Zabezpečení Windows Phone 8 prolomeno – neoficiální aplikace přicházejí

Neoficiální komunita kolem Windows Phone 8 zaznamenala v poslední době zcela zásadní pokrok v oblasti odemčení systému a možnosti instalace neoficiálních aplikací, které umožní měnit a doplňovat chybějící funkce.

Pokud jste vlastnili/vlastníte zařízení s Windows Phone 7.X, pravděpodobně jej máte odemčeno pro neoficiální úpravy. Jedná se totiž o skvělý způsob, jak do systému doplnit chybějící funkce pomocí neoficiálních aplikací. Problematika odemčení je relativně složitá. Zjednodušeně se však dá říci, že se jedná o obdobu rootu u Androidu nebo jailbreaku u iOS. V podstatě tedy odemčení umožňuje instalovat neoficiální ROM, či neschválené či jinak upravené aplikace.

Tip: Povívejte se do naší sekce neoficiálních aplikací, jaké nové funkce lze do WP7.X doplnit.

V případě Windows Phone 8 doposud kvůli velmi dobrému zabezpečení žádná možnost neoficiálního odemčení neexistovala. Pokud tedy uživatel chtěl do přístroje nahrát jakoukoliv neoficiální (neschválenou) aplikaci, musel zároveň vlastnit oficiální vývojářský účet, který bylo možné zakoupit za 99 USD/rok. V posledních několika týdnech se však v této oblasti odehrálo několik výrazných změn, které výrazně zjednodušili nahrávání neoficiálních aplikací a otevřeli dveře pro jejich rozvoj.

Poznámka: Neoficiální aplikace je v podstatě každá aplikace, která zatím není schválena a publikována na Windows Phone Storu. Primárním účelem je samozřejmě pomoci vývojářům s odladěním na konkrétních zařízeních. Pokud však speciálně vytvořená aplikace získá díky „rozšířenému“ odemčení (interop unlock) přístup k systému, může měnit, vylepšovat či doplňovat jeho funkce.

 

Změny u Microsoftu

Protože se Microsoft snaží podpořit vývojáře aplikací pro Windows Phone, provedl v minulých týdnech několik důležitých změn v registracích vývojářských účtů. První důležitou informací je snížení ročního poplatku za registraci vývojářského účtu. Aktuální cena je 19 USD/rok. Uživatel registrovaný jako vývojář může odemknout max. 3 zařízení a do každého z nich nainstalovat max. 10 „neoficiálních“ aplikací.

Další zásadní změnou je představení nové webové služby pro začínající vývojáře (Windows Phone App Studio), kteří si zde mohou v jednoduchém prostředí zkusit vytvořit svou vlastní aplikaci (bez možnosti publikace na Store). Největší výhodou je však skutečnost, že pro používání této aplikace není třeba vývojářský učet a navíc je možné odemknout jedno zařízení a nainstalovat 2 neoficiální aplikace. Jedná se tak o velice snadnou cestu, jak do přístroje zdarma dostat nepodepsanou aplikaci. Tato metoda by navíc měla jít časem upravit tak, aby bylo možno instalovat neomezený počet aplikací. Jedná se tak o první krok k oživení „homebrew“ scény.

Poznámka: Výše uvedené metody jsou zcela oficiální a odemknout lze jakékoliv zařízení. Toto odemčení však dává vývojáři přístup pouze k povoleným API a oficiálně dostupným částím systému. Aby bylo možné zasahovat hlouběji do systému, je třeba tzv. interop unlock se kterým to zatím tak jednoduché není (viz dále).


Odemčení Nokií

V případě Lumií cesta k interop unlocku již započala, zatím jej však zcela realizovat nelze. Existují však již první případy, které jsou „na polovině cesty“. Jedná se například o aplikaci WP8 Registry Tools (Lumia Registry Modifier), která umožňuje přístup k registrům systému Windows Phone 8. Bohužel zatím není možné měnit hodnoty DWORD, bez kterých je reálný přínos spíše informativní. Jedná se však o obrovský krok kupředu a reálné výsledky na sebe snad nenechají dlouho čekat. Bylo by perfektní mít na Windows Phone 8 aplikaci typu WP7 Root Tools.

 

Odemčení Samsungů

U Samsungu se zlomový okamžik odehrál minulý týden, kdy byla na XDA-Developers zveřejněna informace o úspěšném provedení Interop-unlocku na modelu Ativ S. Jedná se tedy o plné odemčení, které umožňuje absolutní přístup do systému vč. možnosti jeho změn. Metoda odemčení využívá bezpečnostní chyby Diagnostic aplikace. Zde tedy dalšímu rozvoji nic nebrání a bude zajímavé sledovat, jaké možnosti tato metoda v budoucích týdnech nabídne.

Ačkoliv výše uvedené informace zatím neznamenají přímou možnost si nahrát do přístroje nepodepsané aplikace, jedná se o skvělé zprávy, které zejména v případě Samsungu znamenají zcela zásadní posun kupředu.


Komentáře (4)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

23 | 09 | 13 17:00
Zatím v podstatě nic není 0

Stevík

21 | 09 | 13 18:28
Mate nekdo nejaky dobry typ na homebrew aplikaci pro WP8? Mam to odemcene na ty dve aplikace, ale co tam dat? 0

Luboss1991

19 | 09 | 13 14:52
Ked uz je/bude odomknuty WP8 tak je teoreticky mozne ho dostat do zariadeni s WP7.8? Napr. HTC TITAN? 0

Jindřich Lukeš

15 | 09 | 13 11:42
Neoficiální komunita kolem Windows Phone 8 zaznamenala v poslední době zcela zásadní pokrok v oblasti odemčení systému a možnosti instalace neoficiálních aplikací, které umožní měnit a doplňovat chybějící funkce. http://wmmania.cz/clanky/obecne/zabezpeceni-windows-phone-8-prolomeno-neoficialni-aplikace-prichazeji/ 0

Mohlo by vás zajímat

Windows 10 Creators Update (a budoucí Insider sestavení) dostane pouze 6 Lumií - oficiálně potvrzeno

Oficiálně bylo potvrzeno, že finální aktualizaci Creators Udate a možnost i nadále testovat nová Insider sestavení, bude možné pouze u šesti Lumií.

Jindřich Lukeš | články 15 | 04 | 17

Windows 10 Creators Update oficiálně k dispozici – stahujte přes Windows Update

Creators Update pro Windows 10 je od včerejšího odpoledne oficiálně dostupný na Windows Update.

Jindřich Lukeš | články 12 | 04 | 17

Detaily funkce My People ve Windows 10 Redstone 3

Nová funkce Windows 10 umožňující snadnější komunikaci a sdílení souborů s oblíbenými kontakty.

Jindřich Lukeš | články 11 | 04 | 17

Seznam významných aplikací pro Windows 10 (Mobile), jejichž vývoj byl pozastaven nebo zcela ukončen (průběžné aktualizováno)

Hledáte ve Storu svou oblíbenou aplikaci a nemůžete ji najít? Podívejte se do tohoto seznamu, zdali její vývoj náhodou nebyl ukončen.

Jindřich Lukeš | software 07 | 04 | 17

Nová grafická podoba Windows 10 - Projekt Neon

(4.4.): Nová ukázka aplikace Filmy a TV.// Jak bude vypadat nadcházející grafická modernizace a vylepšení operačního systému Windows 10? Na to odpoví projekt Neon.

Jindřich Lukeš | články 04 | 04 | 17
Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím