Návod: Jak si přizpůsobit nabídku Start ve Windows 10

V dnešním článku si ukážeme, jak si jednoduše přizpůsobit a nastavit nabídku Start v systému Windows 10. Nabízí toho totiž podstatně více, než se může na první pohled zdát.

Nabídka Start byla důležitou součástí systému Windows po mnoho let. Změna nastala s příchodem Windows 8, kde byla odebrána. Po vlně stížností uživatelů se však Start v nové verzi systému opět vrací. A co navíc, je pozměněn a vylepšen. Jaké změny se tedy dočkal ve Windows 10?

 

Nejedná se už o klasickou nabídku, ale nově obsahuje také dlaždice s aplikacemi, které si můžete dle libosti přidávat/odebírat, sdružovat do skupin atd. Začneme však od začátku – samotná nabídka Start je rozdělena do dvou částí. V té levé se nachází seznam nejčastěji používaných a nově přidaných aplikací, průzkumník souborů, nastavení, možnost vypnutí a přístup ke všem aplikacím. Které další složky se mají v nabídce Start zobrazovat, si zvolíte v nastavení (Nastavení > Přizpůsobení > Start > Zvolte složky, které...). Usnadnit si tak můžete přístup k hudbě, videím, staženým souborům atd. Úplně nahoře levé části je umístěna vaše profilová fotka, prostřednictvím níž si lze mimo jiné změnit své údaje.

Zajímavější je však pravá část nabídky Start, kterou si lze přizpůsobit dle svých potřeb. Do této části si totiž přidáváte dlaždice vybraných aplikací, díky čemuž k nim budete mít rychlejší přístup. Dlaždici přidáte jednoduchým přetažením z levé strany nabídky Start nebo pokud na danou aplikaci kliknete pravým tlačítkem myši a zvolíte možnost "Připnout na úvodní obrazovku". Některé z aplikací jsou navíc interaktivní, takže si na dlaždicích lze prohlížet třeba počasí Bing nebo číst zprávy. U každé dlaždice se navíc dá zvolit její velikost (4 rozměry). Stačí na dlaždici kliknout pravým tlačítkem myši a z nabídky vybrat konkrétní vzhled. Barva samotných dlaždic se dokonce může přizpůsobovat vašemu pozadí. Jestliže na něm tedy převažuje např. zelená, i dlaždice budou zelené.

TIP: Počasí Bing – perfektní předpověď počasí zdarma

Všechny aplikace si pro přehlednost můžete seřadit do jednotlivých skupin dle zaměření. Pokud chcete vytvořit novou skupinu, posuňte vybranou dlaždici aplikace nahoru nebo dolů, než se objeví skupinový rozdělovač (prázdný pruh), a pak dlaždici uvolněte. Skupinu následně jednoduše pojmenujete a přesouváte dané aplikace.

Další novinkou je možnost zobrazení nabídky Start ve více velikostech, dokonce i přes celou obrazovku, což je výhodné právě v případě, kdy jste si umístili do nabídky více dlaždic. Střední velikost vytvoříte tak, že kraj nabídky uchopíte myší a posunete vpravo. Pokud se vám nejvíce líbí řešení přes celou obrazovku, upravte si jej tak v nastavení (viz výše). Pokud je však Start roztažený přes celou obrazovku, automaticky se schová levá část, která je dostupná skrze tlačítko umístěné v levé horní části obrazovky, na což je třeba si trochu zvyknout.

 

Komentáře (0)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat

Podpora notifikací z Windows 10 (Mobile) nejen ve Fitbitu na obzoru (aktualizováno)

Jindřich Lukeš | články 29 | 11 | 16

Microsoft Surface Book skladem v ČR

Jindřich Lukeš | články 28 | 11 | 16

Inteligentní funkce Windows Ink v aplikaci Mapy (Windows 10)

Systémová aplikace Mapy ukrývá celou řadu užitečných a chytrých funkcí, které nejvíce ocení uživatelé dotykových zařízení. Ovládat je ale můžete i s klasickou myší.

Jindřich Lukeš | návody 22 | 11 | 16

Jak získat Office 365 (vč. 1TB na OneDrive) jen za 45 Kč/měsíc + další slevu na první rok?

Používáte na svém PC kancelářský balík Office? V tomto článku si ukážeme, jak jej oficiálně získat za nejnižší možnou cenu, a to pouhých 45 Kč/měsíc, resp. 35 Kč/měsíc.

Jindřich Lukeš | návody 21 | 11 | 16

Windows Ink – Užitečné rozhraní Windows 10 nejen pro dotykové obrazovky

V tomto článku si podrobně představíme rozhraní Windows Ink, které je primárně navrženo pro efektivní použití pera či dotykové obrazovky, prakticky jej ale využijete i na klasických počítačích. Co vše nabízí?

Jindřich Lukeš | návody 18 | 11 | 16
Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím