V dnešní recenzi vám detailně představíme aktuální novinku v podobě Lumie 550. Tento model je na trhu dostupný od začátku prosince a spolu s Lumiemi 950 a 950 XL se jedná o první zařízení s oficiální verzí Windows 10 Mobile. Lumia 550 navíc jako jediné z uvedených zařízení spadá do cenově velmi zajímavé kategorie pod 5000 Kč, kde je již i s Windows Phone poměrně pestrá konkurence. Jak si tato novinka povede a postačí i méně výkonný hardware pro plynulý běh nejnovější verze systému od Microsoftu? Nejen na tyto otázky odpoví naše recenze.
Design a dílenské zpracování
Microsoft stejně jako dříve Nokia u levných zařízení s designem nijak neexperimentuje, což je na jednu stranu dobře, protože všechny modely vypadají slušně a jejich vzhled je univerzální. Bohužel na druhou stranu se dá říci, že design je poněkud nudný a bez jakékoliv invence. Na první pohled je lehké některé modely mezi sebou zaměnit, a to již není příliš pozitivní. Bohužel ani Lumia 550 není v tomto směru jiná. Při pohledu zepředu je jedinou designovou zvláštností tenký vystouplý rámeček kolem displeje, který jej i nepatrně převyšuje, což může být užitečné při jeho ochraně před poškrábáním. Tvarové řešení přístroje a zejména pak zadní strany je s některými předchozími modely téměř totožné. Jedinou změnou, podle které Lumii 550 odlišíte, je nové logo Microsoftu, které předchozí modely nemají. Designovou monotónnost podporuje také výběr barevných variant. Lumia 550 je totiž dostupná pouze v bílé a černé. Nelze ji tedy podobně jako u ostatních modelů odlišit pomocí zářivě barevných krytů.
Ačkoliv je kryt telefonu plastový a lze jej standardně vyměnit, dílenské zpracování je na velmi vysoké úrovni. Dokonce by se zde mohly několikanásobně dražší Lumie (950, 950 XL) něco přiučit. Zvolený plast je kvalitní, nikde nic nevrže, vše přesně lícuje a konstrukce je dostatečně tuhá. Jedinou malou výhradu mám vůči zbytečné vůli, která je mezi krytem a rovnou zadní částí telefonu. Pokud na něj zezadu poklepete, zní poněkud dutě, čehož si samozřejmě všimnete i při pouhém úchopu. Je to trochu škoda, protože stačilo na zadní kryt přidat pár výlisků, které by volný prostor utěsnily.
Ergonomie
Podobně kladné hodnocení se týká také ergonomie. Přístroj nabízí vhledem k přítomnosti 4,7“ slušné rozměry (136,1 x 67,8 x 9,9 mm) a hmotnost (141,9 g). V ruce navíc působí poměrně štíhle a celkový dojem je tedy více než dobrý. Uživatelé s kratšími prsty sice budou mít problém pohodlně obsáhnout celý displej, ale jinak je ergonomie doslova vynikající. Lumia 550 výborně padne do ruky, dobře se drží, díky matnému a poměrně hrubému povrchu neklouže a je vybavena standardně rozmístěnými tlačítky o dostatečné velikosti a hmatové rozeznatelnosti. Drobnou výtku bych měl pouze k jejich tuhosti, která by mohl být výrazně menší.
Displej
Lumia 550 je vybavena 4,7“ displejem s rozlišením 720 x 1280 bodů. Jedná se o panel typu LCD s podporou multidotykového ovládání. Když jsem si poprvé v přehledu hardwarových specifikací přečetl, že se jedná „pouze“ o LCD displej, byl jsem trochu překvapen, protože i levnější Lumie jsou vybaveny „kvalitnějším“ IPS displejem. Jak se ale v praxi ukazuje, zvolený typ displeje není vůbec špatný, spíše naopak. Barvy jsou poměrně intenzivní, podsvícení je dostatečné a černá je více černou, nežli šedou. Díky RGB pixelové matici je i jemnost displeje 315 ppi vzhledem k úhlopříčce naprosto dostačující. Dokonce i při pohledu na bílé kontrastní písmo na černém pozadí nejsou vidět žádné zubaté hrany. Nezapomnělo se ani na populární GlanceScreen (rychlý přehled). Škoda snad jen chybějící ochranné vrstvy Gorilla Glass. Displej tedy jednoznačně hodnotím pozitivně. Je to příjemné překvapení.
Výkon
Lumia 550 je vybavena čtyřjádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 210 s taktem 1,1 GHz. Operační paměť má kapacitu 1 GB a vnitřní paměť 8 GB. Procesor je při praktickém používání dostatečně výkonný a běžné činnosti zvládne naprosto bez problémů. Samozřejmě to není žádný blesk, občas nejsou animace zcela plynulé a na spuštění náročnějších aplikací si budete muset nějakou tu vteřinku počkat, ale při běžném používání to nijak zásadně neomezuje. V podstatě se dá říci, že i přesto, že se jedná o zcela nový systém, tak vše běží srovnatelně rychle jako na Windows Phone 8.1.
Je také velice dobře, že Microsoft upustil od 512 MB RAM a i do levných zařízení osazuje 1 GB. Tato velikost je dostatečná i pro běžné přepínání mezi několika aplikacemi, bez jejich vynuceného uzavírání a následného zdlouhavého spouštění.
Z dlouhodobého pohledu je třeba upozornit také na kapacitu vnitřní paměti, které většinou nevěnujeme příliš pozornosti. Ta sice sama o sobě není nijak výjimečná – 8GB, což je v této třídě naprostý standard, ale v kontextu s velikostí samotného systému a jednotlivých systémových aplikací můžete výhledově narazit na její hranice. Po vybalení z krabice, zadání MS účtu a aktualizaci všech předinstalovaných aplikací ze Storu najednou zjistíte, že už máte k dispozici pouze něco málo přes 3 GB (z celkových 7,28 GB). Systém naštěstí umožňuje veškerá uživatelská data v podobě nových aplikací, obrázků, dokumentů, hudby a videí rovnou přesouvat na paměťovou kartu. Toto řešení ale není stoprocentní, protože některé aplikace na kartě nefungují korektně a musí zůstávat v telefonu. Dalším „problémem“ jsou systémové aplikace, které jsou oproti předchozím verzím systému výrazně větší (některé zabírají i stovky MB) a ty přesunout nelze. Každá jejich aktualizace (nehledě na aktualizace samotného systému) tak opět nějaké místo odebere. Samostatnou kapitolou jsou pak různé dočasné soubory aplikací, prohlížeče apod. V celkovém součtu je tak volného místa výhledově skutečně poskromnu a při běžném používání se bez paměťové karty rozhodně neobejdete.
Výdrž
Hodnocení výdrže je vždy velice problematické, protože každý využívá svůj přístroj trochu jinak. Přesné „laboratorní“ hodnocení tak poněkud postrádá svůj reálný význam. Během praktického používání telefonu (několik desítek minut volání, pár SMS, desítky zpráv přes WhatsApp a FB Messenger, hodina poslech hudby a občasná kontrola a čtení e-mailů) jsem nenarazil na žádané výkyvy oproti běžným hodnotám výdrže v této kategorii, čemuž odpovídá i kapacita baterie 2100 mA, která je lehce nadprůměrná. Lumia 550 bez problému vydrží náročný pracovní den, nebo 2-3 dny v lehčím provozu. Obvykle jsem baterii večer nabíjel se zbývající kapacitou 30-50%. Samozřejmě, pokud budete používat max. jas a například použijete přístroj jako navigaci nebo „herní konzoli“, vybijete jej v řádu jednotek hodin.
Fotoaparát
Při pohledu na hardwarové parametry fotoaparátu nelze očekávat nic převratného. V podstatě se jedná o standardní hodnoty v podobě 5 Mpx rozlišení, automatického ostření a LED blesku. Překvapením jsou však výsledné fotografie, jejichž kvalita je velice proměnlivá. Lumia 550 dokáže některé snímky pořídit zcela bezkonkurenčně (ve své kategorii), zejména co se detailů týče (fotografie lavičky, kanálu, keře), ale některé jsou naopak výrazně slité a neostré (fotografie s modrou oblohou). Navíc má zcela zásadní problémy s ostřením v noci, kdy vyfotit alespoň trochu ostrý snímek je poměrně náročné. Z praktických testů se tak zdá, že hardwarově je vše v pořádku, ale softwarově to zatím poněkud „utíká“. Dá se tak očekávat, že se v budoucích aktualizacích obrazová kvalita více stabilizuje a výsledné fotografie budou velice slušné.
Systém
Popisem samotného systému Windows 10 Mobile se v této recenzi zabývat nebudeme, jelikož na toto téma vydáváme aktuální články každý den. Navíc se v následujících dnech dočkáte také souhrnné recenze. Jediné, co stojí za zmínku, a co jsem již dříve uváděl je fakt, že systém běží relativně plynule a bezproblémově i na méně výkonném hardwaru a se ctí tak přebírá štafetu Windows Phone.
Konkurence
V cenové kategorii do 4000 Kč je poměrně tvrdá konkurence. Na konkrétní praktické porovnání všech modelů se můžete podívat do tohoto článku:
Podrobné srovnání: Lumia 550 vs. 640 vs. 535 vs. 635 – jaký je nejlepší Windows Phone do 4000 Kč?
Cena
Hodnocení
+ Poměr cena / výkon
+ Kvalitní dílenské zpracování
+ Výborná ergonomie
+ Slušný displej vč. podpory GlanceScreen
+ 1 GB RAM
- Nevýrazný design, pouze 2 barevné varianty
- Proměnlivé výsledky fotoaparátu (pravděpodobně vyřeší softwarová aktualizace)
- Tuhá tlačítka
Závěr
Lumia 550 je povedeným zástupcem kategorie chytrých telefonů do 4000 Kč. Nabízí jednoduchý (pro někoho možná nudný) design, pěkný displej a kvalitní dílenské zpracování. Nový systém Windows 10 Mobile nabízí celou řadu nových funkcí a především je obstojným nástupcem svého předchůdce co se rychlosti a stability týče. Kupodivu je těžké i u takto levného přístroje nalézt nějaká zásadní negativa. Za zmínku stojí snad jen příliš tuhá boční tlačítka, která trochu ubírají na celkově velmi dobré ergonomii, a prozatím proměnlivé výsledky fotoaparátu.
Celý „problém“ tohoto modelu je ale bohužel ten, že v podstatě nepřináší nic nového, není nijak zajímavý či odlišný a jeho cena je průměrná (alespoň zatím). V kontextu s ostatními Lumiemi v této kategorii to bude mít velice těžké. Pokud si totiž potenciální zájemce bude moci trochu připlatit, pravděpodobně vezme výrazně lepší Lumii 640 a naopak při snaže ušetřit spíše sáhne po výrazně levnějších modelech jako je Lumia 532 či 535.
Lumia 550 by tak mohla nejvíce zaujmout uživatele, kteří za rozumnou cenu shání slušně vybavené zařízení, které nabídne přijatelné rozměry a dobrou ergonomii. Lumia 550 skutečně výborně padne do ruky a příjemně se používá. Pokud bych jí měl zhodnotit dvěma slovy, volil bych „sympatická“ a „vyvážená“.
dmir
01 | 03 | 18 14:07Jindřich Lukeš
03 | 01 | 16 18:55aquaimage
03 | 01 | 16 11:48Zlatomír Lukeš
25 | 12 | 15 19:08Robert Mašinda
17 | 12 | 15 19:02Daniel
11 | 12 | 15 21:06Jindřich Lukeš
11 | 12 | 15 11:29brejlovec640XLLTE
11 | 12 | 15 11:07majsi
11 | 12 | 15 10:41petr.voltr
11 | 12 | 15 09:54