Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Zálohování a obnova dat ve Windows Phone 8.1 a Windows 10 Mobile

V tomto podrobném návodu se detailně podíváme na funkce pro zálohovaní a obnovu dat ve Windows Phone 8.1 a Windows 10 Mobile.

Aktualizace (1.9.15): Článek byl doplněn o novinky obsažené ve Windows 10 Mobile
----------------------------------------------------------------------------------------------

Zálohování telefonu je věc, kterou není radno podceňovat. Dobře a pravidelně prováděná záloha může ušetřit spoustu starostí nejen při ztrátě či odcizení telefonu, ale také při nákupu nového. V tomto článku se detailně podíváme na možnosti zálohování operačního systému Windows Phone v té nejnovější verzi (8.1.1) a Windows 10 Mobile.

 

Windows 10 Mobile

(Aktualizace 1.9.15): Abychom mohli obnovit jakoukoliv zálohu, je třeba ji nejdříve vytvořit. Windows 10 Mobile nabízí několik dílčích položek, které je možno nezávisle zálohovat.

Kontakty a kalendář

Kontakty a kalendář jsou automaticky synchronizovány s vaším Microsoft účtem, který máte nastavený v telefonu. Tato synchronizace je také v podstatě zálohou. Pokud tedy do jakéhokoliv přístroje zadáte svůj Microsoft účet, data se vám opět automaticky nakopírují (synchronizují) zpět. Speciální záloha tedy není třeba.

Aplikace + nastavení

Pokud chcete automaticky zálohovat oblíbené položky, hesla, rozložení plochy, nainstalované aplikace a většinu nastavení systému, zamiřte do Nastavení > Aktualizace a zabezpečení > Zálohování, kde můžete zálohování zapnout. Další nastavení se zobrazí až po kliknutí na tlačítko "Další možnosti". V této nabídce naleznete základní přehled informující i celkové velikosti záloh, provedení poslední zálohy a podobně. K dispozici je také tlačítko "Zazálohovat" pro ruční zálohování. Podstatně zajímavější je však sekce ve spodní části displeje, která je ve Windows 10 Mobile novinkou. Jsou zde uvedeny všechny aplikace, které je možné zálohovat. V případě potřeby je možné zálohování pro jednotlivé aplikace také vypnout. 

Na úplném konci této nabídky je ukryta možnost odebrat předchozí zálohy. Stačí jen kliknout na tlačítko "Přejít na OneDrive", přihlásit se a následně své zálohy libovolně promazat.

SMS Zprávy 

Nastavení zálohování SMS zpráv se nachází přímo v aplikaci Zprávy. Zde ve spodním menu zvolte "Nastavení". V sekci "Historie a zálohování" můžete zálohování SMS zapnout a případně si také nastavit z jak dlouhého časového období stáhnout zprávy. 

Fotografie + videa

Windows 10 Mobile nabízí stejně jako Windows Phone 8.1 možnost zálohovat pořízené fotografie. Tato volba je ale poměrně dobře ukrytá. K zálohování fotografií slouží nově přímo aplikace OneDrive. Po jejím spuštění je třeba přes "hamburegerové" menu (vlevo nahoře) vstoupit do nastavení a následně vybrat "Nahrání obsahu fotoaparátu". Zde již naleznete podrobnější volby.

 

Windows Phone 8.1

Abychom mohli obnovit jakoukoliv zálohu, je třeba ji nejdříve vytvořit. Windows Phone nabízí několik dílčích položek, které je možno nezávisle zálohovat.

WP8 zálohování

Kontakty a kalendář

Kontakty a kalendář jsou automaticky synchronizovány s vaším Live (Microsoft) účtem, který máte nastavený v telefonu. Tato synchronizace je také v podstatě zálohou. Pokud tedy do jakéhokoliv přístroje zadáte svůj Live účet, data se vám opět automaticky nakopírují (synchronizují) zpět. Speciální záloha tedy není třeba.

Aplikace + nastavení

Pokud chcete automaticky zálohovat oblíbené položky, hesla, rozložení plochy, seznam nainstalovaných aplikací a většinu nastavení systému, zamiřte do nastavení telefonu, zvolte položku „zálohování“ a následně „aplikace+nastavení“. K dispozici je možnost zapnutí automatického zálohování nastavení a zvlášť také aplikací. Ve spodní části naleznete dvojici tlačítek. Tlačítkem "zálohovat" provedete okamžitou zálohu současného stavu. Tlačítko "spravovat zálohy" umožňuje vyhledat a případně smazat předchozí zálohy.

TIP: Jak vyřešit problém s nefunkčním zálohováním na Windows Phone

WP8 zálohování

SMS Zprávy

Možnost zálohování SMS naleznete na stejném místě jako Aplikace + nastavení (Nastavení > zálohování > textové zprávy). Toto zálohování však nenabízí kromě zapnutí/vypnutí žádné další volby.

WP8 zálohování

Fotografie + videa

Také aktivaci zálohování fotek a videí naleznete na stejném místě. U fotografií je však možné zálohování lépe specifikovat (zvolit kvalitu). V první řadě je třeba říci, že se záloha ukládá na OneDrive a v případě potřeby jejího obnovení (přesunu zpět do telefonu) je nutné vše provést ručně. Při koupi nového telefonu je tak vhodnější multimediální obsah překopírovat standardně pomocí PC a USB kabelu.

TIP: Správa záloh Windows 8 a Windows Phone zařízení přehledně na jednom místě

WP8 zálohování

Detailní návod týkající se nastavení zálohování připravit také samotný Microsoft.

WP8 zálohování WP8 zálohování WP8 zálohování WP8 zálohování WP8 zálohování WP8 zálohování

 

Obnovení

Vlastní obnovení zálohovaných dat se provádí vždy při prvním spuštění (nového) zařízení nebo po obnovení továrního nastavení (stávajícího) zařízení.

Celý proces probíhá plně automaticky a je součástí prvotního nastavení telefonu. Aby vše proběhlo bez problémů, je nutné splnit několik podmínek. První podmínkou je vložená SIM karta v přístroji s aktivovaným datovým tarifem nebo připojení k WiFi. Druhou podmínkou je zadání přihlašovacích údajů k vašemu Live (Microsoft) účtu.

Celý proces následně probíhá v pořadí zachyceném na snímcích níže.

WP8 zálohování WP8 zálohování WP8 zálohování WP8 zálohování WP8 zálohování

Po zadání Live (Microsoft) účtu se zobrazí možnost obnovení zálohy. Ze seznamu záloh stačí vybrat tu, kterou chcete obnovit.

WP8 zálohování WP8 zálohování WP8 zálohování

Samotné obnovení již probíhá zcela automaticky. Nejdříve dojde ke stažení základních nastavení a následně k jejich obnovení.

WP8 zálohování WP8 zálohování WP8 zálohování

V dalším kroku budete vyzvání k vyplnění hesel k vašim účtům.

WP8 zálohování WP8 zálohování

Ve chvíli, kdy dojde ke spuštění systému, začne obnova (opětovná instalace) aplikací. Při pohledu na úvodní obrazovku je také vidět, které z vybraných dlaždic (aplikací) ještě nebyly nainstalovány, nebo u kterých instalace zrovna probíhá (postupné vyplňování barvou). Celkový přehled o aktuálním průběhu získáte ve Storu nebo v seznamu aplikací.

WP8 zálohování WP8 zálohování

 

Co nelze zálohovat/obnovit

Proces zálohy a následné obnovy však v podání Microsoftu není ani zdaleka dokonalý. Tím nejzávaznějším problémem je nemožnost zálohovat vše, co je třeba. Např. nelze zálohovat data aplikací. Aplikace se sice obnoví, ale bez uložených dat a nastavení. Každou aplikaci je tedy nutné nastavovat znovu a spoléhat na autory aplikací, zda integrují individuální funkce zálohování. Velký problém je např. u her, kde není žádná možnost zálohy aktuálního stavu (dosažené úrovně).

 

Problémy

Pokud se záloha z nějakého důvodu nepodaří, doporučujeme navštívit tento článek: Jak vyřešit problém s nefunkčním zálohováním na Windows Phone, kde naleznete několik triků, jak zálohování opět zprovoznit.

 

Komentáře (6)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

vlasakj

21 | 02 | 18 00:04
Dobrý den, mám dotaz. Dělal jsem si včera zálohu z telefonu Microsoft Lumia 640 na jednu z applikací "contacts + message backup"s tím že vše dopadlo úspěšně a zazálohovalo se to a viděl jsem adresářový soubor nahraný, nakonec když jsem mobil dostal do továrního nastavení a vše se smazalo pouze z mobilu, následně nainstaloval tuhle appku, která mi zachovala zálohu na microSD a zpětně se hodil "restore" tudíž jen kontakty a zprávy, tak se adresářový soubor nenahrál asi celý nebo nevím každopádně mi applikace spadne a provede se jenom polovina kontaktů, připadá mi jakoby se do souboru nevypsalo evidentně nic. Bohužel neexistuje asi žádná zpětná obnova všech dat z továrního nastavení což? Ano, ted už vím, že se u Windows Phone to dělá přes OneDrive či se to hodí do PC, ale nějak jsem pospíchal a nemyslel vlastně, co dělám a jaké to může mít následky. Děkuji předem za odpověď. 0

Jindřich Lukeš

19 | 01 | 15 11:13
WP neumí zálohovat/obnovovat data aplikací a her. K těm datům už se pravděpodobně nedostaneš. 0

nerow

12 | 01 | 15 14:51
Chtěl bych se zeptat, jak se přesně chovají uložené pozice her, nastavení aplikací apod... Stalo se mi následující...90% her a aplikací mám na SD kartě. Její obsah jsem zkopíroval do PC, smazal (a chvíli použil na něco jiného, do jiného zařízení). Po vrácení s původními daty se stalo následující. Všechny aplikace a hry, které byly nainstalované na SD kartě, tak po jejím navrácení jsou v seznamu aplikací šedivě, s podtitulem "nedostupné" a při pokusu o spuštění se objeví následující hláška: Čekám na SD kartu - Tato aplikace je nainstalovaná na SD kartě. Vložte ji prosím do telefonu. Pokud jste to zrovna udělali, počkejte, až telefon všechno načte. Nějaký tip, jak zachránit aplikace? Pokud je přeinstaluji, dojde i k odstranění pozic atd... Předem děkuji za odpověď. 0

Jindřich Lukeš

11 | 12 | 14 13:09
Bohužel nijak, buď všechno, nebo nic. Hlavně se podívej, ze kdy máš poslední zálohu, možná tam to vlákno ještě ani nebude. 0

bedatr

11 | 12 | 14 12:21
Jak si obnovim pouze sms kdyz jsem si omylem smazal jedno vlakno...Myslim bez tovarniho nastaveni telefonu...Dik 0

Jindřich Lukeš

25 | 11 | 14 02:07
V tomto podrobném návodu se detailně podíváme na funkce pro zálohovaní a obnovu dat v operačním systému Windows Phone 8 a 8.1. http://wmmania.cz/clanky/zaciname/zalohovani-a-obnova-dat-ve-windows-phone-8/ 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17