Původně jsme zamýšleli zpracovat pro každý model samostatnou podrobnou recenzi, ale jelikož se nám podařilo oba přístroje na testování získat současně, rozhodli jsme se pro přímé srovnání. Jak se také záhy ukázalo, oba přístroje jsou v mnoha směrech velmi podobné. Zejména mám na mysli hardwarovou výbavu, velikost displeje, výkon a výdrž. V čem se však oba přístroje liší je dílenské zpracování, design a ergonomie. Právě na tyto oblasti se v tomto srovnání nejvíce zaměříme.
Pokud tedy hledáte kvalitní 8“ tablet s Windows 8.1, toto srovnání by vám mohlo při rozhodování výrazně pomoci.
Obsah balení
Acer: OTG kabel (redukce microUSB > USB), Recovery CD, malá cestovní nabíječka s odnímatelným microUSB kabelem
Lenovo: malá cestovní nabíječka s odnímatelným microUSB kabelem
V posledních několika letech se nejen u mobilních telefonů, ale také u PC a tabletů výrobci rozhodli, že kvůli snížení výsledné ceny v podstatě minimalizují prodejní balení, a to především co se počtu doplňkového příslušenství týče. Po rozbalení krabičky tedy ve většině případů kromě samotného tabletu a potřebné nabíječky nic dalšího nenajdete. Přesně toto je i případ Lenova Mixx 2 8. Acer je na tom o trochu lépe a nabízí svým budoucím majitelům navíc OTG kabel (redukci z Micro USB na USB), který umožní snadné připojení klasického USB příslušenství. Kromě redukce je v balení překvapivě i Recovery CD sloužící pro obnovu zařízení.
U této skutečnosti se ještě na chvíli pozastavíme, protože ji lze označit téměř až za absurdní. V roce 2014, kdy CD mechaniky nejsou součástí ani velké části klasickým notebooků, je třeba obnovit systém moderního 8“ tabletu z CD? Celkem šílený nápad, který navíc vyžaduje zakoupení externí CD mechaniky, která musí mít vlastní zdroj, protože ten z USB v tabletu ji ani neutáhne. Důvodem tohoto bláznivého řešení je samozřejmě cena. Domnívám se však, že navýšení koncové ceny max. o 100 Kč (flashdisk) by jistě konkurenční nevýhodou nebylo.
Design a dílenské zpracování
Již při pohledu na ilustrační fotografie v prezentacích výrobců či internetových obchodech je zřejmé, že design těchto přístrojů je velmi rozdílný. Při praktickém pozorování je tento rozdíl ještě markantnější. Ze subjektivního pohledu mohu říci, že Lenovo je min. o třídu „hezčí“ a působí podstatně kvalitnějším (zejména použité materiály) a modernějším dojmem. Miix 2 8 je typickým současným zařízením, kde je kladem velký důraz na design. Celou přední stranu zabírá displej, který příjemně kontrastuje s obvodovým stříbrným rámečkem. Zadní strana je z většiny matná a opatřená zdrsňující úpravou. Na první pohled se zdá, že je tablet vyroben z hliníku. Až při bližším zkoumání se ukazuje, že se o hliník bohužel nejedná. I přes tento fakt (použití pouze plastu), je tělo tabletu dostatečně tuhé.
Acer na první pohled zvolil zcela jiný designový koncept. V podstatě se dá říci, že si s ním designéři příliš hlavu nelámali a pouze „okopírovali“ předchozí model W3. Pár drobných odlišností se tu sice najde, ale na první pohled jsou obě generace nerozeznatelné. Základem je samozřejmě displej, který však nezaujímá plochu celé přední strany, ale končí cca 1cm nad spodním okrajem. Zbylá část zůstává nevyužitá, pouze je zde umístěno klasické hardwarové tlačítko s logem Windows. Při pohledu na tablet z boku je možné si všimnout poněkud zvláštního řešení celého displeje. Ten totiž nad samotné tělo tabletu vystupuje (o cca 1,5mm). Tento efekt je vidět i na přední straně, protože obvodový rámeček displeje opět s tělem tabletu nelícuje, ale je 1,5 mm odsazený. Toto řešení je poněkud zvláštní a působí (subjektivně) trochu staromódně. Zbylá část těla přístroje je vyrobena z plastu průměrné kvality. Při poklepání na zadní stranu se ozývá typický dutý plastový zvuk, který rozhodně necharakterizuje kvalitní materiály. Samotné dílenské zpracování je ale příkladné. Plastové části na sebe perfektně lícují a tělo je dostatečně tuhé.
I když je posuzování designu vždy spíše subjektivní záležitostí, troufám si tvrdit, že Lenovo svůj model zpracovalo podstatně lépe. Plast je na první pohled nerozeznatelný od kovu, přístroj je tenký a působí moderně. V této kapitole je tedy Lenovo vítězem.
Konstrukce a ergonomie
Acer: 135 x 218 x 10 mm, 430 g
Lenovo: 131.6 x 215.6 x 8.35 mm, 350 g
Samotné konstrukce jsme se již částečně dotknuli v předchozí kapitole. Pokud se ale podíváme na jednotlivé rozměry, je možné si všimnout, že Lenovo je ve všech směrech menší a navíc ještě nezanedbatelně lehčí. Při praktickém používání byl však nejvíce patrný rozdíl v tloušťce. Zde svojí roli jistě hraje i samotný tvar obvodových hran, které jsou u Lenova příjemně pozvolna zakulacené, což ještě více pocit z menší tloušťky podporuje. Acer má část hrany vždy rovnou a až následně dochází k jejímu poměrně „prudkému“ ohybu na zadní stranu.
Každý výrobce zvolil trochu jiné zpracování mechanických obvodových tlačítek. U obou přístrojů je ale možno objektivně říci, že jsou velmi dobře hmatově rozlišitelná. Totéž již ale neplatí pro jejich rozmístění, zejména tedy u zapínacího tlačítka. Zde je nutné podotknout, že vždy bude záležet, zdali přístroj budete používat převážně v režimu na šířku nebo na výšku. Zapínací tlačítko je na Aceru místěno v pravé části horní hrany. Při používání na šířku bude sice dobře dostupné, ale při otočení o 90 stupňů na něj již nedosáhnete. Lenovo zvolilo trochu univerzálnější polohu v horní části pravé hrany. V této poloze je tlačítko dostupné jak z režimu na šířku tak i na výšku, i když samozřejmě o něco obtížněji.
Pochvalu si Acer zaslouží za zpracování hardwarového tlačítka Start. To je velmi dobře hmatově rozeznatelné a má jistý stisk. Kdežto Lenovo má pouze dotyková tlačítko na displeji, které navíc nereaguje příliš spolehlivě. Často se mi stávalo, že první dotyk nebyl zaznamenán a musel jsem jej opakovat.
V této kategorii je vítězem opět Lenovo, díky menší tloušťce a hmotnosti. Z pohledu ergonomie jsou oba modely vyrovnané na velmi vysoké úrovni.
Displej
Acer: 8“, 1280 x 800 bodů, 189 ppi, IPS
Lenovo: 8“, 1280 x 800 bodů, 189 ppi, IPS
Ačkoliv oficiální specifikace hovoří o použití stejných displejů v obou přístrojích, reálná zkušenost je trochu jiná. Rozdíl lze pozorovat především v sytosti a intenzitě barev, která je v případě Lenova podstatně vyšší. Rozdíl je na první pohled patrný a Acer vypadá v přímém srovnání poměrně „vybledle“. Zde je opět nutné podotknout, že i přesto, že Acer v přímém srovnání neuspěl, jedná se o obrovský krok kupředu (vzpomeňme na doslova „tragický“ displej předchozího modelu W3).
Obecně jsou však oba displeje poměrně slušné a rozlišení 1280x800 bodů na 8“ úhlopříčce dostatečné. Samozřejmě zde stále zůstává otázka pohodlného ovládání Windows na takto malé úhlopříčce. Především v prostředí klasické plochy velmi brzy narazíte na problémy s nedostatečnou optimalizací pro ovládání prsty. V „metru“ je vše i na takto „malém“ displeji ovládání bezproblémové.
Výkon
Acer: Intel Atom Bay Trail, Z3740, 4 jádra, 1.3 GHz, 2GB RAM
Lenovo: Intel Atom Bay Trail, Z3740, 4 jádra, 1.3 GHz, 2 GB RAM
Specifikace obou zařízení je totožná i u hardwarové výbavy. Zde se navíc stejné parametry potvrdily i praktickým testováním. Tato kategorie tedy nemá vítěze, o čemž svědčí i přiložené výsledky z benchmarků (obrázky vlevo patří k Lenovu, vpravo k Aceru).
Oba výrobce je v tomto směru hodno pochválit také za optimalizaci systému, resp. jeho „nezanešení“ všemožným bloatwarem (předinstalovanými aplikacemi od výrobce). V obou přístrojích se tak chová operační systém plynule a bez zbytečných zpomalení či dalších komplikací.
Oba modely je možno zakoupit v 32 i 64 GB variantě vnitřní paměti (eMMC). Vzhledem ke skutečnosti, že na testování jsme měli k dispozici Acer ve 32 GB a Lenovo v 64 GB variantě, nebylo možné porovnat reálné obsazení vnitřní paměti systémem. Dá se však předpokládat, že Acer nabídne paměti o trochu více, protože oddíl pro obnovení není přímo na disku ale na přiloženém CD.
Obecně si však lze udělat obrázek o tom, jak datově náročný je operační systém Windows 8 navíc s předinstalovanou kancelářskou sadou Office (zdarma). U Aceru (32 GB – reálně 28,5) po první spuštění zbylo pro uživatele pouhých 14GB volného místa a u Lenova (64 GB – reálně 46,8) pouze 31,1 GB. Zahraniční weby dokonce uvádějí, že 32 GB varianta Miixu disponuje pouze 9 GB volného místa. Ani jedna z těchto hodnot není příliš pozitivní. Naštěstí je tento problém s volným místem možno částečně řešit dokoupením paměťové microSDHC karty až do velikosti 64 GB (čtečka obsažena v obou přístrojích). Zde je však třeba počítat s nižší rychlosti přenosu (pomalejší čtečka paměťových karet).
Výdrž
Také výdrž obou zařízení je srovnatelná a plně závislá na způsobu používání. Pokud zařízení nastavíme do režimu maximální výdrže baterie (min. posvícení, vypnutá Wifi apod.), dostanou se na hodnoty atakující 15hodin. Předpokládám však, že tyto hodnoty nejsou pro mnoho uživatelů příliš směrodatné. Podstatně relevantnější je běžný kancelářský provoz s nastavenou poloviční intenzitou podsvícení, kde je používán balík Office, metro aplikace a případně internetový prohlížeč (zapnutá WiFi). V tomto režimu tablety dosahují výdrže cca 7,5 hodiny. O cca 30minut déle je možné přehrávat FullHD film. Pokud tablety skutečně zatížíte, není problém je vybít do cca 3 hodin.
Konektivita a další výbava
Kromě srovnatelné standardní výbavy v podobě microUSB, Bluetooth® 4.0 a WiFi 802.11 b/g/n lze nalézt mezi testovanými produkty jeden zcela zásadní rozdíl. Tím se přítomnost 3G modu v jedné z verzí Lenova Miix 8 2. Samozřejmě si za tuto verzi připlatíte, ale pokud 3G potřebujete, existuje zde tato možnost. Přístup Aceru je v tomto směru trochu nepochopitelný. Přeci jen 8“ tablet je zařízení určené na cesty a pro mobilní použití, proto je zde přítomnost 3G velmi důležitá. Absenci 3G modulu Acer částečně kompenzuje přítomností microHDMI portu (všechny varianty W4), který u Lenova zcela chybí.
Fotoaparát
Acer: 5 MPx, autofocus, 1920x1080 bodů (30 fps) + přední 2 MPx kamera
Lenovo: 5 MPx, autofocus, 1920x1080 bodů (30 fps) + přední 2 MPx kamera
Ačkoliv osobně považuji fotoaparát u tabletu za spíše zbytečnou funkci, najde se řada uživatelů, kteří jej často využívají. Pravdou také je, že u přístrojů s úhlopříčkou 8“ již přeci jen použití fotoaparátu dává větší smysl. Bohužel v tomto směru nelze ani jeden z testovaných tabletů vyzdvihnout, protože v obou případech je fotoaparát skutečně spíše nevýznamným doplňkem. Jeho využití vzhledem ke kvalitě výsledných snímků vidím spíše jakou nouzové (momenty apod.). Má slova jistě potvrdí i přiložené testovací snímky. První z dvojice je vždy pořízen Lenovem a druhý Acerem
Cena
Jedním z parametrů pro výběr zařízení do tohoto srovnání byla samozřejmě také cena. Proto není žádným překvapením, že i v tomto směru jsou oba produkty vyrovnané.
Porovnat ceny >>
Hodnocení
Lenovo Miix 8 2
+ Dostatečně výkonný hardware (kancelářská práce, Full HD video)
+ Slušná výdrž (až 8 hodin při běžném provozu)
+ Povedený design
+ Rozměry a hmotnost
+ Dobré dílenské zpracování
+ Velmi kvalitní displej
+ 3G modul (variantně)
+ Windows 8 + Office 2013
- Nekvalitní fotoaparát
- Chybí HDMI
- Malá vnitřní paměť (pomalejší čtečka karet)
- Pouze 1x microUSB (nabíjení i připojení dalších zařízení)
Acer Iconia W4
+ Dostatečně výkonný hardware (kancelářská práce, Full HD video)
+ Slušná výdrž (až 8 hodin při běžném provozu)
+ Slušný displej
+ microHDMI
+ Windows 8 + Office 2013
- Nekvalitní fotoaparát
- Chybí 3G
- Malá vnitřní paměť
- Pouze 1x microUSB (nabíjení i připojení dalších zařízení)
- Nudný design (subjektivně), horší materiály
- Obnovení systému z CD
Závěr
Pokud jste celé toto srovnání dočetli až k závěru, jistě jste již rozhodnuti o tom, které zařízení vás více zaujalo. Ve většině hodnocených parametrů bylo Lenovo srovnatelné či lepší než Acer (s výjimkou volné vnitřní paměti a absence HDMI). Na druhou stranu to nejdůležitější mají oba přístroje podobné – úhlopříčku displeje, výkon, výdrž a cenu. Je sice pravda, že displej je u Lenova o něco kvalitnější, ale nejedná se o nijak zásadní rozdíl. Výsledný verdikt tak bude pravděpodobně u každého vycházet spíše z rozměrů, designu a ergonomie. Zde jsou rozdíly zcela zásadní, avšak ne zcela objektivně zhodnotitelné, jelikož každý má trochu jiný pohled na ergonomii a samozřejmě také design.
Z mého pohledu ale toto srovnání zcela jednoznačně vyhrálo Lenovo MiiX 8 2, které působí v ruce podstatně kvalitnějším a hlavně modernějším dojmem. Pokud navíc požadujete datovou konektivitu i na cestách, bude Lenovo opět jasnou volbou.
Fotogalerie - Acer Iconia W4
Jindřich Lukeš
29 | 03 | 14 11:53Náhodnýkolemjdoucí
29 | 03 | 14 10:39Jindřich Lukeš
27 | 03 | 14 22:52Náhodnýkolemjdoucí
27 | 03 | 14 22:37marek1
27 | 03 | 14 06:57Jindřich Lukeš
27 | 03 | 14 01:40