Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Recenze: Microsoft Band – Chytrý fitness náramek od Microsoftu

První česká recenze multiplatformních chytrých hodinek (fitness náramku) od Microsoftu, který zaujal svým nápadem, zpracováním i množstvím použitých technologií celý svět. Jaké jsou praktické zkušenosti?

Tato recenze původně vyšla na webu CzechGamer.com, který přináší novinky především ze světa her a herního průmyslu na všech platformách. Aby vám však neunikla, domluvili jsme se s jejím autorem Robertem Vargou (známým českým Windows Phone vývojářem) a vydali ji i na našem webu.

 

TIP: Recenze: Microsoft Band 2 – Druhá generace fitness náramku s funkcemi chytrých hodinek

Nenosím hodinky, o těch „chytrých“ si myslím svoje a nejsem už ani sportovec, takže mě nezajímají ani fitness náramky... Nicméně Microsoft mě vypekl, když nečekaně představil a uvedl do prodeje Band - chytré hodinky i fitness náramek v jednom. A navíc s dvakrát delší výdrží baterie, než mají konkurenční chytré hodinky, a s více senzory, než mají konkurenční fitness náramky. Jako skalní fanda MS jsem (zkušeně) ihned zpanikařil a výsledkem je i tato první česká recenze.

Microsoft Band

Band nosím stále na ruce - ve dne i v noci. Je unikátní v tom, že mě svými senzory sleduje a měří po celý den. Nemusím jej nijak konfigurovat, to se mi líbí. Prakticky jediné interakce jsou (v noci) spuštění ikonky spánku, (ve dne) sledování notifikací z notifikačního centra mého mobilu (sociální sítě, telefon, SMS, email, hry, aplikace...), a když jdu ven s kočárkem, tak si ze srandy spouštím režim běhání. Nabíjím při sprchování, i když baterka vydrží v pohodě dva dny, no a občas se koukám do aplikace Microsoft Health (Android, iOS, Windows Phone) na svém chytrém mobilu na grafy a statistiky. Tolik ve stručnosti a níže již detailněji.

Microsoft Band

Band mám ve střední velikosti a nosím jej na levé ruce displejem pod zápěstím „dolů“. Režim hodinek jsem nechal vypnutý, náramek pak vypadá decentněji a nikoho v okolí neruší neustále svítící čísílka na displeji – většina lidí podle mě ani nezpozoruje, že mám na ruce chytré hodinky. Dotykový displej se na vnitřní straně levačky pravačkou ovládá velice přesně a stejně tak text se zleva doprava a shora dolů čte pohodlně. To, že se Band nosí jinak než hodinky, považuji za veliké plus.

Microsoft Band

Na spodní straně jsou dvě tvrdá tlačítka – to uprostřed (větší) slouží pro zapnutí/vypnutí displeje, a to vpravo (menší) pro start/stop aktivity a spuštění osobní asistentky Cortana (dlouhý stisk). Po zapnutí displeje na vás vyskočí hodiny a aktuální hodnota čítače spálených kalorií/tepu/kroků/vzdálenosti, nebo datum. „Matláním“ po displeji směrem doleva se posouváte mezi aplikacemi, které si stejně jako celý Band (barvičky, obrázek na pozadí hlavní obrazovky...) pohodlně nakonfigurujete v aplikaci Health na mobilu. Většina senzorů je na vnitřní straně zařízení, stejně jako dvě baterie a nabíjecí konektor, který je oboustranný a silně magnetický. Ovládání hardware i software je velmi pohodlné a přesné – Band není šmejd. Nicméně použité materiály jsou sice příjemné, ale zřejmě i kvůli váze (pouhých 60 gramů) a ceně (oproti konkurenci dost nízká, $199 v US) toho podle mě tolik nevydrží. Po čase budou na pásku pravděpodobně vidět škrábance. Já po týdnu žádný nenašel (na displej jsem si nalepil přiložený Invisible Shield), ale plast je plast.

Microsoft Band

Microsoft Band je takový malý bráška chytrého telefonu. Díky svému umístění na zápěstí umí o mém těle zjistit věci, o kterých se mobil v kapse nikdy nedozví. Mobil zase umí věci, které nezná Band, a tak si spolu povídají skrze Bluetooth. To, že mě o hovorech/zprávách/emailech/notifikacích z notifikačního centra informuje Band zavibrováním do zápěstí a na mobilu tak můžu mít vypnutý zvuk a nemusím jej stokrát denně vytahovat z kapsy, je skvělá featura. Na mobilu s obrovským displejem si zase pohodlně prohlížím grafy a statistiky z Bandu. Geniální propojení, kdy každé zařízení dělá to, v čem je lepší.

 

Osobní trenér

Jakmile na sebe Band dáte, začnou jeho senzory sbírat statistiky o vaší fyzické aktivitě, které pak ukazuje jak na displeji, tak v podobě grafů/statistik v mobilní aplikaci Health. V té si můžete nastavit i denní cíle pro počet ušlých kroků a dalších metrik – které se vám v podobě progress baru pod těmi danými metrikami ukazují na hodinkách. Mimo to má v základu „aplikace“ na obecný workout, běhání (s GPS!), či spánek, a také aplikace na takzvané „guided workouts“ od renomovaných firem jako Muscle&Fitness, Mans Fitness, Shape, Golds Gym a dalších. Ty fungují tak, že si v mobilu v katalogu vyberete podle obtížnosti, cíle, typu (běhání, síla, kondice), popisu nebo značky právě to cvičení, které se vám líbí a jedním ťuknutím si jej necháte do Bandu nahrát. Má pak vlastní ikonku (a statistiky) a pokyny na displeji provází tím, co právě máte dělat (když vám hodinky chtějí něco říct, vždy nejdřív upozorní zavibrováním) – a samozřejmě sklapovačky počítá za vás. Každý cvik si na mobilu můžete prohlédnout (na videích a se všemi detaily) – vše je udělané polopatě, přehledně, jednoduše.

Microsoft Band

Band při tom měří tep, počítá kroky a ušlou vzdálenost, spálené kalorie (tuky/sacharidy), zaznamenává GPS polohu či výškový profil trasy, umí upozornit na úroveň UV záření či poradit za jak dlouho se setmí. Jeden ze senzorů se dokonce používá v detektorech lži. Při běhání mi každý kilometr zavibruje do zápěstí a na několik sekund ukáže statistiku za uběhlý kilometr. No a ráno se můžu děsit nad tím, jak mi moje práce brutálně kazí kvalitu spánku. Jako nesportovec nevyužívám všechny dostupné „fitness“ funkce, ale vůbec to nevadí.

Microsoft Band

Microsoft Band

 

Chytré hodinky a osobní asistent

Band jsou ale i chytré hodinky. Díky propojení s notifikačním centrem z chytrého telefonu nyní tahám mobil z kapsy podstatně méně – jen když je to skutečně potřeba. Doma v bytě můžu mobil nechat na stole. To, že mi někdo retweetl tweet, že mám za 15 minut schůzi, vyšel nový článek na webu X, nebo že na mě někdo nadává na Facebooku, mě sice zajímá, ale když se v Messangeru rozjede skupinová diskuze, pípání mobilu mě občas štve, a na schůzi to ruší deset lidí. Band v tomhle skutečně září: jemně mi vibruje do zápěstí (konfigurovatelná síla) a abych věděl, o co jde, stačí se vždy jen decentně podívat na ruku.

Band má i další funkce/aplikace, které jsou běžné pro chytré hodinky. Počasí, kalendář, budík, zprávy, akciové kurzy apod., nicméně na tohle si raději vytáhnu mobil, když to jde. Celkově co do „smartwatch“, nacházím zde věci, které dávají smysl, a ne snahu o to nacpat tam všechno co lze.

Pokud máte mobil se systémem Windows Phone, můžete využívat i osobní asistentku Cortanu. Ta mě ráno proaktivně upozorní třeba na zácpu na dálnici, a že cesta do práce bude o 10 minut delší, a můžu se jí i na cokoli zeptat (tahá fakta z internetu), nechat ji ať mi do kalendáře přidá upomínku, nebo jí nadiktovat SMS, kterou potřebuji poslat ženě (ehm, zatím jen v angličtině). Band nemá reproduktor, takže odpovídá textem, a v případě potřeby mě přesměruje na telefon, kde mám již připravenou obrazovku s výsledky hledání, nebo mapu pro navigaci a podobně. Pěkné.

Microsoft Band

 

Hodnocení

Microsoft Band je věc, kterou nepotřebuji. Když si jej zapomenu vzít do práce, trápit mě to nebude. Nicméně je mi již jasné, že mě dokáže přimět k zdravějšímu životnímu stylu, a dost se mi líbí, jak často nechávám mobil v kapse nebo na stole, protože notifikace vidím na Bandu s menší námahou. Konfigurace a (velmi rychlé) nabíjení zabírají minimum času a zařízení není nijak velká starost navíc.

Těším se, až si Microsoft pohraje s aplikací Health – až bude zobrazovat více dat o mé fyzické aktivitě, tedy bude mi jako laikovi dávat nějaká alespoň obecná doporučení o tom co dělám nebo co jsem udělal dobře a špatně. Protože to v současnosti aplikace nedělá, nicméně přesně tohoto bychom se měli v blízké budoucnosti údajně dočkat.

Subjektivní pocit z Bandu: je lehký, neotravuje, skvěle se ovládá, nicméně mám strach o to, aby se mi nepoškrábal „řemínek“. Klidně bych si připlatil za nějakou prémiovější verzi, klidně kdyby byla o kousek těžší. Nicméně i když jsem Band koupil za X násobek ceny (byl vyprodán hned v první den a prodával se jen v US, takže to na eBayi byl masakr), dělá mi nesmírnou radost.

Komentáře (6)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

Paffka

26 | 12 | 14 15:46
Máte prosím někdo zkušenosti s tímto náramkem ? Nejdříve se mu nechtělo moc synchronizivat, ale už funguje vše, mimo emailu. Zkoušel jsem vše možné, ale email to prostě neukáže... Nějaká rada ? Díky 0

Náhodnýkolemjdoucí

18 | 11 | 14 20:35
Endomondo či Runtastic jsou též podporovány, prosím? Čas ukáže, jak moc je dobré mít display otočený dolu, obzvláště při sedavém zaměstnání... Ale jinak je to fajn fičura, která mě bude zřejmě schopna donutit koupit nový telefon. Otázkou je jaký, když MS portuje (leckde i přednostně) části svého 'ekosystému' na konkurenční platformy. 0

shaman171

18 | 11 | 14 19:15
Ahoj, dlouho už zvažuju koupi, ale nemůžu se rozhodnout jakou velikost zvolit. Myslíte, že by recenzent mohl nějak změřit svou ruku a říct jak moc mu náramek sedí? Případně nesedí a kolik vůle ještě má na případné utáhnutí / povolení? Podle toho měřícího papíru MS mám přesně rozmezí L a M a nemůžu se rozhodnout jaký vzít, protože subjektivně mám ruku opravdu malou. Dále bych se rád zeptal, zda náramek dokáže sledovat spánkové fáze a vzbudit člověka ve správnou dobu (spánkovou fázi)? Nikde jsem na to nenašel jasnou odpověď. Mockrát děkuju za odpověď! 0

hugoboist

18 | 11 | 14 16:32
Myslím tím spárovat telefon s náramkem přes bluetooth a pak teprve spustit aplikaci. 0

hugoboist

18 | 11 | 14 16:29
Také jsem Band koupil, čekám až dorazí. Mám ale problém s aplikací Microsoft Health. Přepnul jsem lokalizaci a jazyk na US, aplikaci stáhl ze storu, ale při spuštění mi hlásí chybu " somethink went wrong, check your network conection " Není pro úspěšné spuštění třeba nejprve spárovat telefon přes bluetooth? Jinak už mne nenapadá nc jiného, proč by aplikace neměla na mé Lumii 925 fungovat. Máte nějaký nápad, co s tím? Díky 0

Jindřich Lukeš

18 | 11 | 14 14:31
První česká recenze multiplatformních chytrých hodinek (fitness náramku) od Microsoftu, který zaujal svým nápadem, zpracováním i množstvím použitých technologií celý svět. Jaké jsou praktické zkušenosti? http://wmmania.cz/clanky/hardware/recenze-microsoft-band/ 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17