Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Recenze: Lenovo ThinkPad Helix - Profesionální tablet pro náročné

V této recenzi si představíme jeden z nejdražších tabletu současnosti určený pro to nejnáročnější pracovní využití. Zaujme především vysokým výkonem, slušnou spotřebou a perfektním displejem. Naopak nepotěší poněkud zvláštní konstrukci a ergonomickými nedostatky.

Do redakce se nám na podrobný test podařilo získat jeden z nejzajímavější a možná i nejzvláštnějších tabletů, které lze v ČR nyní zakoupit. Jedná se o Lenovo ThinkPad Helix. Pokud se o produkty Lenova zajímáte, již samotný název (resp. modelová řada ThinkPad) vám napoví, že půjde o zařízení, které je určeno především náročným profesionálům. Tomuto specifickému využití samozřejmě odpovídá také cena, která je v oblasti tabletů skutečně nevídaná. Nejlevnější konfigurace začíná na hranici 55 000 Kč. Co za tuto vysokou cenu získáte, se podíváme v následující recenzi.

Helix

 

Obsah balení

Lenovo ThinkPad Helix je dodáván jako set tabletu a klávesnice. Tablet lze samozřejmě oddělit a používat jej samostatně. V prodejním balení kromě tabletu a klávesnice naleznete také relativně malou, i když stále klasickou notebookovou nabíječku s typickým obdélníkovým konektorem a dvě redukce. První redukce umožňuje připojit klasický síťový kabel s koncovkou RJ-45 do standardního USB konektoru a druhá starší VGA monitor k mini DisplayPortu. Součástí těla tabletu je také vysouvací stylus, který nabízí alternativu k ovládání prsty.

Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix

 

Design a rozměry

Tablet: 295 × 12 × 186 mm, 847 g
Tablet + klávesnice: 295 × 22 × 225 mm, 1,67 kg

Jak jsem již v úvodu zmínil, tablet patří do modelové řady ThinkPad, která nabízí maximální uživatelský komfort zaměřený především na intenzivní pracovní využití. Tomuto účelu je přizpůsoben i design a rozměry přístrojů. Zjednodušeně se dá říci, že v první řadě se hledí na to, jak se bude s přístrojem pracovat a až následně, jak bude vypadat, jak bude velký, nebo jak snadno se bude dát přenášet. Při pohledu na Lenovo Helix je tento princip jasně patrný. Jedná se totiž o poměrně mohutnou a těžkou konstrukci (1,67 kg je na 11,6“ tablet s klávesnicí relativně vysoká hodnota), jejíž design připomíná notebooky z dob dávno minulých.

Lenovo Thinkpad HelixLenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix

Maximální důraz na pracovní využití je jistě chvályhodný, avšak v posledních několika letech se jako jeden z důležitých parametrů ukazuje i design. I běžní uživatelé si potrpí na kvalitnější a propracovanější zařízení s elegantním designem, natož pak skutečně nároční zákazníci, pro které je tento tablet určen. Osobně se domnívám, že by se v Lenovu měli nad koncepcí řady ThinkPad trochu zamyslet a následně ji zmodernizovat, protože náročný zákazník neutratí přes 50 000 za přístroj, který nebude alespoň trochu moderní a stylový.

Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix

 

 

Konstrukce

Samotná konstrukce přístroje se jen velmi těžko definuje. Jedná se samozřejmě o klasické řešení tabletu s připojitelnou klávesnicí, ovšem samotné technické provedení je velmi zvláštní. Nežli se však pustíme do popisu klávesnice a principu uchycení, podíváme se na samotný tablet.

Lenovo ThinkPad Helix N3Z45MC lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Na první pohled zaujme netradiční tvarové řešení, kde jsou horní rohy zaoblené a spodní hranaté. Zajímavé a bohužel poněkud nepraktické je umístění všech konektorů, které se nacházejí na spodní hraně. Pokud tedy budete tablet používat samostatně a připojíte si k němu například flashdisk či HDMI konektor, bude Vám dosti překážet. Je tedy zřejmé, že při návrhu tohoto zařízení se uvažovalo použití především s klávesnicí.

Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix

Na zbylých třech stranách přístroje naleznete pouze tlačítka, kterým se budeme věnovat v samotné kapitole, stylus a výdech ventilátoru.

Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix

Nyní se dostáváme k té nejzajímavější a zároveň i nejzvláštnější části, kterou je dock (klávesnice), resp. uchycení tabletu. Lenovo má v této oblasti široké zkušeností a disponuje celou řadou velice zajímavých konstrukcí. Jednu z nejlepších naleznete například u konvertibilního utrabooku Lenovo Yoga. V této souvislosti bylo překvapením, že v případě toho elitního modelu bylo zvoleno dosti zvláštní a nepříliš praktické řešení. Celá konstrukce kloubu a uchycení je poměrně robusní a skládá se z několika dílčích částí. Tablet se nasune na dvojici „paciček“ na kraji, které se následně uvolňují tlačítkem po straně. V nástavci, kam se připojuje tablet, je i dvojice ventilátorů, které se starají o odvod teplého vzduchu přivedeného výdechy ve spodní části tabletu. Celá konstrukce je z vnější strany zakryta další plastovou částí, která se o tablet v podstatě jen lehce opírá. Bohužel je vůle mechanismu poměrně malá a krytka se muže v některých situacích od tabletu trochu vzdálit.

Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix

Ačkoliv je mechanismus dosti komplikovaný a po odkrytí zadní části vypadá spíše jako by pocházel z nějakého sci-fi filmu, v případě spolehlivé funkčnosti bych k němu neměl žádné významnější připomínky. Bohužel skutečnost je trochu odlišná. Konstrukce sice nabízí možnosti variabilního natočení displeje (tabletu) – standardně jako notebook, nebo zády opřít o klávesnici, ale oproti Yoze jsou možnosti dosti omezené a přetáčení komplikované.

V první řadě je nedostatečný úhel rozevření v klasickém notebookovém režimu (max. 115°). Maximální úhel vystačí pro práci na stole, pokud však rádi pracujete například na gauči a přístroj máte trochu „našikmo“, rozevření nebude stačit. Další poloha, kdy tablet zády opřete o klávesnici je taktéž trochu nepraktická, musíte totiž stále držet zbytek těžkého těla přístroje a pokud si připojíte jakékoliv zařízení, kvůli konektorům v zadní části si přístroj nebudete moci ani opřít. Při otáčení tabletu je navíc třeba jej vždy „vycvaknout“, otočit a zpět „nacvaknout“.

Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix

Ačkoliv byla snaha nabídnout výhody konvertibilního použití, v praxi většinu možných poloh pravděpodobně vůbec používat nebudete. Osobně jsem si oblíbil konstrukci Yogy a považuji ji za geniální řešení především kvůli jednoduchosti a univerzálnosti použití. V případě Helixu je to spíše naopak. Střídání různých poloh je komplikované, přístroj těžký a tak jsem po většinu času používal klasické notebookové rozložení.

 

Tlačítka a klávesnice

Tuto kapitolu taktéž rozdělíme na dvě části (odstavce). V prvním se budeme věnovat tlačítkům na hranách tabletu z pohledu mobilního použití a v druhé se zaměříme na touchpad a klávesnici především jako alternativu ke klasickému notebooku.

Lenovo ThinkPad Helix N3Z45MC lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

/p>

Klasická tlačítka na tabletu (hlasitost, zámek rotace displeje a zapínání) jsou z ergonomického pohledu velmi špatná. Kromě poměrně tuhého stisku jsou velice zapuštěná a v podstatě nevystupují nad okolní hrany. Jejich stisk tedy není vůbec pohodlný. Jednoznačně nejhůře jsou na tom tlačítka pro regulaci hlasitosti, která jsou navíc ještě poměrně malá a úzká. Za toto řešení si Lenovo rozhodně chválu nezaslouží.

Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix

Přesným opakem je klasická klávesnice, která je téměř dokonalá. Tlačítka mají ideální rozestupy, příjemný zdvih a tvar. Uprostřed klávesnice navíc naleznete i populární trackpoint. K absolutní dokonalosti chybí již jen podsvícení tlačítek.

Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix

Taktéž touchpad je velmi pohodlný, a to především díky svým příjemným rozměrům. Není však vybaven dvojicí samostatných tlačítek - klikání provádíte zatlačením na touchpad. Pokud máte prst položený na trackpointu, touchpad slouží pouze jako tlačítko (neprování pohyb).

Lenovo Thinkpad Helix

Na závěr této kapitoly je třeba zmínit ještě tlačítko s logem Windows pod displejem. Toto tlačítko se sice na první pohled tváří jako dotykové, při bližším prozkoumání však zjistíte, že je klasické mechanické. Bohužel jeho řešení není zrovna ideální. Jeho plocha je totiž poměrně malá, a pokud máte trochu větší prsty, bude se vám hůře mačkat.

Lenovo Thinkpad Helix

 

Stylus

Zajímavou novinkou v oblasti tabletů s Windows 8 je použití stylusu. Toto řešení je velice populární především u androidích tabletů a phabletů řady Note od Samsungu. Stylus je však historicky spíše součástí zařízení s Windows. Dokonce i v případě optimalizovaných Windows 8 má své široké využití. Především ovládání desktopového módu v režimu tabletu je lahůdkou.

Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix

Samotný stylus má příjemnou velikost a obsahuje jedno funkční tlačítko. Naleznete jej v levém horní rohu zadní strany tabletu, díky čemž je stále po ruce.

 

Displej

O zobrazení se stará povedený 11,6" velký IPS displej s FullHD rozlišením (1 920 × 1 080). Obraz je skutečně ukázkový. Potěší nejen věrné podání barev a dostatečný jas, ale i slušné pozorovací úhly. Třešničkou na dortu je přítomnost krycí vrstvy Gorilla Glass, která zvyšuje odolnost a zabraňuje poškození.

Lenovo Thinkpad Helix

 

Konektivita

Jak již bylo dříve řečeno, všechny konektory se na tabletu nacházejí poněkud netradičně na spodní hraně. K dispozici je slot na SIM, jedno klasické USB 3.0, mini DisplayPort a napájení. Tyto konektory jsou v případě připojení tabletu ke klávesnici skryté a je třeba využít ty na klávesnici. Zde je k dispozici v zadní části napájení, mini DisplayPort a 2x USB 3.0. Přes dodávané redukce je možno připojit do USB klasický síťový kabel a do mini DisplayPortu obyčejný VGA monitor.

Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix

Na tabletu (ani klávesnici) bohužel nenaleznete slot na paměťovou kartu.

Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix

Z pohledu bezdrátového připojení je možno využívat Bluetooth 4.0, 3G modem, NFC, a samozřejmě také Wi-Fi.

 

Hardware a výkon

Konkrétní hardwarová výbava je závislá na zvolené konfiguraci. Námi testovaný model byl vybaven úsporným procesorem Intel Core i7-3667U vPro taktovaným na 2 GHz (3,2 GHz max), 8 GB DDR3 256GB mSATA SSD diskem. O grafiku se stará Intel HD Graphics 4000.

Lenovo Thinkpad Helix Lenovo Thinkpad Helix

Výkon zařízení byl skutečně příkladný a postačí i těm nejnáročnějším uživatelům. Výsledné celkové skóre z programu PCMark 7 je 4925 bodů.

 

Výdrž

Lenovo Helix je vybaven dvěma bateriemi. První (hlavní) je umístěna v těle samotného tabletu a má kapacitu 42 Wh. Druhá (pomocná) je umístěná v klávesnici a má kapacitu 28 Wh. Dle hodnot udávaných výrobcem by měl přístroj na hlavní baterii vydržet 5,5-6 hodin a na obě současně 8-10 hodin. Při praktickém testování se výdrž tabletu (obě baterie) při běžné nenáročné práci (kancelář, web) zastavila na 9 hodinách. Pokud byl tablet více vytížen, výdrž klesla na necelá 4 hodiny. Pokud není připojena klávesnice s pomocnou baterií, při nenáročném použití vydrží tablet cca. 6 hodin a v zátěži cca. 2 hodiny.

Lenovo ThinkPad Helix N3Z45MC lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

 

Hlučnost

Vzhledem k faktu, že procesory Intel Core je nutno aktivně chladit, objevuje se otázka hlučnosti celého zařízení. Helix je vybaven vlastním aktivním (relativně tichým) chladičem uvnitř těla tabletu a dvojicí hlučnějších ventilátorů v klávesnici. Pokud budete přístroj používat jako tablet, po většinu doby uslyšíte jen méně intenzivní šumění. Pokud jej však připojíte ke klávesnice, automaticky se roztočí dvojice přídavných ventilátorů, které jsou i v režimu bez zátěže slyšet.

Lenovo Thinkpad Helix

 

Cena

Cena se odvíjí od zvolené konfigurace. Na výběr jsou procesory i5 a i7, ruzné velikosti operační paměti, různé SSD disky apod.

Lenovo ThinkPad Helix N3Z6MMC lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

 

Lenovo ThinkPad Helix N3Z45MC lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Graf ceny produktu Lenovo ThinkPad Helix N3Z6MMC poskytuje server Heureka.cz

 

Graf ceny produktu Lenovo ThinkPad Helix N3Z45MC poskytuje server Heureka.cz

 

Hodnocení

+ Klávesnice
+ Displej
+ Výkon
+ Výdrž
+ Stylus

- Rozměry a hmotnost
- Robusní a funkčně nedotažená konstrukce
- Cena
- Tlačítka tabletu
- Chybí slot na paměťovou kartu

 

Závěr

Lenovo ThinkPad Helix je pozoruhodné zařízení určené pro ty nejnáročnější uživatele. Nabízí vysoký výkon, slušnou výdrž, kvalitní displej, stylus a výbornou klávesnici. Pokud jej budete používat primárně pro práci v kanceláři, bez problému uspokojí většinu vašich požadavků.

Ve chvíli, kdy jej však budete chtít využít jako mobilní zařízení (k čemuž je primárně určeno), narazíte na celou řadu komplikací. V režimu samostatného tabletu jsou to především ergonomické nedostatky (umístění všech konektorů na spodní hranu, malá a zapadlá tlačítka). Pokud přístroj připojíte ke klávesnici, bude se jednat především o vyšší hmotnost a rozměry a také poněkud komplikované řešení připojení tabletu (nedostatečný úhel rozevření, nutnost „vycvakávání“ při otáčení, kryt připojovacího mechanismu) ke klávesnici.

Tím nejdůležitějším parametrem je však v případě Helixe cena, která je skutečně vysoká (od 55 000 Kč). Za tuto cenu bych očekával po všech stránkách dokonale vyladěné zařízení s moderním designem, které nabídne svému majiteli maximum. Tato charakterizovat Helix bohužel ani zdaleka nemohu.

Komentáře (1)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Jindřich Lukeš

01 | 10 | 13 02:26
V této recenzi si představíme jeden z nejdražších tabletu současnosti určený pro to nejnáročnější pracovní využití. Zaujme především vysokým výkonem, slušnou spotřebou a perfektním displejem. Naopak nepotěší poněkud zvláštní konstrukci a ergonomickými nedostatky. http://wmmania.cz/clanky/recenze/recenze-lenovo-thinkpad-helix/ 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

Surface Laptop - nové stylové notebooky s Windows 10 S od Microsoftu

Microsoft včera představil nové notebooky Surface Laptop vč. nové verze operačního systému Windows 10 S. V tomto článku naleznete všechny potřebné informace.

Jindřich Lukeš | články 03 | 05 | 17

Windows 10 S (Cloud) – nejdůležitější informace o nové verzi Windows 10

V tomto článku naleznete nejdůležitější informace spojené s novou verzí stolního operačního systému od Microsoftu pojmenovaného Windows 10 S.

Jindřich Lukeš | články 03 | 05 | 17

Windows 10 Creators Update oficiálně k dispozici – stahujte přes Windows Update

Creators Update pro Windows 10 je od včerejšího odpoledne oficiálně dostupný na Windows Update.

Jindřich Lukeš | články 12 | 04 | 17