Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Recenze: ASUS Transformer Book T100TA – Nejlevnější Windows 8 tablet s klávesnicí

V této recenzi si detailně představíme nejlevnější tablet s Windows 8, který nabídne solidní výkon, 10 palcovou úhlopříčku a dock (klávesnici). Nabídne ASUS svou unikátní technologii propojení tabletu a klávesnice? Projeví se cena zařízení na celkové kvalitě zpracování?

V redakci jsme měli možnost otestovat nejlevnější tablet s klávesnicí a plnohodnotným operačním systémem Windows 8, který byl zejména před Vánoci (v ceně XBOX 360) prodejním trhákem.

Asus je známý výrobce notebooku a tabletů s Androidem. V podstatě jako první představil koncept tabletu s odpojitelnou klávesnicí (Transformer). Tento koncept však dlouho nezůstal jediný a většina výrobců zanedlouho představila alternativní řešení. Je však zajímavé, že v oblasti Androidu se až tak zásadně neprosadila, jelikož zákazníci spíše preferovali/preferují levnější zařízení bez klávesnice primárně určené pro konzumaci obsahu.

ASUS Transformer Book T100TA

S příchodem Windows 8 se však výrobcům otevírají cela nové možnosti pro praktickou aplikaci těchto „hybridních zařízení“, které jsou náhradou za klasický tablet, notebook a možná i stolní PC. Tedy ideální prostor k tomu, aby ASUS zúročil své dlouholeté zkušenosti.

Asus T100TA-DK002H lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Obsah balení

Součástí základního balení je kromě tabletu také dock (klávesnice) a malá cestovní nabíječka podobná té klasické mobilní. Zde musím ASUS pochválit. Je totiž velmi pohodlné s sebou přenášet pouze malou a lehkou nabíječku, která je navíc spojena s tabletem klasickým univerzálním microUSB kabelem. Tablet tedy v podstatě nabijete i klasickou nabíječkou k telefonu. Jedná se tedy o nezanedbatelnou konkurenční výhodu, jelikož ostatní výrobci spíše preferují větší nabíječky se speciálními konektory.

ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA

 

Design

Posouzení designu je ve většině případů čistě subjektivní záležitost. Obecně však lze zhodnotit alespoň základní „ukazatele“, které nemusí být s přiložených fotografií zcela zřejmé. V první řadě je třeba zmínit, že tablet je vyroben pouze z obyčejného plastu, který navíc není příliš kvalitní, což je na první pohled zřejmé. Zejména „šedá metalíza“ je spíše prvkem velmi levných čínských zařízení „no name“ výrobců. Bohužel ani designéři si s tímto zařízením příliš práce nedali. V podstatě se jedná o klasickou konstrukci spočívající v oblých hranách a rovných zádech, kterým dominuje pouze logo výrobce.

ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA

Za zmínku stojí také povrchová úprava. Celý tablet je totiž lesklý a velmi náchylný k ulpívání otisků (prakticky jej ani není možné celý vyleštit). Pokud si tedy potrpíte „na čistotu“, ASUS Transbormer Book vás v tomto směru rozhodně nepotěší.

ASUS Transformer Book T100TA

 

Ergonomie a dílenské zpracování

Rozměry a hmotnost (tablet): 264 x 170 x 10 mm, 544 g
Rozměry a hmotnost (tablet + klávesnice): 264 x 170 x 24 mm, 1089 g

Bohužel celkový dojem z tabletu nevylepší ani reálná zkušenost. Když vezmete přístroj do ruky, jsou použité plasty ihned cítit. Například zadní strana klávesnice je zcela dutá (doporučuji na ni raději „neklepat“). Ačkoliv je tělo tabletu designově poněkud nudné a použité materiály méně kvalitní (např. výřezy na konektory jsou hodně „odbyté“), konstrukce je poměrně tuhá a bytelná. Tělo tabletu se nijak neprohýbá apod. Z pohledu ergonomie je vše navíc velmi praktické. Přístroj se za oblé hrany příjemně drží a z ruky neklouže. Tlačítka jsou dostatečně velká, hmatově odlišitelná a mají dostatečný zdvih. Z ergonomického pohledu není na samotném tabletu co vytknout, spíše naopak.

ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA

Totéž bohužel leze říci o samotném docku, resp. tabletu připojenému ke klávesnici. V tomto oboru by měl ASUS nabídnou díky svým zkušenostem špičkové řešení, to se však v případě modelu Transformer Book T100 příliš nepotvrdilo, ačkoliv se jedná o klasickou variantu, kde se do speciálního „úchytu“ na otočném kloubu tablet nacvakne.

ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA

Samotný kloub je dostatečně tuhý, ale samotné uchycení tabletu nikoliv. Tablet se tedy po připojení do klávesnice poměrně výrazně hýbe, protože jsou otvory v tabletu o několik milimetrů větší. Druhou připomínku mám také k maximálnímu rozevření tabletu vůči klávesnici, to je pro běžnou práci mimo ideální pozici na stole naprosto nedostatečné. Navíc i při tomto nedostatečném rozevření je na první pohled zřetelné, že je tablet výrazně těžší než klávesnice a má tendenci k převažování.

ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA

Samotná klávesnice je z pohledu psaní trochu úsporná, jelikož se musela vejít do velikosti 10“ tabletu. Tlačítka nemají plnou velikost, zejména svislý rozměr je výrazně menší, ale zdvih a odezva je dostatečná. Osobně se mi vzhledem k velikosti klávesnice psalo celkem rozumně, samozřejmě s předpokladem, že se jedná pouze o příležitostné použití na cestách. Škoda jen horšího zpracování těla klávesnice, které při psaní vydává poměrně hlasité zvuky.

ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA

V případě klávesnice je třeba zmínit další nepříjemnost, která bohužel celé nedomyšlené řešení tohoto tabletu ještě podtrhuje. Spodní strana klávesnice je vybavena čtyřmi velkým gumovými „nožičkami“, které na stole drží téměř dokonale. Bohužel když ke klávesnici připnete tablet a otevřete jej do klasické pracovní polohy, kloub se pootočením posune výrazně nad úroveň „nožiček“ a celý přístroj se v zadní části zvedne. Polovina klávesnice se tak místo perfektních nožiček opře o plastový kloub vybavený pouze dvěma plastovými výlisky, což jej udělá trochu vratkým a hlavně na stole nestabilním.

ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA

Ke klávesnici patří také drobný touchpad, který je sice poměrně přesný, ale tlačítka (spodní část dotykové plochy lze stisknout a využít jako tlačítka myši) jsou velmi tuhá. Také se zde objevuje stejný problém jako u klávesnice, pokud jej stisknete, vydává velmi nepříjemný, dutý a hlasitý zvuk.

 

Displej

V tabletu je použit klasický IPS displej s úhlopříčkou 10.1“ a rozlišením 1366x768 bodů. Ačkoliv se na trhu nacházejí (podstatně dražší) modely, které při podobné uhlopříčce nabízejí FullHD rozlišení, nedá se říci, že by byl displej tohoto ASUSu nějak hrubý či nekvalitní. Samozřejmě, že rozdíl mezi 1366x768 a 1920x1080 je na první pohled patrný, ale při běžné práci vás nižší rozlišení nebude nijak omezovat. Troufám si říci, že většina zákazníků si jej ani nevšimne. Přeci jen s tímto rozlišením se stále prodává velká část 15“ notebooků. Z pohledu barevného podání či intenzity a rovnoměrnosti posvícení také nemám co vytknout.

ASUS Transformer Book T100TA

Výkon

ASUS Transformer Book T100 je hardwarově vybaven v podstatě stejně jako většina konkurence v rozsahu několika tisíc korun. Použit byl nový čtyřjádrový procesor Intel Atom Bay Trail-T Z3740 taktovaný na frekvenci 1,33 GHz (v turbo režimu 1,86 GHz)doplněný o 2 GB RAM (LPDDR3 na 1066 MHz). Stejně jako u recenzí ostatních zařízení není třeba uvádět přesně statistiky z různých benchmarků apod. V případě tabletů je podstatně důležitější plynulost, spolehlivost a praktická využitelnost. Úsporné procesory řady Atom nejsou určeny pro náročné uživatele či hráče. Vhodné jsou především pro běžnou kancelářskou práci, surfování po internetu apod. Tuto činnost zvládají na jedničku. V případě internetu je však třeba dát pozor na velikost operační paměti. 2 GB nejsou příliš mnoho, a pokud si potrpíte na desítkách otevřených záložek, operační paměť brzy dojde a tablet se zpomalí. Obecně však při standardním (kancelářská práce, video, internet) používání na žádné výkonnostní problémy nenarazíte.

 

V případě těchto nových procesorů (Atom Bay Trail) s integrovanou grafickou kartou je také třeba uvést, že jsou podstatně výkonnější než loňské modely.

Drobnou komplikací je relativně malá vnitřní paměť (32 GB - eMMC) z níž velkou část zabírá samotný systém a předinstalovaný kancelářský balík Office. Po prvním spuštění tak uživateli zbyde pouhých 13 GB. Tento problém je naštěstí možno řešit dokoupením paměťové karty až do velikosti 64 GB, nebo rovnou zakoupením 64 GB verze tabletu.

 

Výdrž

Pochvalu si rozhodně zaslouží výdrž. Intel výrazně zapracoval na spotřebě svých nových procesorů, což se samozřejmě odrazilo na spotřebě celého tabletu. Při běžné kancelářské zátěži (web, Office apod.) se zapnutou Wifi a podsvícením ztlumeným na polovinu nebyl problém překonat 10 hodin provozu. Běžně jsme se dostávali až na hodnoty blížící se 12hodinám, což je velmi slušné. Baterie je navíc umístěna pouze v tabletu. Klávesnice žádnou sekundární neobsahuje.

Trošku nepříjemné je nabíjení. Dodávaná nabíječka je sice perfektní z pohledu mobility a možnosti připojení do microUSB, její výstup však není dostatečný pro rychlé nabíjení. Běžně budete nabíjet v uspaném režimu až 5 hodin. Když tablet poběží, bude to trvat ještě o něco déle.

 

Konektivita a další výbava

Tělo tabletu je osazeno standardní sadou konektorů. Prakticky se jedná o 3,5 mm sluchátkový jack, microSD slot, microUSB (možno využít také s OTG kabelem) a microHDMI. Na klávesnici navíc naleznete klasický USB 3.0 konektor ideální např. pro připojení myši, flashky apod. Na spodní straně tabletu se nachází odvory pro nacvaknutí docku a systémový konektor.

ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TAASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA ASUS Transformer Book T100TA

Z bezdrátové konektivity stojí za zmínku Wi-Fi (802.11 a, b, g, n), Bluetooth 4.0 a GPS.

Tento model bohužel není vybaven klasickým zadním fotoaparátem. K dispozici je jen 1,2 MPx přední kamera pro videohovory. Ačkoliv fotoaparát u tabletu není nijak zásadní, řada uživatelů jej používá, (např. jako čtečku QR kódů, záznam poznámek apod.).

Poslední drobností je absence tlačítka Windows pod displejem. Opět se nejedná o nijak zásadní nedostatek, ale jeho přítomnost by rozhodně neuškodila. Jedná se o často využívaný prvek, který Vás jediným kliknutím pohodlně přesune na plochu.

 

Cena

Asus T100TA-DK002H lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Graf ceny produktu Asus T100TA-DK002H poskytuje server Heureka.cz

 

Hodnocení

+ Rozměry a mobilita
+ MicroUSB nabíječka
+ Ergonomie tabletu (oblé hrany, tlačítka apod.)
+ Výdrž
+ Cena

- Méně kvalitní materiály (plast)
- Ergonomie docku (volné uchycení tabletu ke klávesnici, nedostatečný úhel rozevření)
- Lesklý povrch (otisky prstů)
- Hlučná klávesnice
- Chybí fotoaparát (zadní)
- Lesklý povrch (snadné ulpívání otisků)

 

Závěr

ASUS Transformer Book T100 je velmi zajímavé zařízení především z pohledu výbavy a ceny. Za cenu jen těsně přesahující 10 000 Kč získáte kvalitní 10“ tablet s perfektní výdrží, slušnou klávesnici (dock), plnohodnotné Windows 8.1 a kancelářský balík Office 2013.

Je však velká škoda, že ASUS více nezapracoval na samotném docku a speciálně pak na uchycení tabletu, což je v podstatě největší nevýhodou (tablet má v docku vůli, rozevření není dostatečné). Za zmínku stojí také velmi hlasitý touchpad a klávesnice, jenž vydává nepříjemné zvuky. Oproti tabletům s Android ve stejné cenové relaci může být také drobnou nevýhodou trochu „lacinější“ vzhled (použití obyčejných lesklých plastů).

Komentáře (6)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

josedvoracek

15 | 12 | 17 05:39
Dobrý den ve svém članku píšete,že tento produkt podporuje OTG. Nějak mi to nefunguje mam win10. Myslím, že mi tato funkce šla na win8.1 ale už to nevým jistě . Po připojení OTG kabelu mi notebook hlásí, že nebyl schopen rozeznat a tím to končí. Například externí disc se po připojení roztočí ale nezobrazí se. Máte s tím nějaké zkušenosti? děkuji Dvořáček 0

Jindřich Lukeš

28 | 02 | 14 13:20
Designu se nevěnuji téměř vůbec. Za to ergonomii zcela zásadně, což bylo také účelem. Je to mobilní zařízení a ergonomie hraje zcela zásadní roli. Tento ASUS se dle mého názoru skutečně nepovedl, alespoň co se konstrukce a uchycení displeje do doku týče. Nestabilita byla myšlena tak, že po hladkém stole tablet klouže. Jsou zcela nesmyslně vyřešeny nožičky. zadní dvojice je k ničemu, když tablet kloub při otočení zvedne. Když navíc ovládaš dotykový displej má teblet tendenci se převažovat. To nemluvě o tom, když ho máš třeba na klíně apod. Během testování jsem kartu nepoužíval, proto děkuji za postřeh o jejím nemožností úplného zasunutí. O výhodách Windows tabletů oproti Androidu se tu nikdo nepře a ani netvrdí, že by nebyly pro práci lepší (právě proto o nich píšeme). Cena je taková jaká je. To že před Vánoci byla nižší a ještě s XBOXem v současnou chvíli vůbec nic neznamená. 0

Homer262

28 | 02 | 14 13:00
Píšeme o telefonech a tabletech s Windows.....a toto je tablet. Rozhodně sem tedy patří. V recenzi se věnuje nepřiměřená pozornost designu. Nestabilitu na stole bych potvrdil jen v případě, že je nestabilní samotný stůl. Tablet je i při vyklopeném displeji stabilní a na stole neklouže. Tlačítko Windows je na boku přístroje, kde má podstatně větší smysl, než na klávesnici. Jako podstatně zásadnější bych viděl slot pro microSD kartu - karta po instalaci nepatrně vyčnívá a i při malém zatlačení se uvolní a vypadne. Při přenášení se mně to stalo několikrát. Na rozdíl od všech možných zařízeních s Androidem je toto zařízení pro práci. Sice není možné plnohodnotné připojení do domény, avšak připojení VPN, sdílení vzdálených disků a připojení k Exchange serveru je plně funkční. Stejně tak aplikace Office běží svižně. Podotkl bych ještě k ceně, že k tabletu se dával zadarmo Xbox 360. Tím se cena 9000 Kč jeví poněkud jinak. 0

Jindřich Lukeš

27 | 02 | 14 08:46
Píšeme o telefonech a tabletech s Windows.....a toto je tablet. Rozhodně sem tedy patří. 0

malyjohn

27 | 02 | 14 08:11
Myslel jsem,že je to tu o zarizeních s mobiním operačním systémem.Počítačové recezne patří jinam.A za ty prachy rozhodně nestojí. 0

Jindřich Lukeš

27 | 02 | 14 01:57
V této recenzi si detailně představíme nejlevnější tablet s Windows 8, který nabídne solidní výkon, 10 palcovou úhlopříčku a dock (klávesnici). Nabídne ASUS svou unikátní technologii propojení tabletu a klávesnice? Projeví se cena zařízení na celkové kvalitě zpracování? http://wmmania.cz/clanky/recenze/recenze-asus-transformer-book-t100ta/ 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

Surface Laptop - nové stylové notebooky s Windows 10 S od Microsoftu

Microsoft včera představil nové notebooky Surface Laptop vč. nové verze operačního systému Windows 10 S. V tomto článku naleznete všechny potřebné informace.

Jindřich Lukeš | články 03 | 05 | 17

Windows 10 S (Cloud) – nejdůležitější informace o nové verzi Windows 10

V tomto článku naleznete nejdůležitější informace spojené s novou verzí stolního operačního systému od Microsoftu pojmenovaného Windows 10 S.

Jindřich Lukeš | články 03 | 05 | 17

Windows 10 Creators Update oficiálně k dispozici – stahujte přes Windows Update

Creators Update pro Windows 10 je od včerejšího odpoledne oficiálně dostupný na Windows Update.

Jindřich Lukeš | články 12 | 04 | 17