Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Jak vytvořit USB flashdisk s instalací Windows 10 – návod

V tomto stručném návodu si ukážeme, jak jednoduše vytvořit USB flashdisk s instalací Windows 10.

Doba v oblasti technologie pokročila a DVD mechaniky se stahují do ústraní. Současné notebooky a laptopy už mívají DVD mechaniku jen pomálu. A přidáme-li do tohoto výčtu i tablety, nabízí se otázka jak na těchto zařízeních provést instalaci Windows? Nejjednodušším řešením je pomocí USB flashdisku a dnes si ukážeme jak takovýto instalační flashdisk pomocí pár jednoduchých kroků vytvořit. Pomocí našeho návodu můžete z flashdisku instalovat i starší verze systému. Navíc náš postup podporuje nový BIOS zvaný UEFI, který většinou obsahuje i údaje s licencí k systému.

V první řadě budeme potřebovat USB flashdisk, doporučujeme minimálně s kapacitou 4GB (záleží na velikosti souboru ISO obsahujícím obraz instalovaného operačního systému). Obsah flashdisku bude smazán, proto pokud na něm máte důležitá data, zálohujte si je.

Dále si stáhneme z internetu obraz instalačního media námi požadovaného operačního systému Windows, v našem případě Windows 10 Insider Preview. Na odkazované stránce si můžete zvolit jazyk a verzi systému. 64bitovou verzi zvolte v případě, že součet operační paměti RAM a grafické karty je roven nebo vyšší 4GB, jinak vám postačí 32bit verze systému. Samozřejmě je návod možné aplikovat i na starší verze operačních systémů.

Dalším předpokladem je, že si zaopatříte ovladače (drivery) pro své zařízení. Systém si sice většinu ovladačů vyhledá a nainstaluje sám z internetu, ale v případě notebooků s dedikovanou grafickou kartou je dobré doinstalovat alespoň ovladače ze stránek výrobce karty (nvidia.com nebo amd.com). Pokud si s ovladači nevíte rady, navštivte sekci Podpory na webových stránkách výrobce vašeho notebooku nebo tabletu.

A nakonec budeme ještě potřebovat program, který nám instalační flashdisk vytvoří, umožní nám na něj rozbalit obraz stáhnutého ISO souboru a nastaví jej pro instalaci. Tím je program Rufus, který je zdarma a obsahuje také český jazyk.

Nyní máme všechno připraveno, staženo, flashdisk připojen a můžeme přejít k samotnému postupu:

  1. Zařízení: vybereme náš flashdisk, který chceme pro instalaci použít
  2. Schéma oddílu a typ cílového oddílu: zvolíme GPT schéma oddílu pro UEFI
  3. Dále necháme základní hodnoty, zastavíme se až u zaškrtávacího políčka Vytvořit spouštěcí disk
  4. Vytvořit spouštěcí disk: zaškrtneme tuto volbu, v roletce vedle vybereme Obraz ISO a klikneme na ikonku cédéčka, odkud vybereme stažený ISO soubor s naším Windows
  5. Nyní už máme vše nastaveno a můžeme kliknout na tlačítko Spustit. Celý proces bude trvat v závislosti na rychlosti použitého flashdisku.

Rufus

Takto vytvořený flashdisk připojíme k počítači, kde budeme Windows instalovat. Aby se flasdisk při spuštění počítače načetl jako první, je potřeba toto nastavit v BIOSu počítače nebo držet při spuštění počítače určitou klávesu nebo kombinaci kláves. To platí i pro tablety, tzn. klávesnice se bude hodit. Jelikož se tento postup liší u každého zařízení, bude nutné nahlédnout do příručky/manuálu k vašemu zařízení. Jestli manuál už nemáte, najdete jej určitě na webu podpory výrobce zařízení.

Pokud ovšem máte na zařízení nainstalován Windows 8.1, což je pravděpodobné, stačí ve Windows v Nastavení (v menu vpravo) vybrat položku Změnit nastavení počítače -> Aktualizace a obnovení -> Obnovení, najít Spuštění s upřesněným nastavením a kliknout na tlačítko Restartovat. Při restartu dostanete nabídku, kde stačí vybrat Použít zařízení a poté zvolit UEFI:Removable Device. Tím zařídíte, aby se namísto standardního spuštění systému Windows spustila instalace z připojeného flashdisku. Dále vás už povede průvodce instalací vámi zvoleného operačního systému Windows.

(pro zvětšení klikněte na obrázek)

instalace z USBinstalace z USBinstalace z USBinstalace z USBinstalace z USBinstalace z USB

A nakonec jedna zajímavost. Proslýchá se, že Microsoft plánuje distribuovat nové Windows 10 kromě online aktualizaci a krabicových verzí také na USB flashdiscích. Zatím v této oblasti moc informací není, jakmile budeme vědět více, budeme vás informovat.

W10 krabice

Pokud máte jakékoliv dotazy nebo připomínky k návodu, neváhejte nás kontaktovat v diskusním fóru pod tímto návodem.

Komentáře (3)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Stanislav Forejt

15 | 07 | 15 13:16
Oproti Rufus neumí GPT schéma oddílu pro UEFI, důležité pro Windows 10, má reklamy, otravuje registrací, instaluje doplňky do prohlížeče, ... to není zrovna vhodný program. Proto jsme zvolili Rufus, je free, bez reklam a balastu, a jednoduchý na ovládání. A navíc i dnes vycházejí nové verze. 0

Mirdyn

15 | 07 | 15 12:47
Je taky možné použít WinToFlash . 0

Stanislav Forejt

15 | 07 | 15 10:34
V tomto stručném návodu si ukážeme, jak jednoduše vytvořit USB flashdisk s instalací Windows 10. http://wmmania.cz/clanky/zaciname/jak-vytvorit-usb-flashdisk-s-instalaci-windows-10-navod/ 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

Jaké jsou možnosti propojení počítače s Windows 10 a telefonu s Androidem?

Microsoft průběžně pracuje na užší provázanosti telefonů a počítačů s různými operačními systémy. V tomto článku naleznete průběžně aktualizovaný přehled aktuálních možností.

Jindřich Lukeš | články 27 | 07 | 17

Windows 10 Insider Preview v. 16241 pro PC a 15320 pro telefony

Nové Fast Insider sestavení, které pro PC přináší několik vylepšených funkcí a pro telefony především opravy chyb.

Jindřich Lukeš | články 14 | 07 | 17

Návod: Virtuální touchpad ve Windows 10

Víte, že Windows 10 obsahují užitečnou funkci virtuálního touchpadu? V tomto stručném návodu si ukážeme, jak tuto funkci použít a k čemu je dobrá.

Stanislav Forejt | návody 22 | 06 | 17