Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Jak správně nahrát (aktualizovat) Windows 10 Mobile - získejte maximální rychlost a vyhněte se zbytečným komplikacím

V tomto článku naleznete několik zcela zásadních rad, které vám pomohou vyhnout se problémům při aktualizaci na Windows 10 Mobile a především umožní tento systém používat bez sekání, zpomalování a dalších nepředvídatelných chyb.

Tento souhrnný článek vznikl především za účelem bezproblémového přechodu na finální verzi Windows 10 Mobile ze starší verze systému Windows Phone 8.1. Stejné uplatnění však najde i při nahrávání testovacích Insider verzí systému, jejichž bližší popis naleznete zde: 

Podrobný návod "krok za krokem", který vás detailně provede samotnou aktualizací na Windows 10 Mobile naleznete zde:

Ať už aktualizujete na Insider či později finální verzi systému, je třeba dodržet několik důležitých kroků, které mohou nový systém, zejména pak jeho rychlost a stabilitu, zcela zásadně ovlivnit.

V první řade je třeba říci, že většina zkušených uživatelů se zde nedozví nic nového, protože informace, které zde zazní, se snažíme opakovat stále dokola. Přesto ale doporučujeme tento článek přečíst všem, kteří chtějí ze svého přístroje získat maximum.

 

Informace zde uvedené vychází z velmi rozsáhlého testování jednotlivých zkušebních sestavení Windows 10 Mobile na celé řadě modelů. Celkem jsme nahráli přes stovku sestavení do většiny aktuálních přístrojů, podrobně je testovali v různých situacích a zároveň byli svědky postupného vývoje, odstraňování chyb, ladění aktualizačního procesu apod. Ačkoliv Microsoft drtivou většinu zásadních problémů odstranil, není reálné, aby na všech zařízeních s nejrůznějším nastavením a aplikacemi proběhla aktualizace bez komplikací (to platí obecně pro všechny současné mobilní i počítačové systémy). Nová verze Windows 10 Mobile se již více podobá té „komplikované“ počítačové, nežli starým jednoduchým Windows Phone (z pohledu samotného pozadí systému). S tímto je spojena i velká náročnost na samotný aktualizační proces, který musí zahrnovat nesčetné množství různých opatření, výjimek apod. Pokud tedy chcete, aby vše bylo co nejlepší, je třeba aktualizaci trochu pomoci. Jak na to?
 

Zálohování, zálohování, zálohovaní

Nežli se pustíte do nahrání nové verze systému, jednoznačně doporučujeme provést zálohu všeho, co je možné.

Podrobně jsme se této problematice věnovali v samostatném článku: Zálohování a obnova dat ve Windows Phone 8.1 a Windows 10 Mobile

Kromě této systémové zálohy aplikací a nastavení doporučujeme provést také ruční zálohu vnitřní paměti přístroje. Tedy vše ze složek s obrázky, videi, dokumenty apod. si překopírujte klasicky pomocí kabelu do PC. Nikdy totiž nevíte, co se během aktualizace přihodí a tato data by pak nebylo možné obnovit.

Od věci nemusí být ani například provedení snímku domácí obrazovky, aby se vám v novém systému dlaždice snadněji uspořádávaly, přepsání různých nesynchronizovatelých poznámek a dalších údajů.

Systém automaticky synchronizuje (zálohuje) poštu, kalendář, kontakty a SMS. Zadaním Microsft účtu do nového systému se tak vše načte zpět i bez obnovení klasické celkové zálohy.

 

Zapomeňte na přímou aktualizaci se zachováním dat

Ačkoliv je optimalizační proces proveden tak, aby zachoval všechna uživatelská data, aplikace a nastavení a v co největší míře je přesunul do nového systému, pokud je to možné, nedovolte to.

Právě přenos dat se ukazuje jako největší problém.

Některá nastavení například již neexistují, jiná jsou zase navíc, některé aplikace nejsou optimalizované a některé dokonce nekorektně nainstalované. Takto bychom mohli pokračovat ještě celý další odstavec. Jednoduše řečeno, čím více dat a nastavení si přenášíte, tím větší je pravděpodobnost, že se něco nepovede. Aplikace mohou padat, systém se může výrazně zpomalit, vzroste spotřeba, sníží se stabilita atd. atd.

 

Obnovení továrního nastavení jako klíč k úspěchu

Z důvodů uvedených v předchozím textu doporučujeme po provedení aktualizace na Windows 10 Mobile provést minimálně obnovení továrního nastavení.

Této problematice jsme se již také samostatně věnovali. Postup, jak na to, naleznete zde: Obnovení továrního nastavení – neoblíbená funkce, které ale skutečně řeší problémy.

Provedením továrního nastavení odstraníte všechna uživatelská data a systém se obnoví do stavu, v jakém jste si jej přinesli z obchodu. Samozřejmě s tím rozdílem, že v něm naleznete poslední nainstalovanou verzi systému, v našem případě Windows 10 Mobile. Vše tak bude "čisté", bez jakéhokoliv ovlivnění daty z předchozí verze. Cokoliv se nyní stane, už bude záležitost nového systému a nikoliv důsledkem nekorektní aktualizace, přetažením poškozených dat apod.

Pokud byste chtěli být při "mazaní" skutečně důslední, doporučujeme rovnou použít nástroj Windows Device Recovery Tool, který nahraje kompletní firmware a výrazně zkrátí celkový čas instalace.

Jednoduchý návod, jak na to, naleznete zde: Windows Device Recovery Tool – Jak jednoduše obnovit zaseknutý přístroj či nahrát původní firmware. V současné chvíli by již firmware nahrávaný tímto programem měl obsahovat Windows 10 Mobile (je možné ověřit přímo v aplikaci po připojení telefonu), což výrazně urychlý celý proces aktualizace. Pokud máte rychlý internet, nahrání nového firmwaru přes Recovery tool je otázkou několika minut a již nemusíte nic obnovovat ani čekat na relativně časově náročnou aktualizaci.

 

Továrním nastavením to nekončí

Jelikož tovární nastavení či přehrání firmwaru vše vymaže, vaším cílem samozřejmě bude opět tam vše zase nahrát. V tuto chvíli ale neudělejte tu chybu, že při první nastavení obnovíte data s předchozí zálohy.

Vše si postupně od základu nastavte, nainstalujte si své aplikace po jedné ze Storu, vložte e-mailové účty, nahrajte zpět do paměti fotografie (pokud je nemáte na kartě) apod. Tedy postupujte úplně stejně, jako by byl přístroj nový.

Ačkoliv je tento postup zdlouhavý, věřte, že skutečně má své opodstatnění. Navíc s velkou pravděpodobností jej již na stejném přístroji znovu dělat nebudete, protože takovýto proces obvykle při přechodu mezi jednotlivými dílčími verzemi systému potřebný není.

 

Dejte novému systému čas

Jak již bylo výše řečeno, Windows 10 Mobile se svou podstatou více podobají počítačovému systému než tomu mobilnímu, a proto stejně jako u PC je třeba mít po prvním spuštění/aktualizace dostatek trpělivosti. Systém si budete znovu nastavovat, budou probíhat aktualizace systémových aplikací a instalace těch vámi preferovaných, poroste spotřeba a obecně nebude systém příliš plynulý.

V tuto chvíli je třeba čas, aby vše v klidu proběhlo a systém si „sedl“.

Z našich dlouhodobých zkušeností je minimální doba pro ustálení systému cca. 1-2 týdny. Sami uvidíte, jak po několika dnech některé problémy mizí, systém se zrychluje, baterie déle vydrží apod.

 

Shrnutí a závěr

Pokud bychom měli vše jednoduše shrnout, dá se říci, že celou podstatou bezproblémového nahrání nové verze systému je přenesení co nejmenšího množství dat, která mohou být při obnově potenciálně problematická. Samozřejmě to neznamená, že je bezpodmínečně nutné provádět tovární nastavení bez obnovy dat, ale můžete si tím ušetřit celou řadu budoucích problémů, které na první pohled nemusejí být s aktualizací vůbec spojeny. Pokud tedy od nového systému očekáváte maximum, „čistá instalace“ je základ a to neplatí jen pro telefony (napříč systémy) ale samozřejmě také počítače a tablety.

Pokud se přeci jen nakonec rozhodnete z jakéhokoliv důvodu data ze starého systému obnovit, mějte prosím tyto informace na paměti, a pokud uvidíte, že se systém nechová tak, jak by měl, tovární nastavení bude jedinou volbou. 

 

Komentáře (18)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

toko1800

18 | 03 | 16 11:31
Pro aktualizaci na W10 se doporučuje provést zálohu a reset do továrního nastavení. Jenom nevím, jak provést zálohu fotek přiřazených kontaktům. Synchronizované kontakty na webu totiž fotky neobsahují a tak nevím, jak toto nastavit. Naopak se mi stává, že pokud upravím kontakt v účtu na webu, tak po synchronizaci do mobilu se odstraní i fotka u upravovaného kontaktu. Nevíte jak udržet fotky kontaktů v případě resetu? Všechno znovu nastavovat se mi nechce. 0

Jindřich Lukeš

18 | 03 | 16 11:21
Přesně, musíš si "vyzobat" co si skutečně používal. 0

martinekokentes

18 | 03 | 16 11:20
Aha, pokud jsem to pochopil správně. Po instalaci W10 budu mít ve storu "moji knihovnu" podobně jako je v 8.1 "moje aplikace", kde budu mít aplikace, které nemám nainstalovány, ale někdy jsem je nainstalovány měl? 0

Jindřich Lukeš

18 | 03 | 16 10:43
@martinekokentes: Ve Storu je "Moje knihovna", kde najdeš všechny stažené aplikace 0

martinekokentes

18 | 03 | 16 08:19
Dobrý den, tak mi článek doporučil po instalaci w10m vše nainstalovat ručně. Mám tedy prostou otázku. Dokážu si nějak "inteligentně" vytáhnout seznam aplikací, které mám nainstalované na starém systému? Díky za info 0

Jindřich Lukeš

17 | 03 | 16 21:37
Doporučuji ještě počkat a pak použít Recovery Tool 0

cheparaa

17 | 03 | 16 20:25
Co mam dělat? Při stahování aktualizace jse mi to zastavilo na 8% dvě hodiny jsem na to čekal jestli se to rozjede. Zkoušel jsem zapnout vypnout ale nejde i internet. Nevím co dělat 0

Jindřich Lukeš

22 | 02 | 16 17:10
Dej tomu trochu času a prioritne si stáhni aktualizaci Storu, pak ti poběží vše plynule 0

sten127

20 | 02 | 16 01:02
Potřeboval bych radu, dostal jsem služební 550 a ačkoliv mám 925, tak s W10 nemám zkušenosti. Každopádně po prvotním zapnutí na telefonu nejde absolutně nic stahovat ze store a i dostupná aktualizace 10586.107 nejde stahovat.. Nevíte prosím někdo co s tím? 0

Jirka L950

11 | 02 | 16 17:23
mk81 - Taky mám Lumia 830 a také mám nonstop zaplé 4G,Wifi, GPS a k tomu často BT, ale baterie vydrží minimálně jeden den. I přes časté surfování. Jedu na Fastring. Už od podzimu, s tím, že jsem to na chvíli, v očekávání vydání oficiálních W10, přerušil a vrátil se na W8.1 přes Windows Device Recovery Tool. V prosinci jsem opět najel na Insider. W10 je mnohem lepší. Být tebou asi zkusím to tovární nastavení. Přesto, že se systémem problémy nemám, alespoň ne zásadní, plánuji po přečtení tohoto článku udělat totéž přes víkend. Věřím, že tovární nastavení může zlepšit mnohé. 0

jklejna

10 | 02 | 16 13:56
vzdal jsem to, smart klíč čsob opět černá obrazovka, jsem zvědav jak to celé dopadne, obávám se, že špatně 0

jklejna

10 | 02 | 16 13:36
jěště je před microsoftem spousta práce, když to stihnou do vánoc. Win 8.1 jsou oprvdu jednoduchý dobře použitelný systém oproti win 10. Předpokládám opět návrat k win 8.1, tentokrát už natrvalo. Žádnou aktualizaci i oficiální nevezmu. Kdo ví jak to poběží na surface phone. V současné době se mi win 10 jeví jako utopie, včetně toho jejich skype. Skype to je přímo odporné 0

novodd

10 | 02 | 16 10:09
Po vydaní oficiálnej verzie W10M pre daný model, bolo by možné využiť Windows device rocovery tool k nahratiu W10M z WP8.1? Prípde mi to oveľa praktickejšie cez PC spraviť upgrade ako OTA aktualizácie, ktoré trvajú večnosť 0

mk81

09 | 02 | 16 21:22
Díky za užitečný článek. Poprosím zkušenějsí updatery o radu. Včera jsem provedl update Lumie 830 na W10mobile na verzi momentálně dostupnou ve SlowRingu. Update (přes aktualizaci přímo z telefonu) sice dost dlouho trval, ale proběhl úspěšně a aplikace se také obnovily. Telefon ale dost žere energii a asi nevydrží ani den (3G, wifi a GPS zapnuté, BT vypnutý). Reset do továrního nastavení jsem nedělal, ale po přečtení článku jsem nahlodaný to vyzkoušet. Z vašich zkušeností, může reset do továrního nastavení vyřešit vyšší spotřebu po update na W10M? V článku se píše, že si systém může 1-2 týdný sedat, tak nevím jestli raději nepočkat, jestli se spotřeba trošku neumoudří sama. 0

Jindřich Lukeš

09 | 02 | 16 17:58
@cipisek: Záloha na OD je jedna, celého telefonu. Kontakty jsou vázány k MS, resp. dalším účtům, na kterých sou uloženy. Zobrazeny jsou najednou, ale je možné zobrazení pro vybrané účty zrušit. Dnes už snad nikdo ani kontakty na SIM nemá. 0

kratochvil

09 | 02 | 16 15:55
Jak funguje poslední Insider na Lumii 520? Poslední dobou je o tomto modelu ticho... 0

cipisek

09 | 02 | 16 13:16
Mám dotaz, ohledně dual sim tel.s WM. Zajímalo by mne jak je to s kontakty k jednotlivým sim. Jsou oddělene (soukromé / pracovní), nebo s to všechno promíchá? Stejně tak záloha do onedrive? Nebo pokud víte o nějakých "úskalích" dualsim telefonů bud rád za info. Díky 0

jklejna

09 | 02 | 16 12:30
Děkuji, o víkendu vyzkouším. 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17