Dalo by se možná říci, že se již na přesyceném trhu s externími bateriemi nedá přijít s něčím novým. V tomto ale Nokia mile překvapila koncem minulého roku představením externí baterie DC-50. Její kapacita sice není s porovnáním s konkurencí nijak oslnivá, nabízí však přidanou hodnotu v podobě funkce, s kterou sama prorazila, a to bezdrátovým nabíjením. Jak toto v praxi funguje a zda je to využitelné se dočtete v dnešní recenzi.
Balení
Balení ničím nepřekvapí a proto velmi krátce. Klasická modrá krabička s průhlednou čelní stranou, kterou výjimečně celou zabírá právě nabíječka. Balení tak není zbytečně předimenzované, jak často bývá. Ve zbylé části balení naleznete 1.2A síťový adaptér, USB-microUSB kabel a povinné příručky.
Popis a vzhled
Baterie se se svými rozměry 69x134x12mm a hmotností rovných 150g dá označit za lehce přenosnou, kterou můžete bez problému pohodlně nosit např. i v kapse u kalhot. Díky výrazně zaobleným hranám po obvodu i výšce baterie vás v kapse určitě tlačit nebude. Baterii můžete sehnat v bílé, žluté, červené a azurové barvě. Pokud tedy vlastníte jednu z pestrobarevných Lumií, nebo i jiný barevný telefon, nemusí být velký problém sladit barvu baterie s vašim telefonem.
Povrch baterie je po celém jejím obvodu matný a otisky tak na ní nezůstávají. Přední stranu zdobí vytlačené logo Nokia, zadní strana obsahuje povinná označení specifikace baterie. Dvě delší obvodové strany jsou prázdné, na třetí je malý otvor, jehož princip nám i přes pátrání zůstal utajen. Poslední strana obsahuje nabíjecí konektor microUSB, tlačítko pro zapnutí diod a diody samotné v počtu čtyř, které po stisknutí tlačítka nebo při nabíjení baterie informují o stavu nabití baterie (25,50,75,100%).
Parametry baterie
Baterie je typu Li-Ion, má kapacitu 2400mAh a napětí 3.7V. Vstupní hodnoty (při nabíjení externí baterie DC-50) jsou 1200mA při napětí 5V. Po jejím úplném nabití je spotřeba baterie méně než 30mA (Stand-By režim). Výstupní hodnoty nejsou známy a je to dáno tím, že se jedná o bezdrátové nabíjení, kterého efektivita je závislá na mnoha faktorech (vzdálenost obou zařízení, tloušťka a materiál krytu baterie a telefonu, apod.).
Praktické testy a výsledky
Jak už jste možná z článku vytušili, pro použití této baterie musíte vlastnit zařízení podporující bezdrátové nabíjení (standard Qi). Jiným způsobem, než bezdrátovým přenosem, energii z baterie DC-50 nedostanete. Mnohým se může zdát bezdrátové nabíjení zbytečné nebo pomalé, ale není většího pohodlí, než telefon jen prostě odložit a tím ho nabíjet (třeba přes noc). Této jednoduchosti nabíjení se dá lehce propadnout.
Má však smysl mít tuto technologii i kdekoliv u sebe? Využití v praxi už záleží spíše na tom, kde se pohybujete. Ono totiž chodit s na telefonu připlácnutou baterií, snažit se je udržet pohromadě a přitom s telefonem pracovat, není zrovna praktické. O barbarském svázání např. gumičkou ani nemluvě. :) Tudy cesta nevede.
Využití se najde například u lidí, kteří často cestují (např. k zákazníkům). Byť takoví lidé mají u sebe např. i notebook, přes který se může telefon nabíjet, stále je nabíjení z baterie DC-50 (1200mA) více než dvakrát efektivnější jak nabíjení přes USB (max. 500mA, u notebooků ovšem často mnohem méně). Pokud tedy máte možnost telefon na cestách odložit, bude to pro něj určitě lepší, než nechat z konektoru telefonu viset baterii a konektor si tak v extrémním případě lámat. Na druhou stranu existují i baterie s vyšším výstupním proudem a tím rychlejším nabíjením.
Je tedy na místě se zamyslet, zda pro vás bude nabíjení telefonu pohodlnější přes kabel nebo bezdrátově pouhým odložením telefonu. Určitě se ale jedná o zajímavé zařízení, které si své zákazníky najde.
Druhou stranou mince jsou samotné vlastnosti baterie. Pokud bychom měli hodnotit efektivitu její kapacity, je dost podprůměrná. Při větší míře optimismu se může jednat o cca 60-70%. Oproti jiným bateriím to sice není málo, ale vysoké hodnoty to opravdu nejsou. Telefon Lumia 930 s baterií o kapacitě 2420mAh se dobila v průměru o 46% za 1hodinu a 40minut. U Lumie 1520 s baterií o kapacitě 3400mAh byly výsledky ze strany efektivity o chlup lepší. Baterie telefonu se v průměru dobila o 36% za 1hodinu a 34minut.
Pokud budeme hodnotit efektivitu bezdrátového nabíjení, je na dobré úrovni, porovnáme-li jej např. s nabíječkou DT-910. Ta dobije Lumii 1520 s kapacitou baterie 3400mAh o 90% za cca 3hodiny. Zde není baterii DC-50 co vyčíst.
Samotná baterie se z úplného vybití nabije za cca 2hodiny 50minut. Náhradou síťového adaptéru za výkonnější zrychlení nedosáhnete, baterie vstupní proud omezuje na 1.2A. Vzhledem k bezdrátovosti baterie je možné ji i bezdrátově nabít. V tomto případě si ovšem počkáte trochu déle, plné nabití trvá cca 4hodiny a 20minut. Je dokonce možno takto nabíjet baterii a zároveň telefon, ale výsledné hodnoty doby nabíjení jsou už nesmírně vysoké, proto nebyly měřeny. Během provozu baterie nedochází k jejímu výraznému zahřívání.
Cena
Graf ceny produktu Nokia DC-50 yellow poskytuje server Heureka.cz
Závěr
Nokia DC-50 je na první pohled obyčejná externí baterie. Její vzhled není ničím výrazný. Vlastnosti baterie jsou průměrné. Co však tuto baterii vyzdvihuje nad ostatní je technologie bezdrátového přenosu energie pomocí standardu Qi, která se stále více rozšiřuje napříč různými výrobci. Je to ale bohužel málo pro ospravedlnění ceny začínající kolem 1500 korun. Kapacita baterie 2400mAh není moc vysoká a ve výsledku telefon nabije jen do té míry, abyste přežili těch pár následující hodin, než dorazíte k nabíječce. Což sice ve výsledku stačí, ale ne s touto cenou. V současnosti se tak jedná spíše o takovou vychytávku pro fanoušky bezdrátového nabíjení, kteří bez něj už neumí žít. :) Nákup, resp. využití externí baterie Nokia DC-50 tak doporučujeme nejdříve pečlivě zvážit.
Jindřich Lukeš
23 | 12 | 14 17:11