Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Recenze: ASUS VivoTab Smart - Elegán s Windows 8

V této recenzi si představíme zástupce 10“ tabletů s plnohodnotnými Windows 8 z dílny ASUSu, který nabídne originální design, dostatečný výkon a výbornou výdrž.

V dnešní recenzi se podíváme na zub povedenému tabletu z dílny ASUSu, který je vybaven plnohodnotným systémem Windows 8.

Asus jakožto jednoho z předních výrobců notebooků není třeba představovat. Pokud se však zajímáte i o jiné operační systémy, jistě víte, že se jedná i o špičkového výrobce tabletů s Androidem. Především řada Transformer je velmi oblíbená a do dříve velmi nevýrazné nabídky Androidích tabletů přinesla svěží vítr. Oblast Windows 8 je však od Androidu dosti odlišná, lze tedy očekávat stejné výsledky i v tomto segmentu?

ASUS VivoTab Smart

 

 

Obsah balení

Tato kapitola začíná být v případě tabletů s Windows v podstatě zbytečná. Většina prodejních balení totiž obsahuje kromě samotného přístroje již pouze nabíječku. V případě VivoTab Smart tomu není jinak.

ASUS VivoTab Smart

Díky rozměrům samotného tabletu a energeticky méně náročnému procesoru Intel Atom je možné použit malou „mobilní“ nabíječku, která potěší především svými rozměry. Asus navíc využil standardní „telefonní“ model, který se skládá s klasického microUSB kabelu a samotné nabíječky. Toto řešení není v oblasti tabletů s Windows příliš obvyklé. Většina výrobců totiž dodává nabíječky se speciálním napájecím konektorem (obdobně jako u notebooků). Více se tomuto řešení budeme věnovat v samostatné kapitole.

ASUS VivoTab Smart ASUS VivoTab Smart

 

Design a dílenské zpracování

Když jsem tablet poprvé vybalil z krabice, připadalo mi, jako bych se již někdy s podobným zařízením setkal. Chvíli jsem pátral v paměti a po chvíli jsem na to přišel. Asus VivoTab Smart je velmi podobný Nokii Lumii 520, a to nejen vizuálně ale také díky použitým materiálům a zpracovaní. Na první pohled je zřejmá designová podobnost, kdy obě zařízení (v bílé variantě) mají zcela stejně řešenu zadní stranu. V podstatě se jedná o bílou plastovou „vaničku“, do které je vloženo vlastní tělo přístroje s displejem. Podobností v oblasti designu to však nekončí. Po uchopení tabletu do ruky je možné si všimnou stejného zaoblení obvodových hran, které pozvolna přechází k přední časti, kde tvoří v kontaktu s displejem ostřejší úhel. Podobné je také materiálové řešení. ASUS totiž zvolil kvalitní matný plast, který je na dotyk jemně zdrsněný, což zajišťuje, že tablet v ruce neklouže a působí hodnotným dojmem.

ASUS VivoTab Smart ASUS VivoTab Smart

Pokud lpíte na symetrii, jistě vás nepotěší umístění kamery pro videohovory na přední straně, která bohužel není uprostřed.

Při pohledu na rozměry a hmotnost (262,5 x 171 x 9,7 mm a 580 g) lze ASUS jen pochválit. Především tloušťka mile překvapila.

ASUS VivoTab Smart

Osobně na mě VivoTab Smart působí spíše „sportovním“ dojmem, který by mohl zaujmout především mladší skupinu zákazníků. Je velmi pozitivní, že i v oblasti tabletů se výrobce snaží o zajímavé řešení, které se od většiny „nudné“ konkurence odlišuje.

ASUS VivoTab Smart ASUS VivoTab Smart

 

Tlačítka a šuplíčky

V této nepříliš obvyklé kapitole se zaměříme primárně na tlačítka a šuplíčky na karty, které trochu kazí jinak povedenou ergonomii těla přístroje. V podstatě se dá říci, že zvolení řešení není příliš promyšlené.

ASUS VivoTab Smart ASUS VivoTab Smart

Pokud se zaměříme na klasická mechanická tlačítka na stranách přístroje, je nutné jim vytknout především jejich velikost. Tlačítko pro ovládání hlasitosti nacházející se v horní části pravé strany lze ještě považovat za průměrné, to ovšem neplatí u tlačítka pro zapínání (levá strana horní hrany), které je navíc poměrně zapadlé a ovládá se jen velmi špatně. Na přiložených fotografiích sice zdvih vypadá jako dostatečný, vzhledem k zaoblení rohů ale není.

ASUS VivoTab Smart ASUS VivoTab Smart

Kritiku si zaslouží také dotykové tlačítko Windows pod displejem. Osobně preferuji mechanické řešení před tím dotykovým, což je ovšem spíše subjektivní záležitost. Pokud by tlačítko na dotyk fungovalo korektně, asi bych s ním větší potíže neměl. Bohužel však skutečnost byla spíše opačná. Snad každý druhý stisk jsem musel 2-3x opakovat, než se tablet konečně přepnul na plochu. V tomto případě se však může jednat pouze o vadu testovaného kusu.

Za zmínku stojí také poměrně nešťastně řešené šuplíčky na SIM a paměťovou kartu. Oba suplíčky jsou umístěny na levé straně a vypadají v podstatě totožně (až na svoji délku). Problém je v tom, že menší šuplíček určený pro paměťovou kartu se vysouvá zatlačením (je třeba vyvinout relativně velkou sílu) a větší šuplíček určený pro SIM je třeba otevřít pomocí „špendlíku“, který se zastrčí do malé dírky vpravo. Pokud tedy úspěšně vložíte paměťovou katu, budete mít tendenci stejným způsobem vložit i SIM a malé dírky (která může být zároveň i mikrofonem) si vůbec nevšimnete. Na testovaném přístroji bylo jasně vidět (dle odření), že celá řada redaktorů, kteří tento přístroj testovali před námi, měla stejný problém. Na obhajobu tohoto problému je však třeba říci, že šuplíčky naštěstí nejsou příliš frekventované. Většina uživatelů je stejně využije pouze jednou, když poprvé vkládá karty do nového přístroje.

ASUS VivoTab Smart

 

Displej

Asus VivoTab Smart je vybaven IPS displejem s úhlopříčkou 10,1“ a rozlišením 1366x768. V tomto směru nemám jedinou výhradu. Rozlišení je vzhledem k úhlopříčce dostatečné. Displej má příjemně syté barvy a výborné pozorovací úhly. Také čitelnost na slunci je slušná. Za tato řešení tedy ASUS zaslouží jednoznačně pochvalu.

Příjemný je také obvodový rámeček kolem displeje, který lze charakterizovat jako „tak akorát“. Po stranách je trochu širší, což umožní pohodlné opření palců. Na spodní a horní hraně je již klasicky úzký, což naopak dává dojem, že se zde zbytečně neplýtvá místem.

Asus VivoTab ME400C-1A019W lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

 

Konektivita

Kromě standardní podpory WiFi sítí (b/g/n), Bluetooth 4.0 a GPS je k dispozici také NFC a již dříve jmenovaný slot na microSDHC /XC karty. Přítomnost šuplíčku na SIM (podpora 3G) pak záleží na zvolené variantě produktu. Cenový rozdíl je cca. 1500 Kč.

Jak už je u tebletů s Windows zvykem, nechybí ani microUSB a microHDMI konektor. U microUSB se však ještě chvíli pozastavíme. Jak již bylo v úvodu řečeno, slouží primárně k nabíjení. Toto řešení je však v mnoho případech dosti nepraktické. Ačkoliv se jedná pouze o microUSB, je možné přes příslušný kabel připojit jakékoliv další příslušenství, což spolu s dostatečným výkonem a plnohodnotným operačním systémem vybízí k používání místo PC. Bohužel však při tomto způsobu využití budete potřebovat také dostatek energie, kterou získáte pouze z nabíječky připojené k microUSB, kde potřebujete mít například myš, klávesnici apod. Abych však pouze nekritizoval, výhodou je možnost nabíjet tablet přes microUSB z jakékoliv nabíječky, v autě, ze stolního PC apod.

ASUS VivoTab Smart

 

Výkon

VivoTab Smart je vybaven dvoujádrovým procesorem Intel Atom T2760 s frekvencí 1,8 Ghz doplněným o 2 GB operační paměti RAM. Tato kombinace zajišťuje dostatečný výkon pro běh plnohodnotných Windows 8 a každodenní běžnou kancelářskou práci. Samozřejmě pokud požadujete vyšší výkon, bude třeba se porozhlédnout po modelech vybavených procesorem Intel Core i3, i5, i7 apod.

ASUS VivoTab Smart

Vnitřní paměť má velikost 64 GB, což ovšem v praxi znamená 49,8 GB a pro uživatele přístupných pouze 27,6 GB. Tato hodnota je bohužel výsledkem přítomnosti datově náročnějšího operačního systému, MS Office, doplňkového softwaru od ASUSu a také diskového oddílu pro obnovení systému.

 

Výdrž

Procesory ATOM mají jednu obrovskou výhodu, kterou je menší energetická náročnost. Bohužel námi testovaný kus trpěl samovybíjením a enormní spotřebou, což znemožnilo objektivní testování výdrže. Při pohledu do zahraničních recenzí a na běžné uživatelské zkušenosti lze výdrž hodnotit jako velmi dobrou. Výrobce udává 9,5 hodiny. Této hodnoty je skutečně možné dosáhnout např. při sledování filmů. Pokud však přístroj budete používat pouze pro surfování v internetovém prohlížeči, dočkáte se i výdrže i o cca. hodinu vyšší. Naopak, pokud budete využívat max. výkon, výdrž klesne na polovinu.

Výše uvedené hodnoty jsou velmi slušné a mohou se rovnat s tablety s Androidem. Zde však máte obrovskou výhodu v možnosti multifunkčního využití vč. spouštění klasických desktopových aplikací.

 

Fotoaparát

I když fotoaparát nepatří k té nejdůležitější výbavě na tabletu, najdou se uživatelé, kteří jej často využívají. Pokud patříte mezi ně, ViVo Tab Smart vás jistě potěší. Nabízí totiž fotoaparát s rozlišením 8 MPx, světelností F2.2, automatickým ostřením a LED bleskem. Natáčet můžete také 1080p videa.

Reálné fotografie jsou poměrně kvalitní a mohou se rovnat i s lepšími telefony. O kvalitě se můžete přesvědčit na přiložených snímcích níže.

ASUS VivoTab Smart ASUS VivoTab Smart ASUS VivoTab Smart ASUS VivoTab Smart ASUS VivoTab Smart ASUS VivoTab Smart ASUS VivoTab Smart ASUS VivoTab Smart ASUS VivoTab Smart ASUS VivoTab Smart ASUS VivoTab Smart ASUS VivoTab Smart ASUS VivoTab Smart ASUS VivoTab Smart

 

Zvuk

Přístroj je vybaven duálním reproduktorem umístěným na právě straně. Toto umístění není zrovna ideální, protože se nachází v místě, kde obvykle tablet držíte. Reproduktor je však dostatečně velký a tak se vám jej nepodaří celý utěsnit. Zvuk tedy stále uslyšíte, i když trochu zkresleně. Celkově je však zvukový výstup spíše průměrný. Reproduktor sice disponuje slušnými výškami, ale v podstatě postrádá basy.

Asus VivoTab ME400C-1A019W lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

 

Software

Asus VivoTab Smart je vybaven plnohodnotným systémem Windows 8, který není třeba blíže představovat. Stejně jako ostatní tablety s malou úhlopříčkou displeje obsahuje zdarma kancelářský balík Microsoft Office pro studenty a domácnosti v hodnotě 2500 Kč.

Asus si také připravil několik prémiových aplikací:

  • My Directory – slušný slovník
  • ASUS SMS – aplikace na SMS (v případě 3G verze)


  • ASUS WEbStorage – cloudové úložiště.


  • Live Updade – desktopová aplikace hlídající aktualizace ovladačů


  • My Library – čtečka knih


  • SuperNote – zdařilé poznámky

 

Cena

Verze bez 3G

Asus VivoTab ME400C-1A019W lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Graf ceny produktu Asus VivoTab ME400C-1A019W poskytuje server Heureka.cz

Verze s 3G

Asus VivoTab ME400CL-1A014W lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Graf ceny produktu Asus VivoTab ME400CL-1A014W poskytuje server Heureka.cz

 

Hodnocení

+ Rozměry a hmotnost
+ Design a dílenské zpracování
+ Displej
+ Výdrž
+ Fotoaparát
+ Windows 8
+ Verze s 3G

- Nabíjení přes microUSB
- Velikost a zdvih tlačítek
- Špatná odezva dotykového tlačítka Windows
- Nedostatek „metro“ aplikací

 

Závěr

ASUS VivoTab Smart je velmi povedené zařízení, které zaujme především svým originálním designem, dobrým dílenským zpracováním a kvalitním displejem. Díky přítomnosti procesoru Intel ATOM je možné využít také dostatečný výkon (pro běžnou kancelářskou práci) a zároveň perfektní výdrž. V kombinaci s plnohodnotným operačním systémem Windows 8 se tak z tabletu stává univerzální zařízení, které může nahradit i domácí PC (po připojení monitoru a klávesnice).

Hlavní nevýhodu vidím v problematickém řešení nabíjení skrze microUSB, což sice v praxi umožní nabíjet tablet např. ze stolního PC, ale při práci nabíječka zaujímá jediný volný USB port. Nemůžete tak připojit jiné příslušenství (klávesnici a myš jedině přes Bluetooth). Z pohledu ergonomie také nepotěší tlačítka, která jsou poměrně malá a díky zaobleným hranám i zapadlá. Dotykové tlačítko pod displejem navíc nefunguje zcela spolehlivě.


Komentáře (13)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

karis1

25 | 08 | 14 09:42
Dobrý den chtěl bych si nechat opravit digityzér u tabletu ASUS,na koho s můžu obrátit. Děkuji za info 0

Jindřich Lukeš

13 | 05 | 14 22:25
Dobrý den, cena je bohužel stále stejná 0

karis1

13 | 05 | 14 22:07
Dobrý včer pane Lukeš chtěl bych se informovat na kolik by přišla oprava prasklého digitizéru ME 400CL jestli se cena změnila od prosince.Moc děkuji za info.Karafa 0

Jindřich Lukeš

06 | 12 | 13 15:26
Jedná se o model ME400 ? Pokud ano, výměna displeje vč. prace by byla 5000 Kč. Časová náročnost 2-3 týdny (displej se musí objednat) 0

Jindřich Lukeš

06 | 12 | 13 14:54
Zkusím zjistit aktuální cenu u našich dodavatelů, případně bychom dotyk vyměnili 0

karis1

05 | 12 | 13 17:38
S tabletem Asus jsem byl moc spokojen až do chvíle kdy jsem uklouzl na náledí a praskl na tabletu digitizér,jsem teď hodně smutnej,oprava by stála 8600Kč,musí se tam prý vyměnit i display,ten je uplně v pořádku,při zapnutí a napýchnutí na klávesnici vše funguje,kromě dotykové vrstvy.Prosím,může mi někdo poradit co s tím dál,nedá se sehnat starší díl?Děkuji za odpovědi. 0

Jindřich Lukeš

17 | 11 | 13 20:01
Navigaci na 10" tabletu jsem zatím nezkoušel...zkusím se po nějaké aplikaci podívat, ale myslím, že nic pořádného zatím není 0

karis1

16 | 11 | 13 23:28
Jaký má výstup nabíječka v autě? Možná je pouze slabá. Skusil bych min 1A, případně spíše 2A Díky moc za informaci,koupil jsem nabíječku s výstupem 2A a funguje.Ještě jednou děkuji. Jenom skromnej dotaz,nemůžu rozchodit GPS v tab.Zkoušel jsem Mapfaktor,ale nefunguje,na googlu nic co by šlapalo pod Win8(klasika GPS)mám tam jenom GPS satelite,ale to je oničem.Jenom jsem odzkoušel že GPS modul v tab. je funkční.Poku by jste mi mohl poradit budu moc rád.Děkuji 0

Jindřich Lukeš

10 | 11 | 13 01:57
Jaký má výstup nabíječka v autě? Možná je pouze slabá. Skusil bych min 1A, případně spíše 2A 0

karis1

09 | 11 | 13 21:09
vlastním ASUS VivoTab Smart,jsem spokojen,až na nabíjení v autě=nefunguje, 0

Jindřich Lukeš

20 | 08 | 13 18:34
Toto je problém všech zařízení a nevidím to jako nevýhodu. Stačí vložit paměťovku 0

milennium

20 | 08 | 13 17:01
Recenze pěkná, ale jako jednoznačné mínus, bych dal velikost volného prostoru. Něco málo přes 20GB s celkových 64GB, je opravdu na palici... 0

Jindřich Lukeš

20 | 08 | 13 01:42
V této recenzi si představíme zástupce 10“ tabletů s plnohodnotnými Windows 8 z dílny ASUSu, který nabídne originální design, dostatečný výkon a výbornou výdrž. http://wmmania.cz/clanky/recenze/recenze-asus-vivotab-smart/ 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

Surface Laptop - nové stylové notebooky s Windows 10 S od Microsoftu

Microsoft včera představil nové notebooky Surface Laptop vč. nové verze operačního systému Windows 10 S. V tomto článku naleznete všechny potřebné informace.

Jindřich Lukeš | články 03 | 05 | 17

Windows 10 S (Cloud) – nejdůležitější informace o nové verzi Windows 10

V tomto článku naleznete nejdůležitější informace spojené s novou verzí stolního operačního systému od Microsoftu pojmenovaného Windows 10 S.

Jindřich Lukeš | články 03 | 05 | 17

Windows 10 Creators Update oficiálně k dispozici – stahujte přes Windows Update

Creators Update pro Windows 10 je od včerejšího odpoledne oficiálně dostupný na Windows Update.

Jindřich Lukeš | články 12 | 04 | 17