Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Co můžeme čekat v roce 2014 od Microsoftu nejen z pohledu vývojáře

Rok 2014 je tu a je tak na čase zamyslet se nad tím, čím nás letos může Microsoft překvapit u tří aktuálně nejvíce sledovaných platforem – Windows Phone, Windows a Xbox One.

Autorem tohoto článku je Martin Suchan.

V roce 2013 představil Microsoft řadu novinek – vydal skoro přesně po roce aktualizaci Windows pojmenovanou Windows 8.1, která sice nepřinesla žádné zásadní změny, ale jen ubrousila ostré hrany a nedodělky původních Windows 8. U Windows Phone 8 jsme se loni nedočkali žádné větší novinky, jen dvou menších balíků GDR2 a GDR3. Navíc Nokia k těmto aktualizacím dodala ještě několik vlastních úprav, které pojmenovala jako Nokia Amber a Nokia Black. A nakonec v roce 2013 také Microsoft představil a začal prodávat následníka Xboxu 360 pojmenovaného Xbox One. Ten se sice zatím prodává jen v několika zemích, ne v ČR, a s celkem omezenou nabídkou her, ale v roce 2014 lze jistě čekat rozšíření i na další trhy.

V tomto článku se nyní pokusím odhadnout, co nás u těchto tří platforem může v roce 2014 čekat z pohledu uživatele a především z mého pohledu vývojáře. Původní verze tohoto článku vyšla v angličtině na blogu http://suchan.cz .

 

Část 1. Windows Phone

Jak již bylo zmíněno, rok 2013 pro uživatele a vývojáře Windows Phone nepřinesl žádné větší novinky. Poslední velkou aktualizací bylo uvedení Windows Phone 8 v říjnu 2012 a od té doby dorazila jen tři drobná vylepšení v podobě balíků GDR1, GDR2 a GDR3, nebo, jak je nazývá Microsoft, Aktualizace 1, 2 a 3. Tato vylepšení přinesla z pohledu běžného uživatele spíše jen drobnosti (měla však zásadní význam pro rozšiřování platformy) – možnost volby vlastního vyzvánění pro SMS, emaily a další, zámek rotace displeje, možnost zavírání aplikací v rychlém přehledu a také podporu 4jádrových procesorů a „phabletů“ s FullHD displejem.

Rok 2014 by měl být v tomto směru mnohem více zajímavý. Skoro s jistotou můžeme říci, že tento rok dorazí dlouho očekávaná aktualizace „Blue“ nebo také Windows Phone 8.1 (finální označení ještě není jasné). Prvního představení této aktualizace se možná dočkáme již na Mobile World Congressu v únoru či nejpozději na Build konferenci 2014 na počátku dubna. Podobně jako u aktualizace Windows Phone 7.5 „Mango“, která byla dostupná pro všechny telefony s WP7, by i aktualizace WP8.1 měla být dostupná pro všechny aktuální telefony s WP8.

Jaké funkce a novinky můžeme ve WP8.1 očekávat z pohledu uživatele?

Následuje můj osobní seznam, co můžeme příští rok u WP očekávat, který je setříděn dle mé subjektivní pravděpodobnosti. Poznámka: v tomto článku se nijak nevěnuji hrám a API pro vývoj her u žádné z platforem. Nejsem herní vývojář (až na hry Vlak a Nu, Pogodi pro WP7) a nedokáži odhadnout, jaké nové fíčury v DirectX či DirectDraw lze očekávat, či naopak co přestane být podporováno.

TIP: Windows Phone 8.1 (Blue) – Přehled plánovaných vylepšení (aktualizováno)

 • Dostupnost pro všechny aktuální WP8 telefony – 99 %. Je nepravděpodobné, že by tento update Microsoft nepovolil pro některé aktuální telefony.
 • Internet Explorer 11 – 95 %. Součástí všech větších aktualizací WP byl vždy i nový prohlížeč, nejinak by tomu mělo být i teď. Kromě širší podpory HTML5 jsem především zvědavý na další žádané funkce jako pokročilou navigaci pomocí gest, kterou známe z Windows 8.1, pamatování hesel, synchronizaci záložek, historie a hesel, podporu WebGL, atd.
 • Notifikační centrum – 90 %. Dlouho očekávaná vlastnost, která stále ve WP chybí a na kterou jsme již zvyklí z iOS i Androidu. Jediné místo pro kontrolu novinek a upozornění od všech jak vestavěných aplikací, tak i od aplikací třetích stran.
 • Centrum rychlého nastavení – 80 %. Podobně jako u předchozího bodu opět něco, co již konkurenční platformy nabízí a co ve WP stále chybí – místo dostupné jedním pohybem pro rychlé nastavení WiFi, Bluetooth, GPS, NFC, hlasitosti a dalších voleb. Zde se nabízí otázka, zda se dočkáme implementace podobné u Androidu a iOS, či něco na způsob Charms baru ve Windows 8.1.
 • Širší možnosti synchronizace aplikací a OS mezi zařízeními – 75 %. WP8 nyní podporuje jen základní možnost zálohování a přenosu nastavení z jednoho telefonu na druhý – přenese se seznam aplikací, nastavení účtů, historie SMS a hovorů, ale nic víc. Dosud není možné nijak nativně přenést i stav aplikací, třeba uložené pozice v hrách. Snad toto WP8.1 zlepší. Ideální stav by měl být takový, že když si koupím nový telefon, tak se jen přihlásím pod svým účtem, zahájím synchronizaci a do hodinky budu mít nový telefon v identickém stavu jako starý, včetně dat u všech aplikací.
 • Správce souborů a lepší podpora SD karet – 70 %. Filozofie WP byla sice vždy proti přímému přístupu a manipulace se soubory, uživatelé ale jasně říkají, že tuto funkcí chtějí. Podle mě je tedy celkem velká šance, že se správce souborů s nativní integrací SkyDrive dočkáme i ve WP8.1.
 • Podpora VPN – 70 %. Zde není třeba nic dodat, podpora VPN byla slibovaná již u GDR1, snad bude tedy již doopravdy ve WP8.1.
 • Automatické aktualizace aplikací – 70 %. Windows 8.1 umožňují automatickou aktualizaci aplikací na pozadí bez vědomí uživatele, tato funkce by se jistě hodila i ve WP8.1.
 • Nový osobní asistent Cortana – 70 %. Ač WP8 již obsahuje základní možnost ovládání hlasem, ve WP8.1 pravděpodobně přibude pokročilý osobní asistent po vzoru Siri v iOS. Jeho vývojové označení je zatím Cortana, ale pokud Microsoft dá na uživatele, možná se dočkáme tohoto označení i ve finální verzi.
 • Podpora více uživatelských účtů – 60 %. Bylo by jistě zajímavé mít tuto podporu i ve WP8.1 po vzoru Windows. Dosud si musí uživatel vystačit jen s „Dětským koutkem“.
 • Nové velikosti dlaždic – 60 %. WP7 měl jednu velikost dlaždic, Windows 8 dvě velikosti, WP8 tři velikosti, Windows 8.1 čtyři velikost, bude WP8.1 podporovat pět velikostí dlaždic, aby pokračoval v této bitvě platforem ? Můj tip je, že se dočkáme po vzoru Windows 8.1 čtyř velikostí dlaždic a přibyde tak nová velká dlaždice 4x4, ale kdo ví, jak to bude doopravdy.
 • Nové typy hardware – 50 %. Již padlo v některých drbech, že u WP8.1 nebudou povinná spodní HW tlačítka a že tlačítka budou moci být přímo součástí displeje jako je tomu již teď u některých Androidů. Kdo ví, jakých HW novinek se u nových telefonů ještě dočkáme.

A jaké funkce můžeme ve WP8.1 očekávat z pohledu vývojáře?

 • Mnohem širší sdílené API mezi Windows 8.1 a WP8.1 – 90 %. WP8 již nyní sdílí část Windows Runtime API s Windows 8.1, ale jedná se jen o dost malý průnik, u kterého navíc často narážíme na metody či třídy, které sice ve WP8 jsou, ale které vrací při použití „NotImplementedException“. Co očekávám u WP8.1 je mnohem širší průnik API obou platforem, a žádné podobné úlety s neimplementovaným API.
 • Nativní podpora HTML5/JavaScript aplikací pro WP – 90 %. Pro Windows 8.1 je možné vytvářet již teď nativně aplikace psané v čistém HTML5 a JavaScriptu/WinJS, který funguje jako wrapper společného Windows Runtime. Dá se čekat, že podobný typ projektů bude dostupný i u WP8.1.
 • Více flexibilní Windows Phone Runtime komponenty – 80 %. U Windows 8.1 je také možné vytvářet Windows Runtime komponenty ať už v C#, JavaScriptu či C++ a na tyto komponenty se lze odkazovat v kterémkoliv z těchto jazyků. U WP8 je momentálně možné psát Windows Runtime komponenty jen v C++, což jejich použitelnost značně omezuje.
 • API pro data roaming/synchronizaci mezi zařízeními – 75 %. Opět Windows 8.1 API umožnuje ukládat data do roaming storage, který je dostupný pro všechny instance aplikace, které běží na zařízeních pod stejným uživatelem. Bylo by velmi vhodné, pokud by podobné API fungovalo i ve WP8.1. Navíc by nás Microsoft mohl překvapit i API pro sdílení dat mezi WP8.1 a Windows 8.1 aplikacemi od stejného autora.
 • Nové či vylepšené API pro Bluetooth 4.0 LE a pro raw NFC – 75 %. Nativní podpora Bluetooth 4.0 LE a podpora raw zápisu na NFC jsou jedny z nejžádanějších funkcí na UserVoice.
 • Nové či vylepšené API pro přístup k hovorům/SMS/kalendáři – 75 %. I zde lze očekávat pokrok, ale stále odhaduji, že možnosti nebudou nikdy takové jako třeba u Androidu, kde lze bez vědomí uživatele číst/zapisovat/volat/posílat SMS.
 • „Zastarání“ veškerého XNA a Silverlight-only API – 70 %. XNA a Silverlight jsou mrtvé platformy a dá se jen čekat, že všechno aktuálně dostupné API použité z těchto platforem bude postupně ve WP nahrazeno ekvivalentním API z WinRT a původní XNA a Silverlight API bude „Deprecated“ a možná úplně odstraněno ve WP9.
 • Nové API pro běh aplikací na pozadí – 70 %. Možnosti běhu aplikace na pozadí byly u WP vždy dost omezené. Podle určitých zpráv by ale právě WP8.1 měly toto změnit a umožnit aplikacím širší možnosti běhu na pozadí.
 • API pro přístup ke knihovně videí – 70 %. Z nějakého mně neznámého důvodu stále není možné ve WP8 přistupovat k videím v telefonu. Napadá mě jako důvod snad jen problémy s právy k obsahu či výkonnostní nebo bezpečnostní problémy. Doufám, že WP8.1 toto konečně vyřeší a bude tak třeba možné napsat aplikaci, která bude umět zobrazovat video s titulky z externího souboru.
 • GeoFencing a „Alarm app“ API – 70 %. Windows 8.1 přinesly nové API pro GeoFencing, pomocí něhož lze nativně vytvořit různé úkoly aktivované na daném místě a také nový typ „Alarm aplikace“, kdy lze vybranou aplikaci označit jako Alarm app a její stav se potom zobrazuje na vybraném místě na zamčené obrazovce. Tipoval bych, že oboje by se mohlo též objevit ve WP8.1.
 • Podpora mnohem více typů živých dlaždic – 70 %. Ve Windows 8.1 jsou definované desítky vzhledů a rozložení obsahu na živých dlaždicích, u WP8 jsou definované jen 3 typy vzhledu. WP8.1 by si určitě zasloužily vyšší variabilitu po vzoru Windows 8.1.
 • AppBar plně podporující lokalizaci a databinding – 60 %. Funkce žádaná již od WP7.5 – ve WP8 stále není možné používat databinding u AppBaru. Kdo ví, zda se tato možnost konečně objeví ve WP8.1.
 • Postupné sjednocení Store pro Windows a WP – 60 %. Dlouho plánované sjednocení všech tří platforem Windows, Phone a Xbox asi nelze čekat již během tohoto roku, ale možná se již dočkáme prvních kroků v tomto směru třeba v certifikační procesu, vzhledu Store, API pro In-app purchases a podobně.

U Windows Phone toho lze tedy letos očekávat opravdu mnoho, je ale otázkou, jakou cestou se Microsoft vydá, zda spíše konzervativní cestou mírného pokroku, či velkých změn s cílem brzkého sjednocení platformy s Windows 8.

 

Část 2. Windows 8

U Windows 8 jsme se ani ne před třemi měsíci dočkali aktualizace Windows 8.1, která byla spíše na úrovní Service Packu, byla zdarma a přinesla spoustu drobností, které potěšily jak uživatele tabletů a dotykových zařízení, tak i majitele klasických desktopů. U „Metro“ aplikací přibyla podpora nových velikostí dlaždic, podpora libovolné šířky aplikace, podpora běhu aplikací na více monitorech, dále přibyla i vylepšená synchronizace mezi zařízeními s Windows 8.1, nativní integrace SkyDrive, IE11 a mnoho dalších oprav „pod pokličkou“.

Aktuálně není znám žádný oficiální plán, kam se bude dále ubírat platforma Windows, jen různé „drby“ převážně od Paula Thurrotta a Mary Jo Foley o "Windows 8.1 Update 1", "Windows 8.2" či "Windows codename Threshold". Pojďme si probrat, co tyto zkratky mohou znamenat:

Windows „Threshold“

Threshold by mělo být označení verze Windows, která dorazí nejdříve v roce 2015 a přinese tak dlouho plánované spojení všech primárních platforem Windows, Phone a Xbox. Už se nebude jednat o různé systémy, ale o jeden systém, který jen běží v jednom z několika režimů – dotyk, desktop či hlas. To je tak asi vše, co aktuálně tušíme. Jak nedávno Paul Thurrott poznamenal, Threshold má 9 písmen, je to skrytá narážka na možné označení Windows 9?

Windows 8.1 Update 1

Windows Threshold nedorazí dříve než za rok, co lze tedy čekat letos jako novinku u Windows, pokud něco? Na duben 2014 je naplánovaná konference Build 2014, kde se jako loni i předloni mluvilo o nadcházející verzi Windows, čekal bych tak podobný program i letos. Jednou z možností, o které se již několik autorů zmiňovalo, je že letos dorazí menší update zvaný Windows 8.1 Update 1, nebo SP1, nebo snad Windows 8.11 for Workgroups ? Tento update možná nepřinese žádná nová API, jen vylepšenou „User Experience“, lepší podporu desktopu a to bude víceméně vše. Pravděpodobnější scénář ale letos bude:

Windows 8.2

Aktualizace Windows, které se pravděpodobně letos dočkáme, se bude jmenovat Windows 8.2 s novými vylepšeními pro uživatele a i novým API pro vývojáře! Je i celkem možné, že vydání Windows 8.2 proběhne v podobnou dobu jako Windows Phone 8.1 a možná i v době vydání update pro Xbox One, který přinese možnost publikace „Metro“ aplikací i pro tuto platformu. Všechno by to do sebe hezky zapadalo, ale zní to až moc dobře na to, aby to byla vše pravda.

Pokud Windows 8.2 opravdu letos dorazí, co nového lze očekávat?

Ač jsou tu Windows 8.1 teprve krátce a již ty opravily, co se dalo, stále je dost co vylepšovat. Následuje můj soukromý seznam setříděný podle subjektivní pravděpodobnosti.

 • Zdarma pro všechny uživatele Windows 8.1 – 90 %. Tipuji stejný business model jako u Windows 8.1, zejména pokud se nebude jednat o žádný velký update.
 • Notifikační centrum pro Windows – 75 %. Pokud notifikační centrum dorazí do WP8.1, nevidím důvod nemít jej i ve Windows 8.2. Určitě by dávalo smysl jej mít i ve Windows.
 • Vylepšené centrum pro rychlé nastavení – 75 %. Settings Charm by si jistě zasloužil zjednodušení, přeci jen vypínat počítač přes Charms opravdu není příliš intuitivní.
 • Lepší použitelnost pro čistě desktopové uživatele – 70 %. Je to tak, Windows se stále primárně používají na desktopech či noteboocích bez dotykového ovládání. Windows 8 byly podle mě až příliš odvážným krokem, který mnohé desktopové uživatele stále odrazuje od aktualizace. Snad se dočkáme vylepšení i v tomto směru.
 • Možné sdílení obrazovky v „Metro“ aplikacích – 70 %. Jedním z cílů ve Windows 8.2 může být i rozšíření možností moderních aplikací, které nyní třeba nemohou sdílet obraz aplikace kvůli omezení sandboxu. Typickým příkladem je třeba Skype pro Windows 8.
 • Vylepšení v certifikačním procesu aplikací – 60 %. Jak již bylo psáno u WP8.1, lze čekat postupné sjednocení Store z obou platforem. Těžko ale říci, co bude výsledek z obou platforem obsahovat.
 • Vylepšení API pro běh aplikace na pozadí – 60 %. WP8.1 by se mělo dočkat vylepšení v tomto směru, možná bude podobné API dostupné i u Windows 8.2.

Seznam očekávaných novinek je poněkud kratší, než u WP8.1, protože zatím není moc z čeho čerpat, ale asi se již brzo dozvíme, jak to vše bude.

 

Část 3. Xbox One

V předchozích dvou částech jsem popsal možné novinky pro letošní rok u platforem Windows Phone a Windows 8. S oběma platformami mám již přes dva roky zkušenosti jak s užíváním, tak s vývojem mnoha netriviálních aplikací, ale dosud jsem nepublikoval jedinou aplikaci či hru pro jakýkoliv Xbox. Navíc Xbox One jsem ani zatím ani neviděl na vlastní oči, jen víme, že před ani ne dvěma měsíci se začal prodávat v omezeném počtu zemí.

Co tedy můžeme u Xbox One očekávat za novinky v roce 2014 kromě řady nových her, možná dostupnosti Kinectu 2.0 pro Windows a snad i oficiální dostupnosti konzole v ČR? Zaměřme se nejprve na aktuální stav ekosystému u Xbox One. Bylo již vydáno asi 20 her včetně několika exkluzivních titulů, neexistuje ale nyní žádná možnost publikace indie her či aplikací. Program pro indie publikaci her ID@Xbox, do kterého se mohou přihlásit malá herní studia či i individuální vývojáři, byl již představen a momentálně je možné se přihlásit do programu s tím, že Microsoft „někdy v roce 2014“ vybere první týmy, které obdrží první devkity pro vývoj. Také je uvedeno, že později bude možné vyvíjet i pouze pomocí vlastního Xbox One, tj. bez devkitu. Kdy to ale bude, není zatím jasné. Jak jsem již výše uvedl, nejsem herní vývojář a program ID@Xbox tak dále v článku řešit nebudu.

Kromě programu ID@Xbox není jasné, jak a zda bude možné vyvíjet běžné aplikace pro Xbox One. I přesto, že aktuálně je pro Xbox One dostupných několik větších aplikací typu Netflix, Hulu Plus, Machinima a další, není nikde uvedeno, v čem jsou tyto aplikace vytvořené a zda je možné nějak publikovat vlastní. Již od vydání Xbox One se ale spekuluje o tom, že by měla být dostupná možnost vyvíjet aplikace podobným způsobem, jakým probíhá vývoj „Metro“ aplikací pro Windows 8 – C#/HTML5+JavaScript/C++ a Windows Runtime. Je tedy dost možné, že právě vývoj a publikace aplikací kýmkoliv pro Xbox One bude představena na konferenci Build v dubnu 2014.

Pojďme si shrnout dostupné indicie, proč by to mohlo být možné:

 • Xbox One používá jádro z Windows 8 včetně části Windows Runtime
 • Už prosákly určité informace o tom, že Windows RT aplikace by mohly běžet na Xbox One
 • Pokud čteme mezi řádky na oznámení Build 2014 konference, najdeme náznak k vývoji aplikací pro Xbox:
  "Developers can create new experiences to reach hundreds of millions of devices on people’s desks, in their pockets and in their living rooms."
 • Již nyní je vývoj aplikací pro WP8 a Windows 8 dost podobný a WP8.1 a Windows 8.2 by mělo tyto platformy ještě více sblížit. Třetí podobný ekosystém by tak jistě pomohl k rozšíření všech tří platforem a i přitáhl více vývojářů.
 • Pro Microsoft to zkrátka dává smysl umožnit vývoj aplikací pomocí jediného vývojového prostředí, stejné sady jazyků a podobného runtime u všech tří platforem.

Toto vše zní sice velmi dobře, ale realita nemusí být zas tak růžová:

 • Neutekly zatím ani dva měsíce od vydání Xbox One a budou to jen 4+ měsíce v době Build konference, to je dost krátká doba na takto velkou změnu.
 • Vytvořit plně funkční Store, runtime optimalizovaný pro Xbox, ovladač a Kinect a dodání plně funkčního SDK pro Visual Studio včetně emulátoru je obrovské množství práce.
 • Z pohledu Microsoftu je určitě větší očekáváná monetizace u indie her pro Xbox One než u aplikací. Dá se tak očekávat, že pokud se Microsoft zaměří na nějakou platformu, tak bude to zatím jen program ID@Xbox.

Ale protože jsem optimista, věřím, že se během tohoto roku dočkáme i možnosti vyvíjet „Metro“ aplikace pro Xbox One. Možná to nebude hned v první polovině roku, ale není vyloučené, že během Build konference bude představené první Xbox One Apps beta SDK spolu s ID@Xbox beta SDK a Visual Studio 2014 beta s tím, že finální verze všeho dorazí na podzim 2014. Do konce roku by mohlo být dost času všechno dotáhnout do konce.

Pohledem na budoucnost Xbox One uzavírám můj výčet očekávaných novinek u platforem Microsoftu v tomto roce. Poznámka: všechny tyto odhady byly posbírány buď z různých internetových blogů, „drbů“, UserVoice stránek či z mého odhadu vývojáře, kam se pravděpodobně platforma může či bude dále ubírat. Nejedná se o žádný oficiální či „uniklý“ seznam a je dost možné, že realita bude docela jiná.

A jaký je váš názor, považujete můj odhad za reálný, nebo spíše za „wishful thinking“? Pokud by se vše uskutečnilo, na co z těchto novinek se nejvíce těšíte a co vám třeba stále chybí?

 

O autoru Martinu Suchanovi: V roce 2010 jsem ukončil magisterské studium Informatiky na MFF. Již přes pět let vyvíjím na platformě C#/.NET a Silverlight, a přes dva roky se věnuji vývoji a studiu platformy Windows 8 a Windows Phone, od roku 2013 potom na full-time. Mimo to si pohrávám i s mnohými dalšími technologiemi Microsoftu jako SharePoint, Azure, Entity Framework či obecný vývoj webových aplikací. O zkušenosti se dělím nejčastěji na StackOverflow, svém blogu či občas na MS festu.

 

Komentáře (1)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

13 | 01 | 14 08:52
Rok 2014 je tu a je tak na čase zamyslet se nad tím, čím nás letos může Microsoft překvapit u tří aktuálně nejvíce sledovaných platforem – Windows Phone, Windows a Xbox One. http://wmmania.cz/clanky/obecne/co-muzeme-cekat-v-roce-2014-od-microsoftu-nejen-z-pohledu-vyvojare/ 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Dnes končí oficiální podpora Windows Phone 8.1

Jindřich Lukeš | články 11 | 07 | 17