Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Má smysl instalovat Windows 10 TP? (výkon, stabilita, spolehlivost)

Stále váháte s instalací nejnovější verze Windows 10 pro PC a tabletu? Lákají vás nové funkce, ale bojíte se případných problémů a rizik. V tomto článku vám pomůžeme s rozhodováním.

Od neděle je k dispozici druhé veřejné sestavení Windows 10 Technical Preview, které kromě celé řady nových funkcí přináší také češtinu a možnost pohodlné instalace skrze klasické systémové aktualizace (Návod: Instalace Windows 10 CZ formou aktualizace (bez ztráty dat) (PC)). Téměř nic tak nebrání tomu nový systém nainstalovat a začít používat. Je to však „bezpečné“?

 

Nutné minimální znalosti

V první řadě je třeba říci, že se jedná primárně o testovací verzi, kterou sám Microsoft nedoporučuje k běžnému používání. Bez ohledu na toto upozornění je základním požadavkem alespoň minimální znalost celé problematiky. Na mysli mám především schopnost PC v případě jakýchkoliv problémů obnovit zpět do původní podoby (instalací z DVD či obnovený z recovery disku). Pokud s tímto, či samotnou instalací operačního systému, používání recovery oddílů apod. nemáte žádné zkušenosti, do updatu na Windows 10 doporučuji se spíše nepouštět.

 

Stabilita a spolehlivost

Na objektivní hodnocení dlouhodobé spolehlivosti systému je zatím příliš brzy. Po několika dnech nejen za sebe mohu říci, že vše funguje naprosto bez problémů. Pokud se však podíváme na sociální sítě, je možné si u některých uživatelů všimnout drobných komplikací. Jedná se především o různé ovladače některých specifických komponent typicky u notebooků a tabletů. Některé tyto problémy se vyřešit dají a jiné ne. Obecně ale platí, že většina nedostatků se objeví v krátkém čase po instalaci. Pravděpodobně vám totiž neunikne, že některá ze systémových komponent (touchpad, klávesnice apod.) nepracuje správně. Z dosavadních poznatků však plyne, že skutečně problémových zařízení je minimum. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit absolutní funkčnost na několika stolních PC, noteboocích i tabletech.

 

Update vs. čistá instalace

Výše uvedené problémy v mnoha případech vůbec nemusí být způsobeny samotným systémem ale spíše způsobem instalace. Pokud totiž zvolíte pohodlnou cestu využívající systémovou aktualizaci se zachováním dat, riziko, že něco nebude korektně fungovat, je podstatně vyšší, než když zvolíte čistou instalaci prostřednictvím ISO souboru. Pokud vám tedy po aktualizaci něco nefunguje, nutně to nemusí znamenat konečnou. Rozhodně stojí za to zkusit klasickou instalaci pomocí ISO.

 

Problémy při instalaci

Objevují se také případy, kdy se instalace systému z nějakého důvodu nepodaří. Drtivá většina těchto problémů vzniká právě při využití systémového updatu. Když pomineme fakt, že se jedná pouze o zkušební verzi, je třeba se zamyslet nad tím, že existuje nepřeberné množství různých komponent, ovladačů a programů, které mohou instalaci ovlivnit. Je tak spíše obdivuhodné, že je i v této fázi (testování) možnost využít systémový update. Navíc jak již bylo napsáno výše, pokud nejde klasický update, můžete využít ISO, které bude jistě fungovat.