Pokud se zeptáme, jaký je nejlepší fotomobil na světě, asi řadě uživatelů ihned naskočí Lumia 1020, která přinesla revoluci do mobilní fotografie. Ačkoliv to není žádná novinka, asi by se stále dalo říci, že v manuálním režimu dokážete „vykouzlit“ nejlepší jedny z nejlepších fotografií. Doba ale pokročila a kvalita snímků se napříč zařízeními všech výrobců výrazně zvedla. Lumie však vždy patřily na přední příčky, o čemž svědčí i náš nedávný fotoduel, kde se rok stará Lumia 1520 úspěšně utkala s nejnovějším modelem od LG.
Spolu s představením Lumie 950 jako nového zástupce té nejvyšší třídy se pozornost uživatelů samozřejmě opět zaměřila na fotoaparát s otázkou, zdali Microsoft dokáže navázat na úspěchy Nokie a konkurovat těm nejlepším fotomobilům současnosti.
Hardwarové parametry
Než se podíváme na vlastní fotografie, je třeba si alespoň stručně něco říci o papírových parametrech. Pro porovnání připojujeme také údaje Lumie 1520.
Lumia 1520
Zadní fotoaparát
- Rozlišení: 20.0 MPx
- Ostření: Automatické ostření s dvoustupňovou spouští
- Optika: 6 čoček
- Stabilizace: OIS (5. generace)
- Velikost sensoru: 1/2.5“
- Světelnost: f/2.4
- Ohnisková vzdálenost: 26 mm
- Blesk: 2x LED
- Funkce: Backside-illuminated image sensor, High resolution zoom 2x, PureView
- Minimální ostřící vzdálenost: 10 cm
Lumia 950 (XL)
Zadní fotoaparát
- Rozlišení: 20.0 MPx
- Ostření: Automatické ostření s dvoustupňovou spouští
- Optika: 6 čoček
- Stabilizace: OIS (6. generace)
- Velikost sensoru: 1/2.4“
- Světelnost: f/1.9
- Ohnisková vzdálenost: 26 mm
- Blesk: Natural, 3x LED
- Funkce: Backside-illuminated image sensor, PureView, True 16:9 sensor, Fast Focus, High resolution zoom
- Minimální ostřící vzdálenost: 10 cm
Při rychlém pohledu na základní parametry fotoaparátů obou zařízení se může zdát, že se jedná o totožný model. Když ale podrobněji prostudujete detailní specifikace, zjistíte, že se jedná o zcela nový fotoaparát. Snímač má sice stále stejné rozlišení 20 MPx a optiku ZEISS složenou z 6ti čoček, ale byl kompletně inovován. Drobně se změnila velikost snímače (1/2.5“ -> 1/2.4“), využita byla nová generace optické stabilizace a především se zásadně změnila světelnost objektivu (f/2.4 -> f/1.9). Zapracovalo se také na softwarovém zpracování v podobě nových algoritmů.
Praktické ukázky
Na snímcích níže se můžete podívat na několik vybraných fotografií za různých světelných podmínek. Jejich plnou (nekomprimovanou) verzi naleznete v samostatné složce na našem OneDrive účtu. Tyto fotografie pocházejí ze tří zdrojů. Autorem většiny fotografií pořízených do 1. 12. je jeden z našich čtenářů, David Ruml. Připojili jsme také několik fotografií z testů serveru WMPoweruser.com (opatřeny vodoznakem) a samozřejmě přidáváme i fotografie z právě testované Lumie 950 XL.
Doporučujeme: Všechny snímky v plném rozlišení.
Hodnocení
Hodnocení "kvality" fotografií je mnoha ohledech subjektivní. Každý může mít trochu jiné požadavky, a proto ať si každý názor udělá z přiložených snímků sám. Objektivně je však možné říci, že Lumia 950 (XL) rozhodně patří mezi ty nejlepší fotomobily současnosti. Možná by mohla obsadit i první příčku, to však ukáží až přímé srovnávací testy např. s iPhonem 6S. Jako bývalý majitel Lumie 1520 mohu říci, že fotografie z Lumie 950 XL jsou minimálně o třídu lepší a to ve všech směrech.
Snímky jsou krásně ostré a prokreslené až k okrajů, obsahují jen minimum šumu a barvy odpovídají skutečnosti. Jak je navíc u Lumií obvyklé, excelují také za zhoršených světelných podmínek, kde neztrácejí detaily, obsahují přijatelné množství šumu a díky optické stabilizaci máte také relativně velkou pravděpodobnost, že snímky nebudou rozmazané. Dobrá světelnost objektivu také umožňuje si pohrát z hloubkou ostrosti a zejména u makro snímků vytvářet celkem umělecké kompozice.
Microsoft zapracoval i na samotném pořizování snímků. V podstatě všechny funkce populární aplikace Lumia Camera integroval do systémového fotoaparátu, který nyní kromě pokročilého manuálního režimu umožňuje využít i různé poloautomatické režimy (rich capture). Díky tomuto způsobu focení můžete u snímku s bleskem vyfotit sérii fotografií s různou intenzitou nasvícení a následně z jich vybrat tu nejlepší. Ve dne pak tuto funkci využijete například pro vytváření HDR snímků, snížení rozmazání fotografií apod.
Samotné přeostřování probíhá kontinuálně a je velice rychlé, stejně jako pořízení vlastního snímku. Další můžete pořídit v podstatě ihned po tom předchozím. Také start fotoaparátu je otázkou vteřiny. Lumia 950 XL je tak velmi pohotová a využitelná i pro momentky.
Zmínku si zaslouží také nový „naturální“ trojitý LED blesk, který je na výsledných snímcích skutečně poznat v barevném podání.