Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Microsoft Build 2015: souhrn novinek nejen o Windows 10

V tomto článku naleznete souhrn novinek z konference Build 2015 zaměřených především na novinky ve Windows 10 pro PC i telefony.

V americkém San Franciscu se od středy koná konference Build. Tuto konferenci Microsoft pořádá každoročně především pro vývojáře, kterým představuje nové možnosti. Minulý rok byl na této konferenci představen Windows Phone 8.1 společně s telefony Lumia 930 a Lumia 630. Tento rok byly očekávány především další informace o systému Windows 10.

Nyní si uvedeme stručný souhrn největších novinek:

1) 1 miliarda uživatelů do tří let

Microsoft doufá, že do tří let bude systém Windows 10 používat 1 miliarda uživatelů. Zároveň uvedl, že žádný jiný ekosystém nemá tak širokou uživatelskou základnu, což by určitě mělo nalákat vývojáře. Toto číslo se zdá být i poměrně pravděpodobné, protože uživatelům Windows 7, 8 a 8.1 bude aktualizace na Windows 10 během prvního roku nabídnuta zdarma.

2) Převod existujících aplikací na Windows aplikace

Byly představeny čtyři metody převedení existujících aplikací na univerzální Windows aplikace. První metoda se týká webových stránek. Vývojářům bude nabídnuta možnost vytvořit pro stránku např. živou dlaždici nebo notifikace. Uživatel si tak bude moci spustit webovou stránku jako samostatnou aplikaci.

Dále budou vývojáři moci publikovat aplikace .NET a Win32 ve Windows Store. Jedná se tedy o klasické desktopové aplikace, které budou snadněji dostupné.

Třetí možností je jednoduché překompilování kterékoliv aplikace pro Android napsané v jazyce C++ nebo Java na Univerzální aplikaci. Stejně tak se bude moci jednoduše překompilovat kód aplikace pro iOS. Dokonce jsme se dozvěděli, že tato možnost byla využita v případě hry Candy Crush Saga pro Windows Phone.

 

3) Project Spartan se mění na Microsoft Edge

Ano, oficiální název nového prohlížeče je Microsoft Edge. Tento prohlížeč slibuje lepší přizpůsobení moderním webům, integraci Cortany, psaní poznámek přímo na stránku a mnoho dalších zajímavých funkcí. Také byla potvrzena přítomnost webových rozšíření.

4) Odemčení pro vývojáře

Každé zařízení s Windows 10 bude mít možnost vývojářského odemčení. To bude možno zapnout v nastavení, nebude tak potřeba žádný vývojářský účet ani nic podobného. U telefonů bude počet nainstalovaných aplikací omezen na 20, u počítačů bude počet neomezený.

5) Nové prostředí pro tablety

Bude upravena obrazovka Start (bude obsahovat hamburger menu s nejpoužívanějšími aplikacemi apod.) a bude přidáno tlačítko Zpět.

6) Continuum pro telefony

Continuum je jedna z nejzajímavějších funkcí, která byla zatím představena. Pomocí této funkce bude možné z telefonu udělat v podstatě plnohodnotné PC. Pokud totiž k přístroji připojíte přes bluetooth klávesnici a myš a přes HDMI monitor, přístroj se přepne do speciálního režimu, kde s ním bude možné pacovat jako s počítačem. Na velkém displeji se sice zobrazí jen malá pracovní plocha s dlaždicemi, ale po spuštění jakékoliv univerzální aplikace dojde k jejímu přepnutí do "počítačového" módu a následnému roztažení přes celý displej. V tomto módu bude navíc možné využívat všechny funkce jako na PC. Tato funkce by měla být dostupná pouze pro některé nové modely vyšší třídy (nutný speciální hardware).

7) Hololens

Kterákoliv univerzální aplikace bude moci být spuštěna na holografických brýlích Hololens.

Komentáře (1)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

30 | 04 | 15 08:49
V tomto článku naleznete souhrn novinek z konference Build 2015 zaměřených především na novinky ve Windows 10 pro PC i telefony. http://wmmania.cz/clanky/obecne/microsoft-build-2015/ 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17