Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

WP7: Velký přehled plánovaných novinek na rok 2011

Velký přehled všech novinek a vylepšení (vč. podrobností a datumů uveřejnění) chystaných na letošní rok pro Windows Phone 7, tak jak byly uveřejněny na probíhající konferenci MIX 11.

Včerejší keynote Microsoftu na MWC v Barceloně se celá nesla v duchu Windows Phone 7. Bylo představeno několik velice zajímavých novinek, které jsou plánovány v tomto roce.

---------------------------------------------
Aktualizace: Na právě probíhající konferenci MIX 11, byla představena celá řada novinek a chystaných vylepšení pro WP7 na tento rok. Tento článek proto doplňuji o nové informace (barevně). V úvodu je třeba říci, že Microsot na Windows Phone intenzivně pracuje a vše směřuje ke slibné budoucnosti tohoto systému. Díky velkému množství planovaných funkcí a jejich následnému testovaní byl posunut datum vydání 2. aktualizace "Mango" až na konec letošního roku. Některá novinky však budou uvolněny již v průběhu roku, viz. dále.
---------------------------------------------

1) První aktualizace systému (NoDo). (Již k dispozici)

V první řadě bylo potvrzeno vydání první aktualizace systému, která přinese podporu kopírování a vkládání textu, výrazně zrychlí celý systém a doplní několik drobností. Podrobně se této aktualizaci věnujeme v samostatném článku. Původně měla být tato aktualizce uvolněna začátkem února. Microsoft se však rozhodl doplnit ještě podporu CDMA sítí amerických mobilních operátorů (Verizon a Sprint), aproto se finální vydání přesunulo až na začátek března (v průběhu prvních dvou týdnů). Tato aktualizace bude uvolněna pro všechna zařízení všech výrobců najednou, což je velkou výhodou oproti např. konkurenčnímu Androidu, u kterého vždy záleží na samotném vyrobci zařízení, kdy novou verzi vydá.
Tato aktualizace splnila více, než bylo slibováno. Jediné problémy se objevují s distribucí samotné aktualizace. Řadě uživatelů stále nebyla oficiální cestou nabídnuta. Existuje však celá řada postupů, jak tuto aktualizaci nainstalovat.


2) Čeština a nákup placených aplikací na Marketplace.

Oficiální česká lokalizace (počeštění systému, klávesnice, hlasové vyhledávání a ovládání) bude součástí druhé aktualizace "Mango" (listopad/prosinec). S vydáním Manga budou Windows Phone 7 také rozděleny dle jazykových regionů odbobně jako tomu je u Windows Mobile. ČR bude spadat do regionu Central and Eastern Europe (CCE) a jednotlivé ROM a aktualizace budou také dle regionu distribuovány. S velkou pravděpodobností i po instalaci Manga na současná zařízení nebude možné v menu telefonu zvolit češtinu. Ta bute přístupná pouze pro zařízení, která již budou obsahovat WP7 s Mangem (pravděpodobně označeny Windows Phone 7.5). V této době však již budou k dispozici možnosti, jak neoficiální cestou přehrát libovonou ROM, což tento "problém" jednoduše odstraní.

Nákup placených aplikací na Marketplace by měl dle oficiálních informací také přijít až s Mangem. Objevují se však neoficiální informace, že by to mohlo být již podstatně dříve i z toho důvodů, že české aplikace již na Marketplace budou k dispozici.

Již v květnu bude Marketplace zpřístupněn pro vývojáře z ČR, kteří tam budou moci umisťovat své aplikace. Vše by mělo být odstartováno vydáním nové verze programátorských nástrojů (SDK).


3) Internet Explorer 9

Připravován je také zcela nový internetový prohlížeč postavený na jádře Internet Exploreru 9 pro PC, které podporuje veškeré moderní webové standardy. (HTML5, Silverlight atd.)
První videa a informace ukazují, že nový mobilní Internet Explorer nebude mít na poli mobilních prohlížečů konkurenci. Byla totiž potvrzena plná podpora HTML5 a hardwarové akcelerace grafiky, jako tomu je u stolní verze tohoto prohlížeče. Toto řešení přináší úžasnou rychlost. Na níže přiloženem videu můžete vidět praktické srovnání. IPhone zvládá cca. 2 snímky za sekundu, Nexus S s Androidem asi 11 snímků za sekundu a Windows Phone zařízení téměř 26 snímků za sekundu.

 

4) Spolupráce s Nokií

Před několika dny byla potvrzena spolupráce Microsoftu a Nokie. V praxi to znamená, že Nokia u svých modelů pomalu upouští od svého operačního systému Symbian a Meego a pomalu začne své "chytré" telefony vybavovat systémem Windows Phone 7. První modely s WP7 by měly být k dispozici koncem letošního roku. Tato spolupráce je oboustraně výhodná. Nokia získá kvalitní operační systém s možností využívání veškerých služeb Microsoftu (Reklamní systém, Bing, Marketplace, Xbox atd.). Microsoft získá obrovskou prodejní sít se značným tržním podílem, bude moci využívat mapové služby (Ovi) a vývojářské zázemí Nokie. Bylo také potvrzeno, že Ovi mapy budou integrovány do Bing Maps ve WP7 a budou k dispozici všem výrobcům.

Nokia WP7

Nokia bude svá zařízení s WP7 značit písmenem "W".  Do konce roku by měly být do prodeje uvolněny dva modely z té nižší třídy. Prvním by měla být multimediální Nokia W7 (obdoba Nokie X7), která bude výbavou podobná zařízení HTC Mozart. Dočkat by jsme se měli také modelu W8, který bude obdobou v součastnosti prodávaného modelu N8, který obsahuje mimo jiné perfektní fotoaparát. Nokia se bude snažit do konce roku na trh uvést alespoň nějaká zařízení. Jiná situace bude v roce 2012, kdy je plánováno uvedení 12ti modelů s WP7 a měli bychom se také dočkat hardwarové dokonalejších zařízení.

WP7 nokia

 

3) 1 500 nových API pro vývojáře již v květnu

Vývojáři konečně získají přístup k většině důležitých částí systému (fotoaparát, GPS, sensory, atd.). Bude tak možné vytvářet celou řadu nových aplikací jako např. plnohodnotné autonavigace, aplikace pro rozšířenou realitu, fotoaparát a mnoho dalšího. Plánována je také podpora gyroscopu, který současná zařízení na trhu neobsahují. Veškteré aplikace, které budou tuto funkci využívat bude možno použít i na současných zařízení, pouze místo gyroscopu bude využíván digitální kompas (nižší přesnost).

WP7 new APIs

Vývojáři budou mít také přístup k dalším novým funkcím Marketplace, kde bude možné umístit tzv. soukromé betaverze nebo soukromé aplikace. Soukromé betaverze přidané v tomto módu nebude nutné certifikovat, autor aplikace však bude muset být oficiálně zaregistrován jako vývojář. Délka umístění takto přidané aplikace bude 90 dní a vývojář ji bude moci "sdílet" s ostatními vývojáři skrze Live ID (limit bude 100 uživatelů). Soukromé aplikace bude nutné certifikovat. Poté však nebudou veřejně k dispozici. Vývojář získá speciální odkaz pomocí kterého bude možno aplikaci stáhnout. Toto řešení je vhodné napři. pro různé firemní aplikace apod.

Marketplace_Dist_Options

Součásní nových vývojářských nástrojů (SDK), které budou vydány v květnu, by také měl být nástroj pro pořizování screenů displeje (pro emulátor).

WP7 screenshot

2) Druhá aktualizace systému (Mango).

Druhá aktualizace systému a další novinky jsou plánovány až na konec letošního roku (listopad/prosinec). Půl roku je při dnešním vývoji v IT světě skutečně hodně, Microsoft však plánuje celou řadu novinek, které zajistí systému WP7 větší konkurenceschopnost.

Vyhledávání v aplikacích - Řada uživatelů si v současné době stěžuje na uspořádání "Nabídky Start" jelikož řazení všech aplikací do jednoho sloupce je poněkud nešikovné (zejména při velkém počtu aplikací). V nové verzi bude nabídka aplikací uspořádána podobně jako je tomu v současnosti např. u hudby. Aplikace budou řazeny do kotegorií dle abecedy a bude možné v nich jednoduše vyhledávat.

mango app

Následovat bude také tlačítko pro vyhledávání na Marketplace, kde bude obsah řazen do kategorií aplikace, hudba a podcast.

mango app mango app

 

Nové Živé dlaždice (Live Tile) - Úvodní obrazovka získá zcela nové možnosti: (Více také v přiloženém videu)

  1. Místní oznámení: Dlaždice budou moci využít klasických systémových oznámení (nikoliv push jako tomu bylo doposud). Toto řešení bude spočívat ve výrazné rychlosti a jednoduchosti (skvělé pro alarmy, upomínky, "poznámkové dlaždice", atd.)
  2. Multi-dlažba: Jedna aplikace bude moci využívat libovolné množství dlaždic. Bude tak možné vytvářet jednotlivé dlaždice pro různé části či funkce dané aplikace.
  3. Limit počtu dlaždic: V současné době můžete mít jen 15 Live dlaždic na domácí obrazovce. Limit bude v Mangu navýšen na 30.
  4. Překlápění dlaždic: Když přijde oznámení, dlaždice se mohou "překlopit" na zadní stranu, kde se zobrazí požadovaná informace (viz. video).
  5. Další vylepšení: Zvýšení spolehlivosti, rychlosti a účinnosti.

 

Multitasking - Konečně bude doplněna jedna z nejdůležitějších funkcí systému - plnohodnotý multitasking (současné spuštění několika aplikací) pro aplikace třetích stran. Tato funkce výrazně usnadní naročnější využívání systému. V praxi bude stačit stisk a přidržení tlačítka "Zpět", které vyvolá přehled všech současně spuštěných aplikací, mezi kterými bude možno jednoduše přepínat.
Multitasking je možno zapnout již u současné verze systému, ovšem neexistuje možnost zobrazení přehledu spuštěných aplikací, což bohužel trochu znepříjemňuje jeho využívání. Mezi aplikacemi je nutné přepínat pomocí tlačítka Zpět.

WP7 multitasking

Multitasking je pevně spojen s výdrží zařízení na baterie. Zejména operační systém Android má velké problémy s multitaskingem, resp. s aplikacemi, které si na pozadí přístroje pernametně stahují libovolná data. Microsoft si je tohoto problému vědom a přichází s novým řešením. Toto řešení spočívá v automatickém přepínání mezi dvě módy spotřeby energie (využití tzv. agentů). První mód (Periodic Agents) je aktivní, když zařízení běží na baterie (obvyklý stav, kdy zařízení používáte nebo máte v kapse). V tomto módu je aplikacím umožněno přistupovat k internetovým datům jen ve zvolených intervalech (tedy jedna aplikace po druhé), které napevno nastaví autor aplikace, nebo je bude možno měnit v nastavení aplikace. Minimálním intervalem bude 30minut a data budou stahována sériově (tedy jedna aplikace po druhé). Toto řešení je vhodné pro různé průběžné aktualizace aplikací, geolokace apod. Druhý mód (Idle Agents) bude aktivní v případě, že je zařízení připojene k nabíječče nebo také k Wi-Fi síti. V tomto případě bude každé aplikaci nabízen 10ti minutový intevraval ve kterém si bude moci stahnout libovolné množství dat. Zatím není známo po jaké době bude moci aplikace tento interval znovu využít (Předpokládám, že toto nijak omezeno nebude. Navíc bude jen otázkou času, než někdo nalezne konkrétní registr, kde bude možno daný interval libovolně upravit)

beck download WP7 WP7

Nový People Hub - V nové verzi je plánována přímá integrace Twitteru do systému. (obdobně jako je tomu v současnosti u Facebooku). Těšit se můžeme také na větší podporu "cloudu". Tedy přímé využití služby Live SkyDrive.

people Hub

 

Propojení s XBOX 360 - Další zajímavou myšlenkou je plánované propojení WP7 zařízení s herní konzolí XBOX 360, resp. s novinkou v podobě senzoru Kinect. Pomocí telefonu se můžete dílčím způsobem zapojit do určitých (podporovaných) her. Více na přiloženém videu.

 

Vylepšení práce se Skydrive - Zatím je možno Skydrive používat pouze pro přenos/sdílení fotografií. V budoucnu (2. aktualizace) se plánuje také zpřístupnění tohoto webového úložiště pro dokumenty a další soubory. Obdobnou funkci můžete již nyní využit skrze DropBox.

 

V tomto roce bude velice zajímavé sledovat růst Windows Phone 7, který má šanci velice výrazně snížit náskok Androidu. V současné době Microsoft prodal již 60 milionů licencí samotného operačního systému a Marketplace eviduje cca. 8000 apliakcí. Dle mého názoru se jedná o velice zajímavá čísla, která nejen díky Nokii v budoucích měsících výrazně porostou.

Komentáře (26)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Skiper211

26 | 04 | 11 21:18
to tez mam je to pohode vec. Ale su to len mapy som zvedavý už na navigaciu. 0

Jindřich Lukeš

26 | 04 | 11 21:12
nn, jsou přímo v přístroji. Každopadně doporučuji toto: http://wmmania.cz/software/wp7/htc-compass/ pro HTC zařízení. Má perfektní funkce. 0

Skiper211

26 | 04 | 11 21:09
a te bing mapy si treba nainštalovat alebo ako??? ja pouzivam gMaps to som si stiahol s marketu 0

premikkoci

26 | 04 | 11 20:56
To je to samé. Funkce jako Google Mapy pro Android nemají žádné homebrew mapy, ani ty co jsou na marketu. Bing mapy zatím používám... 0

Jindřich Lukeš

26 | 04 | 11 20:52
pokud jde o samotné mapy, tak není problém si nainstalovat nějakou homebrew aplikaci, horší je to pak s temi následnými funkcemi. 0

premikkoci

26 | 04 | 11 20:50
Já bych byl raději, kdyby google udělal mapy i pro WP7. Bing nejsou špatné, ale hodně jim chybí. 0

Skiper211

26 | 04 | 11 20:41
no ja nemam samostatnu navigaciu mne by sa to zišlo. 0

premikkoci

26 | 04 | 11 20:35
Vývojářské nástroje budou už v květnu, tak je možné, že se něco objeví. Mě osobně je navigace ve smartphonu u prd*le, mám samostatný tomtom. 0

Skiper211

26 | 04 | 11 20:32
No hej len kedy sa to už rozširi na Slovensko? ... no tak ale mango bude až koncom tochto roka nie ? aA keď až potom bude navigácia tak to bude ešte ďaleko. A ten Skype tak to aj mňa velmy zauujíma len si naňhho ešte počkáme 0

premikkoci

26 | 04 | 11 20:23
ICQ bude jistě taky, jenom se WP7 musí rozšířit v zemích, kde se používá. Skype mě celkem zajímá, ale hlavně videohovory, protože nikde neni psáno, že příští generace WP7 bude mít videokamerky. Po mangu příjdou jistě navigace. Bude k dispozici potřebné API a dá se očekávat, že se podstatně zvýší počet uživatelů. 0

RustyDC

26 | 04 | 11 20:03
Skype bude je to potvrdené, ICQ sa uvidí, ale sú aj oveľa dôležitejšie veci ako tieto dve app. 0

prorrokrakk

26 | 04 | 11 20:01
radsej keby tam prdli skype a icq, ale za to MS nemoze 0

Skiper211

26 | 04 | 11 19:43
Ja uz mám aktualizovaný svoj HTC HD 7 na nodo a tiež nič moc len je rychlejší soft... a kedy bude GPS navigácia aj na Slovensko pre WP7 ??? 0

premikkoci

07 | 03 | 11 20:20
No on pak bude kolem toho velký rozruch, takže nic vám neunikne 0

Balrog

07 | 03 | 11 20:06
Také jsem dnes čekal na aktualizaci mé Omnie 7 a nic.Počítač a ani telefon mi žádnou před aktualizaci nenabídl.mám telefon od T-mobilu 0

Henatko

07 | 03 | 11 19:34
Acháá děkuji stejně já budu čekat na uvařenou ROM 0

premikkoci

07 | 03 | 11 19:20
Ano, ale je to opět pouhá spekulace. Až to nabídne zune či phone, tak to bude oficiální. 0

Henatko

07 | 03 | 11 19:03
Nečetl někdo - někde o NoDo ? neměla být dnes aktualizace (někde bylo Monday a někde 8.3. to se plete ne ) 0

bagio

28 | 02 | 11 16:26
Přesně,žádné novinky jsem si nevšiml.malá aktualizace před velkou. 0

Jindřich Lukeš

27 | 02 | 11 23:59
Tento "před" update, skutečně jen přinášel několik oprav aktualizačních funkcí. V reálu tedy nic viditelného. 0

twin3630

27 | 02 | 11 23:29
hej hej cital som co by mala priniest len som cel vediet ci to priniesol aj do realu.. 0

premikkoci

27 | 02 | 11 22:00
Přečti si co přináší aktualizace. Abych řekl převdu nepřináší nic. Jenom systém připravý na březnovou aktualizaci. 0

twin3630

27 | 02 | 11 21:32
a pocitil si niaky rozdiel po aktualizacii ?? 0

bagio

27 | 02 | 11 21:28
Jsem ten šťastný,který úspěšně updatoval svou Omnii a pořád funguje 0

antoninkesounam

27 | 02 | 11 13:03
Cituji mobil.idnes Microsoft v minulých dnech začal uvolňovat první aktualizaci systému Windows Phone 7. Procedura ovšem nemá zcela bezproblémový průběh, jak se očekávalo. Problémy hlásí majitelé Omnií 7 od Samsungu. Microsoft oznámil, že se s aktualizací svého WP7 zařízení má problém asi 10 procent přístrojů. V polovině případů je příčinou špatné internetové připojení nebo nedostatek místa na disku počítače. Na disk totiž software Zune zálohuje před samotnou aktualizací veškerá uživatelská data a odtud je po úspěšném nainstalování omlazeného OS opět obnoví do paměti telefonu. Druhou polovinu uživatelů, kterým se aktualizace nepovedla, pak prý tvoří majitelé přístrojů značky Samsung, tedy modelu Omnia7. Některé kusy tohoto modelu prý obsahují softwarovou chybu, která nedovoluje systém úspěšně aktualizovat. Někteří uživatelé dokonce hlásí, že jim po nepovedené aktualizaci leží na stole místo funkčně nabitého komunikátoru pouze kancelářské těžítko. Microsoft začal obratem pracovat na odstranění problému a do té doby deaktivoval notifikace o existenci aktualizace. Nešťastníkům, kteří svůj telefon nepovedenou aktualizací odepsali, pak doporučuje, aby si telefon nechali u svého prodejce vyměnit za nový. Aktualizace, která bude bezpečně použitelná i pro telefony značky Samsung, by měla být k dispozici každým dnem. Kromě těchto nepříjemných komplikací se ukazuje, že aktualizace ani neobsahuje očekávanou funkcionalitu, ale pouze opravuje některé chybky a prý připravuje systém na další vlnu aktualizací. Avizované zrychlení systému spolu s podporou textové schránky nebo lepší algoritmem hledání na Marketplace totiž přinese až březnová aktualizace NoDo. Je také třeba připomenout, že na rozdíl od Applu Microsoft připravuje aktualizace pro celou řadu rozličných přístrojů, a tak by byl skoro zázrak, kdyby se vše obešlo bez jakýchkoli komplikací. První verze OS X byla funkčně také značně očesána, stejně tak Android 1.0 trpěl řadou neduhů. Jenže čas běží a dnes to jsou v obou případech velmi silní soupeři. Pokud Microsoft chce se svým systémem uspět, musí jej rychle naučit funkcím, po kterých uživatelé tolik volají. 0

Jindřich Lukeš

15 | 02 | 11 01:20
Na včerejší keynote Steva Ballmera z Mobile World Congressu v Barceloně byly poodhaleny budoucí plány Microsoftu s mobilní platformou Windows Phone 7. Plánovaných novinek je skutečně hodně. Nejvíce rozhodně zaujme podpora multitaskingu, nový Internet Explorer 9, podpora Twitteru, SkyDrive a mnoho dalšího. http://wmmania.cz/clanky/wp7/wp7-planovane-novinky-na-rok-2011/ 0

Mohlo by vás zajímat

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17

Fitbit – oficiální aplikace pro sportovní náramek (aktualizováno)

(30.3.) : Vylepšený monitoring spánku.// Oficiální aplikace umožňující ovládání a synchronizaci chytrých fitness náramků Fitbit s operačními systémy od Microsoftu.

Tereza Kratochvílová | software 30 | 03 | 17

Facebook ukončuje podporu pro starší verze svých aplikací na Windows a Windows Phone

Jindřich Lukeš | články 28 | 03 | 17