V pondělí se na developerském blogu Googlu objevilo oficiální prohlášení týkající se uvolnění APIs Client Library for .NET. Ačkoliv je tato zpráva určena především pro vývojáře, kteří jistě vědí, oč se jedná, pokusím se laicky vysvětlit, co zpráva znamená pro běžného uživatele Windows a Windows Phone.
Nejdříve začneme pojmem API:
„(zkratka pro Application Programming Interface) označuje v informatice rozhraní pro programování aplikací. Tento termín používá softwarové inženýrství. Jde o sbírku procedur, funkcí, tříd či protokolů nějaké knihovny (ale třeba i jiného programu nebo jádra operačního systému), které může programátor využívat. API určuje, jakým způsobem jsou funkce knihovny volány ze zdrojového kódu programu. Rozhraní, které se vytváří při kompilaci a je využíváno při běhu programu, se nazývá ABI.“ Zdroj: Wikipedia.org
V „kostce“ se dá říci, že API programátoři potřebují pro přístup k různým službám, resp. jejich datům. Pomocí API mohou také autoři služeb regulovat, jak bude s „jejich“ daty nakládáno. Například API Twitteru umožňuje aplikacím třetích stran pracovat s obsahem Twitteru (uživatelé, tweety apod.) Obdobně například API Instagramu umožňuje aplikaci 6tag načítat fotografie uživatelů apod.
Jak již jistě tušíte, v tomto případě (APIs Client Library) se jedná o API ke službám Googlu, kterých je více než 50. Jejich úplný přehled naleznete zde. Mezi ty nejzajímavější patří Kalendář, Drive, Analytics, Adsense, Google+, Úkoly a YouTube.
Neméně důležitou částí celé zkratky je i „.NET“. Jedná se v podstatě o označení jedné z hlavních platforem Microsoftu, která je využívána nejen ve Windows, ale také ve Windows Phone.
V souhrnu se dá tedy říci, že Google uvolnil přístup ke svým hlavním službám pro platformu Microsoftu. Programátoři aplikací pro Windows a Windows Phone tak mohou velmi snadno a bez komplikací přistupovat k těmto službám a integrovat je do svých aplikacích. Nyní tedy již nic nebrání tomu, aby mohli vzniknout chybějících aplikací podtavené primárně na službách Googlu (YouTube, Google+ apod.). Je však zajímavé, že v seznamu API nejsou mapy.