Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Microsoft Band 2: První vlastní praktické zkušenosti

V tomto článku naleznete první praktické zkušenosti, které jsme nasbírali po několika dnech intenzivního používání nové verze chytrého náramku od Microsoftu.

Microsoft Band 2 je zařízení, které vás hodně zajímá a řada z vás přemýšlí o jeho nákupu. Ačkoliv se prodává jen v Anglii, není sebemenší problém si jej objednat přes český Microsoft Store. Při platbě kartou vyjde v závislosti na aktuálním kurzu na cca 7700 Kč vč. DPH. Doprava je zdarma (5-7 dní).

TIP: Jak nakoupit telefony a příslušenství ze zahraničních Microsoft Store i v ČR? (aktualizováno)

Pokud tedy uvažujete o kvalitním fitness náramku nebo alternativě k dnes velmi populárním chytrým hodinkám, nemáte na platformě Windows Phone příliš možností na výběr. Jak si ale dále ukážeme, možná ani není třeba.

V tomto článku zmíním pouze první postřehy a zkušenosti, které jsem získal za první tři dny používání. Podrobnější popis vč. detailních testů a zkušeností naleznete v samostatné recenzi, kterou vydáme za několik týdnů.

 

Podrobněji se také nebudeme věnovat přímému srovnání s předchozí generací v podobě Bandu 1, který nyní působí na ruce spíše jako hračka pro děti. Navíc v ČR jej příliš uživatelů nemá, a tak by nebylo porovnání pro tyto účely příliš vypovídající. V kostce řečeno, Band 2 je snad ve všech směrech lepší. Konkrétní „papírové“ rozdíly naleznete v našem předchozím článku:

TIP: Microsoft Band vs. Band 2 - V čem je Band 2 lepší než jeho předchůdce?

„Moderní a kvalitní zařízení, které nestojí pár korun.“

Hodnocení designu je vždy spíše subjektivní, ale věřím, že když Band 2 označím jako povedený, tak mi z větší části dáte za pravdu. Osobně se mi velice líbí. V reálu totiž kombinace prohnutého displeje zasazeného v kovovém pouzdře, které přesně lícuje s gumovým páskem, vypadá celkem efektně. Dlouho jsem hledal ta správná slova, jak design co nejvýstižněji popsat. Osobně bych jej označil za inteligentní a lehce elegantní. Na první pohled je zřejmé, že na ruce máte moderní a kvalitní zařízení, které nestojí pár korun. Osobně si myslím, že u náramku, který budete každý den nosit v různých kombinacích oblečení a při různých příležitostech, je tento pocit velmi důležitý.  Přeci jen se jedná o určitý módní doplněk, jehož estetický význam není možné podceňovat.

 

„Z designu a zpracování jsem mile překvapen.“

Obecně jsem s designu a zpracování mile překvapen, protože ve skutečnosti je Band 2 podstatně hezčí než na renderech a dokonce i některých fotografiích. Navíc je dostatečně univerzální a není tak problém si jej vzít ke sportovnímu oblečení a obleku zároveň. Co se vlastního zpracování a kvality týče, taktéž nemám žádné větší výhrady. Kovové pouzdro v kombinaci s tvrzeným sklem působí velice kvalitním dojmem. Jedinou otázkou zůstává životnost pásku. Ten je sice na ruce příjemný, ale stále se jedná o „gumu“, sice speciální, jejíž anglický název je přes půl řádku, ale stále je to „guma“. Čas tedy ukáže.

„Přezka je ve spodní části výrazně rozšířena o baterii.“

Celkový povedený design trochu kazí přezka. Ta je sice sama o sobě pěkně ladí se samotným displejem a je taktéž z kovu, ale ve spodní části je výrazně rozšířena o baterii. Při zapnutí se tak pásek v místě přezky výrazně zvedá nad povrch ruky a působí poněkud neprakticky. Prozatím mohu říci, že vzhledově to až tak špatné není, a bez problému se na to dá zvyknout, zejména pak na širší panské ruce. Jako hlavní problém ale vidím praktické použití především v zimě, kdy je ruka překryta oblečením. Nejen že samotné provlečení ruky rukávem není vždy úplně jednoduché, ale hlavně nepřichází v úvahu, aby pásek zůstal pod oblečením, protože vytváří skutečně nevzhlednou bouli.

 

 

„Jak Band 2 vlastně nosit?“

Další poměrně zásadní otázkou je, jak vlastně Band 2 nosit. Lze to totiž nejen displejem nahoru, jako klasické hodinky, ale také dolů, k čemu je náramek více uzpůsoben. Přezka v horní části méně překáží a ruka se lépe pokládá třeba na stůl. Dalším důvodem pro tento způsob nošení je i rozmístění sensorů. UV sensor je totiž umístěn v přezce (sluneční svit se lépe snímá z vnější strany ruky) a senzor tepu pro změnu v displejové části (tep se lépe snímá z vnitřní strany ruky). Osobně jsem si ještě na nošení Bandu displejem dolů nezvykl. Nejen že se bojím o samotný displej (i když je chráněn tvrzeným sklem Gorilla Glass), ale také mi přijde tento způsob poněkud nepřirozený, i když uznávám, že při některých činnostech jako je běh a cvičení určitě praktičtější. Naštěstí je možné si jej kdykoliv otočit. Při nošení displejem nahoru je ale třeba si zvyknout na poněkud netradiční orientaci displeje. Při koukání na hodiny a další stručné informace to nijak nevadí, ale při čtení delšího mailu již budete mít tendenci si ruku nebo hlavu více naklonit/vykroutit, což není úplně pohodlné. V tomto případě je třeba znovu upozornit, že se jedná zatím o první postřehy. Za pár týdnů se určitě vše trochu pozmění a kdo ví, třeba začnu nosit displej dolů.

„Česká diakritika je již podporována, ale upozornění ze všech schránek funguje jen v angličtině.“

Často se nás ptáte, jak je to s podporou českých znaků, která v předchozí generaci chyběla. Naštěstí je již vše opraveno a Band 2 si bez problému rozumí i s diakritikou. Samozřejmě celý systém je v angličtině. Osobně se ale domnívám, že to nebude vadit ani uživatelům, kteří anglicky neumí, protože textových popisků je na displeji skutečně minimálně. Za podstatně závažnější problém považuji nemožnost upozorňovat na příchozí e-maily z jiných (Google, Seznam, apod.) než Microsoft schránek (Outlook, Live apod.) v případě, že máte jazyk telefonu nastaven do češtiny. Ačkoliv absolutně netuším, v čem je problém, je tomu skutečně tak. Pokud máte telefon v CZ, přijdou vám jen upozornění na maily z Outlooku, ale např. Gmailu ne. Když se změní jazyk, vše funguje bez problémů.

 

„Ve Windows 10 Mobile prozatím nefungují upozornění z notifikačního centra.“

Uživatele Windows 10 Mobile je také třeba upozornit, že prozatím nefungují upozornění z notifikačního centra. Band 2 vás tak zatím neupozorní třeba na novou zprávu ze Skypu, Whats App apod. Fungují jen aplikace, které mají samostatnou funkci/dlaždici i v Bandu (volaní, SMS, kalendář, e-mail, Facebook, Facebook Messenger a Twitter). Na podporu notifikačního centra si budeme muset počkat do nové verze aplikace Microsoft Health.  

Veškerá upozornění, kromě výše zmiňovaných, fungují bez problému. Je také možné zpětně přistupovat k těm starším skrze příslušné dlaždici. I když dlaždice ukazuje třeba 50 nových zpráv, zobrazí se vám jich pouze 9 posledních. Pokud budete potřebovat více, nezbyde vám, než vytáhnout telefon.

K testování sportovních funkcí jsem se zatím příliš nedostal. Prozatím mohu říci, že inteligentní buzení vč. monitoringu spánku, měření tepu, kroků, schodů, vzdálenosti a kalorií funguje bez problému.

 

Pro tuto chvíli je to ode mě prozatím vše. Aktuální postřehy budu průběžně sdílet na svůj Twitter a až budu mít dostatek zkušeností, dočkáte se také velice obsáhlé recenze. Prozatím mohu říci jen to, že mě Band 2 velice příjemně překvapil, dobře se používá a rozhodně je to od předchozí generace obrovský krok kupředu. Stále zde ale zůstala celá řada problémů a nedostatků a až čas ukáže, jak moc jsou důležité.

Pokud máte jakékoliv dotazy, ptejte se v komentářích níže, pokusím se na vše odpovědět.

 

Komentáře (22)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Petr Hejhal

09 | 01 | 16 00:27
Kdyby měl někdo zájem, dnes mi dorazil z USA nový BAND 2 (Large). Bohužel mi nesedne - kdyžtak infor zde: http://aukro.cz/microsoft-band-2-large-i5911403230.html 0

Jan Schreiber

11 | 12 | 15 12:59
@radovskyjan: Ahoj - Přiznám se, že nevím v jakých intervalech Band kontroluje tepovou frekvenci automaticky (myšleno vypnutý displej a žádné cvičení zapnuto). Nerozumím tomu - minimálně polovinu času tep hledá (polovinu času z jakého času). Podle mě hledá nějaký čas tep a pak ho zobrazuje, po jaké době se opět vypne sledování netuším. Než mi naběhne locked, tak to trvá cca 8 sec, a locked mi zůstalo po celou dobu co mě bavilo se na to koukat a nenechal jsem vypnout displej (asi minutu). 0

radovskyjan

03 | 12 | 15 23:39
Ahoj všem. Měl bych dotaz na všechny majitele nového bandu - v jakém poměru se Vám při měření srdečního tepu zobrazuje stav Acquiring vs Locked? Můj Band cca minimálně polovinu času tep hledá a v tu chvíli asi nezobrazuje moc přesně... Nebo to je takto normální a v pořádku? 0

sssugi

30 | 11 | 15 21:35
Tak už prišiel Band aj mne a zatiaľ spokojnosť...mám L920 s posledným W10 buildom, jazyk a región na UK (kvôli zobrazovaniu teploty v cortane v stupňoch) a po pridaní dlaždice notifikačné centrum mi prídu aj notifikácie z whatsapp a messengeru. 0

Jan Schreiber

28 | 11 | 15 12:19
Po restartu restartu do továrního nastavení opět funguje. 0

Jan Schreiber

27 | 11 | 15 12:20
Tak asi jsem to s tím štěstím zakřiknul. Notifikační centrum mi přestalo fungovat :( 0

Jan Schreiber

24 | 11 | 15 12:19
Jan Kašpar - telefon k běhání nepotřebuješ. Teda určitě pokud bys použil aplikaci Microsoft Health. Jak se vrátíš z běhání tak se synchronizují data s telefonem. Nevím jak je to propojené s Endomondem, to jsem nezkoušel. Jenom si asi budeš muset koupit nějaký MP3 přehrávač, protože muzika do Bandu nahrát nejde. Jindřich Lukeš - asi máme štěstí :) 0

Jindřich Lukeš

24 | 11 | 15 10:12
@Mirec: Není vodotěsný, ale odolný proti vlhkosti. Tedy pokud se zpotíš, nebo zmokne, bude to OK. Ale do sprchy/bazénu nebrat. 0

Mirec

23 | 11 | 15 22:51
Ahojky, chtěl jsem se zeptat, jaj to vypadá s voděodolností Bandu 2. Díkec 0

Jan Kašpar

23 | 11 | 15 18:39
zajimalo byme jestli zarizeni umi fungovat bez telefonu popisu situaci na behani pouzivam endomondo a posloucham muziku pres BT sluchatka na rameni porad taham pripnutej telefon a toho bych se chtel zbavit zatim jedinou alternativou bylo MOTO ACTV coz je android a tomu se snazim vyhnout popripade nejaky cinan a to je jeste vetsi zlo s androidem :D 0

Jindřich Lukeš

23 | 11 | 15 12:33
@hotovyrado: Právě naopak, pokud chceš efektivně používat svůj telefon, tak se ti toto hodí. Víš kolik ušetřím času nekonečným vytahováním mobilu z kapsy kvůli událostem, které si to "nezaslouží"? Je to skvělý pocit neřešit telefon a vše mít takto na ruce?. Doporučuji vyzkoušet, rozhodně to za to stojí. 0

Jindřich Lukeš

23 | 11 | 15 12:30
@Tomas_Nyvlt @Jan_Schreiber Tak to notifikační centrum je skutečně záhada. Koukám na zahraniční fóra a také jsou s tím problémy. 0

Marek Madaj

23 | 11 | 15 12:17
Pridam aj skusenost v kombinacii s IPhone 6. Bohuzial v tejto kombinacii nefunguje velke mnozstvo senzorov, nenasiel som ani ziadne vhodne aplikacie. Nefunguju ani interaktivne funkcie typu odpoved na emaily, whats app, hovory atd.. Zobrazuje vsetky prichadzajuce udalosti s aplikacii vsetky emailove konta, whats app skype... Vsetko je ale len vo forme notifikacii. Na IPhone nevidim ani vystupy teploty, tlaku, odporovy senzor koze, UV. Ak mate niekto skusenost s Androidom bolo by fajn vediet Vase postrehy. Este jedna zaujimavost, ktora je pravdepodobne spojena s obmedzenou funcnostou, pod IPhone mi vydrzia BAND2 cca2,5 dna a su vyrazne rychlejsie a plynukejsie co sa ovladania tyka. 0

Tomáš Nývlt

23 | 11 | 15 12:07
Mně tedy notifikační centrum funguje také. L1020, W10M s posledním buildem. Telefon komplet v CZ. 0

hotovyrado

23 | 11 | 15 12:07
Tuhle rádoby módu nikdy nepochopím, kor u uživatelů Woken, kteří jsou z veliké části orientováni spíše na funkčnost, než kýčovitost. Na ruce nosím klasické automatické Certiny (event Festina TdF), případně když jedu někam na motorku tak Citizen Eco Drive, ale tohle? 0

Jan Schreiber

23 | 11 | 15 11:27
No mě právě překvapilo, že tobě nefunguje, proto jsem to napsal. Jenom jsem si ji přidal do dlaždic. Nijak zvlášť jsem ji nepropojoval. Zobrazuje se mi na ní (dlaždice notifikační centrum) i e-maily, které přijdou na outlook.com. Teď jsem zkusil přidat i dlaždici e-mail a na té mi vyskočil i e-mail ze schránky na seznamu. K nošení, začal jsem právě nosit trika s dlouhým rukávem, takže tohle jsem vykryl takhle. Ale budu asi pořizovat i folii. Pro jistotu, na telefonu ji mám taky. Při sportu celý Band zakryju potítkem, nevím jestli to nějak neovlivňuje naměřené hodnoty, ale je to i pro bezpečnost spoluhráčů :) 0

Jindřich Lukeš

23 | 11 | 15 11:11
To funkční notifikační centrum je skutečně zajímavé. Mně se jej tedy na 10586 nepodařilo propojit s Bandem. Těžko říci, v čem je problém. Ohledně toho nošení, už máš nějakou fólii, nebo spoléháš na to, že to ten displej vydrží bez újmy? 0

Jan Schreiber

23 | 11 | 15 11:03
Mně funguje i notifikační centrum (odzkoušeno skype i whatsapp). Jinak jsem s Bandem spokojený. Jenom bych uvítal větší množství aktivit (přidat třeba lyžování, které bude možná u některých za chvíli aktuální, k tomu nevím co bych dal za ekvivalent běh to není a cvičení je myslím bez GPS). Band nosím displejem dolů, připadá mi to takové přirozenější, ale tohle bude na každém uživateli. Používám lumia 930 - region a jazyk US, OS build 10.0.10586.11 0

Jindřich Lukeš

23 | 11 | 15 10:58
V EN (telefon) ale běží ne? Nebo alespoň mě ano. 0

Tomáš Nývlt

23 | 11 | 15 10:22
Upozornění na emaily nefunguje ani u zpráv z Microsoft Exchange :-( 0

Jindřich Lukeš

23 | 11 | 15 10:20
Přímo vestavěná žádná aplikace není, ale zkusím se po něčem podívat. 0

kuprt

23 | 11 | 15 04:00
Dokáže band přes nějakou třeba aplikaci zobrazit nadmořskou výšku a kalibrovat z barometru? 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17