Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Recenze: Lenovo IdeaPad Flex 10 – menší a levnější alternativa populární Yogy

Dnes si představíme levnější a menší variantu velmi populárního modelu Lenovo IdeaPad Yoga, která od svého výkonnějšího sourozence zdědila pouze inovativní myšlenku otočení dotykového displeje, zbytek parametrů podlehl ceně, ale o tom více v naší recenzi.

Obsah balení

Notebook Lenovo IdeaPad Flex 10 přicestoval v klasické hnědé krabici, která je na obsah chudá, ale více se asi čekat v této levné třídě nedá. Balení obsahuje samotný přístroj, napájecí kabel s 31W adaptérem a multijazyčné příručky. Ty vám pouze velmi stručně představí ovládací prvky a konektory notebooku a poradí s jeho spuštěním.

Lenovo Flex 10 Lenovo Flex 10 Lenovo Flex 10

 

Vzhled a ovládání

Na první pohled vypadá notebook Lenovo IdeaPad Flex 10 velmi elegantně, při bližším pohledu zjistíte, že tomu tak až na malé drobnosti skutečně je. Povrch přístroje zaujme téměř matným černým plastem s příjemným rastrem z obou stran.

Lenovo Flex 10 Lenovo Flex 10

Notebook má rozměry 273x188,5x21mm a nízkou váhu 1,2kg. Vzhledem ke své velikosti se ale zdá být poměrně široký.

Při manipulaci s notebookem nikde nic nevrže ani necvaká, vše je pěkně pevné. Jen víko displeje v zavřené poloze úplně nedoléhá ke klávesnici, běžným okem to však snadno přehlédnete. Spodní strana krytu je z jednoho kusu, a tak na jednoduchou výměnu baterie nebo disku zapomeňte.

Lenovo Flex 10 Lenovo Flex 10

Po otevření notebooku uvidíte celkem standardní klávesnici, touchpad plynule přecházející v dvojtlačítko a lesklý desetipalcový multidotykový displej, který není zcela vhodný na venkovní použití. Práce na sluníčku je velmi obtížná, až nereálná, o čemž se můžete přesvědčit na přiložených fotografiích, kde je notebook zapnutý. Displej podporuje až deset dotyků a reaguje výborně. Rozlišení 1366x768 je pro 10“ dostačující. Poměr stran 16:9 je ideální jak pro filmy, tak pro práci s dvěma aplikacemi vedle sebe. Horší jsou ale pozorovací úhly. Horizontálně se obraz ani barvy výrazně nemění, vertikálně už je to ale o poznání horší. Mění se především barevná složka. V praxi ovšem s přístrojem pracuje převážně jeden uživatel a displej si tak může nastavit do ideální polohy.

Lenovo Flex 10

Pod displejem ještě nalezneme senzorové tlačítko Windows, které má vibrační odezvu, jak jsme zvyklí z Windows Phone zařízení, ale bohužel nereaguje na stylus. Jak už bylo psáno v úvodu, Flex odkoukal od své sestry Yogy možnost překlopit displej a udělat tak z notebooku „tablet“. Uvozovky jsou zvoleny záměrně, protože displej je možné otočit jen o 300°, a tak nám vznikne tablet se stojánkem, vhodný třeba na sledování filmů či prezentací.

Samotná aretace displeje je velmi pevná, bezproblémově drží v nastavené poloze a ve finální poloze v úhlu 300° dojde navíc k měkkému zacvaknutí.

Lenovo Flex 10 Lenovo Flex 10

Klávesnice je jednoduchá, s mírně „houpavými“ tlačítky, na které se ovšem dá po chvilce dobře zvyknout. Touchpad je poměrně malý, průměrně citlivý, celodotykový (vč. spodního dvojtlačítka) s možností využít multitouch. Občas jsem se ale setkal s horší citlivostí na poklepání.

Co se ergonomie týče, je práce na Flexu vcelku pohodlná. V neposlední řadě nesmím zapomenout na stereoreproduktory, které jsou trochu nešťastně umístěny na spodku zařízení, což v praxi znamená, že při položení tabletu na měkčí podložku je výrazně utlumíte. Pokud je notebook na stole, hrají reproduktory pěkně a hlasitě.

Lenovo Flex 10 Lenovo Flex 10 Lenovo Flex 10

 

Parametry a výkon

V prodeji je několik výkonnostních variant lišících se v dvoujádrovém/čtyřjádrovém procesoru a velikosti RAM. My testujeme nejvyšší variantu, uvnitř které tepe 22nm čtyřjádrový 64bitový procesor Intel Pentium N3510 Bay Trail. Každé jádro jede na frekvenci 2GHz. Tato nová generace procesorů je podstatně výkonnější než jejich předchůdci a díky příkonu pouhých 7,5W se může pyšnit malou výhřevností. Tato vlastnost vedla k tomu, že na celém těle nenajdete průduchy ventilace, uslyšíte jen cvakot disku. Notebook je totiž kompletně pasivně chlazený. Při práci se opravdu moc nezahřívá a tak je práce např. v posteli na peřině bezproblémová.

 

K dispozici je také 4GB DDR3 paměť s frekvencí 1,33GHz, které je bohužel pro uživatel přístupná pouze z poloviny (vysvětlíme v další kapitole). Nesmíme dále zapomenout na 500GB pevný disk Seagate Momentus (ST500LT012) s 5.400 otáčkami za minutu. Grafická karta je integrována v procesoru, jedná se o Intel HD Graphics (Bay Trail) s taktem 750MHz, čtyřmi pipelines a podporou DirectX 11 a Shader 5.0. Parametry napovídají, že se nejedná o herní grafiku, ale o grafiku zaměřenou na kancelářskou práci a sledování videí. Tomu napomáhá akcelerace videa až do rozlišení 4k při 100MBps. Nad displejem je umístěna 1MPx webkamera schopna natáčet 720p video.

 

Konektivita

Připojení k internetu zajišťuje WiFi karta s protokoly IEEE 802.11b/g/n, s ostatními zařízeními se spojíte pomocí Bluetooth verze 4.0, nebo dvojice USB konektorů (na pravé straně USB 2.0 a na levé USB 3.0). K USB konektorům nutno dodat, že jsou velmi pevné a tak se není třeba bát vypadnutí či náhodného vytržení kabelu či zařízení z konektoru. Na levé straně dále kromě hranatého napájecího konektoru najdete výstup na HDMI monitor nebo televizi, pro sluchátka a mikrofon je připraven kombinovaný 3,5mm jack. Vedle napájecího konektoru je ještě umístěn také otvor integrovaného mikrofonu. Na pravé straně krom již zmíněného USB 2.0 sídlí dioda ukazující stav baterie, vypínací tlačítko podsvětlené diodou indikující stav zařízení (zapnuto, režim spánku, …) a dvojtlačítko pro ovládání hlasitosti. Toto tlačítko je však umístěno poněkud zvláštně obráceně - směrem nahoru zeslabuje a směrem dolů zesiluje. Aby toho nebylo málo, je velmi tuhé a ztlumit skladbu bez nutnosti výrazného zatlačení nehtu do tlačítka je téměř nemožné.

Na první pohled se může zdát nešťastně umístěné i zapínací tlačítko, zde však výrobce uvažoval dopředu, a pokud je víko displeje zavřené, tak notebook zapnout ani probudit nelze.

 

Výdrž

Lenovo slibuje výdrž 4 hodiny, kterou při 20% jasu, připojené WiFi a neustálé práci s dokumenty a internetovým prohlížečem bez problému přesáhnete. V praxi tak není problém dosáhnout i hranice 5 hodin. Nabíjení trvá přibližně hodinu a půl při práci. Ačkoliv se jedná spíše o průměrné hodnoty, u takto malého zařízení se nemá Lenovo za co stydět, vezmu-li v úvahu, že baterie je pouze tříčlánková.

Lenovo IdeaPad Flex 10 59-404531 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Operační systém

Původně jsem se u toho tématu zastavit nechtěl, ale vzhledem ke kuriozitě, jaké je Lenovo schopno, a díky dalším potížím, se tomu nevyhnu.

Zcela zásadním problémem je použitý operační systém v kombinaci se zvolenou pamětí RAM. Na notebooku je zcela nesmyslně předinstalovaný systém Windows 8 32bit. Při pohledu na parametry vyvstávají přinejmenším dvě otázky: Proč 32bitový systém na 64bitový procesor? A hlavně: Proč 32bitový systém, když je osazeno 4GB paměti RAM? Ptát se sice můžete, ale realita je taková, že 32bitový systém je v tomto případě několikanásobný problém. V první řadě využití paměti. Ze zakoupených 4GB vám k dispozici zůstane pouze 1,84GB, což je pro práci spíše spodní hranice použitelnosti. Zejména pokud používáte náročnější aplikace, či si potrpíte na větším množství otevřených záložek v internetovém prohlížeči, velmi brzy na nedostatečnou kapacitu narazíte. Nejednou se setkáte s pádem aplikace, ale ani načítání není zrovna bleskové. A to tu mluvíme o aplikacích integrovaných přímo ve Windows, jako Internet Explorer, SkyDrive, Office, … Tomu všemu jistě nepomáhá ani převlečený Intel Atom.

Bylo by alespoň fér nabídnout upgrade na 64bitovou verzi a to zdarma, když licence je pro obě varianty systému stejně drahá.

Aktualizace na Windows 8.1

V základu je notebook dodáván s Windows 8. Pokud se však rozhodnete jej standardně aktualizovat na 8.1, dočkáte se velmi nemilého překvapení, kdy se notebook stává téměř nepoužitelným. Například z režimu spánku se nedá vůbec probudit. Po stisknutí tlačítka čekáte cca dvě minuty (černá obrazovka), které završí samovolný restart přístroje. Dále Bluetooth, byť jsou jeho ovladače v pořádku, nic nenajde ani nelze sám vyhledat. Ani WiFi není bezproblémové. Připojení je nestabilní a často ukazuje omezený provoz. Řešením, které vydrží jen pár desítek minut, je ruční restart WiFi adatéru. Třešničkou na dortu je v různých časových intervalech zcela vypadávající rozpoznávání dotyku na displeji, které vyřeší až restart přístroje.

 

Cena

Lenovo IdeaPad Flex 10 59-404531 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Graf ceny produktu Lenovo IdeaPad Flex 10 59-404531 poskytuje server Heureka.cz

 

Závěr

Lenovo IdeaPad Flex 10 na první pohled zaujme pěkným designem i konstrukcí a ve své cenové kategorii i slušnými hardwarovými parametry.

Mezi klady patří možnost překlopit displej o 300° a vytvořit si tak tablet se stojánkem, což umožní plnohodnotně využít dotykové prostředí Windows 8. Na druhou stranu, ovládání desktopového prostředí na tak malém displeji může být místy složité, hlavně trefit ta malá tlačítka. Dalším plusem je pasivní chlazení (vč. minimálního zahřívání), které zajistí nerušené sledování filmů. Bohužel tímto výčet pozitiv končí a dostáváme se k negativům, které zde bohužel převažují.

Tím nejmenším, i když poměrně nepříjemným, je velmi tuhé tlačítko pro ovládání hlasitosti. Podstatně důležitějším problémem je však použití 32bit operačního systému u zařízení s 64bit procesorem a 4 GB paměti RAM. Uživatel má tak v praxi pouze necelé 2 GB, což zdaleka není dostatečná kapacita. Vrcholem je však v podstatě nemožnost aktualizovat na Windows 8.1 za předpokladu, že i následně chcete přístroj plnohodnotně používat. Ze strany výrobce (nejen u tohoto modelu) chybí podpora především z pohledu aktualizace ovladačů.

Lenovo IdeaPad Flex 10 je tak zařízením s obrovským potenciálem, který spočívá v zajímavé hybridní konstrukci přicházející i na levná zařízení. V podstatě u žádného konkurenčního produktu v této cenové hladině takovéto řešení nenajdeme. Bohužel slibný potenciál se výrobci zatím nepodařilo zcela zužitkovat. Na vině je především zvláštní kombinace 32 bitový systému na 64 bitovém procesoru a nedostatečná kapacita operační paměti, která v některých případech práci s přístrojem trochu omezuje. Jako zásadní problém však vidím minimální podporu ze strany výrobce z pohledu aktualizace ovladačů a následnou nemožnost aktualizovat systém na novější verzi.

Komentáře (1)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

21 | 05 | 14 01:03
Dnes si představíme levnější a menší variantu velmi populárního modelu Lenovo IdeaPad Yoga, která od svého výkonnějšího sourozence zdědila pouze inovativní myšlenku otočení dotykového displeje, zbytek parametrů podlehl ceně, ale o tom více v naší recenzi. http://wmmania.cz/clanky/recenze/recenze-lenovo-ideapad-flex-10/ 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

Surface Laptop - nové stylové notebooky s Windows 10 S od Microsoftu

Microsoft včera představil nové notebooky Surface Laptop vč. nové verze operačního systému Windows 10 S. V tomto článku naleznete všechny potřebné informace.

Jindřich Lukeš | články 03 | 05 | 17

Windows 10 S (Cloud) – nejdůležitější informace o nové verzi Windows 10

V tomto článku naleznete nejdůležitější informace spojené s novou verzí stolního operačního systému od Microsoftu pojmenovaného Windows 10 S.

Jindřich Lukeš | články 03 | 05 | 17

Windows 10 Creators Update oficiálně k dispozici – stahujte přes Windows Update

Creators Update pro Windows 10 je od včerejšího odpoledne oficiálně dostupný na Windows Update.

Jindřich Lukeš | články 12 | 04 | 17