, která je řadou uživatelů často kritizována. Co však tomuto systému nelze vytknout, je originalita a hlavně obrovský potenciál, který s sebou nese nejen samotný systém od Microsoftu, ale také významní partneři, jakými se v nedávné době stala např. Nokia. (Zajímavé je sledovat ceny přístrojů, které mají totožný hardware, ale stojí polovinu toho, co zařízení s Androidem.) Tato symbióza (nejen s Nokií) skýtá obrovské možnosti, které Microsoft hodlá naplno využít v boji s konkurenčními platformami. Windows Phone 7 by se v poměrně krátké době mohl stát plnohodnotným soupeřem Androidu a iOS. Veškerý současný vývoj však naznačuje to, že tento nový systém má vyplnit (a pomalu ale jistě vyplňuje) prostor mezi dříve zmiňovanými systémy. V podstatě se jedná o systém, který je více otevřený než iOS, ale naopak více uzavřený oproti Androidu. Současným a potencionálním zájemcům přináší od každého něco, navíc zabaleno ve velice líbivém kabátku. Obecně by se dalo říci, že jsou WP7 určeny uživatelům, kteří vyžadují určitý styl, spolehlivost a funkce, ale nechtějí využívat produktů Applu, které jsou sice kvalitní, ale přináší s sebou určitou image. V tuto chvíli myšlenky automaticky přeskočí k Androidu, ten se však v poslední době "řítí" závratným tempem, které jen přispívá k výrazné roztříštěnosti a složitosti celé platformy, na kterou ve své podstatě doplatily i Windows Mobile. Konkrétně mám na mysli např. různá rozlišení, pochybný a nevýkonný hardware některých zařízení, minimální kontrola aplikací na Marketu, která jen podporuje vznik nekvalitního softwaru, který má nehorázné nároky na spotřebu apod.
Abych však pouze nehanil ostatní platformy, je třeba uznat, že Windows Phone 7 je stále na začátku své dlouhé cesty. A jako každý začátek, i tento je krušný. Jen si zkuste vzpomenout, jak "použitelné" byly první verze Androidu nebo iOS. Pozitivní je však směr, kterým se vývoj této platformy ubírá. První důležitou metou je právě aktualizace Mango, které je věnován tento článek. Již na úvod je třeba říci, že v současné době je k dispozici pouze betaverze určená primárně pro vývojáře. Skutečná podoba Manga, které by mělo vyjít na podzim se může ještě výrazně změnit.
Tato betaverze je však natolik kvalitní, že ji lze zcela plnohodnotně používat. Po téměř dvou týdnech intenzivního testování jsem neobjevil žádnou věc, která by nefungovala. Pokud tedy Mango v telefonu zatím nemáte, doporučuji co nejdříve nahrát. Podrobný postup naleznete v samostatném článku. V podstatě je vše velice jednoduché, pouze časově trochu náročné. Ve zmiňovaném článku také naleznete postup pro nahrání Manga a zároveň zachování odemčení přístroje pro instalaci neoficiálnách aplikací. U tohoto bodu se však ještě pozastavím. Jediným úskalím nové aktualizace je nemožnost používat neoficiální aplikace, které mají přístup k systémovým součástem. Jedná se například o Editor registrů, Advanced Configuration Tool, apod.
Různých (menších či větších) novinek jsou v betě Manga stovky a rozhodně zde nebudu popisovat všechny. Zaměřím se pouze na funkce a vylepšení, které mě zaujaly a stojí za to, se o nich zmínit. Pokud Vás zajímá kompletní přehled všech novinek vč. videoukázek jejich fungování, doporučuji pročíst podrobný článek na pocketnow.com, kde se Mangu velice detailně věnují.
Úvodní obrazovka, nabídka Start a přepínání aplikací
Úvodní obrazovka na první pohled nedoznala příliš změn. V podstatě se jedná pouze o drobnosti z pohledu grafiky. Výrazně se zvýšila kvalita fotek kontaktů a různých dalších obrázků, např. u dlaždice Pictures. Bylo přidáno také více drobných animací, které způsobily, že plocha vypadá živěji. Při výběru pozadí na Lockscreen (zámek displeje) je možno kromě klasické galerie použít také obrázky ze SkyDrive a Facebooku, popř. využít možnost zobrazení obrázku interpreta u právě přehrávané skladby (velice efektní). Při odemykání zařízení si můžete zvolit také bezpečnostní heslo a časový interval, kdy dojde k automatickému uzamčení na heslo.
Pokud otevřeme nabídku Start, změn nalezneme již podstatně více. Tou nejpodstatnější je řazení aplikací, které je shodné např. s hudbou. Aplikace jsou tedy roztříděny dle názvu a nad každou skupinou je písmeno abecedy. Pokud se na toto písmeno klikne, zobrazí se celá abeceda, kde je možné zvolit jinou kategorii. Tento způsob ovládání je velice rychlý a odpadá tak zdlouhavé posouvání "nekonečného" sloupce aplikací z dřívějších verzí. Po levé straně naleznete také malou ikonku s lupou, která zvládne najít požadovanou aplikaci v zařízení i na Marketplace.
S aplikacemi je spojena ještě další užitečná funkce, a tou je jejich přepínání. Konkétně mám na mysli rychlé přepínání mezi naposledy spuštěnými aplikacemi, které je možné přidržením tlačítka s šipkou zpět. Na displeji se zobrazí náhledy aplikací a je možné mezi nimi jednoduše přepnout. Zatím se však nejedná o plnohodnotný multitasking, kde by mohly aplikace běžet na pozadí, pouze se daná aplikace "zmrazí" a vy se k ní můžete opět vrátit a pokračovat v činnosti.
Kontakty, SMS, E-mail a Facebook
Kontakty je nyní možno třídit do vlastních skupin. Po otevření libovolné skupiny se zobrazí seznam dlaždic s jednotlivými kontakty. K dispozici je také několik záložek, ve kterých se zobrazuje např. živý stream z Facebooku apod. Celé skupině je pak možné nastavit obrázek, popř. ji umístit jako dlaždici na úvodní obrazovku. Během práce se skupinami můžete také využít funkce hromadného odeslání e-mailu nebo SMS celé skupině.
Změnil se také postup pro přidání nového konkatku, který je nyní trochu intuitivnější. Přes nastavení zařízení je možno u kontaktů také filtrovat, které kontakty se mají zobrazovat a jejich nasledné řazení. Hlavní změnou u SMS zpráv, resp. u menu Messaging, je možnost přímého využití Facebooku a Live Messengeru. V horní části přibyla záložka "online", kde po přihášení uvidíte klasický Facebook chat (popř. online uživatele z Messengeru). Propojení Facebooku je však třeba nejdříve zapnout v nastavení a také povolit, resp. umožnit načtení Facebook kontaktů v Live Messengeru. Tuto funkci je možné nastavit u svého účtu na live.com. Práce s Facebook chatem je velice užitečná. Pokud si s někým začnete psát, zobrazí se klasické rozhraní pro SMS a Vaše konverzece se přesune mezi klasické SMS (threads). Podporovány jsou také klasické notifikace. Příchozí zpráva z Facebooku se zobrazí jako klasická SMS. Pokud máte zapnutou funkci automatického čtení textu (v nastavení), přístroj se Vás zeptá, zda chcete zprávu přečíst (týká se taktéž SMS) a následně, zda chcete odpovědět. Pokud souhlasíte, dostanete možnost odpověď nadiktovat (zatím pouze v EN).
Hlavní novinkou u e-mailů je jejich řazení do konverzací. Řadí se však podle předmětu e-mailu, což nemusí být vždy ta nejvhodnější varianta. Obecně je ale práce s e-maily pohodlnější zejména díky drobným přesunům tlačítek apod. Jednotlivé e-mailové účty je možno seskupit do jedné "složky" (doručená pošta) a mít tak přehled o všech e-mailech najednou. Pro tuto skupinu je možno také umístit jednu dlaždici na plochu. Dalším užitečným vylepšením je možnost umístit na plochu jakoukoliv složku z vašeho inboxu. Tuto funkci zejména ocení uživatelé, kteří používají více složek a příchozí e-maily si do nich třídí. Do veřejné verze Mange je také plánována funkce automatických odpovědí.
Nastavení (Settings)
Pokud se podíváme do samotného nastavení zařízení, je možné najít také několik nových položek (zmiňuji pouze nabídky, které jsem ještě nepopisoval v rámci předcházejících kapitol). Například v nabídce Wi-Fi přibylo nové tlačítko "Advanced", které umožňuje správu přidaných Wi-Fi sítí. Položka Keyboard nyní konečně nabízí možnost zvolit také českou klávesnici. Novou položkou v nastavení je "Battery saver", kde se kromě aktuální kapacity baterie zobrazuje čas od posledního nabití a také odhad zbývajicího času provozu zařízení. Je zde též možnost aktivovat "úsporný" režim při nízkém stavu baterie. Tento "úsporný režim" vypne automatické přijímaní e-mailů a také aplikace běžící na pozadí (Facebook apod.). Tento režim funguje zcela automaticky a pokud zařízení připojíte k nabíječce, opět dojde k jeho automatické deaktivaci. Položka "speech" ukrývá možnosti automatického přečtení příchozí SMS v různých situacích (BT sluchátka apod...). Tato funkce ja ale zatím pouze v angličtině. V nastavení zvuků "Ringtones + sounds" zatím není možnost nastavit vlastní vyzvanění (kromě možnosti výběru z těch přednastavených). S tím se ale do klasického Manga počítá. Tato funkce bude dostupná v nové verzi Zune, kde bude možné u vybraných skladeb nastavit kategorii "ringtones" a tyto skladby poté bude možno použít jako vyzvánění. V nabídce zvuků pak jistě potěší možnost vypnutí zvuku spouště fotoaparátu.
Pokud se přepneme do záložky " Applications", uvidíme novinku hned na prvním místě. Jedná se o položku "Background task", což v překladu znamená úkoly na pozadí. Toto menu ja zatím prázdné. Ovšem jakmile se objeví první aplikace, které budou běh na pozadí podporovat, zobrazí se jejich název v této nabídce a bude možnost si zvolit, zda aplikaci běh na pozatí povolit, či nikoliv. V nabídce "Office" je možné nastavit přístupové údaje k SharePoint serveru.
Hudba a Video
Hudební přehrávač byl výrazně designově pozměněn a získal také mnoho výrazných vylepšení. Nebudu zde vše vypisovat, jelikož novinek je skutečně hodně. Po grafické stránce se jedná zejména o různé úpravy ovládání, které spočívají v trochu jiném rozmístění a zvětšení ovládacích prvků. Přibylo např. tlačítko pro rychlé přehrávání ve spodní části displeje. Zobrazení jednotlivých dlaždic v příslušných skupinách bylo také přepracováno. Přibyla též funkce Smart DJ, která umožňuje vytvářet různé mixy apod. Aplikace navíc zobrazuje v kartě "Related" další interprety, kteří by se Vám mohli líbit. Je to zajímavý způsob, jak objevovat novou hudbu.
Fotoaparát a Obrázky
Menu Pictures také prošlo řadou změn. Nyní je možné jednoduše měnit obrázky na pozadí (ze složky oblíbené), které již nejsou pouze statické, ale dají se vodorovně posouvat. Zobrazují se také nahodné dlaždice oblíbených obrázků. V menu při prohlížení jednotlivých obrázků se objevuje nová položka "auto fix", která umožňuje drobné automatické změny expozice. Tato možnost funguje až překvapivě jednoduše a dobře, ačkoliv bych uvítal také nějakou manuální možnost. Drobnými změnami prošla i aplikace ovládající fotoaparát, konečně je možné nastavit a uložit výchozí hodnoty a také ostřit na libovolný bod přidržením prstu na displeji.
Internet Explorer
Právě nový mobilní Internet Explorer byl funkcí, na kterou jsem se v této aktualizaci těšil nejvíce. Stará verze postavená na základu desktopové verze IE7 byla velice obtížně použitelná. Zobrazení velké části webu bylo problémové, nefungovaly moderní webové specifikace typu HTML 5, AJAX a podobně. Problémem byl také adresní řádek, který byl zobrazen pouze v klasickém režimu na výšku. Pokud se zařízení otočilo, nedala se zadat adresa. Nová verze internetového prohlížeče, která je použita v Mangu, je postavena na základě desktopové verze Internet Exploreru 9, tedy toho nejmodernějšího, co má Microsoft k dispozici. Prohlížeč je tedy v podstatě uplně nový. Adresní řádek se posunul uplně dolů ke spodnímu okraji displeje, což jsem po několika dnech posoudil jako extrémě praktické. Problém již není ani při zadávání adresy v režimu "naležato". Škoda jen, že se adresní řádek po nějaké době automaticky neschová a zůstává stále zobrazen. Pokud bychom porovnali rychlost tohoto prohlížeče s konkurencí, např. při práci s HTML5, zjistíme že konkurenci hravě převálcuje, jelikož podporuje plnou hardwarovou akceleraci pomocí GPU. Ovšem s ergonomií a možnostmi nastavení to již tak jednoznačné není, řekl bych spíše naopak. Přepínání mezi jednotlivými otevřenými záložkami je přístupné až na druhé kliknutí (nejdříve je třeba vyrolovat spodní nabídku a poté vybrat "tabs"). Prohlížeč si také zatím neumí pamatovat hesla, což je celkem nepříjemné. Poslední výtku mám na absenci podpory flashe. Každopadně je mobilní IE9 kvalitním prohlížečem, který se může stát také základem pro další "nadstavbové" aplikace (např. SurfCube apod.).
Kalendář a úkoly
Microsoft konečně vytvořil i samostatnou sekci pro úkoly, které se navíc zvládnou synchronizovat s exchange i Live účtem, což u mobilních platforem zatím stále není ani zdaleka standardem. Řadu novinek nalezneme i v kalendáři. Zde je konečně možno synchronizovat libovolné množství kalendářu na Vašem Live účtu (v případě Google účtu je třeba využít malou fintu, o které si povíme v samostatném článku). V kalendáři se také samostaně zobrazuje seznam událostí z Facebooku, u kterých jsou vidět i uživatele, kteří se dané akce zůčastní a může se na událost reagovat.
Office
V Office HUBu nezůstal kámen na kameni. Vše bylo přeorganizováno do přehlednější formy. Byla doplněna také kompletní integrace SkyDrive. Jednotlivé poznámky z OneNote je možné umisťovat na úvodní stránku, a to vč. možnosti vytvořit novou poznámku, což je velice užitečné. K dispozici je též možnost využívání SharePointu a Office 365. Novinek je tu skutečně hodně, doporučuji nejlépe vyzkoušet.
Bing a další pokročilé funkce
Za zmínku stojí také nově přepracovaný vyhledávač Bing, která je dostupný po stisknutí klasického tlačítka (pod displejem) s lupou. Kromě samotného vyhledávače je možné používat aplikace pro rozpoznávání hrajících skladeb, QR čtečku a hlasové vyhledávání. Vice podrobností se dočtete v samostatném článku.
Výrazné změny doznaly také Bing mapy, které podporují klasickou hlasovou navigaci, Games HUB a také Marketplace, který je nyní podstatně přehlednější a lépe roztříděný. Drobných změn je ještě celá řada, nebudu zde všechny popisovat, pouze doporučím si Mango update vyzkoušet na vlastní kůži. Rozhodně není co zkazit a novinky, které Vám to přinese, jsou "k nezaplacení".
Finální podoba Manga by měla oficiálně vyjít na podzim. Plánována je ještě celá řada nových funkcí a vylepšení. Namátkou vzpomenu např. plnou integraci Twitteru a možná i Foursquare, automatické odpovědi pro e-maily a mnoho dalšího. Funkce, které jsou v současné době rozpracovány, budou dokončeny a nějaké další ještě rozhodně přibudou. Je skutečně na co se těšit.
Zdroj: Obrázy a videa pocházejí z webu pocketnow.com, kde doporučuji pročíst komplexní článek věnovaný Mangu.
Jindřich Lukeš
30 | 08 | 11 16:56SamuelM4
30 | 08 | 11 15:09evzik
17 | 08 | 11 11:48Jindřich Lukeš
17 | 08 | 11 11:38mydyingbride
17 | 08 | 11 11:33evzik
17 | 08 | 11 10:37Jindřich Lukeš
31 | 07 | 11 01:54junm
30 | 07 | 11 22:52ToPaS
28 | 07 | 11 00:37Jindřich Lukeš
28 | 07 | 11 00:35ToPaS
27 | 07 | 11 23:27premikkoci
27 | 07 | 11 22:26ToPaS
27 | 07 | 11 22:19Herbik
27 | 07 | 11 22:10TonnyS
27 | 07 | 11 21:51Jindřich Lukeš
27 | 07 | 11 21:09Jindřich Lukeš
27 | 07 | 11 20:55Jindřich Lukeš
27 | 07 | 11 20:42TonnyS
27 | 07 | 11 20:34ToPaS
27 | 07 | 11 20:31bedarose1
27 | 07 | 11 19:54evzik
27 | 07 | 11 14:36Jindřich Lukeš
27 | 07 | 11 14:33premikkoci
27 | 07 | 11 14:18mydyingbride
27 | 07 | 11 14:00evzik
27 | 07 | 11 13:40premikkoci
27 | 07 | 11 12:53evzik
27 | 07 | 11 12:36Jindřich Lukeš
27 | 07 | 11 11:12premikkoci
27 | 07 | 11 08:55marek2580
27 | 07 | 11 08:40ToPaS
26 | 07 | 11 17:46mydyingbride
26 | 07 | 11 11:59Jindřich Lukeš
25 | 07 | 11 22:28Tomin.Alin
25 | 07 | 11 22:20Jindřich Lukeš
25 | 07 | 11 21:38bedarose1
25 | 07 | 11 16:43Jindřich Lukeš
25 | 07 | 11 16:10kenyto
25 | 07 | 11 14:50Tomin.Alin
24 | 07 | 11 22:39nooba
24 | 07 | 11 21:50Tomin.Alin
24 | 07 | 11 21:35Jindřich Lukeš
21 | 07 | 11 09:16ferry156
20 | 07 | 11 21:29premikkoci
20 | 07 | 11 21:28ferry156
20 | 07 | 11 21:00mydyingbride
20 | 07 | 11 10:16Jindřich Lukeš
20 | 07 | 11 09:34