Vážení čtenáři, na WMManii využíváme k personalizaci obsahu, analýze návštěvnosti, apod. cookies. Prohlížením těchto stránek tedy souhlasíte s jejich používáním. Děkujeme. Co jsou cookies?   Rozumím

Recenze: Microsoft Band 2 – Druhá generace fitness náramku s funkcemi chytrých hodinek

V této velmi podrobné recenzi se zaměříme na druhou generaci fitness náramku, a současně prozatím jediných chytrých hodinek od Microsoftu, které dokáží uspokojit i potřeby náročných uživatelů. Přinášejí nejen zcela nový design, ale také praktické funkce.

Aktualizace

TIP: Microsoft Band 2 - přehled všech aktualizací firmwaru vč. podrobného popisu novinek a vylepšení

-------------------

Microsoft Band 2 je zařízení, na které jsem se letos pravděpodobně nejvíce těšil, protože kvalitní „chytré hodinky“ byly tím, co zatím ekosystému Microsoftu chybělo. Mnozí možná namítnou, že je možné zakoupit předchozí generaci, tu však považuji spíše za technologickou ukázku, která mě navíc designově vůbec neoslovila. Přeci jen chytrý náramek či hodinky jsou věc, kterou nosíte denně na ruce, a je třeba, aby vás také trochu reprezentovala.

Microsoft Band 2 již několik týdnů intenzivně (24 hodin denně) používám a tuto recenzi se pokusím zaměřit, i kvůli nepříznivých klimatickým podmínkám typickým pro tuto část roku, spíše na nesportovce. Tedy jak prakticky obstojí v roli chytrých hodinek. Jakmile se počasí trochu umoudří, doplním i detailní postřehy z používání sportovních funkcí.

Nežli se pustíme do samotné recenze, je třeba říci, že se Band 2 sice oficiálně neprodává na českém trhu, ale není problém jej objednat z Velké Británie prostřednictvím českého Microsoft Storu. Jednoduchý návod, jak na to, naleznete v samostatném článku:

Jak nakoupit telefony a příslušenství ze zahraničních Microsoft Store i v ČR? (aktualizováno)

 

Fitness náramek či chytré hodinky?

Dnešní trh „Wearables“, neboli nositelné elektroniky, je možné v oblasti zařízení na ruku rozdělit na dvě poměrně jasně odlišitelné kategorie. První jsou chytré náramky, pro něž jsou charakteristické menší rozměry, funkce spojené především s monitoringem pohybu a často také absence displeje. Lepší modely sice displej obsahují, ten je ale relativně malý a má jen základní informační hodnotu spojenou se sportovními funkcemi – tobrazuje počet kroků, vzdálenost, tep apod. Chytré hodinky proti tomu slouží v podstatě jako externí displej telefonu, jehož primární funkcí je zobrazovat informace ve formě nejrůznějších upozornění a další užitečných dat. Tomuto účelu je samozřejmě přizpůsoben také displej, který je výrazně větší a umožnuje uživateli pokročilou interakci. Funkce pro monitoring pohybu jsou sice přítomny, ale nejsou tím hlavním.

Microsoft Band (2) je zařízením, které nelze ani do jedné z těchto kategorií zcela zařadit. Jedná se totiž o kombinaci obojího, tedy trochu větší fitness náramek s funkcemi chytrých hodinek. Dalo by se tak říci, že nabízí to nejlepší z obou „světů“. Co ale ukáží praktické zkušenosti?

TIP: Microsoft Band vs. Band 2 - V čem je Band 2 lepší než jeho předchůdce?

 

Design a zpracování

V každé recenzi telefonu upozorňuji na to, že design je čistě subjektivní záležitost, a tato věta platí v případě Bandu dvojnásob. Osobně si myslím, že zařízení, které budete každý den nosit na ruce v kombinaci s různým oblečením doma, v práci, ve městě, na večírku, v posilovně a pravděpodobně také v posteli, se vám prostě musí alespoň trochu líbit. Základem úspěchu je nejen dostatečná univerzálnost, ale zároveň také určitý styl, který vás bude charakterizovat. Před nákupem tedy jednoznačně doporučuji toto kritérium zvážit, protože není nic horšího, než nechávat takovéto zařízení doma jen proto, že se nehodí k danému oblečení/situaci.

Z mého subjektivního pohledu mohu říci, že se Microsoftu podařilo výše uvedené požadavky úspěšně skloubit do povedeného zařízení, které je možné využít při téměř jakékoliv příležitosti.

Vlastní pouzdro hodinek/náramku je dostatečně stylové a elegantní díky přítomnosti kovu, ze kterého je v podstatě celé vyrobené, a originálně zahnutému displeji, který svým tvarem kopíruje linii ruky. Zařízení tak na první pohled působí hodnotným dojmem, což je velmi pozitivní. Na eleganci sice trochu ubírá „gumový“ pásek, který má spíše sportovní charakter.

Poměrně stylově působí také zapínací přezka, která je opět kovová a ladí s displejovou částí. Bohužel kvůli přítomnosti baterie na spodní straně pásku je až příliš robustní a vysoká a zbytečně tak kazí celkový vzhled, zejména pokud ji budete nosit na horní straně ruky. Je velká škoda, že se Microsoftu nepodařilo lépe vyřešit i tento prvek.

Způsob nošení

Poměrně zásadní otázkou je, jak vlastně Band nosit? Ze své podstaty fitness náramku (umístění čidla pro měření tepu) a přítomnosti výrazně vyšší zapínací přezky je vhodnější nosit jej displejem dolů. Tato poloha se však v některých běžných situacích nejeví jako zcela ideální. I když pominu fakt, že displejem nepřetržitě narážíte do stolu (kancelářská práce) a dalších předmětů (běžný pohyb) a je tak jen otázkou času, než jej poškrábete, natáčení ruky dlaní vzhůru je poněkud nepřirozené. Nehledě na skutečnost, že je také podstatně méně efektivní, protože na displej po většinu času nevidíte a při jakékoliv notifikaci musíte ruku otáčet.

Pokud je náramek displejem vzhůru, bez nutnosti jakékoliv aktivity vidíte aktuální notifikace. Při kancelářské práci o sůl stále „neťukáte“ displejem a při běžném pohybu je displej lépe chráněný, protože snad každý z nás někdy nosil hodinky, u který si člověk vypěstuje určitou opatrnost a šetrnější způsob zacházení. Bohužel ani tento způsob nošení není ideální. Pokládat ruku na vystouplou přezku není, kdo ví jak příjemné, i když a druhou stranu ani nijak zásadně nepříjemné (baterie naštěstí zabírá relativně velkou plochu a tlak se tak může rozložit), a při čtení některých delších textů na displeji budete mít tendenci si ruku či hlavu natáčet to nepříjemné polohy, abyste na nezvykle orientovaný displej dobře viděli.

Po několika týdnech používání jsem se naučil polohu displeje měnit dle situace. Při práci v kanceláři, jízdě autem, na kole apod. jej mám otočení displejem vzhůru (kvůli notifikacím), při spaní a sportovních aktivitách naopak displejem dolů. Nošení je hodně individuální a každému bude pravděpodobně vyhovovat trochu něco jiného. Jak jste na tom vy? Podělte se v komentářích pod článkem.

Odolnost

Dalším velmi důležitým parametrem je odolnost. Zařízení, které budete mít na ruce 23 hodin denně za všech okolností, musí něco vydržet. Nehledě na fakt, že pořizovací cena Bandu 2 není zrovna nejnižší. Microsoft v tomto směru naštěstí realizoval některá užitečná opatření. V první řadě se jedná o samotné pouzdro „hodinek“, které je vyrobeno z lékařské oceli, následuje odolné krycí sklo displeje v podobě Corning Gorilla Glass 3 a nový materiál pásku, jehož přesné označení zabere napsané polovinu řádku (Thermal plastic elastomer silicone vulcanate (TPSiV)). To vše by mělo zajistit dlouhou životnost a dobrou kondici i při každodenním používání. Co na to praxe?

Ocelové pouzdro působí velice bytelně a jistě snese i hrubší zacházení. Každopádně po střetu s tvrdým předmětem se zde budou, stejně jako u jakéhokoliv jiného kovu s nějakou povrchovou úpravou, objevovat škrábance. Po několika týdnech šetrného používání je možné škrábance zaznamenat např. na přezce pásku, která je při nošení náramku displejem vzhůru nejvíce namáhána. Jedná se naštěstí pouze o drobné linky, které jsou viditelné jen proto, že trochu jinak odrážení světlo. Výrazně poškrábaný je pouze kov v okolí drážky zapínacího mechanismu, kde se o sebe evidentně třou obě kovové plochy. Naštěstí je tato část na zapnutém náramku skryta.

Jak ale jistě tušíte, o poznání horší je odolnost gumového pásku. Ten je částečně lesklý a jakýkoliv kontakt z jiným předmětem na něm zanechá otisk. Zajímavé však je, že tyto otisky lze „rozleštit“ a s trochou snahy je z povrchu dostanete. Zůstávají pouze skutečné škrábance od ostřejších předmětů, které ale nejsou díky homogennímu materiálu příliš patrné. Bohužel při dlouhodobějším nošení se ukazuje, že ty nejvíce namáhané části pásku, které jsou v kontaktu s oblečením a dalšími předměty, tedy zejména oblasti hran v blízkosti displeje, svůj původně částečně lesklý povrch relativně rychle ztrácení, doslova se ošoupají. Při běžném nošení to není příliš vidět, ale když se na pásek blíže podíváte, nelze si nevšimnout (viz fotografie níže).  

V případě displeje sice v praxi hodně pomůže Gorilla Glass 3, která ochrání sklo před těmi největšími nárazy, ale jak jsme si i u telefonů na vlastní kůži vyzkoušeli, škrábancům neodolá. Pokud tedy budete chtít nosit Band častěji displejem dolů, bez kvalitní fólie se pravděpodobně neobejdete.

Vodotěsnost

Podle oficiálních informací není Band 2 vodotěsný, je však prachu a vodě odolný? Co to prakticky znamená? Běžný kontakt s vodou jako je mytí rukou, déšť, sníh apod. by jej neměl nijak poškodit, není však vhodné jen dlouhodobě namáčet či potápět např. při sprchování, plavání apod. Jinak řečeno, můžete jej používat bez omezení, ovšem před cestou do sprchy jej sundejte.

Podle dostupný, oficiálně však nepotvrzených, informací Microsoft Band 2 splňuje normu IP67, která zaručuje ochranu zařízení před dočasným ponořením do vody (hloubka 1m po dobu 30 minut) a odolnost vůči vnikání prachu. 

 

Displej

Jednou z nejdůležitějších částí chytrého náramku je samozřejmě displej, ten oproti předchozí generaci doznal celé řady změn. Jeho rozměry jsou 12,8 x 32mm, rozlišení 320 x 128 bodů a jedná se o technologii AMOLED.  Ačkoliv je při bližším zkoumání patrná pixelová mřížka (zejména v kontrastu bílého textu na černém pozadí), při běžném používání (pohled s obvyklé vzdálenosti) si jí nevšimnete. Rozlišení a jemnost displeje tedy hodnotím jako odpovídající danému účelu. Jediným problémem je jas, který i přes přítomnost čidla pro automatickou regulaci není na přímém slunci dostatečný. Svou roli zde hraje i zakřivení, které sluneční paprsky výrazně odráží. V některých situacích tak může docházet k problémům s čitelností.

Sensory

 • Optical heart rate sensor – sensor umístěny na spodní straně displejové části typický svým zeleným světlem. Pomocí tohoto světla docházení k „prosvěcování“ kůže tak, že snímač může sledovat intenzitu odraženého světla, která se mění v závislosti na proudění krve v žilách.
   
 • 3-axis accelerometer + Gyrometer – slouží k okamžité detekci pohybu ruky. Pomocí těchto senzorů jsou počítány kroky (na základě odpovídajícího pohybu) a detekován spánek a jeho kvalita.
   
 • GPS – standardní GPS čip umožňující zaznamenávat přesnou polohu přístroje při různých sportovních aktivitách bez nutnosti mít s sebou mobilní telefon. Výstupem jsou pak různé přehledné mapy s přesným záznamem trasy.
   
 • Ambient light sensor – světelný senzor sloužící převážně k automatické regulaci podsvícení displeje na základě okolních podmínek. Používá se také při monitorinku spánku.
   
 • UV sensor – měří intenzitu dopadající ultrafialového slunečního záření, což můžete využít např. v létě jako varování před možným spálením sluncem. Sensor je umístěn na přezce, tudíž je pro přesnější výsledky nutné náramek otočit přezkou vzhůru k obloze.
   
 • Skin temperature sensor – teplotní čidlo měřící povrchovou teplotu kůže.
   
 • Capacitive sensor – k tomuto sensoru se mi nepodařilo dohledat příliš relevantních informací. Soužit by měl při celkovému monitoringu a výpočtu spálených kalorií.
   
 • Galvanic skin response sensor – jedná se o dva kovové výběžky umístěné na spodní straně pásku (rovná plocha rozšířené části s baterií), jejichž účelem je měření odporu (elektrické vodivosti) kůže. Zjednodušeně řečeno monitoruje, zdali se potíte, či nikoliv. Tento sensor v kombinaci se sensorem teploty kůže pomáhá přesněji určit množství spálených kalorií v průběhu dne.
   
 • Barometer – jinými slovy výškový tlakoměr, který na základě změřeného atmosférického tlaku vzduchu dokáže vypočítat nadmořskou výšku. Využívá se pro záznam nadmořské výšky a převýšení, které je následně zahrnuto do vyhodnocení vaší sportovní aktivity. Při běžném monitoringu také určuje počet zdolaných pater (ikonka schodů).
   
 • Microphone – klasický mikrofon sloužící k předávání hlasových příkazů Cortaně (pouze v EN).

 

Výdrž a nabíjení

Výdrž je přímo ovlivněná způsobem používání, který je pro každého velice individuální. Já například primárně využívám nepřetržitý monitoring tepové frekvence, monitoring spánku a během dne všechny notifikace, které jsou k dispozici, a to vč. e-mailu, Twitteru a FB Messengeru, které displej náramku rozsvítí za den i více než stokrát. Zobrazování hodin mám nastaveno automatické po natočení ruky a regulaci jasu dle okolních podmínek. Při takovémto používání vydrží Band dva dny a jednu noc. Tedy každý druhý den večer si řekne o nabíječku. Obvykle jej ale nabíjím každý den během sprchování, kdy má ještě přes polovinu kapacity baterie. Při méně intenzivním používání (omezení některých notifikací, vypnutí monitoringu tepu apod.) není většinou problém dosáhnout i tří dnů. Naopak pokud se přepnete do monitoringu sportovní aktivity, kde je využívána také GPS, výdrž je v řádu jednotek hodin.

Nabíjení se provádí pomocí dodávaného USB kabelu, který má speciální magnetickou koncovku, jenž se „přisaje“ ke spodní části přezky. Nabíjení zcela vybitého bandu trvá cca. 1,5 hodiny.

Lokalizace

Vzhledem k tomu, že se u nás Band neprodává, není ani lokalizován do češtiny. Troufám si ale říci, že to ani moc nevadí, protože textů, které jsou zobrazeny, je minimum. Ve většině případů postačí k vysvětlení funkce příslušná ikonka. Jediný problém nastane, pokud chcete odpovědět na zprávu na výchozí klávesnici, ta totiž nabízí pouze anglická slova. Podobně je na tom také Cortana, která u nás vůbec nefunguje. Oproti předchozí generaci byla alespoň doplněna podpora českých znaků, které se např. v e-mailech zobrazují naprosto bez problémů.

 

Microsoft Health

Nežli se pustíme do popisu jednotlivých funkcí a upozornění, je třeba zmínit Microsoft Health. Jedná se o samostatnou platformu, která byla pro účely sportu a zdravého životního stylu přímo vymyšlena. Jedná se o cloudovou službu, do která jsou všechna vaše data posbíraná Bandem synchronizována a následně také vyhodnocena. Pokud tedy chcete nahlédnout do detailních statistik, je třeba zadat do internetového prohlížeče dashboard.microsofthealth.com a přihlásit se. Zde naleznete všechny nasbírané údaje, vyhodnocení, grafy, detailní statistky, přehledy a mnoho dalšího.

Microsoft Health je zároveň i název synchronizační aplikace, které se stará o komunikaci telefonu s náramkem. Je tedy nutné si ji do telefonu nainstalovat. Skrze tuto aplikaci si můžete Band kompletně nastavit, vybrat si dlaždice/služby, které chcete zobrazovat, jejich pořadí apod. Změnit si také můžete barvené téma, tapetu a mnoho dalšího. Zároveň zobrazuje některá nasbíraná data vč. základních grafů apod.

Pro Microsoft Band jsou samozřejmě k dispozici i další aplikace volně dostupné na Storu, které umožňují např. data z některých sensorů umístit na plochu jako dlaždice, podstatně podrobněji přizpůsobovat vzhled apod. Možností je k dispozici celá řada.

Notifikace (upozornění)

V této kapitole se zaměříme na všechny funkce, které jsou spojeny s upozorněními přicházejícími z telefonu. Hned na začátek je ale třeba upozornit na omezení, která se u oznámení skrývají. Jedná se především o celkový počet událostí, jejichž podrobnosti si Band u každé dlaždice/služby pamatuje. Tento počet je „pouze“ 8-9. Pokud např. na dlaždici Twitteru uvidíte číslovku 20, znamená to, že máte skutečně 20 nových upozornění, ale na detail se můžete podívat pouze u posledních devíti. Obdobně to funguje i u ostatních dlaždic. Další omezení se týká celkového počtu zobrazených dlaždic, který byl stanoven na 13. Nelze tedy aktivovat vše, co je k dispozici (pravděpodobně z důvodu spotřeby). Dokonce pokud si aktivujete všechna upozornění, nezbydou vám volné pozice na sportovní funkce a naopak. Je tedy vždy třeba pečlivě vybírat, co potřebujete mít na hodinkách a co nikoliv.

Poznámka: Fotografie jednotlivých upozornění níže zachycují vždy jejich detailní zobrazení, tedy stav, kdy se na notifikace klikne, nebo dojde k jejímu vyvolání skrze dlaždici v menu. Prvotní (automatické) zobrazení je o něco jednodušší a přehlednější, zachyceno na poslední snímku v následujícím bloku fotografií. 

 • Messaging (zprávy) – Jednoduché upozornění na SMS zprávy, kde je možné si v detailu v podstatě celou zprávu přečíst. K dispozici je také možnost odpověď a to buď pomocí předpřipravených zpráv, nadiktováním textu (pouze EN) či napsání na miniaturní klávesnici (pouze EN). Bohužel na Windows 10 Mobile se mi zprávu s odpovědí přes Band odeslat nepodařilo. Prvaděpodobně je zde přímá závislost na Cortaně.
 • Mail (e-maily) – E-maily fungují obdobně jako SMS zprávy, ovšem zde je navíc další omezení pro ČR. Pokud máte v telefonu jako systémový jazyk nastavenou češtinu, z neznámého důvodu chodí do Bandu pouze upozornění na e-maily z MS účtů. Pokud máte poštu např. na Gmailu či Seznamu, a chcete dostávat také upozornění, musíte si jazyk telefonu přepnout do angličtiny. Spojitost ani logiku skutečně nechápu. Naštěstí je možné tento problém řešit skrze dlaždici notifikačního centra, která zobrazuje mimo jiné i příchozí e-maily ze všech schránek (viz dále). Odepisovat na e-maily nelze.
 • Calls (volání) - Příchozí hovor se jen s minimálním zpožděním zobrazí také na displeji Bandu. Bez vyndávání telefonu z kapsy je tak možné zjistit, kdo volá. Bohužel přímo z displej není možné hovor ztlumit ani odmítnou, i když funkce na odmítnutí se nabízí. Podobě nelze ani odeslat přednastavená zpráva či napsat nová.
 • Calendar (kalendář) – V jednoduchém zobrazení nabízí základní informace o osmi následujících událostech. Pohled do historie na starší události není možný.
 • Facebook – Všechna upozornění, která máte nastavena na Facebooku.
 • Facebook Messenger – Oznámení (vč. textu) nových příchozích zpráv skrze Messenger.
 • Twitter – Oznámení (vč. podrobností) na libovolné události zvolené v oficiální Twitter aplikaci.
 • Notification Center (notifikační centrum) – Zahrnuje všechna upozornění z notifikačního centra v telefonu, které již v Bandu nemají zapnutou samostatnou dlaždici. Pomocí této funkce můžete dostávat upozornění na e-maily ze všech e-mailových schránek, zprávy z WhatsApp, Telegramu, Viberu a podstatě všech ostatních aplikací, které v telefonu nějakou notifikaci zobrazují.
   
 • Webové dlaždice – U vybraných webů je možné si přidat dlaždici s upozorněním na aktuální články.

 

Sportovní funkce

Podrobnosti týkající se sportovních funkcí naleznete v recenzi předchozí generace tohoto fitness náramku. V tomto směru se příliš nezměnilo. K dispozici jsou velice podrobné analýzy vč. záznamu trasy do mapy, monitoringu tepu apod. Podrobněji se na tyto funkce ještě jednou zaměříme, ovšem až to počasí umožní.

 • Run (běh) – Detailní záznam a vyhodnocení běhu.
   
 • Bike (kolo) – Detailní záznam a vyhodnocení jízdy na kole.
   
 • Golf – Analýza golfového úderu.
   
 • Exercise (cvičení) – Možnost nastavit si vlastní intervalová cvičení, kdy Band bude ve zvolených časových úsecích dávat signál pomocí vibrací. Možnosti nastavení jsou skutečně široké. Vše se provádí na webu Microsft Healt a následně se synchronizuje s Bandem.
   
 • Guided Workouts – Obdoba vlastních cvičení ovšem na výběr máte z již přednastavených s možností si dokupovat další. K dispozici jsou na webu a v telefonu také praktické ukázky, jak konkrétní cviky správně provádět.

Vedle výše uvedených speciálních sportovních funkcí je k dispozici také průběžný denní monitoring. Přímo na displeji je možné kliknutím na úvodní obrazovku zobrazit aktuálně ušlé kroky, vzdálenost, spálené kalorie, patra a aktuální tep. Tato data se sbírají a je možné do nich následně na webu nahlížet. Vše je samozřejmě zpracováno do podoby perfektních grafů, ze kterých můžete získat maximum informací (konkrétní ukázky naleznete v kapitole věnované aplikaci Microsft Health).

Ostatní funkce

 • Monitoring spánku - Velice zajímavou a užitečnou funkcí je monitoring spánku. Pokud si zvyknete spát s Bandem na ruce, odmění se vám vyčerpávajícími statistikami, kde naleznete snad vše, co vás napadne. Konkrétně se jedná např. o čas usnutí a probuzení, graf tepu po celou noc, délka celkového, hlubokého a lehkého spánku, počet probuzení, efektivitu, intenzitu osvětlění apod. Samozřejmostí jsou také všemožné grafy, průměry a vyhodnocení (konkrétní ukázky naleznete v kapitole věnované aplikaci Microsft Health).
  Začátek a konec monitorování spánku je třeba spustit/ukončit pomocí příslušné dlaždice a potvrzení akčním tlačítkem. Band 2 má však také automatickou funkci, kdy dokáže spánek sám detekovat. Pokud je více jak dvě hodiny neaktivní, je to vyhodnoceno jako spánek. Během této autodetekce ale nedochází k detailnímu monitoringu. Základní data o celkovém čase tedy získáte, ale bohužel nic víc. Během prvních dvou hodin také nedojde k automatické deaktivaci upozornění, a tak se může stát, že vás Band probudí.
   
 • Ovládání hudby - V poslední aktualizaci firmwaru Bandu přibyla možnost ovládat hudební přehrávač v mobilním telefonu. Pohodlně tak ze svého zápěstí bez nutnosti vytahovat telefon z kapsy můžete spouštět a pozastavovat přehrávání, přepínat mezi skladbami a měnit hlasitost (vodorovným pohybem prstu po displeji). Do ovládání hudebního přehrávače se dostanete dvojitým stisknutím zapínacího tlačítka.
 • Hodiny - Samozřejmě nemůžeme zapomenout ani na hodiny, které jsou sice tou nejzákladnější, ovšem nejčastěji využívanou funkcí. Velké digitální hodiny jsou vidět na úvodní obrazovce, kde jsou navíc variantně doplněny údajem o množství spálených kalorií, počtu ušlých kroků, vzdálenosti, zdolaných pater, srdečním tepu či aktuálním datu. Přepínat mezi těmito údaji můžete akčním tlačítkem (to menší). Hodiny se ukazují také jako „spořič“ displeje, který může být buď stále vypnutý/zapnutý nebo automaticky zobrazený po natočení ruky (typickém pro pohled na hodiny).
 • Inteligentní budík - Pokud máte rádi příjemné buzení, doporučuji vyzkoušet integrovaný budík, kde je možné si nejen nastavit čas buzení pomocí vibrací (jednou, každý den, pracovní dny, víkend), ale také inteligentní buzení. Při aktivaci této funkce bude náramek 30 minut před plánovaným časem probuzení detailně monitorovat vaši aktivitu a sám určí, kdy vás vzbudí. Obvykle se tak stane, když se začnete sami probouzet případně různě převalovat a vrtět, jinými slovy, když je váš spánek nejméně intenzivní
 • Počasí - Informace o aktuálním počasí + předpověď na šest dní dopředu.
 • Stopky a odpočet - Nechybí ani základní funkce jako jsou stopky vč. mezičasů a odpočet.
 • Finance - Základní informace o aktuálním stavu akcií libovolně zvolených společností.
   
 • UV - Jednoduchá funkce, která po stisknutí akčního tlačítka změří aktuální intenzitu UV záření ve vašem okolí. Užitečné především v létě, když hrozí připálení pokožky.
   
 • Cortana - Aktuální informace nabízené Cortanou – pouze EN.

 

Cena

Jak jsem již psal v úvodu, Microsoft Band 2 se u nás oficiálně neprodává, je však možné jej objednat z britského Microsoft Storu. Podrobný návod naleznete v samostatném článku:

Jak nakoupit telefony a příslušenství ze zahraničních Microsoft Store i v ČR? (aktualizováno)

Oficiální cena je £199.99 vč. DPH a standardní doprava UPS zdarma. Cena v korunách je tedy závislá na aktuálním kurzu. Pokud se nějak zásadně nezmění, můžete počítat 7500 – 8000 Kč. Nyní v období Vánoc dokonce cena klesla na £169.99, tedy 6 500 Kč.

 

Hodnocení

+ Design a dílenské zpracování
+ Použité materiály
+ Displej + ochranné sklo
+ Univerzální použití
+ Funkce fitness náramku i chytrých hodinek
+ Sensory
+ Nepřetržitý monitoring tepu
+ Monitoring spánku a inteligentní budík
+ Široké možnosti nastavení vlastních cvičení
+ Podrobné statistiky na webu Microsoft Health
+ Monitoring sportovních aktivit bez nutnosti propojení s telefonem (vlastní GPS apod.)
+ Kompatibilní se všemi platformami
+ Synchronizace s dalšími službami

- Umístění baterie (výrazné rozšíření pásku pod přezkou)
- Cena
- Orientace displeje
- Pásek se relativně rychle ošoupe
- Cortana a všechny navazující funkce pouze v EN
- Malé množství sportovních aktivit k monitoringu
- Omezení celkového počtu aktivních dlaždic/služeb a jejich historie
- Chybí interakce s ostatními uživateli (skupiny, žebříčky apod.)
- Omezené možnosti aplikace Microsft Health (dlaždice, více statistik z webu apod.)
- Speciální nabíjecí kabel

 

Závěr

Microsoft Band 2 je obdivuhodné zařízení, které je nejen těžké zařadil, ale také stručně charakterizovat a zhodnotit. Dá se říci, že se jedná o fitness náramek doslova nabitý funkcemi, které v moha ohledech předčí i klasické chytré hodinky. Díky svému univerzálnímu a částečně také elegantnímu vzhledu se hodí ke každodennímu používání a troufnu si říci, že jej bez větších problému sladíte i s většinou oblečení. Jedinou vadou na kráse je rozšířená část v oblasti přezky, která při běžném nošení Bandu sice nijak zásadně nepřekáží, ale její přítomnost trochu kazí jinak velmi povedený design. Z pohledu odolnosti je pak otázkou, jak dlouho vydrží pásek ve slušné kondici, když již po několika týdnech běžného používají jeví známky mírného opotřebení.

Nabídka funkcí a způsobů využití je doslova ohromující a zcela objektivně lze říci, že se hodí nejen pro sportovce, ale také běžné uživatele. Každý si totiž může zvolit, které funkce bude využívat. Microsoft Band 2 také jako jiné chytré hodinky přináší zcela nový pohled na práci s telefonem a především pak efektivitu zpracovávání různých upozornění. Není nic pohodlnějšího, než si příchozí textovku či e-mail v rychlosti přečíst na zápěstí, či je jako nepodstatné ignorovat, místo zdlouhavého vytahování telefonu z kapsy. Svou neocenitelnou hodnotu především pro sportovce mají samozřejmě rozsáhlé fitness funkce, ovšem věřím, že i běžnému uživateli přijde vhod informace o počtu kroků, aktuálním tepu či detailní analýza spánku vč. inteligentního buzení. 

Samozřejmě jsou zde také negativa, které nelze brát na lehkou váhu. Jedná se především o funkce navázané na Cortanu, které v českém prostředí nejsou k dispozici, celkový počet aktivních dlaždic a jejich samostatná historie jsou výrazně omezeny, aplikace v telefonu nabídne jen základní informace a za zmínku stojí i velice malý počet sportovních aktivit, které lze samostatně monitorovat. Podobných menších či větších nesrovnalostí se dá nalézt celá řada, ale věřím, že pozitiva je snadno vyváží.

Microsoft Band 2 je bezesporu zajímavým zařízením s ohromným potenciálem, který však zatím není ani zdaleka využit. Doufám, že Microsoft neusne na vavřínech a bude praktické možnosti i nadále rozvíjet.

 

Komentáře (9)

Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni. Přihlásit se

radekjindra

18 | 05 | 17 12:34
Zdravím , chtěl bych Vás požádat o radu. Nevíte někdo kde se zapínají vibrace. Přestali mi fungovat mám již druhou verzi po opravě řemínků je sice slabší, ale nevím jestli tam nechybí tato funkce. Děkuji velmi 0

Petr Fiala

26 | 12 | 15 00:25
To radovskyjan: Moc děkuji za uvedené zkušeností s velikostí Bandu2. Ještě jsem si ho neobjednal, protože jsem se nerozhodl jakou velikost. Je to prostě trochu loterie bez fyzického vyzkoušení... Už jsem prošel snad všechny diskuze na toto téma a čím dál víc se klaním i k Vaší zkušenosti. Spousta lidí píše, že ten "sizing guide" není úplně ideální a že by zpětně volili menší velikost. I když jsem taky na rozhraní M/L, asi spíš půjdu do M-ka. Prý větší je lepší, ale v tomto případě to asi neplatí :-) Každopádně až se na 100% rozhodnu, objednám a otestuji, napíšu svoji zkušenost... 0

radovskyjan

23 | 12 | 15 21:50
Petr Fiala: Není to vůbec lehké rozhodnutí jakou velikost objednat. Já jsem naměřil naprosto stejné rozměry jako Vy a při objednávce jsem se na to zeptal paní a ta bez okolků řekla, že doporučuje ten větší. Moc jsem nad tím nepřemýšlel a poslechl jsem jí. Nicméně ani po 3 týdnech používání si nejsem jistý jestli jsem udělal správně (kvůli tomu že nemám možnost vyzkoušet ten menší). Nosím ho na pravé ruce displayem nahoru a zapnutý vždy na max co to jde. Výhody větší varianty: Volnost na ruce a díky tomu větší pohodlí při celodenním (a každodenním) nošení, ruka se díky tomu nepotí a ani není otlačená. Mohu ho pohodlně posouvat o pár cm nahoru a dolu po ruce, praktické při nošení pod dlouhým rukávem a pro následné snadné vytažení při kontrole notifikací například. Když ho mám přezkou nahoru, tak to vypadá docela elegantně, pokud bych měl menší variantu, tak by vedle přezky byla vidět dost ošklivá drážka na zapínání. Nevýhody větší varianty: Při některých sportech se náramek lehce pohybuje, nic hrozného, ale trochu to rozptyluje, nemám ho možnost utáhnout více. V podstatě nemám možnost ho nosit na druhé (levé) ruce, která je menší a na ní naprosto plave. Stále se nemůžu ubránit pocitu, že díky lehké volnosti není měření tepu dokonalé (často docela dlouho trvá než tep najde), ale toto může být jen můj pocit... Takže každopádně přeji hodně štěstí při správném výběru ;) 0

Jan Schreiber

22 | 12 | 15 14:06
Přidám i já svou trošku do mlýna. Band 2 mám také od samého začátku, kdy bylo možné jej dostat tady v česku (objednáno přes Microsoft servis a naprosto v pohodě) @ Petr Fiala – je taky důležité, kde sis „sizing guide“ přikládal. Rozhodně nedoporučuji nosit Band 2 jako je na prvním snad „promo“ obrázku (ten s modrým rukávem). Ale až podle fotek od Jindřicha, kdy má Band posunutý o něco níž (dál od zápěstí). Pokud je blíž tak hodně překáží. Myslím, že to již Jindřich zmiňoval v předchozí recenzi. Já mám velikost L, na levé ruce v místě, kde jej nosím mám obvod cca 195mm a je jakoby úplně utažený. Na pravé ruce už je to jinak, protože tu mám silnější – až mě překvapilo o kolik  Myslím, že je dobré zkusit si přeměřit obě ruce, protože je budeš asi střídat. Osobně jej nosím hlavně na levé ruce (přes den a na sport) na noc jej dám na pravou, aby si levá odpočinula. Taky při práci u PC (denní chleba) mě celkem tlačí, když používám myš. Na levé u klávesnice mi nepřekáží. Nevím proč, asi jinak položené ruce pro psaní. Band 2 nosím displejem „dolů“. Připadá mi pohodlnější zvednout a otočit ruku než se snažit vytáčet hlavu a ruku. Ale vzhledem, že máme možnost si vybrat, každý si tady svoji cestičku najde. Souhlasím s Jindřichem a velice bych se přimluvil za přidání aktivit, které lze sledovat jednotlivě. Přidat třeba nějaké halové sporty. Nebo takové lyžování, které známe třeba z Runtastiku nebo bývalé aplikaci Microsoft health and fitness by opravdu bodlo. Jinak jsem s Bandem 2 naprosto spokojený. Až na ty aktivity mu zatím nemůžu nic vytknout. Opotřebení mého Bandu je v podstatě totožné s tím co popisoval Jindřich. 0

Jindřich Lukeš

21 | 12 | 15 23:21
Ta velikostní tabulka odpovídá skutečnosti. Tedy je třeba přesně měřit. Já naměřil 165 mm a objednal M (162 – 188mm) a přesně odpovídá. Tedy pokud ho chci hodně utáhnout, tak je to skoro na doraz. Pokud jseš na rozhraní, tak bych volil velikost asi vzhledem k budoucnosti, tedy zdali předpokládáš, že ruka se bude rozšiřovat či nikoliv. Obecně nosím Band spíš povolenější, hlavně v noci není utažený moc příjemný. Za mě bych tedy volil spíše ten větší. 0

Petr Fiala

21 | 12 | 15 22:31
Děkuji moc za super recenzi. Dlouhou dobu jsem si chtěl koupit Band1, ale ten design mě prostě nenadchnul ale Band2 je o něčem jiném a chystám se ho objednat. Rád bych se zeptal na věc co se v recenzi vůbec neprobírala - velikost. Podle "sizing guide" jsem přesně mezi M a L. Pokud si "papírek" utáhnu, je to M, pokud je trochu volnější tak L. Jak jste toto řešil bez fyzického vyzkoušení? Jakou velikost má Váš Band a jak Vám to vyšlo v "sizing guide"? Možná by stálo to do recenze zařadit, protože ten kdo si Band bude objednávat, tohle bude řešit. Moc Děkuji. 0

Jindřich Lukeš

21 | 12 | 15 10:30
Notifikační centrum začalo fungovat s nahráním poslední Insider verze W10M a továrním nastavením telefonu i náramku. Dlaždice třeba přes Band Sensor Tiles 0

sssugi

21 | 12 | 15 09:56
Vďaka za recenziu, ako ste vyriešili problém s notifikáciami z notifikačného centra? Notifikácie, ktoré majú samostatnú dlaždicu fungujú, ale ostatné notifikácie nie. Viete mi ešte odporučiť aplikáciu, ktorá mi vie pridať namerané hodnoty na dlaždicu? Vďaka 0

Vojtěch Tlustý

21 | 12 | 15 09:07
Skvělá recenze, mám chuť ten náramek jednou vyzkoušet ? 0

Mohlo by vás zajímat

Jak automaticky synchronizovat obsah plochy, dokumentů a obrázků na Windows 10?

V tomto jednoduchém návodu si ukážeme, jak jednoduše synchronizovat nejfrekventovanější složky ve Windows 10 s OneDrive a umožnit přístup k nejdůležitějším souborům odkudkoliv.

Jindřich Lukeš | návody 11 | 01 | 18

AKCE: Bezdrátová nabíječka Nokia DT-910 za 299 Kč

Jindřich Lukeš | články 26 | 10 | 17

Akce: Microsoft Office 365 pro domácnosti na 1 rok za 899 Kč

Jindřich Lukeš | software 20 | 10 | 17

WMM Jízdní řády zpět na Storu

Jindřich Lukeš | software 27 | 09 | 17

Virtuální operátoři lákají na výhru 250 000 Kč a na data i volání zdarma

Co je to virtuální operátor? Proč využít služby právě od něj? A kteří virtuální operátoři jsou v Česku k mání?

Jindřich Lukeš | články 14 | 09 | 17