Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Recenze: Acer Iconia W3 – První 8“ tablet s plnohodnotnými Windows 8

Acer Iconia W3 je prvním 8“ tabletem vybaveným plnohodnotným operačním systémem Windows 8. Jedná se o velmi zajímavé kompaktní zařízení, které zvládne nahradit nejen tablet, ale pro méně náročné uživatele také notebook a stolní PC.

Představte si moderní zařízení, které je malé (vejde se to každé tašky) s rozumnou hmotností (500g) a na cestách vám nabídne dostatečnou výdrž (téměř 10 h). Po příchodu domů jen připojíte monitor, klávesnici a myš a můžete jej používat jako plnohodnotný počítat. Zdá se Vám tato představa příliš odvážná? V dnešní recenzi si ukážeme, že není. S příchodem nových tabletů s uhlopříčkou 8“ vybavených plnohodnotným operačním systémem Windows 8 se zcela mění pohled na „přenosný počítač“. Myšlenky a vize z předchozích několika let, které se zdály býti hudbou daleké budoucnosti, se nyní pomalu mění v realitu. Jedním z prvních zařízení této „nové éry“ je Acer Iconia W3.

 

Iconia W3 je jedno z nejočekávanějších zařízení letošního roku, protože přichází jako první zástupce menších tabletů (pod 10“) vybavených plnohodnotným operačním systémem Windows 8. Osobně jsem se na tento model velice těšil, jelikož existuje celá řada otázek plynoucích z dlouhodobého používání, na které nikdo zatím neodpověděl. Jedná se například o reálné zkušenosti s výdrží takto malého tabletu, použitelnost 8“ displeje v desktopovém rozhraní, „mobilní“ využití „metro“ rozhraní, možnost připojení dalších zařízení apod.

 

Obsah balení

Tuto recenzi začneme tradičně průzkumem prodejního balení. Zde se žádné překvapení (co do obsahu) nekoná. Kromě samotného tabletu a základních manuálů zde naleznete již pouze nabíječku. V případě nabíječky je však třeba Acer pochválit, jelikož nezvolil standardní „dvoudílnou“ notebookovou nabíječku, ale malou mobilní variantu známou např. od klasických mininotebooků Aspire One. Díky malým rozměrům a hmotnosti tedy budete moci nosit nabíječku s sebou, aniž by vám jakkoliv výrazně překážela.

Acer Iconia W3 Acer Iconia W3

 

Design a dílenské zpracování

Dílenské zpracování Aceru Iconia W3 je příkladné. Ačkoliv je celý přístroj vyroben z plastu (vč. zadní strany, která je pouze stříbrně nastříkaná), tuhost těla je dostatečná. Svou zásluhu na tom má i o něco vyšší tloušťka, která je daní za celkové menší rozměry a 8“ displej.

Rovné strany a originální bílý rámeček kolem displeje dodávají tabletu elegantní vzhled a zaoblené hrany zajišťují pohodlný úchop. Pokud budete přístroj používat spíše v režimu na šířku, potěší vás širší rámeček displeje na levé a pravé (resp. dolní a horní) straně, který nabídne dostatek prostoru k opření palců. Iconia W3 je totiž první tablet s Windows, který není nutné (díky úhlopříčce) při práci pokládat na stůl a lze jej standardně držet oběma rukama.

Acer Iconia W3 Acer Iconia W3 Acer Iconia W3

Pokud se zaměříme pouze na design, nelze relativně silné plastové tělo srovnávat s ultraštíhlými hliníkovými tablety typu iPad, to je bohužel zcela jiná liga. Na druhou stranu díky zajímavě použité bílé barvě a poměrně kvalitním plastům tablet nepůsobí jako úplně laciný „plasťák“. Snad jen ta zadní strana by si nemusela hrát na kov a hadrwarové tlačítko Windows by nebylo od věci trochu odlišit od svého okolí.

Acer Iconia W3 Acer Iconia W3

Z pohledu designu a zpracování je tedy Iconia W3 spíše modelem, který nenadchne, ale zároveň také nezklame.

Acer Iconia W3 Acer Iconia W3 Acer Iconia W3 Acer Iconia W3 Acer Iconia W3 Acer Iconia W3

 

Rozměry a hmotnost

Skutečné rozměry jsou 218,9 x 134,8 x 11,43 mm a hmotnost 500 g. Právě hmotnost je poměrně zajímavý údaj, který lze chápat ve dvou rovinách. První rovinou je přímé srovnání s konkurenčními tablety s Androidem. V této velikostní kategorii můžeme zmínit např. Nexus 7 nebo Samsung Galaxy TAB. Oba však mají o 1“ menší uhlopříčku displeje, i když ta až tak zásadní roli v tomto směru nahraje. Jejich hmotnost se pohybuje v blízkosti hranice 340 g, což je oproti Iconii výrazně méně. V tuto chvíli je však „do hry“ třeba vzíti fakt, že W3 je na rozdíl od tabletů s Androidem plnohodnotný počítač, který používá standardní komponenty a nikoliv ty mobilní. V tomto kontextu již vyšší hmotnost dostává zcela jiný rozměr, jelikož 160 g není nijak zásadní rozdíl.

Acer Iconia W3 Acer Iconia W3 Acer Iconia W3 Acer Iconia W3

Druhou rovinou hodnocení hmotnosti mohou být klasické mininotebooky, které sice s o 2“ větším displejem a klasickou klávesnicí, ale podobnými komponenty váží o téměř 1 kg více. V tomto kontextu je tedy pouhých 500g možno chápat jako velmi dobrá hodnota.

Osobně jsem s hmotností neměl žádný problém, a ani při delší práci s tabletem v ruce jsem nijak zásadně nepociťoval jeho vyšší hmotnost (jsem zvyklý na 340g Nexusu 7).

Acer Iconia W3 Acer Iconia W3 Acer Iconia W3

Náročnější uživatele bohužel nepotěší tloušťka, která činí 11,43 mm, což je na dnešní poměry relativně dost. Jak jsem již ale zmínil v jednom z předchozích odstavců, je nutné ji chápat spíše jako daň za výkonnější hardware umožňující běh plnohodnotných Windows 8.

 

Displej

Na displej tabletu jsem byl obzvláště zvědavý, jelikož zahraniční recenze jej příliš nešetřili. Bohužel po vybalení z krabice a první zapnutí přístroje jsem byl i já nemile překvapen. Celý displej bych mohl charakterizovat tím, že jsem téměř 15 minut strávil hledáním přepravní fólie, kterou jsou obvykle přístroje vybavovány, aby nedošlo během přepravy k poškození displeje. Pokud totiž zůstane tato fólie nalepena na displeji, obraz ztrácí barvy a je trochu „rozpitý“. Bohužel jsem své čtvrthodinové hledání zakončil neúspěchem, protože žádná folie na displeji nebyla.

Pokud budeme hovořit v řeči čísel, tablet je vybaven klasickým LCD displejem s úhlopříčkou 8,1“ a rozlišením 1280x800 bodů. Z obecného pohledu je toto rozlišení vzhledem k úhlopříčce naprosto dostatečné. V případě Iconie W3 se však ve výrobě displeje „něco nepovedlo“. Nedokáži přesně specifikovat, co je tou příčinou, ale displej patří k těm nejhorším, které jsem za poslední rok viděl. Kromě špatných pozorovacích úhlů, které však nejsou až tak důležitým parametrem, je poměrně špatné i podání barev a celkový jas. Problém s jasem lze částečně vyřešit ručním nastavením vyšší úrovně (osobně mi nižší intenzita tolik nevadila). Barvy však zůstanou i tak velmi „mdlé“ a nevýrazné.

Acer Iconia W3 Acer Iconia W3

Dokonce i nevýrazné barvy bych dokázal u tohoto jinak povedeného zařízení odpustit, ale na displeji je možné pozorovat něco, co jsem výše vysvětloval jako přepravní folii. Při pohledu na displej, zejména do části, kde je zobrazena větší plocha stejné barvy (typicky dlaždice), je možné pozorovat takové drobné rozmazání, či velmi jemné flíčky. Takovéto flíčky jsem naposledy viděl před několika lety, když jsem si tehdy ještě na nedotykový přístroj přilepil opravdu levnou a nekvalitní fólii, která obraz na displeji velmi jemně rozostřila.

Acer Iconia W3 Acer Iconia W3
Na fotografiích se bohužel nepodařilo problém příliš zachytit

Displej si sice zaslouží pořádnou kritiku, rozhodně však nelze říci, že by byl nepoužitelný. Po několika dnech používání si zvyknete a možná vám již nebude připadat vůbec zvláštní. Je však velká škoda, že u zařízení s takovýmto potenciálem výrobce zcela nesmyslně sáhl po takto nekvalitním displeji. Doufám, že v budoucích modelech bude použit kvalitnější displej a potencionální zákazník tak bude mít při nákupu mnohem snadnější rozhodování.

Na chvíli se ještě pozastavíme u úhlopříčky, kterou je Iconia v současné nabídce tabletu s Windows ojedinělá. Z praktických zkušeností mohu říci, že tato velikost je již „na hraně“. Pokud se pohybujete pouze v „metru“, v podstatě nenarazíte na žádný problém. Při přechodu do desktopového rozhraní je to již trochu složitější. Přeci jen 8“ nenabízí příliš „prostornou“ grafiku a trefování do malých nabídek se neobejde bez řady překliků. Samozřejmě i zde je řešením připojit klasickou myš, což ale nemusí být vždy možné (např. na cestách apod.).

 

Hardware

Srdcem Iconie je dvoujádrový procesor Intel Atom Z2760 taktovaný na frekvenci 1,8 GHz doplněný o 2 GB operační paměti. Data můžete ukládat do vnitřní paměti o velikosti 32 nebo 64 GB s možností rozšíření o paměťové karty microSD (max. 32 GB).

Volba procesoru Atom a 2 GB paměti se pro tablety s Windows 8 zdá jako velmi dobrá volba. Nejedná se sice o tak výkonnou alternativu jako klasické procesory i3 či i5, ale stále nabízejí dostatek výkonu pro běžné používání a zároveň nevyžadují aktivní chlazení. Tělo přístroje tak může být uzavřené a není slyšet žádný ventilátor. Při běžných operacích je odezva systému a aplikací dostatečná, a pokud přístroj používáte primárně jako tablet, v podstatě na žádná omezení nenarazíte. Pokud však Iconii připojíte k monitoru a začnete používat jako stolní PC, je třeba se připravit na trochu pomalejší chod (zejména spouštění některých aplikací - oproti klasickému PC). Přeci jen se jedná o méně výkonný procesor. V praxi se také jako omezení ukazuje operační paměť, která zejména v případě otevření většího počtu záložek např. v Chromu nemusí vždy stačit.

Dalším testem už ale W3 prošla bez sebemenších problémů. Tento test ověřoval využitelnost tabletu jako přehrávače videa. Po připojení k TV (přes HDMI) si tablet bez problémů poradil s HD videm (AVI i MKV), což je rozhodně pozitivní. Využitelnost a univerzálnost tabletu tak opět o kousek roste.

Acer Iconia W3 Acer Iconia W3 Acer Iconia W3 Acer Iconia W3Acer Iconia W3 Acer Iconia W3 Acer Iconia W3
Porovníní se Samsungem Ativ Tab s Windows RT

Výdrž

Velké obavy jsem měl z výdrže, protože se jedná o velmi malý tablet, který je navíc vybaven plnohodnotným operačním systémem Windows. Mé obavy však byly zbytečné. Při běžné používání (kancelářská práce – Office, e-mail, internet apod.) Iconia W3 vydržela celý den, což v praxi znamená více jak 9 hodin. Obecně lze výdrž tedy hodnotit jako slušnou, v konkrétním případě takto malého zařízení se stávající výbavou spíše jako výbornou.

Acer Iconia Tab W3 NT.L1JEC.001 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

 

Konektivita

Nyní se dostáváme ke kapitole, kde Windows 8 tablety nemají konkurenci. Kromě klasické WiFi (802.11b/g/n) a Bluetooth (4.0) můžete využít také microHDMI a microUSB. Je trochu škoda, že jsou oba tyto konektory zastoupeny pouze svou „micro“ verzi, ale vzhledem k rozměrům přístroje je to pochopitelné. Pokud tedy budete chtít využít USB, je třeba si pořídit redukci z microUSB na klasické USB (tzv. OTG kabel), což je otázka pár korun. S touto redukcí už vám ale nic nebrání připojit si k tabletu v podstatě cokoliv (USB rozbočovač, modem, flash disk, klávesnici, myš, tiskárnu, prostě cokoliv, co využíváte u klasického PC). V praxi je možnost standardního využití USB funkce doslova k nezaplacení. Jedná se také o konkurenční výhodu, o které si majitelé iPadů mohou nechat jen zdát.

Acer Iconia W3 Acer Iconia W3 Acer Iconia W3 Acer Iconia W3

Jedinou vadou na kráse je absence slotu na SIM, která by tomuto malému a mobilnímu zařízení velice slušela.

 

Fotoaparát

Osobně považuji fotoaparát na tabletu za velmi okrajovou záležitost, která je vhodná spíše jako nouzová čtečka QR kódů. Přeci jen máte vždy po ruce mobilní telefon, se kterým se fotí podstatně lépe. Avšak při pohledu na některé, zejména asijské turisty chápu, že můj názor nemusí být zcela objektivní. Pokud tedy používáte i vy tablet také na focení, věřte, že Iconia W3 nebude tou správnou volbou. Nabízí totiž na přední i zadní straně totožný fotoaparát s rozlišením pouhé 2 Mpx, který je vhodný především pro videokomunikaci (např. Skype), ale fotit s ním příliš nedoporučuji. Mé tvrzení si můžete ověřit na níže přiložených snímcích.

Acer Iconia W3 Acer Iconia W3 Acer Iconia W3 Acer Iconia W3 Acer Iconia W3 Acer Iconia W3 Acer Iconia W3 Acer Iconia W3 Acer Iconia W3 Acer Iconia W3 Acer Iconia W3 Acer Iconia W3 Acer Iconia W3

 

Software

Samotný operační systém Windows 8 zde popisovat nebudu, je dobré však připomenout, že upgrade na Windows 8.1, který přinese podstatně lepší možnosti ovládání dotykového rozhraní, bude pro všechny stávající uživatele zdarma.

Iconia W3 stejně jako všechny ostatní tablety s úhlopříčkou do 10“ obsahuje zdarma také licenci Microsoft Office 2013 pro studenty a domácnosti v hodnotě bezmála 2500 Kč. Právě plnohodnotné Office jsou pro pracovní využití těchto přístrojů nezbytností a velkou přidanou hodnotou.

 

Cena

Cenu přístroje lze hodnotit jako velmi příjemnou.

Acer Iconia Tab W3 NT.L1JEC.001 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Graf ceny produktu Acer Iconia Tab W3 NT.L1JEC.001 poskytuje server Heureka.cz

Hodnocení

+ Rozměry
+ Výdrž
+ Konektivita
+ Cena
+ Plnohodnotné Windows 8 + MS Office pro domácnost a studenty zdarma

- Displej
- Fotoaparát
- Nedostatek „metro“ aplikací
- Chybí verze s 3G
- Větší tloušťka

 

Závěr

Acer Iconia W3 je velmi zajímavé zařízení za rozumnou cenu, které si jistě najde řadu spokojených zákazníků. Především se jedná o první tablet s 8“ úhlopříčkou vybavený plnohodnotným operačním systémem Windows 8, který nabízí slušný výkon a zároveň výbornou výdrž. Tou největší výhodou je však univerzálnost. Díky malým rozměrům získáte kompaktní zařízení, které hravě splní požadavky tabletu a po připojení k monitoru může nahradit také stolní PC (pro nenáročného uživatele). Zapomínat bychom také neměli na kancelářský balík Microsoft Office 2010 pro studenty a domácnosti v hodnotě 2500 Kč, který je k dispozici zcela zdarma.

Z pohledu nedostatků je třeba zmínit pro mnohé nepříliš zajímavý design, vyšší tloušťku přístroje a horší fotoaparát. Jedná se však spíše o méně významné parametry. Jediným skutečným nedostatkem je displej, jenž nabízí malé pozorovací uhly, nízký jas a horší barevné podání. Domnívám se však, že ostatní výhody tento nedostatek poměrně snadno převáží.


Komentáře (4)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

kekypetrakeky

13 | 03 | 14 15:44
Dobrý den chtěl bych se zeptat zda-li jde u tohoto tabletu udělat duál boot aby při spuštění byla možnost si vybrat zdali chci windows nebo jiny OS v mém případě android na internetu jsem se dočetl že to jde třeba u iconie w700 ale u této fakt nevím nikde jsem nic kloudného nenašel. Díky za info právě se rozhoduji o koupi ale pokuď by toto nešlo tak se popohlédnu po jine alternativě. 0

Jindřich Lukeš

03 | 10 | 13 20:54
Metro aplikaci a zejména těch kvalitních je skutečně málo. Pro některé služby úplně chybí. 0

Mind26

03 | 10 | 13 20:45
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na toto, "- Nedostatek „metro“ aplikací". Nebylo nastaveno preferování Storu jen na české aplikace? 0

Jindřich Lukeš

17 | 07 | 13 13:13
Acer Iconia W3 je prvním 8“ tabletem vybaveným plnohodnotným operačním systémem Windows 8. Jedná se o velmi zajímavé kompaktní zařízení, které zvládne nahradit nejen tablet, ale pro méně náročné uživatele také notebook a stolní PC. http://wmmania.cz/clanky/recenze/recenze-acer-iconia-w3/ 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

Surface Laptop - nové stylové notebooky s Windows 10 S od Microsoftu

Microsoft včera představil nové notebooky Surface Laptop vč. nové verze operačního systému Windows 10 S. V tomto článku naleznete všechny potřebné informace.

Jindřich Lukeš | články 03 | 05 | 17

Windows 10 S (Cloud) – nejdůležitější informace o nové verzi Windows 10

V tomto článku naleznete nejdůležitější informace spojené s novou verzí stolního operačního systému od Microsoftu pojmenovaného Windows 10 S.

Jindřich Lukeš | články 03 | 05 | 17

Windows 10 Creators Update oficiálně k dispozici – stahujte přes Windows Update

Creators Update pro Windows 10 je od včerejšího odpoledne oficiálně dostupný na Windows Update.

Jindřich Lukeš | články 12 | 04 | 17