Recenze: Centropen tabletPEN – Zkombinujte klasické psaní a ovládání dotykového zařízení

V této recenzi se podrobněji podíváme na zajímavé řešení českého výrobce psacích potřeb (Centropen), který nabízí klasický liner (fix) umožňující zároveň také ovládání jakéhokoliv dotykového zařízení (telefon, tablet apod.).

Ačkoliv žijeme v moderním světě plném nových digitálních technologií, naše každodenní činnosti jsou z velké části stále „analogové“. Jednou z těchto činností je i psaní. Ačkoliv se v poslední době pohled na záznam textu výrazně mění a i zde začínají převládat digitální technologie, stále nelze ručně psaný text zcela opominout. Naopak lze najít i obory, kde se bez papíru, tužky, propisky či fixu prostě nedá obejít. Může se jednat například o různé kancelářské a technické profese, kde je třeba velmi často něco skutečně napsat na papír, zvýraznit či udělat náčrtek. Na tyto činnosti jsou digitální technologie stále příliš krátké.

Ale i při těchto „analogových“ činnostech jsme digitálním světem stále obklopeni, což v praxi může být i trochu nepraktické. Typickým příkladem je běžná situace, kdy si musíte něco poznamenat a v tu chvíli se hned vedle papíru rozsvítí váš chytrý telefon či tablet. Samozřejmostí je ihned položit tužku a vyřídit aktuální „digitální“ záležitost. Ovšem při návratu k papíru již tužka neleží na svém místě a vy ji musíte hledat po celém stole, na podlaze nebo dokonce i u kolegy, který si ji ve chvíli vaši nepozornosti/nepřítomnosti zapůjčil :). V těchto situacích by bylo ideální, kdyby stejnou tužkou, kterou píšete na papír, bylo možné ovládat i dotykový přístroj.

Není to tak dávno, kdy toto bylo zcela běžné. Předchozí generace chytrých zařízení totiž byla vybavena jinou (rezistivní) technologií displeje, která nereagovala pouze na prst či speciální stylus, ale i na jakýkoliv jiný předmět. Bylo tak možné např. druhým koncem propisky pohodlně vyťukat zprávu na softwarové klávesnici apod. V některých případech byl tento způsob podstatně praktičtější nežli současné řešení, protože umožňoval díky malému hrotu přístroj ovládat podstatně přesněji.

Bohužel tato technologie je již minulostí a drtivá většina moderních dotykových přístrojů využívá kapacitní displeje, které kromě prstů reagují pouze na velmi specifické materiály. Pokud vám tedy ovládání prstem nevyhovuje, je nutné si pořídit nějaký stylus. Bohužel problém jakéhokoliv stylusu, který nelze trvale připojit k přístroji, je v jeho mobilitě. Nakonec totiž zjistíte, že když jej nejvíce potřebujete, leží doma na stole, v druhé tašce či kdekoliv jinde, jen ne tam, kde by měl být.

 

Tohoto problému si nedávno všimli také v Centropenu, jakožto velice známé společnosti specializující se na různé psací potřeby nejčastěji v podobě různých fixů a zvýrazňovačů, a představili vlastní řešení.

Konkrétně se jedná o Centropen TabletPEN a jak již samotný název produktu napovídá, s tímto „fixem“ půjde ovládat také tablet, resp. jakékoliv jiné dotykové zařízení. TabletPEN vychází z generace klasických linerů, tedy fixů s úzkým hrotem vhodným nejen pro psaní, ale také rýsování či provádění detailních náčrtů, které byly osazeny na druhém konci speciálním materiálem reagujícím s displeji moderních dotykových zařízení.

Centropen tabletPEN Centropen tabletPEN Centropen tabletPEN Centropen tabletPEN Centropen tabletPEN

Jedním fixem tedy můžete nejen klasicky psát či kreslit, ale také pohodlně ovládat dotykový přístroj. Jednoduše totiž stačí liner v ruce otočit a využít speciálně upravený konec. U tohoto „otáčení“ se však ještě na chvíli pozastavím, protože v praxi je velmi snadné na něj zapomenout a telefon si doslova pokreslit. Naštěstí fix z displeje bez problémů setřete.

Centropen tabletPEN Centropen tabletPEN

Gumový hrot sice není zrovna nejmenší a tím pádem ani nejpřesnější, ale pro běžnou práci s telefonem naprosto dostačuje (vč. psaní na sw. Klávesnici). Díky těmto rozměrům je navíc ovládání podstatně spolehlivější a displej ve většině případů adekvátně reaguje.

Centropen tabletPEN Centropen tabletPEN

Z pohledu samotného lineru je třeba ještě zmínit tloušťku hrotu, která činí 0,3 mm a zatím bohužel pouze jedinou barvu – černou. Samotný inkoust je voděodolný a světlostálý.

Centropen tabletPEN Centropen tabletPEN

Centropen tabletPEN je velmi povedené „písátko“, které zejména při častém kombinování chytrého zařízení a papíru dokáže výrazně ušetřit čas i starosti. Ovládání gumovým hrotem je navíc velmi efektivní a pohodlné, dokonce v některých případech i podstatně příjemnější a přesnější než klasickým prstem. Pozitivní je také cena, která začíná na hranici 50 Kč.

Centropen navíc jako bonus pro firemní klientelu nabízí možnost libovolných potisků tabletPENu, což jej v praxi předurčuje k využití jako velmi zajímavého a užitečného reklamního předmětu. V případě zájmu o vlastní potisk je možné výrobce přímo kontaktovat na e-mailové adrese semancik(zavináč)da.centropen.cz.

Komentáře (2)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

vojta66

18 | 05 | 14 15:52
parádní recenze a parádní výrobek!! 0

Jindřich Lukeš

18 | 05 | 14 15:46
V této recenzi se podrobněji podíváme na zajímavé řešení českého výrobce psacích potřeb (Centropen), který nabízí klasický liner (fix) umožňující zároveň také ovládání jakéhokoliv dotykového zařízení (telefon, tablet apod.). http://wmmania.cz/clanky/hardware/recenze-centropen-tabletpen/ 0

Mohlo by vás zajímat

Windows 10 Mobile Insider Preview v. 15226 (Fast) a 15223 (Slow)

Nové Fast Insider sestavení pro mobilní telefony, které se nese pouze v duchu oprav. To samé platí pro poslední Slow sestavení.

Stanislav Forejt | články 22 | 06 | 17

Návod: Virtuální touchpad ve Windows 10

Víte, že Windows 10 obsahují užitečnou funkci virtuálního touchpadu? V tomto stručném návodu si ukážeme, jak tuto funkci použít a k čemu je dobrá.

Stanislav Forejt | návody 22 | 06 | 17

CShell - nové plně adaptabilní uživatelské rozhraní Windows pro všechna zařízení - další snímky

(12.6.): Další snímky tentokrát z Lumie 950 XL.// Nové praktické ukázky budoucího prostředí Windows.// Nové uživatelské rozhraní Windows by se mělo snadno přizpůsobit všem úhlopříčkám displejů a mělo by nabídnout stejný uživatelský zážitek bez rozdílu zařízení, na kterém systém poběží.

Jindřich Lukeš | články 21 | 06 | 17

Současný Windows 10 Mobile končí! Co bude dál?

Microsoft potvrdil, že současná vývojová větev Feature2 je pro Windows 10 Mobile konečná.

Stanislav Forejt | články 20 | 06 | 17

Cloud Camera Roll Cleanup - jednoduchý úklid záloh fotek na OneDrive

Jednoduchá aplikace, která pomůže v organizaci pořízených fotografií a jejich záloh na OneDrive.

Stanislav Forejt | software 16 | 06 | 17
Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím