Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Windows Phone 7 = Smrt WM v přímém přenosu

V tomto článku se pokusím shrnout celou situaci týkající se posledního vývoje ve světě Windows Mobile, zejména tedy odhalení parametrů nového mobilního operačního systému od Microsoftu a jeho následný dopad na trh s kapesními počítači.
an>

----------------------
Doporučujeme: Windows Phone 7 - Recenze (aneb, jak jsem změnil názor na tento operační systém)
----------------------

 

Pokud sledujete dění na tomto webu, určitě jste si všimli, že se snažíme veškeré články a recenze psát co nejobjektivněni, bez zbytečného doplňování  subjektivních názorů apod. Tento článek bude v tomto směru trochu vyjímečný. A to hlavně díky tíze skutečností, kterou na nás Microsoft v poslední době valí. Zejména v posledních několika dnech srdce každého uživatele WM  poskočilo, nikoliv však radostí, ale spíše hrůzou a zděšením.

Vývoj WM7 sleduji od samého počátku a s nadšením jsem „hltal“ každou informaci, která se aktuálního vývoje týkala. V posledních několika dnech se však toto „hltání“ změnilo na strach z toho, co nového se zase dozvím. Již před měsícem v Barceloně přišlo první varování v podobě základních informací o novém systému. Těchto informací však nebylo mnoho. Týkaly se především uživatelského rozhraní a grafiky samotného systému. Když pominu, že veškeré grafické prvky neuvěřitelně placají místem na někdy velice skromných displejích mobilních zařízení, dá se říci, že v tomto směru může mít WM7 úspěch. Tedy alespoň z pohledu marketingu a oslovení některých zákazníků.

Od kongresu v Barceloně uběhl měsíc a na pořadu se objevil veletrh MIX10, na kterém Microsoft uvolnil většinu zbývajících informací, které se týkají především systému a samotného fungování Windowd Phone 7. A právě tyto informace vyvolaly v komunitě Windows Mobile přímo zděšení a nejeden uživatel nyní předpovídá smrt tohoto oblíbeného operačního systému.

A co jsme se tedy tak „strašného“ dozvěděli? To se pokusím v několika následujících odstavcích přiblížit.


1)      Nekopatibilita starších aplikací

Začneme jedním z nejvýraznějších omezení. V novém systému totiž nespustíte ani jedinou aplikaci vytvořenou pro stávající systém. Veškeré programy tak bude nutné napsat znovu nebo alespoň zásadně upravit. Nejabsurdnější na tom je fakt, že aplikace psané v prostředí Compact .Net Frameworku by bylo na WM7 možné spustit a jejich vývoj by mohl pokračovat bez nějakých zásadních komplikací. Bohužel se však Microsoft rozhodl, že tuto možnost uživatelům a vývojářům odepře. Pro vývoj nových aplikací v prostředí Silverlight a XNA Framework sice uvolní (resp. uvolnil) celou řadu vývojových nástrojů, které jsou dokonce i zdarma („dokonce“ píši záměrně, jelikož nyní tomu tak není), ale co tím běžný uživatel získá? V konečném pohledu nic extra, změny budou v případě Silverlight především v oblasti grafiky všemožných animací. Výrobci tak budou nuceni aplikace programovat znovu a poté se rozhodnout, zda vývoj verzí pro starší systém zcela zrušit, nebo nákladně vyvíjet oboje. S tímto je také spojen fakt, že při uvedení WM7 na trh bude funkčních aplikací minimum. A když si vzpomenu, jak dlouho trvalo společnosti TomTom, než vytvořila svoji navigační aplikaci pro iPhone, nečakají nás vůbec příjemné časy.


2)      Nákup a instalace aplikací pouze přes Marketplace

Marketplace, Marketplace a jedině Marketplace. Zapomeňte na instalaci programů z PC nebo pomocí CAB souborů!  Jediným zdrojem aplikací bude internetový obchod Marketplace, který jakoby z oka vypadl AppStore. Marketplace funguje již nyní i když mezi uživateli WM si příliš oblibu nezískal. No a jak na to zareagoval Microsoft? Když uživatelé nechtejí přes Marketplace nakupovat, tak je k tomu přinutíme tím, že zrušíme ostatní alternativy, jak programy do zařízení dostat. Jen drobnou útěchou je fakt, že nový Marketplace bude pro uživatele i vývojáře přívětivější. Již se nesetkáme s rozdělením na jednotlivé regiony a vývojáři získají za prodej svých aplikací 70% jejich ceny.


3)      Absence Mutitaskingu

Všemi chválený a opěvovaný multitasking, neboli soušasné spuštění několika aplikací, který funguje ve všech současných Windows Mobile přístrojích, byl pro nový systém také smeten ze stolu. Dokáže někdo na světě vysvětlit proč? Proč byla odebrána z mála opravdových výhod, které WM nabízely oproti ostaním systémům? Navíc se z odborných programátorských krůhů ozývá, že mutitasking nelze ze systému jen tak odstaranit a že je stálé jeho součástí, jen a pouze aplikace k němu nemají přístup. Místo toho byly vytvořeny jakési online push notifikace. Programy tak mohou dle zvolených kriterií v horní lince na úvodní obrazovce zobrazovat textový popisek s aktuální informací. Po kliknutí na tuto informaci se příslušná aplikace spustí a zobrazí další podrobnosti. Představuji si to například tak, že si spustím nějakého IM klienta a když mi někdo napíše nějakou zprávu, v lince na úvodní obrazovce se objeví nějaké upozornění ve formě textu.4)      Absence Schránky (Ctrl+C, Ctrl+V)

Další nepříjemnou novinkou, která tak trochu následuje absenci multitaskingu, je nemožnost jakkoliv kopírovat např. text a podobě. Ve WM7 bude zcela chybět klasická schránka. Microsoft to obhajuje tím, že systém bude obsahovat speciální funkci na rozpoznávání telefonních čísel, adres a e-mailů. No nepřijde Vám to přímo ubohé? Vždyť rozpoznávání čísel už je podporováno teď a většina uživatelů schránku stejně používe ke zcela jiným činnostem.5)      Omezený souborový systém

V nové éře WM bude také omezený souborový systém. Tedy již žádný přístup k systémovým souborům. Toto by se ještě dalo pochopit. Ale co tento neduh dělá naprosto nepřekousnutelný, je fakt, že každá aplikace bude moci přistupovat pouze do svého adresáře. Tedy opět zapomeňte, že si například stáhnete a nakopírujete do zařízení knížky, dokumenty atd.


6)      Nastavení výchozího prohlížeče

Používáte např. Operu Mobile a chtěli byste si ji nastavit jako výchozí prohlížeč internetového obsahu? Máte smůlu! Uživatelé budou nuceni používat vestavěný Internet Explorer. Operu si samožřejmě nainstalujete, ale jen jako další program, který budete muset spouštět ručně. Zatím se mluvilo pouze o internetovém prohlížeči, ale vůbec bych se nedivil, kdyby to obdobně vypadalo i u ostatního obsahu, třeba jako prohlížeče obrázků, přehrávače videí apod.


7)      Žádné paměťové karty

Ještě pořád nemáte dost a tento článek se snažíte přečíst až dokonce? Tak přidám ještě takovu třešničku na dort nebo spíše poslední hřebík  do rakve. Zařízení, která se budou s WM7 prodávat, nebudou mít žádný slot na paměťové karty. K dispozici budete mít pouze integrovanou paměť, jejíž hodnota by se měla pohybovat na hodnotách 8 GB a výše. Zařízení budou určite prodávána s různě velkou vnitřní pamětí, ale jak z principu věci jasné, za větší paměť si pochopitelně podstaně připlatíte. Již žádné paměťové karty v hodnotách stokorun!Na závěr nezbývá než se zamyslet na tím, co to vlastně Microsoft vytvořil? Jedno je jasné, rozhodně se nejedná o  operační systém pro chytré telefony! A to je v dnešní době strašlivá chyba. V době, kdy se konečně podařilo vyrobit zařízení (HD2), které dokázalo odlákat i některé zapřísáhlé iPhoňáky. Buďme nakonec i rádi, že HD2 nesplňuje hned několik parametrů, které jsou pro instalaci WM7 nutné. K čemu by pak bylo zařízení s takovýmto výkonem? Jedině tak na hraní her! (A to už bych si raději za poloviční cenu koupil PSP.)

Bohužel je jasné, že inspirace Applem je téměř  100%. WM7 neumí o nic víc než konkurence, dalo by se říci, že i méně. K tomu obrovskou roli bude hrát minimum aplikací, které budou po uvedení na trh dostupné. Microsoft prohlásil dokonce něco ve smyslu, že mobilní operační systém se nemá podobat počítači, ale spíše mobilu.

Jaká bude vlastně cílová skupina na kterou Microsoft cílí? Kdo budou potencionální zákazníci? Marně si s odpovědí lámu hlavu. Určitě to nebudou lidé, kteří potřebují zařízení na práci, protože s WM7 doopravdy pracovat nepůjde. Mladí lidé (zejména teenageři) zase většinou nedisponují tolika panězi, aby si mohli kupovat zařízení za 10 000 - 15 000 Kč. Zbývá tedy skupina lidí (střední třída), kteří mají zařízení spíše na zábavu a volání a mají dostatek financí. Ale všichni z této skupiny už si dávno koupili iPhone a silně pochybuji o tom, že někdo z nich svého „miláčka“ odloží a koupí si WM. Přijde mi, že se tímto Microsoft dostal do patové situace.

Jak se říká, naděje umírá poslední, a osobně si myslím, že ještě namá smysl na tento operační systém zanevřít. Napadá mě taková lehká podobnost se stolním operačním systémem. Konkrétně mám na mysli Windows Vista vs. Windows 7. Při uvedení Visty také uživatelé nadávali, kritizovali, systém se příliš neprodaval a Microsoft si uvědomil (alespoň se tak tvářil), že tudy cesta nevede a Windows 7 uzpůsobil požadavkům zakázníků. Proto Vás nabádám křičte, stěžujte si, kritizujte J , třeba to nějaký smysl mít bude a třeba Windows Phone 8 už budou mnohem přívětivější. Každopádně doufám, že alespoň na XDA-Developers na WM úplně nezanevřou a třeba se jim Windows Phone 7 podaří předělat do trochu snesitelnější podoby. Nezbývá než držet palce, popř. se nějakým dílem zapojit.


Vaše názory a připomínky prosím směřujte do našeho fóra.


----------------------
Doporučujeme: Windows Phone 7 - Recenze (aneb, jak jsem změnil názor na tento operační systém)
----------------------

Komentáře (0)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Fitbit – oficiální aplikace pro sportovní náramek (aktualizováno)

(30.3.) : Vylepšený monitoring spánku.// Oficiální aplikace umožňující ovládání a synchronizaci chytrých fitness náramků Fitbit s operačními systémy od Microsoftu.

Tereza Kratochvílová | software 30 | 03 | 17

Facebook ukončuje podporu pro starší verze svých aplikací na Windows a Windows Phone

Jindřich Lukeš | články 28 | 03 | 17