Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Lumia 950 a 950 XL – První (vlastní) praktické zkušenosti

V tomto článku naleznete velmi obsáhlé praktické zkušenosti s dvojicí nových zařízení od Microsoftu v podobě Lumie 950 a 950 XL, které by se na trhu mohly objevit již v listopadu. Jaké ve skutečnosti jsou a dokáží obhájit vysokou cenovku?

Microsoft včera ve svém novém supermoderním sídle v Praze představil nové produkty s Windows 10 určené pro předvánoční sezónu. Nechyběly ani nové Lumie, které nás samozřejmě nejvíce zajímaly. Ačkoliv byly novinky stále pod kontrolou a omezeně dostupné kvůli přítomnosti nefinální verze systému a v případě Lumie 950 se dokonce jednalo pouze o prototyp, nakonec se nám podařilo vše detailně vyzkoušet a obě zařízení dostatečně dlouho používat k tomu, abychom mohli sepsat tyto první praktické postřehy.

 

Ačkoliv se v textu dále pokusíme o co nejobjektivnější zhodnocení a zaměříme se i na různé maličkosti, je třeba upozornit na to, že skutečně relevantní zkušenosti lze nabídnout až po několika týdnech reálného používání. Tento článek tedy obsahuje první zkušenosti, které získáte např. při vlastním vyzkoušení zařízení v obchodě, ovšem doplněné o naše odborné dlouhodobé zkušenosti (důkladně jsme testovali všechny Lumie na trhu).

 

Nepřehlédněte

 

Lumia 950

Prvním zařízením, které se nám na delší dobu dostalo do ruky, je Lumie 950. V případě tohoto modelu se ale jednalo o předprodukční prototyp. Finální produkt se tedy muže v některých detailech drobně lišit.

 

Bílá barevná varianta je matná a v kombinaci se stříbrnými doplňky působí na první pohled velice elegantně. Pokud vezmete zařízení do ruky, působí kvalitním dojmem. Hmotnost sice není nejnižší, ale vzhledem k velikosti zařízení odpovídající. Rozměry taktéž odpovídají 5,2“ úhlopříčce, a ačkoliv by se ještě nějaké místo na čelní straně dalo ušetřit, přístroj působí relativně vyváženým dojmem. Zadní strana je podobně jako ta přední poněkud nudná. Dominuje zde pouze široké stříbrné okruží fotoaparátu. Ten sice trochu vystupuje nad zadní stranu, ale nikterak výrazně. Velice pozitivně hodnotíme tloušťku přístroje, která je velmi příjemná.

Po první krátké zkušenosti lze tedy přístroj hodnotit spíše kladně, obecně v nás ale evokuje spíše pocity, které lze charakterizovat slovním spojením, nenadchne ani neurazí.

Ovšem pokud Lumii 950 držíte chvíli v ruce a zaměříte se na detaily, pocity již tak pozitivní bohužel nejsou. Okruží kolem fotoaparátu je sice zajímavý designový prvek, ovšem celý povrch je rovný a opatřený jemnou „metalízou“, která působí trochu lacině a pravděpodobně na ní bude vidět sebemenší škrábnutí, což potvrzují i prezentovaná zařízení.

Dalším výraznějším detailem je obvodová hrana displeje, kde displej navazuje na zadní plastový kryt. Ačkoliv se na první pohled zdá, že zadní kryt je po obvodových hranách překrytý displejem, není tomu tak. Kryt je o cca 0,5 mm širší než displej a po celém obvodu se tak vytváří nevzhledné napojení (odskok). Čelní strana displej navíc obsahuje po celém obvodu jemný vystouplý okraj. Kombinace těchto detailů ještě spolu s rovným displejem bez jakéhokoliv zahnutí tak poměrně zhoršuje celkový dojem především při používání gest u okraje displeje. Je to škoda, protože na předchozích modelech se výrobce nebál zaobleného displeje po krajích. Jedno pozitivum však toto řešení má. Pokud na přístroj nalepíte přesně vyrobenou fólii, pravděpodobně ji na přístroji vůbec neuvidíte, protože přesně zapadne do prostoru mezi obvodovými hranami.

Dalším drobností, která nás trochu zklamala, jsou tlačítka. Jak již asi tušíte, jsou opět plastová a ačkoliv je jejich zdvih dostatečný, totéž již nelze říci o jejich šířce. Navíc jsou na hranách relativně ostrá. Cekově tak nepůsobí příliš kvalitně.  

Z pohledu designu a zpracování nás tedy Lumie 950 o svých kvalitách příliš nepřesvědčila a bohužel se potvrdily předchozí spekulace a poměrně oprávněná kritika, která v tomto směru na internetu koluje. Jedním dechem je však třeba říci, že to co chybí v designu, je vyváženo vlastní hardwarovou výbavou. Ta je totiž skutečně špičková, a to vč. přítomnosti několika unikátních technologií, které se blíže představíme v následujících článcích. Z prvních zkušeností lze jednoznačně pozitivně hodnotit především displej, který vypadá skutečně skvěle.

 

Lumia 950 XL

 

Větší sestra v podobně Lumie 950 XL je na tom velice podobně. Dalo by se dokonce říci, že na první pohled působí v podstatě stejně. Tělo přístroje je vyrobeno z kvalitního plastu (polykarbonátu), který se dobře drží a ani při výraznějším stisku nikde nic nevrže. Čelní strana je v podstatě shodná s Lumií 950, pouze je rozměrově větší.

Designové rozdíly nalezneme především na zadní straně, kde je jiným způsobem řešen fotoaparát. I v tomto případě je trochu vystouplý, ovšem tentokrát zde nedominuje široké okruží, ale tenký stříbrný kroužek, který je stejně jako celé sklo fotoaparátu mírně zapuštěn pod vystoupnou obvodovou hranou výstupku. Toto řešení sice ochrání sklo před poškrábání, bude se zde však hromadit prach a další nečistoty. Obecně je ale opět finální řešení povrchu při bližším zkoumání poněkud laciné.

Pozitivní zprávou je, že drobné detaily a nedokonalosti, které jsme kritizovali u Lumi 950, se zde již téměř nevyskytují. Přední strana displeje je absolutně rovná bez jakékoliv vystouplé hrany a displej skutečně lícuje se zadním krytem. Vše tedy působí podstatně přímočařeji, ovšem dalo by se říci, že až trochu nudně. Je velká škoda, že Microsoft upustil od zakulacených hran displeje, které výrazně přispívají k pohodlné práci s telefonem.

Jediným výraznějším nedostatkem jsou opět tlačítka. Ta jsou v podstatě totožná s výše uvedeným modelem a navíc jsou ve cela nesmyslném uspořádání. Lumia 950 XL je první Lumií v historii a snad i jediným zařízením na trhu, které má zapínací tlačítko umístěno mezi dvojicí tlačítek pro hlasitost. Toto řešení je skutečně podivné a dá velkou práci si na něj zvyknout. Prozatím je předčasné jej objektivně hodnotit, ale domnívám se, že je zásadně horší, než stávající řešení, které je obecně velmi pozitivně hodnoceno.

Závěr

Podtrženo, sečteno, obě Lumie na první pohled pravděpodobně nikoho příliš nenadchnou a při bližším pohledu na dílčí detaily spíše zklamou, což je celkem škoda. Očekávali jsme, že při praktické zkušenosti zvládnou vyvrátit ty nepříliš lichotivé snímky a rendery, které jsou na internetu často kritizovány. Tak trochu nám připadá, jako by designérům s Microsoftu došel dech a to nejen v celkovém konceptu, ale především v dotažení detailů. Oba přístroje tak působí průměrně, a pokud bychom je měli hodnotit jen z pohledu designu a zpracování, svou cenovku si v žádném případě nezaslouží.

Na druhou stranu je zde ovšem hardwarová výbava, které patří ke špičce na trhu, doplněná o několik unikátních technologií, které ani velmi silná konkurence nenabídne.

Dalo by se tak říci, že se poprvé v historii zařízení Lumia dostáváme do stavu, kdy je výkon a hardwarová výbava výrazně upřednostněna před designem a zpracováním telefonů. Z pohledu uživatele je tento stav diametrálně odlišný od toho, co Nokia dlouhé roky prosazovala. Tedy propracovaný design a zpracování někdy i na úkor hardwarové výbavy. Asi není třeba připomínat, že zařízení s Windows Phone nikdy nepatřila k technologické špičce v oblasti hardwaru. Zdali je tento přístup správný či nikoliv, již ponecháme na vašem zhodnocení.

Na závěr již jen dodáme, že většina kritiky se prozatím týká pouze a jen krytu telefonu, který je naštěstí výměnný. Náročnější uživatelé tak budou moci svůj přístroj proměnit pomocí vlastních krytů (např. již několikrát zmiňované od společnosti Mozo). 

 

Komentáře (2)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Karel Kahovec

29 | 10 | 15 19:32
Vyskočilova 4a 0

Josef Dvořáček

28 | 10 | 15 16:15
Ahoj, můžu se zeptat, kde to sídlo Microsoftu v Praze je? Díky 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17