V redakci jsme měli možnost otestovat nejlevnější tablet s klávesnicí a plnohodnotným operačním systémem Windows 8, který byl zejména před Vánoci (v ceně XBOX 360) prodejním trhákem.
Asus je známý výrobce notebooku a tabletů s Androidem. V podstatě jako první představil koncept tabletu s odpojitelnou klávesnicí (Transformer). Tento koncept však dlouho nezůstal jediný a většina výrobců zanedlouho představila alternativní řešení. Je však zajímavé, že v oblasti Androidu se až tak zásadně neprosadila, jelikož zákazníci spíše preferovali/preferují levnější zařízení bez klávesnice primárně určené pro konzumaci obsahu.
S příchodem Windows 8 se však výrobcům otevírají cela nové možnosti pro praktickou aplikaci těchto „hybridních zařízení“, které jsou náhradou za klasický tablet, notebook a možná i stolní PC. Tedy ideální prostor k tomu, aby ASUS zúročil své dlouholeté zkušenosti.
Obsah balení
Součástí základního balení je kromě tabletu také dock (klávesnice) a malá cestovní nabíječka podobná té klasické mobilní. Zde musím ASUS pochválit. Je totiž velmi pohodlné s sebou přenášet pouze malou a lehkou nabíječku, která je navíc spojena s tabletem klasickým univerzálním microUSB kabelem. Tablet tedy v podstatě nabijete i klasickou nabíječkou k telefonu. Jedná se tedy o nezanedbatelnou konkurenční výhodu, jelikož ostatní výrobci spíše preferují větší nabíječky se speciálními konektory.
Design
Posouzení designu je ve většině případů čistě subjektivní záležitost. Obecně však lze zhodnotit alespoň základní „ukazatele“, které nemusí být s přiložených fotografií zcela zřejmé. V první řadě je třeba zmínit, že tablet je vyroben pouze z obyčejného plastu, který navíc není příliš kvalitní, což je na první pohled zřejmé. Zejména „šedá metalíza“ je spíše prvkem velmi levných čínských zařízení „no name“ výrobců. Bohužel ani designéři si s tímto zařízením příliš práce nedali. V podstatě se jedná o klasickou konstrukci spočívající v oblých hranách a rovných zádech, kterým dominuje pouze logo výrobce.
Za zmínku stojí také povrchová úprava. Celý tablet je totiž lesklý a velmi náchylný k ulpívání otisků (prakticky jej ani není možné celý vyleštit). Pokud si tedy potrpíte „na čistotu“, ASUS Transbormer Book vás v tomto směru rozhodně nepotěší.
Ergonomie a dílenské zpracování
Rozměry a hmotnost (tablet): 264 x 170 x 10 mm, 544 g
Rozměry a hmotnost (tablet + klávesnice): 264 x 170 x 24 mm, 1089 g
Bohužel celkový dojem z tabletu nevylepší ani reálná zkušenost. Když vezmete přístroj do ruky, jsou použité plasty ihned cítit. Například zadní strana klávesnice je zcela dutá (doporučuji na ni raději „neklepat“). Ačkoliv je tělo tabletu designově poněkud nudné a použité materiály méně kvalitní (např. výřezy na konektory jsou hodně „odbyté“), konstrukce je poměrně tuhá a bytelná. Tělo tabletu se nijak neprohýbá apod. Z pohledu ergonomie je vše navíc velmi praktické. Přístroj se za oblé hrany příjemně drží a z ruky neklouže. Tlačítka jsou dostatečně velká, hmatově odlišitelná a mají dostatečný zdvih. Z ergonomického pohledu není na samotném tabletu co vytknout, spíše naopak.
Totéž bohužel leze říci o samotném docku, resp. tabletu připojenému ke klávesnici. V tomto oboru by měl ASUS nabídnou díky svým zkušenostem špičkové řešení, to se však v případě modelu Transformer Book T100 příliš nepotvrdilo, ačkoliv se jedná o klasickou variantu, kde se do speciálního „úchytu“ na otočném kloubu tablet nacvakne.
Samotný kloub je dostatečně tuhý, ale samotné uchycení tabletu nikoliv. Tablet se tedy po připojení do klávesnice poměrně výrazně hýbe, protože jsou otvory v tabletu o několik milimetrů větší. Druhou připomínku mám také k maximálnímu rozevření tabletu vůči klávesnici, to je pro běžnou práci mimo ideální pozici na stole naprosto nedostatečné. Navíc i při tomto nedostatečném rozevření je na první pohled zřetelné, že je tablet výrazně těžší než klávesnice a má tendenci k převažování.
Samotná klávesnice je z pohledu psaní trochu úsporná, jelikož se musela vejít do velikosti 10“ tabletu. Tlačítka nemají plnou velikost, zejména svislý rozměr je výrazně menší, ale zdvih a odezva je dostatečná. Osobně se mi vzhledem k velikosti klávesnice psalo celkem rozumně, samozřejmě s předpokladem, že se jedná pouze o příležitostné použití na cestách. Škoda jen horšího zpracování těla klávesnice, které při psaní vydává poměrně hlasité zvuky.
V případě klávesnice je třeba zmínit další nepříjemnost, která bohužel celé nedomyšlené řešení tohoto tabletu ještě podtrhuje. Spodní strana klávesnice je vybavena čtyřmi velkým gumovými „nožičkami“, které na stole drží téměř dokonale. Bohužel když ke klávesnici připnete tablet a otevřete jej do klasické pracovní polohy, kloub se pootočením posune výrazně nad úroveň „nožiček“ a celý přístroj se v zadní části zvedne. Polovina klávesnice se tak místo perfektních nožiček opře o plastový kloub vybavený pouze dvěma plastovými výlisky, což jej udělá trochu vratkým a hlavně na stole nestabilním.
Ke klávesnici patří také drobný touchpad, který je sice poměrně přesný, ale tlačítka (spodní část dotykové plochy lze stisknout a využít jako tlačítka myši) jsou velmi tuhá. Také se zde objevuje stejný problém jako u klávesnice, pokud jej stisknete, vydává velmi nepříjemný, dutý a hlasitý zvuk.
Displej
V tabletu je použit klasický IPS displej s úhlopříčkou 10.1“ a rozlišením 1366x768 bodů. Ačkoliv se na trhu nacházejí (podstatně dražší) modely, které při podobné uhlopříčce nabízejí FullHD rozlišení, nedá se říci, že by byl displej tohoto ASUSu nějak hrubý či nekvalitní. Samozřejmě, že rozdíl mezi 1366x768 a 1920x1080 je na první pohled patrný, ale při běžné práci vás nižší rozlišení nebude nijak omezovat. Troufám si říci, že většina zákazníků si jej ani nevšimne. Přeci jen s tímto rozlišením se stále prodává velká část 15“ notebooků. Z pohledu barevného podání či intenzity a rovnoměrnosti posvícení také nemám co vytknout.
Výkon
ASUS Transformer Book T100 je hardwarově vybaven v podstatě stejně jako většina konkurence v rozsahu několika tisíc korun. Použit byl nový čtyřjádrový procesor Intel Atom Bay Trail-T Z3740 taktovaný na frekvenci 1,33 GHz (v turbo režimu 1,86 GHz)doplněný o 2 GB RAM (LPDDR3 na 1066 MHz). Stejně jako u recenzí ostatních zařízení není třeba uvádět přesně statistiky z různých benchmarků apod. V případě tabletů je podstatně důležitější plynulost, spolehlivost a praktická využitelnost. Úsporné procesory řady Atom nejsou určeny pro náročné uživatele či hráče. Vhodné jsou především pro běžnou kancelářskou práci, surfování po internetu apod. Tuto činnost zvládají na jedničku. V případě internetu je však třeba dát pozor na velikost operační paměti. 2 GB nejsou příliš mnoho, a pokud si potrpíte na desítkách otevřených záložek, operační paměť brzy dojde a tablet se zpomalí. Obecně však při standardním (kancelářská práce, video, internet) používání na žádné výkonnostní problémy nenarazíte.
V případě těchto nových procesorů (Atom Bay Trail) s integrovanou grafickou kartou je také třeba uvést, že jsou podstatně výkonnější než loňské modely.
Drobnou komplikací je relativně malá vnitřní paměť (32 GB - eMMC) z níž velkou část zabírá samotný systém a předinstalovaný kancelářský balík Office. Po prvním spuštění tak uživateli zbyde pouhých 13 GB. Tento problém je naštěstí možno řešit dokoupením paměťové karty až do velikosti 64 GB, nebo rovnou zakoupením 64 GB verze tabletu.
Výdrž
Pochvalu si rozhodně zaslouží výdrž. Intel výrazně zapracoval na spotřebě svých nových procesorů, což se samozřejmě odrazilo na spotřebě celého tabletu. Při běžné kancelářské zátěži (web, Office apod.) se zapnutou Wifi a podsvícením ztlumeným na polovinu nebyl problém překonat 10 hodin provozu. Běžně jsme se dostávali až na hodnoty blížící se 12hodinám, což je velmi slušné. Baterie je navíc umístěna pouze v tabletu. Klávesnice žádnou sekundární neobsahuje.
Trošku nepříjemné je nabíjení. Dodávaná nabíječka je sice perfektní z pohledu mobility a možnosti připojení do microUSB, její výstup však není dostatečný pro rychlé nabíjení. Běžně budete nabíjet v uspaném režimu až 5 hodin. Když tablet poběží, bude to trvat ještě o něco déle.
Konektivita a další výbava
Tělo tabletu je osazeno standardní sadou konektorů. Prakticky se jedná o 3,5 mm sluchátkový jack, microSD slot, microUSB (možno využít také s OTG kabelem) a microHDMI. Na klávesnici navíc naleznete klasický USB 3.0 konektor ideální např. pro připojení myši, flashky apod. Na spodní straně tabletu se nachází odvory pro nacvaknutí docku a systémový konektor.
Z bezdrátové konektivity stojí za zmínku Wi-Fi (802.11 a, b, g, n), Bluetooth 4.0 a GPS.
Tento model bohužel není vybaven klasickým zadním fotoaparátem. K dispozici je jen 1,2 MPx přední kamera pro videohovory. Ačkoliv fotoaparát u tabletu není nijak zásadní, řada uživatelů jej používá, (např. jako čtečku QR kódů, záznam poznámek apod.).
Poslední drobností je absence tlačítka Windows pod displejem. Opět se nejedná o nijak zásadní nedostatek, ale jeho přítomnost by rozhodně neuškodila. Jedná se o často využívaný prvek, který Vás jediným kliknutím pohodlně přesune na plochu.
Cena
Graf ceny produktu Asus T100TA-DK002H poskytuje server Heureka.cz
Hodnocení
+ Rozměry a mobilita
+ MicroUSB nabíječka
+ Ergonomie tabletu (oblé hrany, tlačítka apod.)
+ Výdrž
+ Cena
- Méně kvalitní materiály (plast)
- Ergonomie docku (volné uchycení tabletu ke klávesnici, nedostatečný úhel rozevření)
- Lesklý povrch (otisky prstů)
- Hlučná klávesnice
- Chybí fotoaparát (zadní)
- Lesklý povrch (snadné ulpívání otisků)
Závěr
ASUS Transformer Book T100 je velmi zajímavé zařízení především z pohledu výbavy a ceny. Za cenu jen těsně přesahující 10 000 Kč získáte kvalitní 10“ tablet s perfektní výdrží, slušnou klávesnici (dock), plnohodnotné Windows 8.1 a kancelářský balík Office 2013.
Je však velká škoda, že ASUS více nezapracoval na samotném docku a speciálně pak na uchycení tabletu, což je v podstatě největší nevýhodou (tablet má v docku vůli, rozevření není dostatečné). Za zmínku stojí také velmi hlasitý touchpad a klávesnice, jenž vydává nepříjemné zvuky. Oproti tabletům s Android ve stejné cenové relaci může být také drobnou nevýhodou trochu „lacinější“ vzhled (použití obyčejných lesklých plastů).
josedvoracek
15 | 12 | 17 05:39Jindřich Lukeš
28 | 02 | 14 13:20Homer262
28 | 02 | 14 13:00Jindřich Lukeš
27 | 02 | 14 08:46malyjohn
27 | 02 | 14 08:11Jindřich Lukeš
27 | 02 | 14 01:57