Zabezpečení Windows Phone 8 prolomeno – neoficiální aplikace přicházejí

Neoficiální komunita kolem Windows Phone 8 zaznamenala v poslední době zcela zásadní pokrok v oblasti odemčení systému a možnosti instalace neoficiálních aplikací, které umožní měnit a doplňovat chybějící funkce.

Pokud jste vlastnili/vlastníte zařízení s Windows Phone 7.X, pravděpodobně jej máte odemčeno pro neoficiální úpravy. Jedná se totiž o skvělý způsob, jak do systému doplnit chybějící funkce pomocí neoficiálních aplikací. Problematika odemčení je relativně složitá. Zjednodušeně se však dá říci, že se jedná o obdobu rootu u Androidu nebo jailbreaku u iOS. V podstatě tedy odemčení umožňuje instalovat neoficiální ROM, či neschválené či jinak upravené aplikace.

Tip: Povívejte se do naší sekce neoficiálních aplikací, jaké nové funkce lze do WP7.X doplnit.

V případě Windows Phone 8 doposud kvůli velmi dobrému zabezpečení žádná možnost neoficiálního odemčení neexistovala. Pokud tedy uživatel chtěl do přístroje nahrát jakoukoliv neoficiální (neschválenou) aplikaci, musel zároveň vlastnit oficiální vývojářský účet, který bylo možné zakoupit za 99 USD/rok. V posledních několika týdnech se však v této oblasti odehrálo několik výrazných změn, které výrazně zjednodušili nahrávání neoficiálních aplikací a otevřeli dveře pro jejich rozvoj.

Poznámka: Neoficiální aplikace je v podstatě každá aplikace, která zatím není schválena a publikována na Windows Phone Storu. Primárním účelem je samozřejmě pomoci vývojářům s odladěním na konkrétních zařízeních. Pokud však speciálně vytvořená aplikace získá díky „rozšířenému“ odemčení (interop unlock) přístup k systému, může měnit, vylepšovat či doplňovat jeho funkce.

 

Změny u Microsoftu

Protože se Microsoft snaží podpořit vývojáře aplikací pro Windows Phone, provedl v minulých týdnech několik důležitých změn v registracích vývojářských účtů. První důležitou informací je snížení ročního poplatku za registraci vývojářského účtu. Aktuální cena je 19 USD/rok. Uživatel registrovaný jako vývojář může odemknout max. 3 zařízení a do každého z nich nainstalovat max. 10 „neoficiálních“ aplikací.

Další zásadní změnou je představení nové webové služby pro začínající vývojáře (Windows Phone App Studio), kteří si zde mohou v jednoduchém prostředí zkusit vytvořit svou vlastní aplikaci (bez možnosti publikace na Store). Největší výhodou je však skutečnost, že pro používání této aplikace není třeba vývojářský učet a navíc je možné odemknout jedno zařízení a nainstalovat 2 neoficiální aplikace. Jedná se tak o velice snadnou cestu, jak do přístroje zdarma dostat nepodepsanou aplikaci. Tato metoda by navíc měla jít časem upravit tak, aby bylo možno instalovat neomezený počet aplikací. Jedná se tak o první krok k oživení „homebrew“ scény.

Poznámka: Výše uvedené metody jsou zcela oficiální a odemknout lze jakékoliv zařízení. Toto odemčení však dává vývojáři přístup pouze k povoleným API a oficiálně dostupným částím systému. Aby bylo možné zasahovat hlouběji do systému, je třeba tzv. interop unlock se kterým to zatím tak jednoduché není (viz dále).


Odemčení Nokií

V případě Lumií cesta k interop unlocku již započala, zatím jej však zcela realizovat nelze. Existují však již první případy, které jsou „na polovině cesty“. Jedná se například o aplikaci WP8 Registry Tools (Lumia Registry Modifier), která umožňuje přístup k registrům systému Windows Phone 8. Bohužel zatím není možné měnit hodnoty DWORD, bez kterých je reálný přínos spíše informativní. Jedná se však o obrovský krok kupředu a reálné výsledky na sebe snad nenechají dlouho čekat. Bylo by perfektní mít na Windows Phone 8 aplikaci typu WP7 Root Tools.

 

Odemčení Samsungů

U Samsungu se zlomový okamžik odehrál minulý týden, kdy byla na XDA-Developers zveřejněna informace o úspěšném provedení Interop-unlocku na modelu Ativ S. Jedná se tedy o plné odemčení, které umožňuje absolutní přístup do systému vč. možnosti jeho změn. Metoda odemčení využívá bezpečnostní chyby Diagnostic aplikace. Zde tedy dalšímu rozvoji nic nebrání a bude zajímavé sledovat, jaké možnosti tato metoda v budoucích týdnech nabídne.

Ačkoliv výše uvedené informace zatím neznamenají přímou možnost si nahrát do přístroje nepodepsané aplikace, jedná se o skvělé zprávy, které zejména v případě Samsungu znamenají zcela zásadní posun kupředu.


Komentáře (4)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

23 | 09 | 13 17:00
Zatím v podstatě nic není 0

Stevík

21 | 09 | 13 18:28
Mate nekdo nejaky dobry typ na homebrew aplikaci pro WP8? Mam to odemcene na ty dve aplikace, ale co tam dat? 0

Luboss1991

19 | 09 | 13 14:52
Ked uz je/bude odomknuty WP8 tak je teoreticky mozne ho dostat do zariadeni s WP7.8? Napr. HTC TITAN? 0

Jindřich Lukeš

15 | 09 | 13 11:42
Neoficiální komunita kolem Windows Phone 8 zaznamenala v poslední době zcela zásadní pokrok v oblasti odemčení systému a možnosti instalace neoficiálních aplikací, které umožní měnit a doplňovat chybějící funkce. http://wmmania.cz/clanky/obecne/zabezpeceni-windows-phone-8-prolomeno-neoficialni-aplikace-prichazeji/ 0

Mohlo by vás zajímat

Zajímavý koncept Surface Phonu vytvořený na základě nedávno schválených patentů Microsoftu

Jindřich Lukeš | články před 11 hod.

Surface Phone jako skládací tablet? Nové patenty Microsoftu mnohé naznačují

Podle aktuálních informací z patentového úřadu a dřívějších spekulací se zdá, že Surface Phone by mohl být ve skutečnosti skládací tablet.

Jindřich Lukeš | články 16 | 01 | 17

Windows 10 (Mobile) Insider Preview v. 15007: Nové Insider sestavení pro PC a telefon

Nové Fast Insider sestavení pro počítače i telefony ke stažení. Co přináší nového?

Jindřich Lukeš | články 13 | 01 | 17

Global Tv Free - sledujte většinu světových TV (vč. CZ) zdarma ve svém telefonu

Global Tv Free je velice zajímavá aplikace, která vám v telefonu umožní sledovat více než 5000 televizních stanic z celého světa. Nechybí ani Česká republika, kde jsou dostupné snad všechny stanice vč. HBO apod.

Jindřich Lukeš | software 11 | 01 | 17

Windows 10 Insider Preview v. 15002: První letošní Insider sestavení pro PC s obrovským množstvím novinek

První letošní Fast Insider sestavení Windows 10 patří mezi ty významnější. Neobsahuje pouze záplaty a drobné úpravy, ale celou řadu změn a významných vylepšení. Pojďme se na ně podívat.

Jindřich Lukeš | články 09 | 01 | 17
Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím