Nová testovací sestavení 10158 a 10159 Windows 10 pro počítače

Na internet uniklo další sestavení testovací verze Windows 10 IP pro PC ve verzi 10158 a den na to sestavení 10159. Jaké novinky nám obě sestavení přináší?

V posledních dnech byly v rámci programu Insider uvolněná dvě testovací verze Windows 10 pro počítače s označením 10158 a 10159. Kromě již standardních vylepšení stability přináší i mírnou úpravu grafického prostředí systému. Vylepšen byl i nový prohlížeč Microsoft Edge.

Zde je oficiální seznam novinek:

Microsoft Edge:

  • Jméno prohlížeče je už konečně finálně změněno na Microsoft Edge (dříve Project Spartan). S tím se pojí i nové ID aplikace, které znesnadňuje převod informací, jako jsou Oblíbené položky, Historie, apod., z Projectu Spartan do nového MS Edge. Před updatem Windows 10 na build 10158 proto udělejte zálohu Oblíbených položek dle následujícího návodu: Zkopírujte obsah ze složky umístěné zde: %localappdata%/Packages/Microsoft.Windows.Spartan_cw5n1h2txyewy/AC/Spartan/User/Default/Favorites do složky %userprofile%/Favorites. Po updatu Windows 10 a otevření MS Edge najděte Nastavení (Settings), vyberte možnost Importovat oblíbené z jiného prohlížeče a vyberte jako zdroj Internet Explorer.
  • Na základě odezvy uživatelů Insider programu bylo přidáno tlačítko Domů (Home). V pokročilém nastavení prohlížeče zapněte volbu Show the home button.
  • Možnost importu oblíbených položek a záložek z ostatních prohlížečů.
  • Nové možnosti pro otevření nového panelu.
  • Přidána možnost ukládání a správy hesel, automatické doplňování formulářů.
  • Hudba spuštěná v prohlížeči zůstane hrát, i když je prohlížeč minimalizovaný nebo v pozadí.
  • Možnost přesunout otevřený panel do nového okna.
  • Lze nastavit obsah zobrazený po otevření nové karty: navrhovaný obsah a nejlepší weby, či jen nejlepší weby. Tento obsah však zřejmě není v našem regionu dostupný.
  • Webové poznámky je možno uložit na OneNote.
  • Tmavé téma.

Spousta vylepšení prostředí systému: např. oprava bugů funkce Continuum, vylepšena podpora aplikací z W8/8.1 a klasických 32bitových aplikací v Tablet módu, rychlá navigace v nainstalovaných aplikacích výběrem počátečního písmena názvu aplikace, úprava animací ikon aktivních aplikací na spodní listě (oranžové blikání upozorní na aplikaci vyžadující vaši pozornost, animace průběhu kopírování/stahování/a dalších akcí aplikace, atd.) a mnoho dalších úprav a vylepšení.

Nabídka Start: Každá složka na panelu Start (nad tlačítkem Vypnout) má nyní svou vlastní ikonu (složky lze přidat v Nastavení – Přizpůsobení – Start – Zvolte, které složky se mají zobrazovat v nabídce Start). Některé dlaždice mají nyní nové ikony, které byly zároveň zmenšeny. V režimu tabletu byla na obrazovku Start přidána tlačítka Všechny aplikace a Vypnout. Rovněž bylo upraveno Centrum akcí, ve kterém bylo opraveno velké množství chyb a došlo i k modernizaci designu.

Cortana: tmavé téma, odeslání mailu pomocí Cortany, sledování letů, spolupráce s Office 365 atd. – většina funkcí je dostupná jen ve Spojených státech a anglickém jazyce.

Aplikace Photos: podpora animovaných GIFů, nová volba Open with, kdy při prohlížení fotky můžete fotku otevřít i v jiném prohlížeči, vylepšení výkonu a stability, …

Windows Store: Windows Store již není beta, a tak byl z tohoto sestavení odstraněn starý Store. Zároveň bylo provedeno pár designových změn, např. bylo přesunuto tlačítko zpět do horního panelu a byl přidán nový posuvník s doporučenými aplikacemi.

Aplikace Snipping Tool (Výstřižky): nastavení prodlevy až na 5 vteřin pro vyskakovací menu sejmutí obrazu.

Insider Hub: aplikace Insider Hub již nebude automaticky předinstalovaná v systému, instalaci lze provést takto: Settings->System->Apps & features->Manage optional features->Add a features, zde najít Insider Hub a kliknout na Install.

Surface 3 a Surface 3 Pro: oprava problémů s upgradem na novější sestavení Windows 10 a zlepšení výdrže baterie

V tomto sestavení je nainstalována i aplikace Průvodce pro telefon. Zahraniční servery ji bez problému spustily, nám se ji však zprovoznit nepodařilo. Možná opět záleží na regionu.

Společně se sestavením 10158 bylo uvolněno i nové Windows 10 SDK (Software Development Kit). Stáhnout jej můžete na tomto odkazu.

A ještě zmiňme poslední sestavení 10159, které je zaměřeno především na opravu chyb a obsahuje nový základní obrázek na plochu. Navíc přináší jedno pěkné překvapení v podobě vylepšení přihlašovací obrazovky, která nyní obsahuje obrázek na jejím pozadí. Novinek zde více není. Některé ale určitě potěší i to málo, co sestavení 10159 přináší.

Komentáře (0)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat

Budoucnost nejen osobní elektroniky na videu z dílny Microsoftu

Pojďte si s námi připomenout video, které vás provede možnou blízkou budoucností osobní elektroniky ve vizích Microsoftu.

Jindřich Lukeš | články včera v 13:00

Surface Phone jako skládací tablet? Nové patenty Microsoftu mnohé naznačují

(24.3.): Uveřejněn další velice zajímavý koncept skládacího zařízení. // Podle aktuálních informací z patentového úřadu a dřívějších spekulací se zdá, že Surface Phone by mohl být ve skutečnosti skládací tablet.

Jindřich Lukeš | články včera v 09:53

Windows Mapy - oficiální mapová a navigační aplikace od Microsoftu pro Windows 10 (Mobile)

(23.3.): Nová verze s podporou více průjezdných míst u plánování tras.// Microsoft představil zcela novou mapovou aplikaci pro Windows 10, která odstraňuje většinu nedostatků stávající verze a je téměř plnohodnotnou náhradou za HERE.

Jindřich Lukeš | software 23 | 03 | 17

Windows 10 Insider Preview v. 15063 pro PC a telefony – pravděpodobně již RTM verze

Nové fast Insider sestavení pro PC a telefony, které se s velkou pravděpodobnosti stane finální verzí a bude na veřejnost uvolněno jako Creators Update.

Jindřich Lukeš | články 21 | 03 | 17

Nová kumulativní aktualizace pro PC (KB4013429) i telefony (14393.953) s Windows 10 (Mobile)

Jindřich Lukeš | články 16 | 03 | 17
Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím